101
  • winters123
    #21
    "Ezen rajzfilmek csodálatos látványvilága egyfajta menekülést jelenthet a realizmusból, s lehetőséget nyújthat elmerülni egy szebb, kedvesebb világban, ahol nincsenek kötelességek, határidők."

    Mintha csak a 19. századi Nyugat-Európai romantika definícióját hallanám. Csak a rajzfilmet irodalmi műre kell cserélni ^^
  • Bandee1987
    #20
    Nekem mindig is az Oroszlánkirály marad a kedvencem
  • Szefmester
    #19
    Én azon csodálkozom hogy ép elmével túl élhette bárki is a hófehérkét, a maga sokszoros gyilkossági kísérleteivel, vagy a Piroskát a gyomorforgató gyomrozással, élve boncoloással....és még lehetne sorolni a "nagy" klasszikusokat.. mely a legagresszívabb rajzfilm? Dragonball? Pokemon (állatviadalaok a jó cél érdekében)? .. hát nem ezek... hanem a jó öreg és ma már "klasszikusnak" számító Tom&Jerry... 6,7 másodpercenként egy erőszakos cselekmény átlagosan... de persze, ezt kell nézni a gyerekeknek hogy ha jerry fejbelövi tomot az majd csak kormos lesz megrázza magát és fut tovább... persze jöhetnek a nagy rémsztorik az erőszakos anime-król (amik nem is igazán gyerekeknek készülnek), az erőszakos játékokról amiknek a közelébe sem lenne szabad jutniuk a gyerekeknek... de a legnagyobb hiba a szülők felelőtlensége, a valóság nem megtanítása, és hanyagsága-figyelmetlensége-közönyössége a gyereke iránt. Tisztelet a kivételnek.
  • Su0my
    #18
    Az én véleményem szerint ugyanakkora butaság elzárni a gyerekeket a negatív érzelmektől(tehát óvni a széltől is), mint olyan lazán nevelni, hogy kontrollálatlanul mindent megengedni neki. A régi rajzfilmek képi világát SOSEM fogja utolérni a CGI animációs film-azok idillikus világképet, békét árasztottak magukból, az újabb mesék viszont akárhogy is, de elég nyakatakert képi világgal rendelkeznek amik óhatatlanul megváltoztatják a gyerekek jellemi fejlődését is. Azt én nem tudom milyen irányba, de azért ha lenne gyermekem, nem próbálnám ki-ezek a mesék inkább idősebbeknek való-10 éves kor felett pl. Ami meg a TV-ben nagyrészint megy, én néha nézem, és van, amit csak most fogok fel és amit gyerekkoromban nem-a mangaszennyről meg hű, azt szerintem senkinek sem kéne néznie:)
  • Librarian
    #17
    Egyetértek echo-val! A cikk íróját nem a mesék MORÁLIS mondanivalója zavarja, hanem a CGI rajzfilmek térhódítása. Mondjuk manapság tényleg egyre több hulladék mesét nyomnak a tévében! Szörnyűek. De vannak régebbiek is.
    Látott valaki részeket a "Grimm legszebb meséi" sorozatból? Na abban a Jancsi és Juliska, meg ilyesféle mesék vannak, de olyan horrorisztikusak, hogy én mikor 10 éves koromban láttam, annyira rettegtem!!! Szó szerint horror. A boszorkány átalakul egy csont-bőr démonzombivá. Hát a gyerek szívbajt kap!
    Jah, egyébként 16 éves vagyok, de azért engem is elborzaszt mikkel nyomatják szombat reggelente a matinékban is a gyerekek (pl. a hugom fejét!). Iszonyat. Ráadásul már a Cartoon Network is magyar! :-( Míg angol volt, addig volt haszna, lehetett belőle tök sokat tanulni.
    A legjobb mese egyébként a Hercegnő és a kobold!!!! Bár az is félelmetes... :))))))))
  • echo
    #16
    Na, egy újabb álokoskodós munka a valóságshow-s cikk szerzőjétől. Lényeg össze foglalható egy sorban: "Jaj istenem hová rohad ez a világ, bezzeg a régi szép időkben..." Úúú de mély gondolatok. "Hiszen ha az egyik teremben a macit sugározzák, a másik teremben pedig az ogrét, a nézők az utóbbi mellett döntenek, esélyt sem adva macinak." Na ez tényleg botrány
  • sylverangel
    #15
    Alapban ez a baj, hogy mindig egy dologra hárítják az egészet, a filmek, a játékok, a tv, a társadalom, stb...

