210
Mit érdemes - mihez? :)
  • ZilogR
    #90
    fogalmam sincs, de erősen arra gyanakszom, h ellenfényben milyen kontrasztos képet produkál a kukker... de ez csak tipp!
  • Landren
    #89
    valami parasztvakítás...
    sehol nem írnak róla, csak ezen az oldalon...

    de ha jó ez az érték, akkor meg amúgy sem lényeg, hogy mi az :))
  • hykao #88
    Mi az a "demmerung" érték? Itt olvastam a STEINER távcsöveknél.
  • cloudbasepotato
    #87
    Ja, úgy értem, már megvan a ccd, és nem kell megvenni 5 okulár áráért...
  • cloudbasepotato
    #86
    Azért dobtam föl a témát, mert a ccd elé elég egy jól méretezett objektív és nem kell drága okulárokat venni.

    Ráállítani egy laptopot (megvan a kivetített kép ami egy gombnyomással elmenthető) és nem kell a kukker alatt görnyedni és a 2mm pupillatávolságon a szempilláimat görbítgetni...
  • Rumcájsz61
    #85
    Kivetített képet csak a Napról tudsz készíteni. Annak elég a fényereje és már lehet is a foltokat fényképezni. Sokan csinálják a ccd felvételeket. Látogass el a www.mcse.hu oldalra. Van ott egy jó könyv, "Amatőr csillagászok kézikönyve". Ha megveszed nagyon részletesen le van írva a ccd észlelés minden csínj-binja.
  • ZilogR
    #84
    Szóvalhogy a kis lencsés kukkerom fókuszsíkjába pakoltam-e már drágapénzér beszerzett CCD-t? Én még nem, de szívesen csinálnék effélét is. Pl. Jupiterhold-fogyatkozások pontos időpont méréseire használnám.

    De nekem asszem a kivetített kép lenne a jó, nem pedig a közvetlenül a fókuszba pakolás...
  • cloudbasepotato
    #83
    Hali!
    Épített itt már valaki CCD panelre refraktort?
  • Rumcájsz61
    #82
    Telefonnal még nem próbáltam, de digitális géppel igen, ami majdnem ugyanaz. Csak be kell állítani az okulár mögé és katt. Lehet elég jó képet csinálni. Jobb ha a gép lenne a fókuszban, de ezt egy telefonnal nem igazán lehet megcsinálni, bár ki kellene próbálni, ha az okulárt ki tudod venni a távcsőből.
  • ZilogR
    #81
    És valaki fotózott-e már a távcsöve végéhez rakott mobiltelefonnal égitesteket? (Égi-testnek lehet nevezni a szemben lakó fősulis csajt is, vagy a Balaton partján napozó dagadó Fecskés mácsót is, itt a módszer a lényeg ;) )
  • Rumcájsz61
    #80
    Az a legegyszerűbb, ha esztergáltatsz egyet.
  • efelypszilon
    #79
    Megvettem a lidl-ben a karácsonyi akciókor 20000-ért egy ekvatoriális állványon egy egész jó teleszkópot (jó, egy kicsit gagyi az állvány, de megbütykölve egész jó lett). De egyszerüen nem lehet beállítani a céltávcsövet, mert az állítócsavarok gagyi müanyagból vannak. Szeged környékén hol tudok ilyesmit beszerezni? a céltávcső jó, csak mondom a felfogatása sz*r. köszi.
  • Nuxa
    #78
    Direkt ezért a hozzászólásért regisztrált a kedves :D
  • Landren
    #77
    Ment mail!
  • hykao #76
    Hát ha csak a vizen a hajókat és a rajtuk lévő embereket akarja nézegetni, akkor mindenképp binokulárt ajánlok. A normálisabbak állványon rögzíthetőek adapter segítségével. Tudni kéne, hogy kb. mennyi pénzt szánsz a dologra.
  • fuszujka
    #75
    Kedves hozzáértő fórumozók! Segítséget szeretnék kérni távcső ügyben.
    Születésnapi ajándékba szeretnék a páromnak venni egy távcsövet.
    Mivel egyáltalán nem értek a távcsövekhez, abban kérném a segítségüket, hogy az alábbi célra milyen szerkezetet érdemes venni.

