162
  • IoIa
    #82
    Milyen bátor kijelentéseket teszel.
    Ugyebár a fekete lyuknak olyan erős a gravitációja (a nagy tömege miatt), hogy a "gravitációs erővonalak" bezáródnak, és onnan nem jön ki semmi.
    A helyzet az, hogy a gravitációs erőt le lehet küzdeni. Ha nem így lenne, akkor a repülők sem tudnának repülni, űrhajókat sem lehetne fellőni, stb.
    Szerintem, ha kellően nagy energia halmozódik fel, akkor az szétfeszítheti ezt a nagyon erős gravitációt, és bizony felrobbanhat.

    Más:
    Állítólag az idők kezdetén ősrobbanás volt. Akkor iszonyú nagy koncentrációban volt jelen az anyag/energia, ergo nagyon erős gravitáció lehetett, kvázi egy szuper fekete lyuknak is betudható. Ha ott robbanás lehetett, akkor a fekete lyuk is felrobbanhat...
  • Alien_AM
    #81
    a fekete lyuk nem robban fel.
  • Alien_AM
    #80
    "Ehh, megint dimenzióról beszélnek, holott eredetileg az 'euklédeszi' az eredeti dimenzió"

    ehh azert ez durva,

    az eukledeszi geometriat csak matematikaban-, egyszeruseg kedveert semmi koze a mi valos vilagunkhoz tahat egyszeru primitiv helymeghatarozas es egyeb dolgokra hasznaljak stb..

    a masik tenyleg nagyon nem ertenek nehanyan a dolgokhoz pedig le van irva itt is hogy a tovabbi dimenziokat kar hasonlitani a kiterjedt mi 3-hoz, 6dfx meg ijenek...
  • IoIa
    #79
    Nem minden új dolog jobb. Sőt...
    Régen sokat foglalkoztam vele, de beláttam, hogy nincs értelme. Feltételezések tömkelege, amik feltételezésekre épülnek. Ettől nem lesz olcsóbb a kenyér.
  • IoIa
    #78
    Nem akarok kvantumgravitációt. Az egész kvantumelmélet egy nagy blöff.
  • ashead
    #77
    ebben a hírben nem a plusz 3dimenzió az új. Hiszen mint ahogy írták is a fizikusok már régen feltételezik több tér dimenzió létezését. Pusztán egy új és ráadásul a cikk szerint is megkérdőjelezhető bizonyítékról van szó. Őszintén megmondva ilyenből 12 egy tucat. Úgy tűnik ha már nem tudnak valami tudományos újdonságról írni mindig könnyű valami hasonlót előrángatni.Úgy se érti senki miről van szó se aki a cikket írja se aki olvassa.
  • azbeszt
    #76
    Van néhány értelmes hozzászólás, de a többségnek fingja sincs, hogy miről van itt szó.
  • Csirke4
    #75
    Mikor jönnek az új 6dfx kártyák?
  • Inquisitor
    #74
    Nem téged vagy Ochamot akartam támadni, de egy csomószor előszedik a borotva dolgot új elméletek cáfolására, csak mert túl fantasztikusan hangzik.
    A maga idején a relativitás, vagy a nem euklidészi geometria is túl fantasztikusnak hangzott.
  • Inquisitor
    #73
    Áááá, szóval neked biztosabb, jobb, újabb elméleted van, mint a Húrelmélet vagy az M-Elmélet?
    Kifejtenéd?
  • BiroAndras
    #72
    "Holott az észlelhető világ tökéletesen jól leírható a 3 dimenzióval."

    Csak amíg nem akarsz kvantumgravitációt. Nem viccből vezették be az elméleti fizikusok az extra dimenziókat. A lentebb említett Occam féle berendezés is azt mondja erre az esetre, hogy a kevesebb dimenzió a jobb.
  • BiroAndras
    #71
    ""A legegyszerűbb magyarázatot kell választani,"
    Akkor menjél templomba, és soha ne oldj meg differenciálegyenletet."

    Ezt kifejthetnéd bővebben, mert nagyon nem vágom.
    A tanácsod meg elkésett, mert jópár egyenletet megoldottam már (nem adják ingyen a diplomát).
  • atlagember
    #70
    Csak nehogy a terroristák kezébe kerüljön.
  • IoIa
    #69
    Ahogy olvasgatom a beírásokat, jól elszórakoztam. Mennyi jólértesült és önjelölt zseni! Vadabbnál vadabb elméletekekkel dobálóztok. Holott az észlelhető világ tökéletesen jól leírható a 3 dimenzióval. A mikro/nano világ, ami maximum bonyolult méresekből és következtetésekből sejthető, bevezetett több dimenziót. De ezt valószínűleg azért tette, mert eddig rossz nyomon haladt.
    A húrelméletet szajkózóknak: csavarjátok fel a gitárra a húrokat, és inkább pengessétek :))
  • plamex
    #68
    Na NE nevettess ...
    Drágám a kölykök összementek vagy mi ? :))