    Mondjuk azt sosem, mondják, hogy a szülők, talán mert ők is azok:).

    Én a régi klasszikusokon nőttem fel részben, és részben az új vonulat első példányait kaptam meg, de szerencsére a mostani szemét, a jelenlegi állapotomban kapott el, így tudom helyesen szemlélni:). Viszont a szomszédomban lakik két nálam fiatalabb srác (egyik kb 5 év, a másik kb 8 évvel fiatalabb), ők viszont a pokemon-on nőttek fel, azért voltak annyira oda. Hát visszagondolva a régi önnönmagamra, van egy kis különbség, vagy csak nézve a mi gimis évfolyamunkat az övékkel, félelmetes...

    Én a gyerekeimnek (ha lesznek:) ) nem engedném nézni, azokat amik most mennek, vagy menni fognak, az én kedvenc "rajzfiljeimet" meg csak később, amikor meg is értené őket.

    A Shrek 1 és 2 meg az elmúlt idők legjobb CGI filmje, már alig várom a 3-at, remélem nem szúrják el:).
  • Tinman #14
    Csodacsibe, Cápamese valóban kritikán aluli "műmájer" film... Jégkorszak 2-re nagyon kíváncsi vagyok. Ha az is tényleg lement ilyen Csodacsirke szintre akkor tényleg elismerem, hogy igazat állít a cikk és a mozinak is lőttek.
    De ahogy már mondtam, a Polár Expressz (csak pár hónapos film!) bizakodóvá tett, ahogy anno a Némó is.
  • Tinman #13
    Az én lányom majd ne sírjon éjszaka a Karr miatt :-(
    Értem mit mondasz, de a tv-ben is elég durva dolgokat lát karika nélkül... még a mesékben is szomorú dolgokat kellene, hogy átéljen?
    Nem vagyok pszichológus, de én nem helyeslem.

    Ahogy már írtam, a tv-s rajzfilmek ügyében egyetértek, de a mozis "családi" alkotások azért merőben igyekeznek mások lenni.
  • norti
    #12
    A moziban leadott rajzfilmek is ugyanúgy kezdenek "elhulladékosodni" mint a tvben játszott társaik. Nem nagyon lehet szerintem szétválasztani a kettőt. Maximum a tvben a nagyobb kihasználható időrés miatt, nagyobb az aránya ezeknek a szemeteknek.
  • norti
    #11
    "Mellesleg én anno a 101 kiskutya miatt nem tudtam normálisan aludni napokig, mert a Szörnyellát annyira durvának éreztem.
    A Vuk-ról nem is beszélve... folyamatosan elkeseredtem, hogy miért hal meg Karr az öreg róka.. és miért bántják az emberek a puskákkal.
    A Piroska és a Farkas-t anyám rádiójáték formájában adagolta én meg végigrettegtem, mert nem értettem, hogy miért kell felvágni a farkas hasát...
    Na erre lépj valami ÖT. Ez nem sci-fi ezek csak velem estek meg, de sorolhatnám még, hogy hány gyerek sírja végig azt a jelenetet amikor Hófehérke meghal... szerinted ez a jó? "

