189
  • SovereignX
    #149
    Én személy szerint atomháborúnak sok esélyt nem adok. Ennyire még nem hülyék az emberek. Néhány full fanatikus muzulmán vezetőből persze kinézném. De ilyenek hivatalosan nem kerülnek kormányok élére. Így pontos megtorlást sem lehetne idítani. Teszem azt Az Al-Kaida felrobbant egy ruszkiktól vásárolt pár száz kilotonnás vatgy kissebb bombát egy autóban New York főutcáján. Nem egy állam nevében tette így nincs kit megb*szni. Atomal nem legalább is.


    Rakéta elhárítás. Egyszerűen kivédhető. Építek egy rakat ICBM-et de nem látom el robbanófejjel. És semmi high-tech extrával. "Olcsón" megvan. Aztán kilövöm a rendes rakétákkal együt. Az ellennek van pár perce meghatározni melyik az igazi és melyik nem. Bár sztem meg sem fordulna a fejükben, hogy hamis rakéta is van/lehet köztük. Ha meg igen akkor is mire meghatározzák már késő. Találomra meg....
  • SovereignX
    #148
    2.-ra:
    Ruszkik amcsikhoz és fordítva. Két dolgot tudok erre mondani.
    1: Mind a két fél oda rejti a fegyvereit ahova csak szeretné. Moder technika ide vagy ode. Teszem azt egy gránait hegy beleséjebe. Ott találd meg hülye amicsi/ruszki. (Honnan nézzük). A "nyílvános raktárak" meg csak kirakatok. Nézd ennyink van itt van. Aztán mind a két fél vigyorog bárgyúan és röhögnek a markukba, hogy jaj de jó jól elhallgattam előlük, hogy mink is is van igazából.
    2: Folyik a hidegháború a szinfalak mögött. Leszerelnek néhány töltetet a látszat érdekében de a többit eldugdossák és néha néha a kirakatokon túl ide is beengedik az embert, hogy azért lásd ezek is itt sorakoznak szóval csak óvatosan. A többi kis számú fegyverrel rendelkező országnak (Anglia, Francia, India) meg elég a kirakat az elrettentéshez. Minnek is fedjék fel az ütőkártyáikat.
  • SovereignX
    #147
    MIRV robbanó fejek... Ha atom háború törne ki onnan úgy is teljesen mindegy lenne, hogy mivel lövöldöznek egymásra; az első csapás után legalább is. És ha már pusztítani kell és egyszerűen akkor én az SS-18 mod 6ra a maga 20 Mt-jával szavaznék. Drága de miután mind Észak Amerika és Ázsia és/vagy Európa és/vagy közelkeleti térség több 1000 Rad besugárzást kap onnan már az is mindegy. Hidegháborúban is ezért jelentette az elrettentést az atom. És nem mondjuk a tank. Mert néhány rakéta és volt nincs civilizáció. Ilyen értelemben... Ha egy vki kilőne egyet akkor akinek van az követné kihasználva a helyzetet.
  • SovereignX
    #146
    Azt tudom, hogy egy atomtöltet nagyon sok mindet kibír. Ki kell bírnia. Én úgy gondoltam, hogy a pilóta robbantja. Élesíti a töltetet felszálláskor. A radarja úgy is jelzi, ha jön vmi aztán húzza a megfelelő ideig és imádkozik hogy elég közel jusson/elég jól manőverezzen. Aztán bumm.
  • [NST]Cifu
    #145
    Fellövöldözök én is néhány műholdat egy két kilotonnás robbanófejekkel. 14et szám szerint (tudtomal ennyi GPS műhold van).

    24 aktív műholdja van a GPS rendszernek (plusz 3 tartalék kering még pályán), ez 27 összesen. Figyelembe véve mindent jelenleg csak az USA engedheti meg magának, hogy 27 ilyen "vadászműholdat" feljutasson, mivel igen költséges játék lenne. Ráadásul vannak olcsóbb műhold-elhárító rendszerek is...

    Amcsi repülőgép anyahordozók. Kontra kínai vadász. Egy atomtöltettel a kínainak is van esélye. Nem feltétlenül kell az kilőnie, ledobnia stb. Kamikaze. Meg van az az előnye, hogy ha megpróbálják kilőni a gépét felrobbantja ott ahol van. Ha elég közel van akkor okozhat károkat.

