139
  • Caro
    #19
    Egyébként ha már a Holdon lennénk sokkal egyszerűbb dolgunk lenne. A Holdon a szökési sebesség 2.4 km/s körül van. És mivel nincs légkör, lehetne gyorsítópályát építeni. 5g-vel egy 30 km-es pálya elég lenne. Ez nem túl sok, mivel mágneses gyorsítógyűrűkkel meg lehet oldani. A gyűrűnek van valamilyen irányú mágneses tere, és ha átmegy rajta az űrhajó, amin meg egy elektromágnes van, akkor csak felcseréljük a polaritást. A következőt olyan távolra kell rakni, hogy annyit essen, ameddig odaér, hogy pont beletaláljon.
    Így az elején több kell, a végén kevesebb.
    Egy Saturn V méretű rendszerrel hetek alatt a Marsra lehetne onnan jutni.
    Ha pedig ezt kombináljuk a gyorsítópályával, akkor gondolom nem kell részleteznem... :)
  • Caro
    #18
    Még egy ígéretes projekt, amit berekesztettek?
    Azért vicces, hogy mit írtam 2 órával ezelőtt:
    http://www.sg.hu/cikkek/40307 /#26
    hangsúly az utolsó mondaton.
    Ezek szomorú dolgok. A politika mindenbe beleszól. Pedig már rég a Marson lehetnénk, ha mondjuk a most Irakban eldurrogtatott pénz a NASA-nak ment volna.
  • Kryon
    #17
    Kíváncsi leszek a Lockheed tervére,ők ugyanis (ellentétben ezzel a párossal) épp a radikális újításaikról híresek (pl. Venturestar,vagy a vadászgéptenderen az "emelőlégcsavar",stb...)
  • [NST]Cifu
    #16
    A Holdra szállító egység feljuttatásához pedig nem értem miért kell az Űrsikló részeiből építkezni,amikor épp a Boeing fejleszti a Delta IV-es rakétát,mely szerintem már képes lenne a szükséges teher feljuttatására.....

    Valószinüleg politikai/gazdasági lobby. Az STS rendszer több (tíz)ezer embernek ad kenyeret. Megszüntetni, és leváltani egy gazdaságos, akár teljesen újrafelhasználható rendszerrel (a Delta IV. nem ilyen! A Roton viszont ilyen lett volna)? Ez ugyan logikus lépés lenne, de nem tetszik a szenátoroknak, mert ezrek helyett csak százak kellenének az üzemeltetéshez, vagyis sok munkahely szünne meg. Nem tetszene a gyártóknak sem, mert elég zsíros profittól esnének el. Az STS-ről sok mindent el lehet mondani, azt nem, hogy a gazdaságos üzemeltetés mintaképe.
  • [NST]Cifu
    #15
    A CEV előírás része, hogy 40 tonnát el kell tudni juttatni a Holdra. A Holdbázist pedig úgy fogják tervezni, hogy ezzel a hordozórakétával vihessék fel a részegységeit.

    A Mars-űrhajó esetén a CEV személyszállító modulja (amiről itt szó van) csak a személyzet Földről való felviteléért és visszahozataláért felel, én azt tartom valószinűnek, hogy nem is utazik el a Marsra...
  • Thrawn
    #14
    Nyilvánvaló, hogy ezzel a kütyüvel nem lehet a Marsot elérni. Esetleg a kabin megfelelő hővédő pajzzsal alkalmas lehet a Földre való visszatérésre, de csak közvetlenül a leszállást megelőző átszállással. Most hagyjuk az expedíció hatalmas ellátmány igényét, melynek szállítására ez a rendszer alkalmatlan. Nézzük csak a kabin hasznos térfogatát. 7-8 hónapos repülés nem lehetséges vele. Tekintettel a legénység fizikai és mentális igényeire. Ide tér kell, akkora, mint a MIR, vagy az ISS belső tere. Egy ilyen kabinból fél év elmúltával testi és lelki nyomorékok szállnának ki. A kilencvenes évek végén született tervekben kétszintes, ~270 köbméter térfogatú egység szerepel. Ez a tizede sincs.
  • stormlg
    #13
    Hello!

    Egy érdekes kis video: érdekes video...

    Föleg a 2:05-tól elhangzó dolgok. Nem tudom mi lehet igaz belőle, a link-en találtam...
  • Kryon
    #12
    Nekem ez a terv tetszik is meg nem is......,és mindkettőnek azonos az oka...

    Tetszik,mert úgy tűnik biztosra akarnak menni,és végre "sietnek",és a jól bevált dolgokat használják.
    Ez a szilárd fokozatú kilövés tetszik igazán,mert ez valószínűleg olcsó is lesz...,de

    ami nem tetszik az,hogy 40 évet lépnek vissza,és építenek egy egyszerhasználatos cuccot amelyben tényleg csak az elektronika lesz modernebb mint az Apollóban,nomeg talán itt-ott kompozitból készítik.....