    Balatoni nyaroló ablakából szeretné figyelni a vízen a hajókat (...meg biztos mást is,amiről nem beszél!). A ház a vízparttól kb. 200 méterre van.
    Egy lábon álló távcsövet szeretnék. Ő sem igazán ért az ilyesmihez, csupán hobby szinten használná, de azért egy jobb minőségűt keresek. (persze az ára sokat számít)

    Remélem tud nekem segíteni valaki!
    Mivel nem vagyok rendszeres forumozó, arra kérek minden segítőkész hozzáértőt, hogy a [email protected] e-mail címre írjon.

    Köszönettel:
    Horváth Petra
  • Rumcájsz61
    #74
    Így kell ezt felfogni Nagydorog, hajrá a kereséshez és sok szerencsét. Biztos találsz olyat ami nem is annyira drága de jó. Én úgy vettem egyszer egy 300-as telét, meg egy nagylátószögű optikát egy orosztól, hogy megkérdeztem a telénél mennyit enged a feléből. Azt mondta semmit. Hát adtam neki 2500 ft-t. Csak nézett rám. Mondtam ennyi a fele. Erre ő ravasz magyar, de oda adom ha veszel még valamit. Ekkor mutattam rá a nagylátószögűre. 6000-ért adta, így megúsztam 8500-ból az üzletet. Kaptam két kiváló fémházas objektívet. Igaz nehéz mint a dög, ha mind a nyakamba akasztom. De ha véletlenül elejted akkor sem lesz semmi baja, mint a japán műanyagházas profi objetíveknek. Egy ismerősőm járt úgy, hogy volt egy Nikon teléje. Véletlenül lejtette a járdára. El is repedt, nem lehetett többet használni. Egyszer meg télen elesett nyakában egy Zenittel meg egy 300-as telével. A szegycsontja elrepedt, de a telén csak egy kis karcolás látható.
  • Nagydorog
    #73
    Köszi utána nézek az ilyen távcsőveknek. Remélem nekem is mázlim lesz és akor végre normálisan nézelődhetek az égre.
  • Rumcájsz61
    #72
    Én is azt mondtam ,hogy semmi értelme szétvágni meg tényleg szívtelenség is, de a 10x40-es binkolinak már jó ha van egy állványa, mert már a 10x-es nagyításnál is hibaként jelenik meg a kézremegés. Vannak a Tento 20x60-asai azt már lehetetlenség kordában tartani, ha a csillagokat nézed állvány nélkül. Állvánnyal egy teljesen új dimenzióban szemlélődhetsz. Nekem is van egy 10x50-es binkolim, ha kézben tartom, akkor nem látom a Jupiter holdjait, de ha állványra teszem egyből előbújnak. És még a binkoliknak az a legjobb tulajdonságuk, ahogy Te is írtad, a nagy látómező, mint a momokulároknak.
  • ZilogR
    #71
    Jajajjj... egy binoklit kivégezni szívtelenség!!! Inkább megveszem ;)
  • ZilogR
    #70
    az előzőt részben neked akartam válaszolni, de már egybe írtam...
  • ZilogR
    #69
    nah, igen... még mindíg profitálnak a II. világháborúból ;) (Értsd: vonulj el a német cégig, mindent föl a teherautóra, gyárts te is olyat - és csinálják, piszok olcsón, jó minőségben... Nem egy Carl Zeiss, de nem is vág földhöz, ha veszel egy ilyet...)

    Én anno 1600Ft-ért vettem a TURISZT5-ömet Ofotért boltban (!!!) Debrecenben (Záhony és az Ukrán vidék vonzáskörzete a Tiszáig... ;) )

    Érdemes piacokra elmenni és jól körbenézni és valóban a fém csövekre és az üveg optikákra ráutazni.

