162
  • BiroAndras
    #122
    "Ugyebár a fekete lyuknak olyan erős a gravitációja (a nagy tömege miatt), hogy a "gravitációs erővonalak" bezáródnak, és onnan nem jön ki semmi.
    A helyzet az, hogy a gravitációs erőt le lehet küzdeni. Ha nem így lenne, akkor a repülők sem tudnának repülni, űrhajókat sem lehetne fellőni, stb.
    Szerintem, ha kellően nagy energia halmozódik fel, akkor az szétfeszítheti ezt a nagyon erős gravitációt, és bizony felrobbanhat."

    Az az apró probléma van az érveléseddel, hogy az energia és a tömeg ekvivalens. Tehát a több energia nagyobb tömeget is jelent. Tehát egy adott sűrűség felett elvileg sem lehetséges visszafordítani az összeomlást.

    "Állítólag az idők kezdetén ősrobbanás volt. Akkor iszonyú nagy koncentrációban volt jelen az anyag/energia, ergo nagyon erős gravitáció lehetett, kvázi egy szuper fekete lyuknak is betudható. Ha ott robbanás lehetett, akkor a fekete lyuk is felrobbanhat..."

    Az egy kicsit más robbanás volt, bár kétségtelenül van köze hozzá. Az egyik legnyílvánvalóbb különbség, hogy az ősrobbanás eseményhorizontján belül vagyunk.
  • IoIa
    #121
    Amit írsz, az tipikusan a mennyi 3 körte meg két alma.
    A cikkben is _térdimenziókról_ volt szó. Az, hogy az einsteini elmélet szerint milyen, az az ő baja. Térben bármilyen irányban lehet mozogni, míg időben csak egy egyirányú "haladás" lehet (amennyiben koordinátatengelyen ábrázoljuk. Az, hogy egyesek szerint elméletileg visszafele is lehetne haladni, az csak amiatt van, mert ábrázolják egy tengelyen. Pedig az idő nem alap, hanem származtatott, vagyis nem létező fizikai fogalom. Az idő csak egy segédfogalom, amivel két változás egymáshoz való mivoltát lehet jellemezni. Olyan ez, mint egy viszonyszám, vagy ha úgy tetszik, mint a matematikában egy ideiglenesen bevezetett új változó. A számításokban persze hasznos dolog az idő, mert megkönnyíti a történések/változások meghatározását, de ennyi és nem több. Éppen ezért dimenzióként emlegetni értelmetlen.
  • Su0my
    #120
    A legjobb az, hogy itt 3 plusz dimenzióról beszélnek és így jön ki a hat, amikor egyik alaptétele Einsteinnek, hogy nincs külön tér és idő, hanem a téridő szövedék van-ezáltal nem 3, hanem 4 dimenzióban élünk(xyz+idő)..Így tehát ezekkel a feltételezett dimenziókkal 1ütt 7 dimenziós lenne agalaxis (nem olvastam a fórum előbbi hozzászólásait, sry, ha flood)...
  • plamex
    #119
    Ha a közoktatás jobb lenne akkor kellene lennie az emberekben egy egészséges védelem a sarlatánokkal szemben ...
  • plamex
    #118
    Na NE röhögtess ...

    Ha ez így lenne a fickó már nóbeldíjjat kapott volna sztem ...
    Vagy szerinted a nagy összesküvés megakadályozta ebben ?
    Lehet hogy bűvész a csávó :)
  • plamex
    #117
    Az ősrobbanás is csak saját eseményhorizontján belüli felfúvódás . Szerintem egy feketelyuk is pulzálhat ... (ősrobbanás - nagy reccs) de csak saját eseményhorizontján belül.
  • STA
    #116
    a tudománynak haladni kell ez nem vitás, de az elképesztő hogy dollármilliárdokat költenek részecskegyorsítókra amivel úgy kívnják a világ titkát kikutatni mintha a sza egyre apróbb szeletekre fűrészeléséből akarnák a NAGY TUDÓSOK visszafejteni nagymama legjobb töltött káposztájának receptjét! :)
    Nem akarok itt nagyot vetíteni de nekem volt egy tanárom aki térenergia kinyeréssel kisérletezett(tezik), meg is hajtott jópár volt középszakis osztálytársam előtt a szemünk láttára egy böszme nagy villyanmotort a "SEMMIVEL" (gyakorlatilag nem kapott dróton a masina betápot és mégis nyomatta ki magából a szuflát stb.) Meg mesélt nekünk a bolygómodellekről meg hogy Einstein hol rontotta el a relativitását stb. ezek tudom nagy szavak de konkrétan be is bizonyította a prof a témákat és most az egyetemen működik is egy olyan gépe amire a dékánok is csak azt mondják "nem értem vazze hogy működik, de működik az tény!"
    Szal semiféle gyorsító nélkül (mutatta egyszer a konyhában berendezett laborját) megfejtette a "sötét anyag titkát" és ő is csak röhög az ilyen Hawking féléken a szuperhúrelméleteikkel meg a tört dimenziójukkal együtt, MINDEN NAGYKÉPŰSÉG NÉLKÜL! persze. Ja meg épített olyan "transzformátort" hogy menetszám változtatás nélkül transzformál mindenfajta energia skálát és se szórt fluxus meg semmi vesztesége sincs, sőt 147% körül jön ki belőle az energia, természetesen betáp nélkül, azaz térenergiából (kallódó v. vákum energiából) kinyerve. (a sors iróniája hogy még mindíg nem kötette ki a lakásában a lakossági áramszolgáltatást :))

    akit bővebben érdekel a téma, esetleg videóanyagra is kíváncsi a proftól az klikkenzí bitte >> http://193.6.7.31/~fekete/

    bejegyzett találmány:
    http://www.uni-miskolc.hu/uni/res/talalmanyok/talam2004-02.html
    (alulról a 2. - Dr. Fekete Gábor)
  • Epikurosz
    #115
    Örülök, hogy Lola megmutatta egy másik dimenzióját is, és felkarolta feketelyuk-felrobbanásos elméletem.
    Nagyon helyesen mutatott rá egyébként, hogy kicsiben egy kvázi-feketelyuk felrobbanásáról tudunk, mármint az ősrobbanásról.