    Attól, hogy felrobban a hordozógép, még nem fog automatikusan a töltet is felrobbani. Sőt. Nem egy baleset történt nukleáris bombákkal felszerelt szerpülőgépekkel, de bomba 1x sem robbant fel, még akkor sem, amikor négy termonukleáris bombával a hasában lezuhant egy B-52-es.
  • SovereignX
    #144
    Atomfegyvereknek célra vezetésében az inerciális vezérlésük végett talán nem okozna gondot de repülő pl. Annak beüthet. Bár vannak egyéb rendszerek is de nem ez a léyneg. Gondot okozhat így vagy úgy.

    Amcsi repülőgép anyahordozók. Kontra kínai vadász. Egy atomtöltettel a kínainak is van esélye. Nem feltétlenül kell az kilőnie, ledobnia stb. Kamikaze. Meg van az az előnye, hogy ha megpróbálják kilőni a gépét felrobbantja ott ahol van. Ha elég közel van akkor okozhat károkat.
  • SovereignX
    #143
    Első csapás kérdése műholdak stb. A háború általában nem úgy kezdődik, hogy vki feldob egy érmét és ha fej akkor támadok. Értelmes ember felkészül a lehetséges eshetőségekre, következményekre. Legyen Kína USA pl. Ha én Kínai vezető lennénk és bögyömben lenne az usa nem küldenék nyílt hadüzenetet stb. Rajtaütésszerű megelőző támadást índítanék (Lásd Japán vs Amerika 1941 december 7 Pearl Harbour, vagy Izrale kontra egyiptom 6 napos háború!) ezel növelve az esélyeim hisz én vagyok a gyengébb fél. Ha váratlanul csapok le akkor...
    USA GPS műholdjait: Fellövöldözök én is néhány műholdat egy két kilotonnás robbanófejekkel. 14et szám szerint (tudtomal ennyi GPS műhold van). A pályájuk ismer így a saját műholdjaimat szinkron pályára tudom állítani. Aztán ha itt az idő egy kis pályakorrekció majd bumm. Vagy a robbanás vagy az emi kiüti a gps-t és volt nincs.
  • [NST]Cifu
    #142
    1.: Erről majd a cikk későbbi részében terveztem egy rövid kitérőt, a lényeg az, hogy a leszerelés nem azt jelenti, hogy minden nukleáris fegyvert dobnak a kukába, hanem azt, hogy csökkentik a bevethető szinten tartott stratégiai nukleáris fegyvereket.
    2.: Ugyanúgy, ahogy az orosz nukleáris intézményekbe, bázisokon amerika megfigyelők látogatnak el, az amerikai intézményekbe és bázisokon is időnként tiszteletüket teszik az orosz megfigyelők.
  • [NST]Cifu
    #141
    Válasznak a #134-esre ment, azért nem értettem. Korábban a nukleáris robbanófejű ABM-ek ha jól rémlik a Nike-Zeus rendszer kapcsán merültek fel, példaként.
  • RoLii
    #140
    Egy korabbi hozzaszolasodrol van szo :)
  • SovereignX
    #139
    Nem azért emberek de miért hiszi el mindeki azt amit a sajtó lés egyéb hírforrások(pl: net) állítanak?
    Hogy a ruszkik meg az amcsik tényleg leszerelnek, meg betartják a külömböző egyezményeiket? Mondani bármit lehet. Nem egy ember megfogalmazta itt is, hogy a hozzáférhető információk csak az igazság nagyon kis hányadát tartalmazzák. Hogy tikon mi folyik az már megint egy másik kérdés.
    Legjobb példa az amcsik. Ők a jampik ők ellenőriznek mindet. Pontosabban szeretnének. De őket senki sem ellenőrzi más szóval azt csinálnak amit csak akarnak!
  • [NST]Cifu
    #138
    Én aktatáskabombákról beszéltem, nem ABM-ekről, nem értem az összefüggést a hsz.-ed és az én hsz.-em között.
  • [NST]Cifu
    #137
    ElektroMagnetikus Pulzus. A nukleáris robbanásban szabad elektronos jönnek létre, amelyek olyan káros elektromagnetikus hatása van, hogy az elektromos berendezéseket károsítják.
  • RoLii
    #136
    Cifu a jelenleg hozzaferheto adatok szerint az usa nem tart rendszerben nuklearis ABM eszkozt.
  • RoLii
    #135
    Electro Magnetic Pulse
    a noklearis robbanaskor letrejovo elekromagneses hullam ami a toltet erejetol fuggen jopar kilometer sugaru korben megbenit/zavar/kieget minden elektronikat vedettsegi foktol fuggoen.
    Monibalage a Harpoon3-at megvettem, neten. 50dollar korul van, nem osszeg.
  • [NST]Cifu
    #134
    Voltak speciális "aktatáskabombák", amiket viszonylag könnyen lehetett mozgatni, ezekről is szó lesz a következő részben. Elképzelhető, hogy ezeket ilyen célra használták fel, de konkrét példáról nem tudok.
  • plamex
    #133
    Mi az az EMP ? :)
  • Invader
    #132
    kukacos:

