189
  • HöfEE
    #1
    Azt a bizonyos Cár bombát hová dobták le? Lehet azt tudni?
  • Achilles
    #2
    Azt ha jol tom a magaslégkörben robbantottak, gondolom valahol a messzi messzi tajgán.
  • teddybear
    #3
    A szovjetek elsődleges kísérleti terepe a Novaja Zemlja szigeten volt. Messzi, elzárt, és semmilyen más okból nem fontos.
  • fonak
    #4
    Novaja Zemlján.
  • fonak
    #5
    Ja elkéstem.:) Nem volt ott soha semmi, max. büntetőtábor. :)
  • phalanx
    #6
    kivéve az igaz gazdag állat világát, igaz?
  • Sanqo
    #7
    Hát Cifu, kitettél magadér, tiszta Rulez a rizsa
    nagyon jó anyag!
    lesz 3. rész?
  • joebacsi
    #8
    működés közben
    hát kicsit leeshettek ott a telekárak :)
  • HUmanEmber41st
    #9
    A cikk nagyon jó lett, de a témája.. szal ezeket nem lett volna szabad megépíteni...
  • Darth Sith
    #10
    gratulálok, nagyon jó cikk!!! Várom a folytatást! :)
  • RoLii
    #11
    Ez nagyon szep meg nagyon nemes...DE ha nem epitik meg oket akkor az eroegyensuly soha nem alakul ki..emiatt volt olyan stabil a hideghaborus vilag...
    Nezd meg mi van most...pl ja Iran atomfegyvert gyart v fog gyartani, mi tartana vissza a bevetesetol?
    Csakis a felelem a valaszcsapastol...
  • Librarian
    #12
    Király cikk! Ha lesz, 3. rész örülnék (bár nem értek hozzá, so nem tudom lehet-e még róla írni... mármint olyan laikusok számára mint mi!) Elég brutálak ezek a nukleáris fegyverek! Remélem nem élem meg, hogy valamelyik nagyokos rossz gombot nyom meg (vagy éppen jót) és leradíroz minket a bolygóról!
  • plamex
    #13
    Jah ... meg még jó jöhet ha meteort kell szétnyomni.
    Nem nagy öröm hogy bevetették de legalább tudja a világ hogy nem babra megy a játék hanem a tét az emberiség sorsa. Gondolom íréletnapi bombát ezért is nem fejlesztettek ki, mert annak már semmi értelme. (Azért mégiscsak maradt valamennyi értelem a politikusokban)
  • [NST]Cifu
    #14
    Lesz még 2-3 rész várhatóan, ez csak csak a bemelegítés még. Az egész cikk alapötlete az iráni atomválságból jött, de jobbnak láttam először letisztázni az atomfegyverek témáját, hogy ne a későbbiekben kelljen kitérni arra mi az a fissziós fegyver, mi az a termonukleáris fegyver, miből készülnek, stb... :)
  • roliika
    #15
    Brutális kütyük. :-(
  • BiroAndras
    #16
    "Több atomhatalom is szembesült azzal a problémával, hogy a nem tudják pontosan a sokszor évtizedekkel korábban legyártott nukleáris robbanófejeik hogyan is viselkednének, ha adott esetben szükség lenne rájuk"

    Én úgy tudom, hogy az USA rendszeresen ellenőrzi a nukleáris fegyvereinek állapotát.
  • Sanqo
    #17
    tök király h lesz még több rész is, hajrá, s kapkodd el!
  • Tiberius B
    #18

    Hajrá!Rá rá hajrá!!!
    Ez jó volt, végre megtudtam pontosan mik is ezek, és hogy is működnek, "nagy vonalakban".
  • RoLii
    #19
    Nyilvan:) sot az atomcsend egyezmeny ota ugye nincsenek robbantasok (marmint azoknal akik alairtak) a vilag szuperszamitogepeinek jelentos resze Los Alamosban/Oak Ridge-ben tanyazik hogy szimulalja mit tortenik/tortenne egy robbanasnal..(ahogy neztem a ket labornak kb 20 Top500ban szereplo gepe van :) ) kerdes hogy mennyire lehet ezeket pontosan kiszamolni, mivel ugye 20-30 eves tolteteket meg senki nem robbantott el
  • Molnibalage
    #20
    Kis segítség akit komolyabban érdekel.