    Én egyébként egy 20x30-as TURISZT3-al kezdtem nagyon régen, azt talán 850Ft-ért vettem, de "KGST-piacon", szintén Debrecenben, zseniálisan szép képet produkált és fantasztikus volt vele a Jupiter holdakat kukkolni, nameg a Holdat. Vénusz sarlót szintén el lehetett vele csípni simán.

    Ez volt az első távcsövem és míg technikumba jártam, egy nyáron végig tudtam vele nézni a naprendszer bolygóit a Plútó kivételével. (Természetesen "aha, ott van, akkor ezt is láttam" élményig ment a dolog, komolyabb észlelésre ez a műszer ezen a területen nem alkalmas.)

    Mielőtt döntenél, érdemes előkeresni valahonnan az Észlelő amatőrcsillagász kézikönyvét, amit az MCsE adott ki, talán Mizser Attila gondozásában, és érdemes is velük felvenni a kapcsolatot, biztosan tudnak segíteni.

    Nem minden észlelési terület igényel annyira nagy beruházást - pl. lehet napfoltokat szabad szemmel is észlelni és ez is eléggé izgalmas terület.

    Nagyon kellemes kis távcsövem volt egy 8x30-as monokulár, kevésbé éles képpel, de nagyon nagy látómezővel, amivel élmény volt felfedezni a nyári égbolt Tejút-ködeit, vagy csak úgy nézegetni mindenfelé.
  • Nagydorog
    #68
    Sajnos nagyon kevés pénzt tudnák rá áldolzni. Ami biztos, hogy kevés.
  • Rumcájsz61
    #67
    Nemtudom, hogy vannak-e még oroszok ezeken a kínai piacokon, ha vannak tőluk lehet venni jó fémházas távcsöveket, ami kezdőknek nagyon jó és kissebb alku után elég kedvező áron. Láttam egyszer náluk egy 80 mm-es csövet két okulárral asztali állvánnyal. Nagyon szépen meg volt munkálva az objektív is, mikor belenéztem, mintha egy mély sötét kútba tekintettem volna. Nem utolsó szempont, hogy az oroszok még mindíg üvegből csinálják az objektíveket, ami nagyságrendekkel jobb, mint az olcsó japán vagy kínai kezdő csövek és nem is drágábbak.
  • Rumcájsz61
    #66
    Nagydorog, nem binokulárról beszélsz véletlenül? Azokból távcsövet nem nagyon tudsz csinálni. De ha szerkesztesz hozzá egy adaptert és fotoállványra teszed, már nézegetheted az eget. Többet fogsz látni, mint ha kézben tartod, mert az állvány kiszűri azt a kis remegést, amit a kéz csinál.
  • Nuxa
    #65
    Csillagászati sztem nem :( Esetleg csak kézi.
  • Nagydorog
    #64
    Szerintetek lehetséges az, hogy egy kis és egy nagy távcsőből normális csillagászati távcső készüljön? egy 8x25 és egy 10x40-ből?
  • Rumcájsz61
    #63
    Én meg egy Hama távcső fogasléces kihuzatát eszkábáltam hozzá. De először kidobáltam belőle az összes köztes lencsét, rövidebb lett a fókusz vagy 5 cm-rel, így észleltem vele a Napot. Még most is megvan, ha elmegyünk valahová hosszabb időre azt viszem magammal.
  • ZilogR
    #62
    A 20x50-es Turiszt nagy királyság. Rengeteget észleltem vele, sőt egy M42 menetes Barlow lencsét is hozzáeszkábáltam, hogy nagyobb nagyításokat tudjak kicsiholni belőle.

    Amire én használtam: Hold csillagfedései, Jupiter holdak fogyatkozásai, néhány Messier (Fiastyúk, Orion-köd, Andromeda galaxis, stb...), bolygók (már amit egy ilyen kis műszer mutat belőlük).