    NEM KELL LEMONDANI AZ EMPről CSUPÁN 15 PERCCEL ELHALASZTANI, FOGD MÁR FEL VÉGRE :)

    Ez idő alatt legfeljebb az amúgy is készültségben lévő bombázók tudnak felszállni.

    A polgári hálózat kiesése amúgy teljesen normális, és számolnak is vele. Az áramellátás és a kommunikáció a (fontosabb) katonai létesítményekben többszörösen redundás. (pl. az amerikaiak szerint a kommunikáció minden körülmények között biztosított a fizikailag épségben lévő (fonstosabb) egységekkel)
    A legfontosabb helyeken pl. direkt elektroncsöves(!) eszközöket alkalmaznak a hagyományos IC megoldások helyett. (persze itt nem hatalmas, ENIAC korabeli e-csövekre gondolj, hanem jóval kisebbekre. Ilyenek vannak pl. MIG-29 esekben is, még asszem a Top Gun írt róla anno) Ezek ugyanis legfeljebb 1-2 perccel egy EMP után már újraindíthatók, és működnek, szemben az integrált áramkörökkel, amelyek akár órákig is meghülyülnek a szabadon rohangáló elektronoktól.

    Az idézet amit betettél:
    "Since some enemy submarines would be only a few hundred miles from their targets, some SLBMs would explode on American targets about 15 or 20 minutes before the first lCBMs would hit. " >>> mint írtam, az orosz rakétahordozókat folymatos megfigyelés alatt tartják az amerikaiak, ami tengeren van, azt követik is legalább 1 hajóval. Szerencsére ezek a ruszki vasak még mindíg jó hangosak :) Ja és alacsony légkörben, illetve földön robbantott atom nem csinál számottevő EMP-t (világűrbe érőt tuti nem). Amúgy az SLBM-ek, a jelenlegi doktrína szerint VÁLASZCSAPÁS végett vannak vízen. Pont azért, mert sokkal nehezebben azonosítható a helyzetük, mint egy rakéta silóé, radásul ez még mozog is.

    "Three or four nuclear weapons skillfully spaced and detonated at high altitudes over the United States would produce EMP effects that might knock out most public power, most radio and TV broadcasting stations lacking special protection against these effects, and most radios connected to long antennas."

    Ez csak a civil hálózat szívásáról szól, és egyáltalán, felhívom a figyelmed a feltételes módra, amit a szöveg alkalmaz.

    kukacos:
    10% nálam oszt vagy szoroz, ugyanis gőződ nincs arról, hogy a bekapott első csapás után hány robbanófejed marad, milyen területi eloszlásban, adott esetben egész sor célpontról le kell mondanod, mert nem tudnád elérni a megmaradt készletekkel.
    Ne feledd, a START II (phase 2) szerint nem több tízezer, hanem kevesebb, mint négyezer robbanófejjel gazdálkodsz majd, és ennek csak egy bizonyos része lehet ICBM-eken/SLBM-eken (kb. a fele). Ja és ami a legfontosabb, megtiltja, hogy MIRV fejet rakj ICBM-ekre!
    De az (igaz az oroszok tökölődése miatt még nem ratifikált) START II phase 1 is megnegyedeli a hidegháborúban szokásos mennyiséget, az általad említett és idézett tanulmányok pedig még az akkori hatalmas robbanófej-mennyiségeken alapulnak.

    Az oroszok amúgy még durvább leszereléseket kell hogy végrehajtsanak, már a phase I szerint:

    "In contrast to the US, Russia must eliminate almost all MIRVed ICBMs and their associated silos and mobile platforms except 105 SS-19 ICBMs which can carry 6 warheads each. In addition, Russia is not going to convert strategic bombers, and, assuming that 120 SS-N-20 SLBMs will be downloaded from 10 to 8 warheads to meet the Treaty requirements, Russia’s total breakout capability will not exceed 800 warheads."
    Azért ennyi már tényleg elég kevés!