    Tudod miért jók ezek a rajzfilmek? Mert megtanítják a gyerekeket az igazi(!) érzésekre és az igazi helyzetekre. Nem pedig az inverz oktató jellegű (vagyis inkább annak szánt...) - a gonosz zöld hajú manó besavazta a folyót ezért meghalnak a kishalak, de jön a jószívű világért harcoló kommandós lánycsapat, a piperetükreikkel és a lézernyalábos rúzzsal szétlövi a manót ésatöbbi - mai mesék emberre alapelveket ráerőszakoló "meseszálai". tudod mennyire gusztustalan ez?
  • Tinman #10
    A TV-s hulladékok az más kérdés... ha arra irányította volna rá a cikk a figyelmet, akkor egy szót nem szóltam volna, de itt kizárólag a mozis kínálat van kiemelve.
  • Tinman #9
    Tévedsz. Lsd Toy Story (11 éves CGI rajzfim). Akinek nem mond semmit a név azt csak sajnálni tudom. /Amúgy 27 vagyok./

    Cikkhez:
    Jaj... már megint egy ÖT cikk. Bátran moderáljátok ki ezt a HSZ-t is mint a Stephen King-est... már megszoktam, hogy sokaknak fáj az igazság.
    Tisztázzuk a legelején a Csodacsiba valóban egy raklap hulladék. DE a gyerekek nem hülyék!
    A Csodacsibét a Pirosszkával egyetemben 1x megtekintés után úgy elfelejtette barátom kislánya és egy másik ismerősöm gyerekei, hogy öröm volt nézni.
    De nem tetszik nekik a csöpögős Bambi és a kissé félelmetes Hőfehérke sem. Viszont nagyon szeretik a Toy Story-t és bár 11 éves a mese a mai napig Woody babával futkoznak, hogy a Némót és a Szörny RT-t már ne is említsem.
    És pontosan itt van már megint baki a cikkben... a Shrek valóban inkább egy éretebb korosztályhoz szóló mese, de IGENIS léteznek olyan "mai" rajz és animációs filmek melyek a szeretetről, a családról, a barátságról az emberi értékekről szólnak. Tehát HIBA általánosítani és a gyerekek lelki békéjét félteni, mert nem a Némó lesz az amitől sírva riad fel éjszaka a gyerek.

    Szóval:
    Mellesleg én anno a 101 kiskutya miatt nem tudtam normálisan aludni napokig, mert a Szörnyellát annyira durvának éreztem.
    A Vuk-ról nem is beszélve... folyamatosan elkeseredtem, hogy miért hal meg Karr az öreg róka.. és miért bántják az emberek a puskákkal.
    A Piroska és a Farkas-t anyám rádiójáték formájában adagolta én meg végigrettegtem, mert nem értettem, hogy miért kell felvágni a farkas hasát...
    Na erre lépj valami ÖT. Ez nem sci-fi ezek csak velem estek meg, de sorolhatnám még, hogy hány gyerek sírja végig azt a jelenetet amikor Hófehérke meghal... szerinted ez a jó?

    Mégvalami.. a Polár Expressz az utóbbi idők egyik legaranyosabb, legérzelmesebb meséje... JÓ REGGELT!

    Nézd csak meg a mai CGI rajzfilmeket amiktől itt "félted" a gyerekeket... és nézd meg a régi "pszicho" meséket.
  • szombi
    #8
    Ja és a cápamese is egy sz*r!
  • szombi
    #7
    ,,A legnagyobb gondot viszont az olyan szennycsatornák okozzák mint a Jetix''

    Egy kicsit javítok: szennyvízcsatornák
  • Adam II
    #6
    A mozis mesékkel az a gond ,hogy már rengeteg bőrt lehúztak róluk. Már unalmas a sok erőltetett poén és a klisés helyzetek. A Shrek jó volt de nem kisgyereknek való a gáz az ,hogy a rajzfilmipar elfordult az igazán kis gyerekektől.