    A CLV pedig ugyancsak egy egyszerhasználatos rakéta.....

    Így a XXI. században többet várnék tőlük,pl.többször használatos járműveket,legalább valami klipper szerűt,amit esetleg egy roton jellegű rakétával lőnek fel....
    De ha nem is mennek el eddig,akkor legalább a hajtóművek újrahasznosítását megoldhatnák,úgyis az az érték egy rakétán a többi csak tartály....
    Nomeg,ha már itt tartunk kifejleszthetnének végre valami jobb hajtóművet is,elvégre ekkora utazásokra kémiai hajtás már kész pazarlás...

    A Holdra szállító egység feljuttatásához pedig nem értem miért kell az Űrsikló részeiből építkezni,amikor épp a Boeing fejleszti a Delta IV-es rakétát,mely szerintem már képes lenne a szükséges teher feljuttatására.....

    De legalább történik valami.....
  • Caro
    #11
    Akkor már inkább a kliper. Ott sokkal nagyobb az újrafelhasználható rész, mint itt.
    Az űrsikló gyorsítórakétáit viszont újrahasznosítják, kihalásszák őket az óceánból.
  • fako
    #10
    A kapszula lesz az ujrafelhasznalhato resz.
    Egyebkent az ursiklo kozel sem olyan jo mint amilyennek latszik. Annak is elegsok egyszerhasznalatos resze van (gyorsitoraketa, uzemanyagtartaly), emellet a hovedo pajzsot ami elmeletileg ujrafelhasznalhato, szinte minden felszallas elott cserelni kell mert megserul a felszallaskor levalo darabok miatt. Es ket repules kozott amugy is szinte darabokra kell szedni az ujrafelhasznalhato reszt hogy minden ellenorizzenek.
    Az ursiklo masik nagy problemaja hogy az osszetettsege, bonyolultsaga miatt sokkal tobb a hibalehetoseg, es emiatt sokkal tobbet kell kolteni a biztonsagra.
    A Soyuz raketak mar 40 eve mukodnek es szinte futoszalagon gyartjak oket fillerekert. A nasa valoszinuleg ezt irigyelte meg most hogy ilyen szukos a koltsegvetese.
  • NEXUS6
    #9
    Én az egészet nem értem.

    Gondolom az a cél, hogy építsünk egy Hold bázist. Na most először ennek a paramétereit kellene meghatározni, és utána jöhetne az, hogy mi az a legideálisabb szállítóeszköz ennek kiszolgálására!

    Ugyan így a Mars űrhajónál.
    Mik a követelmények, mert az rendbe4n van hogy ez a kütyü 180 napig is működhet autómatikusan, csak éppen egy marsutazás meg 2 évig tartana!!!!!!!
  • Teppik Amon
    #8
    A NASA is retro lázban ég? Vissza a gyökerekhez!
  • assdf
    #7
    Hát igen. Ki kéne már találni vmi új meghajtás módot, mert ez a rakétechnika egy kalap sz..rt sem ért a világürben lévő távolságoknál
  • Caro
    #6
    Sajnos igen.
    Egyszerűen fogták a mai technológiákat és beültették egy Apolló vázba.
    Olyan dolgokkal érnek el tömegcsökkentést, mint hogy nem szobányi számítógép, meg könnyebb anyagok.
    De ez nem fejlődés. Egy normális meghajtás kéne végre.
  • Ren
    #5
    Engem kicsit zavar, hogy nem látok lényeges újítást az Apollohoz képest. Hogy jutunk el így a Marsra? Mert ezzel biztos nem. Ráádasul szerintem pl. a holdutazásnál a két külön fellövés csak növeli a hibák lehetőségét, ráadásul ott van még a dokkolás is. No mind1, majd meglátjuk
  • pilóta
    #4
    Akkor az egy guliverkli lenne :)
  • Cat #3
    ugye most te erre gondolsz? :)

    Az amerikai kormány engedélyt adott a Bigelow Aerospace számára a felfújható modulok űrbe juttatására.

    de van ilyen is: Próbaútra készül a felfújható űrhajó
  • Szalma
    #2
    (Azon gondolkodom, hogy miért nem visznek fel magukkal egy "instant" lakóteret? Felfújják, 5-10cm hab a külső/belső rétegek között, stb... Akkor nem kellene a hasznos rakodótér kárára életteret fenntartani.)

    Szeretettel:
    Szalma
  • xtaki
    #1
    lehet, hogy csak nekem, de hianyzik a tobbszor felhasznalhatosag...mar megint csak szennyezzuk a legkort...