    Egy nagyváros elpusztítása pedig már önmagában fél- /egy tucat szimultán robbantott töltetet igényel. Megerősített célpontok ellen meg még több kellhet.

    A műholdaidról meg annyit, hogy az ICBM-eket ehhez baromira módosítani kellene, vagy lehet, hogy meg se lehtne csinálni, ugyanis azok egyszerűen nem arra lettek kifjlesztve, hogy 6-800 kilóméteres pályára egy vagy több többszáz, összesen akár jópár tonnányi robbanófejet fel tudjanak rakni. Nézd meg egy minuteman III súlyát (32 tonna), 12 méter magasság, és 2 méter körüli átmérő mellett.
    Egy Proton, amiz ma előszeretettel használnak a kereskedelmi műholdak pályára állitásához, kb. 700 tonna, és négyszer olyan széles és magas, mint egy Minuteman, igaz, ez akár 10 tonnát is felrak, ha megoldod hogy elférjen a raktérben.
    Egy minuteman bornout-speedje 4-5 Mach-al marad el egy LEO pályához szükséges sebességtől. Ezt a hajtőmű (vagyis maga a rakéta) cseréje, vagy jelentős farigcsálása nélkűl nem lehet megoldani. Tehát nem órák, hanem legalább hetek, hónapok kérdése egy ilyen műholdat ICBM-ekkel feljuttatni.

    NEM UGYANAZ valamit ballisztikus pályára hajítani és ugyanazt a tömeget 600 kilóméteren olyan sebbeségre gyorsítani, hogy az ne essen vissza!!!
    Alcsonyabb magasságú pályán néhány hónap alatt elég. Ha csak nem raknál kis hajtóműveket, és tüzelőanyagot is a robbanófejekre :)

    (Anno épp azért tiltották meg a nukl. fegyverek világűrbe való telepítését, mert ezzel kvázi a Föld tetszőleges pontjára eljuttatható "ICBM-ekhez" justsz.)

    Ha meg hagyományos rakétát használsz az ICBM helyett, az is jó sok előkészületet igényel (szállítás, összeszerelés, kilövőállásra vontatás, felállítás stb. miatt). Ez az időtartam már valóban bőven meghaladhatja egy hirtelen konfliktus lefutási idejét.


  • wanek
    #131
    "Szegény oroszoknak gőzük sincsen egy csomó robbanófejük konkrét hollétéről ("öööö, izé, valamelyik raktárban"), nincsen lajstromuk, de erről a felbomlás utáni káosz, a 90-es évek iszonyatos pénzhiánya és "szarok a hadseregre" mentalitása tehet. Most IAEA-s, EU-s, USA pénzből végzik a számbavételt." - ebben azért nem lennék ilyen biztos. Egyrészt ezzel a látszólagos tudatlanságukkal nem kell megsemmisíteniük egy csomó robbanófejet, titokban továbbra is tárolhatják ott, ahol eddig volt, hisz a másik fél sem tud róla(!) , illetve kedvükre eladhatják, ha akarják. És emellett még az anyagi támogatás is jól jön. Nem hülyék az oroszok.
  • kukacos
    #130
    Sajnos a stratégák a valóságban nem ezt gondolják. Egy EMP támadásnak egyszerűen olyan potenciális hatása lehet, hogy nem hagynák ki. Zűrzavart és káoszt hagyna maga után, a katonai rendszerek nagy részét is tönkretenné, talán még olyanokat is, amelyek hivatalosan védettek ilyen támadás ellen - egyszerűen azért, mert a legtöbb rendszert nagyon nehéz tesztelni éles körülmények között. Nézd meg pl. a Threads c. BBC filmet a 80-as évek elejéről (igen szakszerű). Ott azzal kezdődik a támadás, hogy egy EMP-vel kiütik egész Anglia civil kommunikációs rendszerét és áramszolgáltatását. A támadás valószínű időzítéséről nézd meg ezt:

    http://www.ki4u.com/free_book/s73p913.htm

    "To destroy our bombers before they could get away, the first SLBMs would be launched at the same time that ICBMs would be fired from their silos in Europe and Asia. U.S. surveillance systems would detect launchings and transmit warnings within a very few minutes. Since some enemy submarines would be only a few hundred miles from their targets, some SLBMs would explode on American targets about 15 or 20 minutes before the first lCBMs would hit. [...] Sudden power and communications failures caused by the electromagnetic pulse (EMP) effects of nuclear explosions also could serve as attack warnings in extensive areas. [...] Three or four nuclear weapons skillfully spaced and detonated at high altitudes over the United States would produce EMP effects that might knock out most public power, most radio and TV broadcasting stations lacking special protection against these effects, and most radios connected to long antennas."