    "lyuk az csak ojan ha te bele mesz akkor te egyre kiseb leszel es te nem veszed eszre ezt"

    Kíváncsi vagyok hogy valóban nem vennéd e észre az olyan erős gravitációt ami az elektronokat belepaszírozza az atommagokba és az egész egyveleg olyan sűrű hogy az atommagok is összeroskadnak

    Zuhanás közben a következő események történnek veled :

    Amint közel érsz az eseményhorizonthoz a külső szemlélő számára egyre lassabban haladsz időben. végül megálsz. De te ezt másként érzékeled :)
    neked az idő ugyanúgy telik ... majd egyszercsak a gravitációs különbség ami a lábadra és a fejedre hat olyan nagy lesz hogy egyszerűen darabokra szaggat (Földön is van ilyen pl a Mounteverst tetején nem ugyanakkora erővel vonz már a Föld)
    ürhajóddal együtt ami bármilyen anyagból is készült nem valószínű hogy kibírja az utazást.
    Majd atomdarabkáid egyre gyorsulva beleszáguldanak a magba hol a elektronjaid a protonjaidba paszírozódnak és egy egyveleg neutronsalak lesz belőled.

    Jó utat!
  • plamex
    #67
    És amikor az első bizonyítékot látta (a csillag fényének elhajlása a nap mellet a 2 fotón) akkor azt mondta: Csalódtam volna ha Isten kihagyja ezt a frappáns matematika lehetőséget :)
  • plamex
    #66
    Eistein egyenletei is kezdetben matematikai számítások voltak csupán ...
  • Epikurosz
    #65
    Az egész dolog matekszámítás eredménye, de a számításokat viszont megfigyelt csillagászati jelenségek tették szükségessé, és ha később nem passzolnak a megfigyelésekkel, akkor el fogják dobni őket.
  • megrab
    #64
    Azt hiszem sokan nem vagytok tiszában mit is takar tulajdonképpen a cikk. Az egész dolog egy matematikai számítás eredménye, amit nem szabad beilleszteni abba a világképbe amit eddig elsajátítottunk, mert ellentmondásokra jutunnk, mint annak idején a relativitáselmélettel, és a kvantummechanikával. A kutatók 6 dimenziós "tér" jelenlétére utaló egyenletekre jutottak. Ugyanúgy nem lehet felfogni, hogy ez mit jelent, mint elképzelni a komplex számokat, vagy megérteni a részecske-hullám kettősséget. Szóval aki nem hiszi el amit állítanak számoljon utána (megnézném:))), vagy várja meg míg valaki megerősíti, vagy cáfolja a hírt!
  • sz4bolcs
    #63
    És amég vannak berögződések, és az emberek nem képesek változtatni rajta, addíg mindíg így is marad.
  • irkab1rka
    #62
    "A legegyszerűbb magyarázatot kell választani,"

    Akkor menjél templomba, és soha ne oldj meg differenciálegyenletet.
  • BiroAndras
    #61
    "Még mindíg arra gondolok, hogy ha a legkézenfekvőbb avagy legegyszerűbb megoldást választjuk egy dolog magyarázatára, akkor kb. sehol nem lenne a relativitás vagy a kavntumfizika ..."

    A legegyszerűbb magyarázatot kell választani, ami valóban meg is magyarázza a kísérleteket. A kvantumfizika és a relativitás elmélet is azért jött létre, mert óriási erőfeszítések árán sem sikerült az új mérési eredményeket a régi elméletekbe belegyömöszölni. Tehát az adatok magyarázásához szükségszerűen növelni kellett a modell bonyolultságát.
  • BiroAndras
    #60
    "Én nem tartom helyes elnevezésnek a itt a dimenziót. Az elég érdekes hogy a 3D-ben van még 3D. Amiről itt beszélnek az a fizikai sík és itt 3D-ről beszélünk, amihez persze csatolhatunk több tulajdonságot is, mint idő és aktuális rezgésállapot és ezeket plussz dimenzióknak nevezik, dehogy miért, azt én nem értem."

    Mint már mondtam, itt valóban igazi teljesen létező dimenziókról van szó. Tehát 3D->nD. Vagyis 1 pont helyzetét a térben nem 3, hanem n számmal lehet leírni. n egymásra merőleges irány van. stb.