    McNamara szellemisége/gondolkodása gyakorlatilag a 70-es évektől kezdve máig meghatározza az atomfegyverekről alkotott képünket,azt hogy az atomfegyverek igazából nem is fegyverek. Egyetlen céljuk és létük, hogy biztosítsák azt, hogy az ellennek eszébe se jusson TÁMADÓLAG bevetni őket. Aki meg atomhatalmat támad, az,magára vessen hülyeségéért.

    Még régen a Spektrumon volt Atomkorszak néven egy kb. 8 részes sorozat erről az egészről.
    Akit komolyan érdekel, megvan még videon csak be kéne digitalizálnom, azt majd valahogy szétterítem.

    3-4 érdekes rész van.(-ben a címek)

    1. fegyverek születése és korai elképzelések az alkalmazásukról(Halálos hatékonyság),

    2. McNamara és az új atompolitika (Változó stratégiák)

    3. első SALT tárgyalások Nixon alatt (Egy lépéssel előbbre)

    4. atomfegyverek helye a békés világban,leszerelés(Gondolatok a békéről)

    + van egy Nukleáris hazafiak című dolog, ami az orsoz atomtudósokról és fegyverekről szól(főleg Andrej Szaharovval a középpontban.)
  • roliika
    #21
    Ehhmm..khhmmm...azért jó tudni, hogy 1 rakás robbanófejet elhagyogattak, ami itt-ott tengerpartokon, tengerben BÁRMIKOR felrobbanhat! Na így ellenőrzi.
  • teddybear
    #22
    A Központi Bizottságot nem érdekelte, hogy mi lesz az állat és növényvilággal, hacsak egyes tudósokat büntiből oda nem küldtek.
  • teddybear
    #23
    Rosszul tudod: az atomcsend csak a légi, vizi ill. a világűri robbantásokat tiltja. A földalattit nem, az USA a 80' években egész robbantási sorozatot csinált, a franciák is robbantgattak úgy tíz évvel később, meg gondolom az oroszok sem maradtak ki a durrogtatásból.

    Szerencsére most már sokkal nagyobb felháborodást kelt az ilyesmi, mint régebben.

    Az Atomcsend Egyezmény miatt komoly probléma lesz engedélyeztetni egy Armageddon, vagy Deep Impact típusú akciót.

  • csuhi
    #24
    a '63 részleges atomcsend egyezmény tiltotta be az atomrobbantásokat az atmoszférában, a vízen, víz alatt, és a világűrben.
    a ’74-es teljes atomcsend egyezményben pedig, minden állam vállalta hogy soha többé semmilyen atomfegyvert nem robbant...
    amennyire én tudom
  • csuhi
    #25
    és akit még érdekel, hogy hol találhat esetleg egy atombombát :)
    http://fu.web.elte.hu/atom/lista.html
  • JimKirk
    #26
    Szerintem meg ha egy meteorit az emberiseg letet fenyegetne, akkor a nagyhatalmak nem sokat gondolkoznanak azon, hogy ezeket a fegyvereket bevessek-e!

    En szemely szerint el is varnam, hogy erre a "nemes" celra hasznaljak fel az atomarzenalunk egy reszet!

    HUmanEmber41st-nek uzenem, hogy ha ezeket nem epitik meg, akkor mi nagy valoszinuseg szerint meg mindig a masodik vilaghaboruban, vagy mar a kovetkezoben elnenk, ha elnenk egyaltalan! Lehet, hogy hulyeseget mondok, de mi tartotta volna akkor vissza Sztalint, hogy ne igazza le egesz europat?
  • endiboy
    #27
    wow
  • JimKirk
    #28
    En ugy tudom, hogy a franciak meg a 80-as evekben is robbangattak viz alatt mikroneziaban. El is sullyesztet a francia tikosszolgalat egy greenpace hajot valahol arrafele.

    Pakisztan es India benne van ebben az egyezmenyben? Ok nem is olyan regen robbantgattak fold alatt..
  • JimKirk
    #29
    amugy Cifu gratula ezert a cikkert is!!
  • Prof William
    #30
    Jó kis cikk!