    Az egész EMP kérdéskör mai napig magas szinten titkosított. Ez is érdekes:

    http://www.nonuclear.net/theblackoutbomb.htm

    "csak 10%-kal több robbanófejet pusztítasz el, máris több tucat milliónyi embert menthetsz meg"

    Szerintem nem. 10% robbanófej nem oszt, nem szoroz, minden cél többszörösen túl van biztosítva. Annyiról eleve felteszik, hogy műszaki hiba miatt el se ér a végéig.

    "Az általad említett műholdtípus kifejlesztése pedig önmagában is éveket igényel"

    Egész pontosan megfelelő Föld körüli pályára kell állítani egy atomtöltetet, amelyet gombnyomásra fel kell tudni robbantani. Ebben mi az, amit évekig kell fejleszteni? Bármelyik ICBM-mel rendelkező ország képes rá. Tulajdonképpen minimális módosításokkal bármelyik ICBM képes rá.

    "és a telepítéshez szükséges idő sem összemérhető egy hirtelen krízishelyzet lefutási idejével"

    Hát, ki kell lőni... nézzük csak... 30 perc? Nagyon rövid krízisre (pl. Putyin orrát megfricskázza Bush) biztos nem :)

    "Abban pedig biztos vagyok, hogy jelenleg semmilyen hasonló eszköz nincs "odafent"."

    Én ebben nem lennék biztos. Az ellenséges kémműholdakat ritkán szokták felboncolni. Mellesleg az Outer Space Treaty semmilyen ellenőrzési mechanizmust nem ír elő. Mindenesetre szerintem sem valószínű, hogy most van ilyen álműhold fent, de abban biztos vagyok, hogy órák alatt lehetne telepíteni és a tervek minden félnél megvannak hozzá.
  • JimKirk
    #129
    Nem semmi!
  • GregSB
    #128
    Nevadai kísérleti robbantások helyszínea google mapson.

    Dél felé haladjatok. Durva mennyi luk van ott...
  • Invader
    #127
    Kryon:
    1)Olyan atom ami kilóméterekről teszi a dolgát (legalábbis megerősített célok ellen), azt bőven a megatonnás kategóriában kell keresned. (Amúgy jelenleg ilyen robbanófejek már az állomány elenyésző százalékát alkotják csupán a nagyhatalmaknál).
    "Becsempészhető" méretben néhány kilotonna a legerősebb töltet, amit készíteni lehet. Ezeket gyakorlatilag max. 200 méteren belűl kell leraknod a célponttól a biztos pusztításhoz.


    2)A vezérkar esetleges megsemmisülése esetére (ami egyértelműen atomháborúra utal) ott vannak a előre betáplált célpontok a megtorlásra (Egy város nem mászik el több nap alatt sem.). Ilyenkor újonnan kinevezett főmanuszok, illetve bizononyos feltételek teljesítése esetén maguk az ütegek, illetve tengeralattjárók vezetése is engedélyezheti az indítást.
    A kommunikációs csatornákat nem tudod kiütni, mert iszonyatosan redundánsak, többek között épp az ilyen esetek elkerülése végett.

  • Kryon
    #126
    Az is elég durva,hogy katonai elemzések arra vezettek,hogy totális atomháború esetén,az első csapás indítójának lennének jobbak a túlélési esélyei.Ami azt jelenti,hogy egy nagyon elmérgesedett konfliktus esetén,"megérné" elsőként megnyomni azt a bizonyos piros gombot.....
  • Invader
    #125
    Amúgy jó látni, hogy ennyire megmozgatja az embereket a téma, örülök hogy a hidegháború elmúlta azért még nem jelenti azt, hogy az emberek elfeledkeznek ezen fegyverek által jelentett fenyegetésről.