    Az írásod többi részét inkább nem kommentálnám.
  • norbre
    #59
    egyetértek.
    földi kis porszemek alkotnak tutibiztos elméleteket olyan dolgokról amik iszonyat messze vannak (vagy voltak), és bizonyítékként gyenge kártyavárakat használnak.
    jó persze haladni kell a tudománynak meg minden, de akkor is kicsit vicces sztem
  • static
    #58
    Ezekkel a találgatásokkal már tele vagyok. Utána meg majd 1 év múlva kiszámolják, hogy nem is ez történik tul.képpen hanem teljesen az ellenkezője. Erre már volt példa. Az az igazság, hogy a sötétben tapogatózunk és itt a földön se ismerünk sokmindent, nemhogy a világűrbe.
  • Epikurosz
    #57
    Nem, 1általán nem okvetlenkedzs.
    Én is azt mondtam, hogy még nem tapasztaltunk Fekete Lyuk robbanást, de eljátszottam a gondolattal, mint egy pajkos kisgyerek. :-)

    Egyébként, lehet, hogy egy ilyen "robbanás" éppenséggel nem explózió lenne, hanem implozió, vagyis maga a Nagy Reccs. Bummm!!!
  • Inquisitor
    #56
    Még mindíg arra gondolok, hogy ha a legkézenfekvőbb avagy legegyszerűbb megoldást választjuk egy dolog magyarázatára, akkor kb. sehol nem lenne a relativitás vagy a kavntumfizika ... és esetleg még mindíg eőltetnék az éther és más hasonlóan elavult elméleteket.
  • MelkoN
    #55
    de az egy kicsinítőgép.
    az ősrobbanás egy fekete lyukból lett!!!
    Az egész univerzum a robbanástól számítva tágul, azt nem tom meddig, de lassacskán befejeződik és egyre több lesz a fekete lyuk, majd végül az egész univerzum megint zsugorodásnak indul, vagy már el is kezdődött? :) (ezt nem sokan tudják), Ez az egyesülés szakasza! és miután összetömörült, megint jön a bumm :). és születik a következő generációs univerzum.
    De ezen nem kell nagyon rágódni! hiszen mindezek amit összeírogatott mindenki meg a tudomány nélkül is lehet élni (lsd.: Zippofcy :)), és ettől olyan tökéletes az egész.
  • hopp
    #54
    nem én kezdtem ezt a felrobban a feketelyuk dolgot.. :P szerintem sem éppen reális, hogy felrobbanna, de hát láttunk már irreális dolgokat (anettka felöltözött és férjhez ment, például :PP)
  • hopp
    #53
    Ezt nem mondta senki.. mellesleg elég sok elmélet van arról, hogy egy fekete lyuk tömege már elég lehet egy féreglyuk létrejöttéhez. Már ha létezik ilyen egyáltalán ;)

    A "nem fogod érezni"-t úgy értettem, hogy egy ekkora robbanástól olyan gyorsan eltávozol az örök vadászmezőkre, hogy még egy ízes káromkodásra sem lesz időd :D

    Amúgy szerintem a fizika most kb ugyanabban a cipőben jár mint a 19. század végén. Úgyértem, hogy akkor úgy gondolták, hogy már mindent tudnak, csak egyetlen kis homályos rész van, amit még hamar megoldanak, és kész van. Ezért akkoriban azt mondták, hogy fizikusnak már nem érdemes adni a gyereket, mert pár év, és nem lesz mit micsnálni a fizikában. A "kis homályos rész" ha jól emlékszem a fekete test sugárzása volt, amibe jobban beleásva magukat rájöttek, hogy ez a kis homályos folt elég nagy dolgot takart el előlük, és végülis kialakult a mai kvantumfizika. Szerintem az elkövetkező 20 évben kb olyen szintű szemléletváltás szükséges mint anno a klasszikus fizka és a kvantumfizika között volt, mert egyre több olyan dolgot tapasztalunk, amit már a kvantumelméleteinkkel sem lehet rendesen leírni, nemhogy a klasszikus newton-i egyenletekkel, ezért radikális változásokra van szükség.

    A baj csak az, hogy az emberek jó része nem szereti a radikális változásokat, főleg, ha az esetleg ellent mond az addig dogmaként kezelt tételekkel...
  • plamex
    #52
    ez nem a kicsinyítőgép ?
  • plamex
    #51
    de még mindíg nem fogom fel mitől robbanna fel egy fekete lyuk.
    A fekete lyuk ugye olyan képződmény ahol a gravitáció legyőz minden egyéb erőt.
    Magyarul egy robbanás is sem lehet elég erős ahhoz hogy legyőzze a feketelyuk gravitációját.
  • digital
    #50
    Na Hopp meg MelkoN a fekete lyuk az csak ojan ha te bele mesz akkor te egyre kiseb leszel es te nem veszed eszre ezt!!!nem lesz semit teleport meg viszaugras az idoben!!!!
  • hopp
    #49
    Van még abból a cuccból, amit szívsz? :P

    Amúgy ez honnan? AC Bhaktivedanta Swami Prabhupada? Ez azért egy kicsit már elrugaszkodott a fizikai okfejtegetéstől :D