    Durva volt az orosz atom! Ráadásul a lebutított verzió durrant ekkorát! Bele sem mere képzelni azi gaziba.
  • csuhi
    #31
    szerintem nemtudom :)
    a megfogalmazás úgy szól majd' mindenhol, hogy "gyakorlatilag minden állam vállalta, hogy soha többé, semilyen..."
  • nagro
    #32
    Én azért kíváncsi lennék arra is, vajon milyen mértékben vagyunk fenyegetve az iráni, ill. a az észak koreai atomfegyverekkel. Vaj mennyire lehetnek előrehaladva a fejlesztésekkel? Vagy csk stratégiából játszák a rosszfiút?
  • teddybear
    #33
    A földalatti nem volt benne. Szándékosan.

    Amúgy meg pár állam nem írta alá, ill. nem tekinti magára nézve kötelezőnek.

    A francia titkos-szolgálat amúgy Új Zélandban robbantotta fel,ill. süllyesztette el a Rainbow Warrior nevű Grenpeace-hajót, mert a robbantások helyszínére akartak hajózni. Ha jól emlékszem, a csapat fényképésze meg is halt.
  • JimKirk
    #34
    Nah okosodtam!:)
  • teddybear
    #35
    Ajánlom figyelmetekbe a következő címet is:

    http://militarypapers.hu/htka_plugins/content/content.php?content.14
  • RoLii
    #37
    a murora atollon robbantgattak meg a 90es evekben is
    molnibalage engem roppantul erdekelne az a sorozat :)
    cserebe fel tudom ajanlani mondjuk a hideghaborus patthelyzetek c. sorozatot, digizve :)
    amugy pl azert voltak tiltva a raketaelharito rendszerek (1-1) kivetelevel, mert veszelyeztettek volna az egyensulyt....es a nuklearis elrettentest
    btw a szovjetunioban volt 1 kiserleti robbantas azthiszem az ural kornyeken, amikoris egy hadgyakorlat kereteben vetettek be egy toltetet, majd a tudosok kozelrol is megneztek az epicentrumot es par ezer katonat is athajtottak a zonan..(nem olyan kozel mint amennyire a tudosok mentek)
    Osszesen azthiszem '99ig 1001 kiserleti robbantas tortent (ebben bennvan a legi/felszini/foldalatti)
    Pl az usa a keresztut hadmuvelet soran kiprobalta hogy milyen hatasa van a nuklearis fegyvereknek a hajokra ( ott pusztult el a Saratoga hordozo es a nemet Prinz Eugen nehezcirkalo)
  • RoLii
    #38
    mind iran mind eszakkorea rendelkezik IRBM-ekkel tehat 3000 km-es korzetben atomcsapast tudnak merni...
  • JimKirk
    #39
    Csak Irannak meg nincsenek nuklearis toltetei hozza! Hala istennek..
  • Invader
    #40
    Lol, a Cifu által belinkelt videóban megkérdezik az amerikai (angol?) csókától, hogy miért kellett akkora atombombát csinálniuk az oroszoknak, erre elkezd hablatyolni az orosz rakéták pontatlanságáról...

    A szépséghiba az, hogy a hatvanas évek elején (amikor a cár készült) kizárólag repülőgépről lehetett atombombát viszonylag pontosan dobni (akár mindössze 1Km körszórással).
    Amikorra meg megjelentek/elterjedtek a ballisztikus rakéták (60-as évek második fele, méginkább 70-es évek), akkor pedig a helyzet épp az ellenkezője volt, a szovjet ball. rakéták hatótáv és teherbírás tekintetében egyértelműen jobbak, találati pontosság terén pedig legalább olyan jók voltak.

    Cirkálórakétákra nem gondolhat, mert azokra egyrészt nem divat atomfejet rakni, másrészt a kérdéses korszakban nem is léteztek.

    Éljenek a Discovery-jellegű csatornák "szakértői"
  • JimKirk
    #41
    Ezt erdemes megneznetek, egy foldalatti robbantasrol keszult: link

    Amugy a http://video.google.com/ -on nagyon sok robbantassal kapcsolatos videjo van fent, eleg ha csak rakesrestek a "Nuclear" szora!