    exxile: Iránnak azért nem lehet atomfegyvere, mert a jelenlegi atomhatalmak, illetve ENSZ BT állandó tagok nem engedik.
    Kínának és Oroszországnak sem érdeke, hogy Irán a dzsihád nevében leatomozza Izraelt, vagy bármelyik szövetségesét, az meg visszalőjön, és ezzel teljesen destabilizálja a Perzsa-öböl környezetét évekre. Arról nem is beszélve, ha kirobbantja a harmadit világháborút.
    De nem kell feltétlen támadó szándékot fletételezni, Iránnak az is elég lenne, amire az atomfegyverek helenleg jók, vagyis hogy az azokat birtokló államok gyakorlatilag hagyományos háborúban nem támadhatók. Vagyis Irán gyakorlatilag évtizedekre, vagy mégtovább konzerválná a jelenlegi politikai állapotokat, és szabadon "garázdálkodhatna" a környezetében.
    Paskisztán és India között, mióta mindketten atomhatalmak, gyakorlatilag nem volt mai értelemben vett háború, legfeljebb határvillongások, vagy államilag ösztönzött terror. Pedig a köztük lévő feszültség nem lett kisebb, sőt...
    (Amúgy csak tájékoztatásul: Indiában, bár ott kisebbség, mégis több muzulmán él, mint (Kelet- és Nyugat-)Pakisztánban együttvéve, tehát a Pakisztáni területi igények nem légből kapottak, de a jelenlegi állapotok az atomfegyverekkel konzerválódtak)
  • Kryon
    #124
    1-Direk azért használnának atomot,mert bevinni nem lehet,így olyan kell,ami kilóméterekről is megteszi a dolgát...
    2-Nem feltétlenül az efféle "elsőszámú" célpontokra kell itt gondolni.
    Ha pl. megsemmisíted a vezérkart,és a kilövéi parancshoz szükséges kommunikációs csatornákat,már azzal annyi időt nyerhetsz,hogy fegyvereid célba érnek,és elpusztítják az elsőszámú célpontokat is.
  • Kryon
    #123
    "Egyébként szerintem meg inkább Izrael fejére kellene egy jó kis atompukk... Csak a miheztartás végett."

    Hát ennek elkerülése végett nem akarják,hogy Iránnak atomfegyvere legyen....
  • Invader
    #122
    Kryon:

    Milyen létesítmények mellé gondolsz ilyet telepíteni?
    Városokba lehet ilyen mini-bombákat rakni, azonban stratégiailag fontos építmények több kilóméteres körzetben, többszörös szögesdrót és őrtorony rendszerrel védettek (Franciaországban saját szememmel is láthattam ilyet, legalábbis a külső gyűrűt).
    Elképzelehetetlennek tartom, hogy 1-2 nagyon szerencsés esetet eltekintve sikeresen bevihetne bárki ilyet az ellenség szigorúan őrzött katonai létesítményeire. (az atomerőművek hasonlóan jól őrzöttek)
    Arról nem is beszélve, hogy ha lebukik az ügynököd, akkor a tény, hogy fegyvert (pláne atomfegyvert) telepítesz egy azt jóvá nem hagyó állam területére, a nemzetközi jog szerint az állam szuverenításának egyértelmű megsértése, és gyakorlatilag azonnal hadüzenetet vonna maga után.
  • exxile
    #121
    Ugyan már miért ne lehetne Iránnak atomfegyvere? Ha az USA, Izrael, India stb rendelkezik vele akkor őket miért tiltják?
    Egyébként szerintem meg inkább Izrael fejére kellene egy jó kis atompukk... Csak a miheztartás végett.
  • Invader
    #120
    Ha esetleg valaki megkérdezné, hogy akkor miért is vannak ABM-ek, arra itt a válasz:

    The ABM Treaty was signed at Moscow May 26, 1972, and ratified by the US Senate August 3, 1972. It entered into force October 3, 1972. The US and the USSR signed a Protocol to the treaty which entered into force in 1976 which reduced the number of ABM deployment areas from two to one, deployed either around each parties national capital area or, alternatively, at a single ICBM deployment area. The USSR deployed an ABM system around Moscow, but the US elected not to deploy an ABM system and in 1976 deactivated its site at Grand Forks, North Dakota, around a Minuteman ICBM launch area. The Treaty has subsequently been extensively modified by amendment, and various common understandings and protocols. Five-year review meetings are held in Geneva.