    Szerintem is érdemes először távcsőbe nézni és azután beruházni.
  • Rumcájsz61
    #61
    Landrennek igaza van, a távcsőhöz nem igazán kell leírás. Inkább ahhoz, amint már lentebb is írtam, hogy tudd mit látsz fenn az égen. Egy darabig szép és jó az egész, de egy idő után, már jó ha tudod mit keresel. Én egy 50x20-as Turist távcsővel kezdtem anno egy fotó állvánnyal. Láttam a Vénusz sarlóját, a Jupiter holdjait, a Szaturnusz gyűrűjét a Titán nevű holdjával, az Androméda ködöt, az Orion ködöt, meg rengeteg kettőst, de volt mindíg hozzá térképem. Most még könnyebben lehet találni a neten. Pl a cybersky.com, skymappro, virtualmoonatlas. Megnézed időpontra és már nézheted is az eget. A kis Turistot ma már csak a Nap megfigyeléyére használom. De ott van az mcse.hu oldal is.
  • Landren
    #60
    Milyen magyar információra van szükséged? Egy ilyen refraktor nem egy bonyolult szerkezet. Van rajta összesen egy tekerő, meg hozzá 2-3 okulár amit cserélgethetsz és ennyi...
  • ivjoe
    #59
    Ööö, nem vásárlás előtt kellet volna tájékozódni? :)
  • Nagydorog
    #58
    Google-n kerested?
  • Tes Parker
    #57
    Szijasztok!Vettünk egy Konus KJ6 tipusú csillagászati távcsövet,de sajnos magyar információkat nem kaptunk hozzá.Az lenne a kérdésem,hogy honnan lehetne többet megtudni erről a távcsőről.Természetesen magyarul.Nagyon kellene az infó.Előre is köszönöm a választ.
  • Nagydorog
    #56
    A unokatesomtól kaptam egy nagyon bénát. Az 3 okálátor volt hozzá, de a csiszoláse sem volt jó és a teljesitményese és ezmiatt nem látam vele se bolygót, se galaxist, se semit. Amugy a téma nagyon érdekel és épp van nálam egy elég jó könyv, de az inkább arra megy rá, hogy hogyan lehet távcsővet készíteni othon.
  • Rumcájsz61
    #55
    cybersky.com
  • Rumcájsz61
    #54
    Nagydorog
    Látogass el az www.mcse.hu-ra. Lehet rendelni, vagy venni kézikönyvet. Ha csak úgy veszel egy csövet és csak nézegetel, nagyon hamar megunod. Tudni kell, hogy mit látsz az égen. Nem kell olyan drága dolgot venni, hogy lekössön évekre az égbolt. Én pl. egy 50x20-as turist távcsővel láttam először a Szaturnuszt. Lenyűgöző volt, még a Titan nevű holdját is lehet vele látni. De kell egy csillagtérkép, amit a netről is letölthetsz (cybersky.hu). Sok kettős és kisebb halmazok nagyon szépek.
  • Landren
    #53
    Hát, ha látványos dolgokra vágysz, akkor az nagyon sokba kerül. Javaslom előszőr próbálj meg kölcsön kérni valakitől még mielőtt befektetnél valamibe, mert könnyen lehet, hogy csalódnál a látványban. Szines galaxisokat, ködöket nem fogsz látni, azok csak a képeken néznek ki úgy. Nekem egy 206/1200 as dobsonom van, ami 100k volt, de olyan nagyon sok mindent még ezzel sem látni. Bolygókat, néhány galaxist, meg messier objectumokat meg lehet figyelni, de ha nem vagy elhivatott, akkor hamar meg is lehet unni. Tehát még egyszer javaslom inkább, hogy ha van rá lehetőséged kérj kölcsön egyet, vagy menj el egy csillagász táborba.
  • Nagydorog
    #52
    Helló mindenkinek.
    http://www.makszutov.hu/ gondolom nézegettétek ezt az oldalt is. Én leggyakrabban ezen az oldalon nézek távcsővet, de sajnos a távcső használatához és a egész távcsőhőz nem értek ebben kérem (ha lehet) a segíségeteket.
  • Rumcájsz61
    #51
    http://tavcsodiszkont.csillagaszat.hu/ 30-50 ezer ft-ért jó kis kezdő távcsövet, amivel már elég jól lehet csilagászkodni.