    Amúgy a fekete lyukak felrobbanásától nem kell parázni, mert egyrészt semmit nem tudsz ellene tenni, másrészt úgysem fogod érezni :)
  • MelkoN
    #48
    javítás a fekete lyuknál:
    A fekete-lyuk az egy giga tömegű és vonzású képződmény (mindenféle fizika síkon megtalálható anyag alkotja).
  • MelkoN
    #47
    Üdv mindenkinek!
    Én nem tartom helyes elnevezésnek a itt a dimenziót. Az elég érdekes hogy a 3D-ben van még 3D. Amiről itt beszélnek az a fizikai sík és itt 3D-ről beszélünk, amihez persze csatolhatunk több tulajdonságot is, mint idő és aktuális rezgésállapot és ezeket plussz dimenzióknak nevezik, dehogy miért, azt én nem értem. A 3D az egész világegyetemben egy adott pont és ehhez tartozik, ugye a többi amit írtam, hogy miaz és mikor, hogyan, ... stb. Ezért teljesen félrevezető a több dimenzió elnevezés. De ha már itt tartunk akkor azt tudni kell, hogy minden ami létezik az rezgés, vannak olyan rezgések amiket a szemünkkel (saját műszerünk) látunk ezt nevezzük fénynek. Sokan azt hiszik, hogy csak ennyi van :). Közbe mégse, mert ez egy nagyon kicsi rezgéstartomány a létező rezgések összességét nézve. Továbbá vannak ugye azok a rezgések, amilyenek pl. a fény ez maximálisan fénysebességgel tud haladni (ugyanis tömege van! Einstein szerint fénysebességnél semmilyen tömeggel rendelkező anyag nem haladhat gyorsabban, ez így is van!) de vannak további rezgések is
    Van a gondalati rezgés, vagy gondolati energia, ez pontosan 27-szer halad gyorsabban, mint a fény, tehát a sebbessége 27c (c = 300.000 km/s). A gondolati energia teremt! A fizikai sík a gondolati sík kivetülése. Ja igen 3 sík létezik!
    1. fizikai sík; 2. gondolati sík; 3. spirituális sík. Na visszatérve a gondolati energia az már érdekes, de itt még létezik olyan, hogy idő.
    (Bár az idő nem létező dolog, csak események egymás utánisága, ezt mi találtuk ki, hogy el tudjuk különíteni egymástól az eseményeket, de ettől még tök jó, hogy kitaláltuk :D)
    A 3. síkon a spirituális vagy lelki síkon viszont se idő és se tér nincs, ezt a legnehezebb elképzelni, de ez is rezgés (legalábbis azt hiszem:)). Na és a lélek szüli a gondolatot, ami pedig kívetül a fizikai síkra.

    Fekete lyuk miért is robbana fel?
    Hát a fekete lyuk-nak ez egy giga tömegű kép képződmény, ami minden rezgést, vagyis szerintem majdnem minden rezgést magához vonz, aminek van tömege és így egyre nagyobb lesz a viszonylag kis helyen lévő energia. Ez egyszercsak annyi energia lesz, hogy "nem tudnak megférni" és egyszercsak ez a hatalmas energiamennyiség szétárad mindenfele (ezt még senki nem mondta meg, hogy mennyi energiának kell lenni adott helyen, hogy szétrobbanjon), azaz szétrobban és ez valóban akkora energiamennyiség, hogy galaxisokat tud szétpusztítani szinte pillanatok alatt, a jó hír, hogy csak fénysebességű gyorsasággal pusztít :-).
  • plamex
    #46
    Erre mondják hogy: ha csöndben maradtál volna bölcs maradtál volna.
  • Commandante
    #45
    zippofcy: ritka nagy barom vagy. Ami persze nem baj, mert a barmokon szórakozni jó...
  • plamex
    #44
    Elnézést ha okvetlenkedek :)
    Miért is robbanna fel egy fekete lyuk ?
    Tapasztaltak már ilyet ? Mert én még nem is hallottam ilyenről.
  • BiroAndras
    #43
    "Ockham borotvájának tétele szerintem totálisan elbukott a XX. század fizikájában, mondjuk a relativitás elmélettől kezdve, és mondjuk a XIX. század végi érdekesebb matematikával.
    Olvas el mondjuk pár Umberto Eco könyvet, mindíg jól körülírja a könyveiben az aktuális korhoz tartozó tudományos(nak hitt) világképet. Mivel jó sok könyvet írt, nagyjából az 1400-1600-as évek közöttieket például.
    Ott mindíg nagyon jól megmagyarázták azt, amit 20-30 vagy 100 év múlva már baromságnak tartottak."

    Azt hiszem, nem érted, hogy miről szól ez az elv. Egyáltalán semmi köze a tudomány aktuális eredményeihez, hanem a tudományos megismerés egyik hasznos segédeszköze. És természetesen ma is eredményesen használják.