    Tehát összesen EGY meghatározott területű város(részt), illetve ICBM bázist védhettél , ha akartál.
    (Az USA 2001-ben bejelentette visszavonulását az ABM korlátozó szerződéstől. Azóta gyakorlatilag szabad a vásár.)
    Az oroszok atomfejes rendszerrel védik a kormányzati központot (Moszkva), amerikaiakról momentán nem tudni semmit.

  • Kryon
    #119
    Az USA felrúgni készül ezt az egyezményt és ezután annak betartását már más országtól sem lehet elvárni...
  • Kryon
    #118
    Felröppentek olyan hírek régebben,hogy az atomhatalmak esetleg nukleáris tölteteket csempészhettek egymás területére,és ezeket tucatszám helyezték el fontos létesítmények közelében,pl.hogy távirányítássa robbantva őket elsőcsapás esetén,megsemmisítsék a célpont válaszcsapás mérő képességének jórészét.
    Tudod esetleg,hogy ennek mennyi lehet az igazságalapja???
  • Invader
    #117
    Kryon:

    Éppen az egyensúly érdekében tiltották meg anno az ABM rendszerek kifejlesztését. Ez az összes létező, illetve leendő START egyezmény alapja.
    Ha ABM birtokában bármelyik fél kockázat nélkűl, vagy minimális kockázat mellett támadhat, ettől a kedvét csak a robbanófejek számának exponenciális (vissza)növelésével, vagy hasonló ABM rendszer kifejlesztésével lehetne elvenni (de ez utóbbinak ugye technológiai korlátai vannak, méghozzá jelentősek).
  • Invader
    #116
    kukacos:

    Akkor összefoglalva:

    Te azt mondod, hogy hogy az első csapást indító fél szinte azonnal le EMPzi a műholdakat a célterület felett.

    Án meg azt, hogy várjunk 15 percet, amíg az első hullám töltetei találnak.
    Szerintem összehasonlíthatatlanul kisebb hátrányt szenvesz ezzel a kis várakozással, hiszen az atomháborúban lényeges információkat (honnan, hány rakéta, milyen pályán halad), tényleg pár perc alatt megszerzi az ellenfél (rögtön az indítások után), a katonai kommunikáció pedig (például a megtorló SSBN-ek felé) iszonyatosan redundás, több egyéb csatornán keresztűl is megoldják.
    Ellenben ha az átlagosan mondjuk ~50m-el pontosabb, műholdas helymeghatározással segített találatok miatt csak 10%-kal több robbanófejet pusztítasz el, máris több tucat milliónyi embert menthetsz meg a sajátjaid közül.
    Szerintem nem nagy áldozat azért a negyed óráért.

    Az általad említett műholdtípus kifejlesztése pedig önmagában is éveket igényel, és a telepítéshez szükséges idő sem összemérhető egy hirtelen krízishelyzet lefutási idejével. Abban pedig biztos vagyok, hogy jelenleg semmilyen hasonló eszköz nincs "odafent".

    Ja és az egyezményeket kéretik komolyan venni, ugyanis tudomásom szerint az összes nukleáris-jellegű egyezményt a legjobb tudásuk szerint igyekeznek betartani (és betartatni!) az azokat ALÁÍRÓ felek.
    Szegény oroszoknak gőzük sincsen egy csomó robbanófejük konkrét hollétéről ("öööö, izé, valamelyik raktárban"), nincsen lajstromuk, de erről a felbomlás utáni káosz, a 90-es évek iszonyatos pénzhiánya és "szarok a hadseregre" mentalitása tehet. Most IAEA-s, EU-s, USA pénzből végzik a számbavételt.
  • Kryon
    #115
    Maónak,mint általában a "nagyvezéreknek" voltak eszement ötletei,nagyon is elképzelhető.Még jó,hogy a szovjeteknek volt elég eszük,és nem vették komolyan az efféle felszólításokat.....
  • Molnibalage
    #114
    Erről jut eszembe: Ki az abszolút éber?
    Aki mielőtt felvenné a kesztyűt azért megnézi, hogy nincs -e benne az ellenség keze.

    Hol lehet megszerzni ezt a Harpoon 3-at?