    A legnagyobb gondot viszont az olyan szennycsatornák okozzák mint a Jetix. Elképesztő ,hogy le mernek adni olyan borzalmat mint a Született kémek akik "bevetés" közben állandóan a ruhájukra ,hajukra panaszkodnak. És az egyik ismerősöm lányai is nézik és már 10 évesen sminkelik magukat suli előtt ,és tuti ,hogy az ilyen "mesék" késztetik rá őket hiszen a gyerek azonosul az általa hőn szeretett hősével ,és bizony ma nem valami jó példát mutatnak ezek a "hősök". Hozzá kell tennem az anyjuk nem is tudja mit néznek.
    És az utcán egyre több 13-14 éves lányt látni aki annyi sminket tesz magára mint egy 40 éves kurva (már elnézést) és úgy is öltözködik és viselkedik. Már bocs de ezt nem nevezném fejlődésnek.
  • sly007
    #5
    Én mindenesetre sokkal jobban tisztelem a kézzel készített, és/vagy rendkivüli részletseéggel kidolgozott meséket. Ja, és a kedvencem a Two Stupid Dog
  • szombi
    #4
    Persze a 80-as évek remek rajzfilmjeit nem vették bele...
    Pedig a Gumimacik, Alvin és a mókusok, vagy éppen egy-két magyar klasszikus remek jellemformáló képességgel bír.
    A mai szögletes mesék inkább a mértéktelen versenyre, vagy éppen a könnyfakasztó nyálas témákra buknak rá.

    A csodacsibe egy sz*r. Idióta, humortalan kinézete van a főszereplőnek,
    az elejétől végéig vontatott, összenyálazott tartalom jellemzi.
    Én semmiképp nem raknám egymás mellé a Shrek-et és ezt a sz*rt.
    A Shrek legalább egy valóban örökérvényű emberi főtémát mutat be,
    néhol kicsit csöpögősen, néhol épp valóságosan, és a humort inkább ráhagyta a mellékszereplőkre.
    Ha a gyerekemet leültetném mesét nézni, akkor már biztos, hogy csak a minimax-ra engedném fel,
    ahol éppen a fennmaradt gyöngyszemeket vetítik a ,,régi idők rajzfilmjei''-ből.

    Ha a kisgyermekek lelki fejlődéséről van szó, akkor igenis konzervatívnak kell lenni.
    Nem kakaóbiztos számítógépekre van szükség az oviban, hanem kézzelfogható képességfejlesztő játékokra,
    esetleg projektorra, hogy ha a gyerek otthon nem találkozhat normális rajzfilmekkel,
    akkor legalább az óvodában megnézhesse őket!
  • avman
    #3
    "ha valami olyan változás történik a fiatalabb generációkban amit a felnőttek nem értenek, azt úgy hivják hogy fejlődés"
    a szemléletbeli különbség nem mindig egyenlő a fejlődéssel, esetünkben maximum csak változást takarhat. (itt azért nem arról van szó hogy x millió csiliherccel több a negyede nanométeren)
    a többi mondatod számomra értelmezhetetlen. lehet, hogy az évtizednyi különbség itt már megmutatta vasfogait?
  • Cat #2
    csak amig a bambit 20 év mulva is tudni fogják hogy micsoda, addig a mai számítógéppel készült tömegtermékeket már 5 év mulva elfelejtik.
  • craesh
    #1
    hát nem tudom. megkérdezhetem hogy a cikk írója hány éves?

    Én 19 vagyok, s valahogy mindig azt mondom, hogy:
    "ha valami olyan változás történik a fiatalabb generációkban amit a felnőttek nem értenek, azt úgy hivják hogy fejlődés".

    bocs, de ez igy van. az más kérdés hogy abszolute milyen irányba fejlödünk, a lényeg nem az. hanem hogy a társadalom elvárásaihoz alkalmazkodik. És már megbocsássanak, de az idősebb generáció neveli a fiatalabbat. Főleg inkább ők a felelősek, hogy mi lesz belőlünk.

    ámen.