    Red Strom Rising -ot olvastam. Technikai szemszögből érdekes(elég precíz, bár a magyar fordítás pocsék elég sok helyen), de az hogy egyes NATO országok nem teljesítik benne az alapokmányban foglaltakat... Haha. Röhej.
  • Kryon
    #113
    A közeljövőben épp az jelenthet komoly kockázatot,hogy az új technológiák,pl.lopakodó rakéták,robotrepülők,elhárító fegyverek,tengeralattjáró felderítő és elhárítóezközök,és belső "szabotázs technológiák"...stb.,esetleg lehetővé tehetik,hogy egy jól felkészült ország úgy indítson első csapást,hogy a célországnak nem sok esélye marad akár csak minimális válaszcsapás indítására sem.Ezáltal az évtizedek alatt kialakult egyensúly felborulhat.....
  • echo
    #112
    "Visszanézve nekem úgy tűnik, a hidegháborút a kölcsönös bizalmatlanság indukálta, és nem a támadó szándék bármely fél részéről."

    Úgy tudom kínában elég komolyan gondolták, hogy szükséges a teljes világra kiterjeszteni a kommunizmust. Régebben hallottam talán egy előadáson valami olyasmit anekdótát, hogy mao a szemére is hányta a szovjeteknek, hogy vajon miért nem támadják meg közösen az USA-t, mert hogy az lenne a logikus lépés az eszme rendszerük alapján. Rákerestem a neten de semmit nem találtam erről. Nem tudom mennyi a valóság alapja, esetleg megerősíthetnétek avgy cáfolhatnátok.
  • RoLii
    #111
    harpoon3 az annak a szoftvernek a kereskedelmi valtozata amit az usa haditengereszete hasznal a tengeri csatak szimulaciojara. pl nemtom ismered e Tom Clancy Red Strom Rising cimu konyvet (keretik nemrohogni a ficko joideig a haditengereszetnel szolgalt) az egy '83-as harpoonnal lejatszott hadgyakorlat utan szuletett a 3. (nem atom) vilaghaborurol.
    Visszaterve a kinaiakra: a Szuhojokon kivul jelentos szami elado tamadogeppel rendelkeznek, amiket igaz hogy valszeg az elso hullamban leszednek, de a c-601-eseiket elotte meg elindithatjak..
    Nemtok rola hogy elatak e a moskitot nekik, viszon t a bhramos irant erosen erdeklodnek...gondold el..ha a tamadk sikeresen elinditja a raketait (es mivel a bhramos kelloen nagy hatosugaru miert ne tenne) az kb 100-200 mach3+ -al bejovo raketat jelent...
  • kukacos
    #110
    Az EMP robbantást az ellenséges terület felett hajtaná végre az első csapást végrehajtó támadó fél, ami egyúttal meg is akadályozza azt, hogy saját tölteteit a saját GPS rendszerével vezesse célra. Nem "önvédelmi", saját terület feletti robbantásról beszélek. Az, hogy mit tiltanak és mit nem a nemzetközi egyezmények, nyilván más megítélés alá esik háború esetén, és a kísértés nyilván akkora mindkét fél részéről, hogy én nem táplálok illúziókat afelől, hogy minden arra képes ország megtette az egyébként minimális előkészületeket arra, hogy meglepetésszerű EMP csapást tudjon mérni egy ellenségre. Pusztán egy kicsit átalakított műholdra van szükség. Időnként fel is merült, főleg az orosz felet vádolták ezzel, hogy meg is próbálta ilyen fegyverek direkt telepítését is.

    A támadásról az ellenfél szinte azonnal tudomást szerez, ezt nem tudod elkerülni. Pláne nem tudsz választani, hogy az első csapás után EMP-zel, mert az első csapás már önmagában leküzdhetetlen rádiótechnikai zavarokat kelt. Nincs értelme a nukleáris támadásban akár csak részben felhaszálni a GPS-t, hiszen nem lehet tudni, hogy egy rakéta mikor, milyen elektromágneses viszonyok között tud majd elindulni, működni - az az egység, ami első csapásra készült, más körülmények között esetleg egy már részben nukleáris csapás sújtotta országból kell hogy kilőjék, tehát navigációja teljes pályáján nélkülöznie kell minden külső segítséget.

    Az első csapás jelentőségét nem tudom, miért hanyagolnám el, én csak annyit mondok, hogy ez egy olyan hazárdjáték elfogadhatatlan veszteségekkel, hogy szerencsére senki sem merte megkockáztatni. Visszanézve nekem úgy tűnik, a hidegháborút a kölcsönös bizalmatlanság indukálta, és nem a támadó szándék bármely fél részéről.