    Ami a szupernovákat illeti: tudtommal nem olyan gyakoriak azért a szupernova robbanások. Sőt, szerencsére elég ritkák. Egy csillagász ezt biztosan jobban tudja.
    Feketelyuk felrobbanás meg annyira ritka, hogy eddig egyetlen ilyen eseményről sem tudunk.
    Ez persze nem zárja ki, hogy valahol a világűrben egy távoli fekete lyuk máris visszaöklendezte magából a világegyetemünk minden mocskát, csak amíg a hír ide eljut, eltelik pár milliárd év.
    (Mocorog?)
  • IoIa
    #114
    Egyből meg is határoztad a saját színvonaladat.
    Én biztosan nem fogok újraszületni. Te viszont egészen biztosan, de inkább nem írom le, hogy mi lesz belőled :))
  • IoIa
    #113
    Bezzeg te tudod a frankót. Nyisd ki ismét a magolókönyvedet, és olvasd tovább a meséidet.
  • lokko
    #112
    felrobbanni egy fekete juk ... na ez komoly ... és erről vitázni is az ... az eseményhorizontba bezuhant bármit fel lehet úgy fogni hogy kiköltözött a világegyetemből, mivel semmi információ nem fog kijönni már onnan, se fény se semmi sem akármekkora energia ... ott van és csumi ...
    persze itt jön Hawking és a fekete lyuk párolgásának elmélete, ami már olyan bonyolúlt számítás eredménye hogy nem sokan fogják fel mi és hogyan ... és itt helyi sarlatánok fogják megmondani hogy egy ilyen esemény meg tud e szaladni naneee, valjukbe hülyék vagyunk ehhez ... lola meg főleg
  • Maximilian
    #111
    Na, megint egy érdekes fórum :)
    Szóval, én még sokáig akarok élni... Ha tegyük fel, felrobban egy olyan "fekete lyuk" akkor belepusztulunk. Legalább is ezt állítottátok. ÉS MI LESZ A REINKARNÁCIÓVAL????? Hova születek újra??

    Na kb ez lett a színvonal. Tisztelet a kivételnek :)

    De télleg. Hogy fogok ujra születni??
  • Ratty
    #110
    Kösz a tippet:DD
    Amúgy amint már írtam, és nem válaszoltál rá, szerinted hogyan is számolják ki azt a kritikus energiaszintet ahol már felrobban egy feketelyuk? Kíváncsi vagyok rá tényleg mert ezt az elméletet még nem hallottam és érdekelne, hogy hogyan közelíted meg a dolgokat. Azt én is le tudom írni, hogy kritikus tömeg bla bla. Mondom engem maga a számolás érdekelne, vagy leglaább az egyenletek amiből kiszámolják! Talán még hinnék is neked, ha bizonyítod, vagy mutatsz egy bizonyítást!
  • plamex
    #109
    Nem hasraütés .. becslés ... valahol olvastam

    "Egyáltalán honnan veszed azt, hogy ha valahol nagyon messze felrobban valami, akkor azt tutira meg tudják mondani, hogy mi is robbant fel?"
    Gondolom a fényéből ? miből másból lehetne következtetni ?
    Akkor szerinted amiket megfigyelünk szupernovák lehet hogy nem is azok ? Lehet hogy a csillagászok tévednek és tulajdonképpen feketelyukak robbannak fel ?

    Látószög ide vagy oda elég sok szupernovát figyeltek már meg de nem a mi galaxisunkban.
    Én legalábis így tudom
  • IoIa
    #108
    Egyelőre még arra is csak tippelgetések vannak, hogy az anyagi világ mekkora kiterjedésű. Tippelgetni én is tudok, és az legalább annyira lesz tudományos (semennyire), mint az eddigiek.
  • IoIa
    #107
    "Ha van 100 milliárd galaxis és mindegyikben százmilliárd csillag akkor miért nem tudunk percenként megfigyelni egy felvillanást ?" - ki mondta neked, hogy van 100 milliárd galaxis? És hogy mindegyikban 100 milliárd csillag van? Bírom az ilyen hasraütéses dolgokat.
    Egyáltalán honnan veszed azt, hogy ha valahol nagyon messze felrobban valami, akkor azt tutira meg tudják mondani, hogy mi is robbant fel?
    Egyáltalán, ha nagyon messze van a robbanás, még nem is biztos, hogy ideért onnan a fény, vagy egyéb.
    Más: ugye tudod, hogy mi a látószög? Ezen majd gondolkodj el egy kicsit... Érdekes dolgokra jöhetsz rá...
  • azbeszt
    #106
    Csak az ősi feketelyukak bomolhatnak el abban az időben amikor a fényüket észlelhetlyük. Ezek az úgynevezett ősi feketelyukak nagyon ritkák és csak gamma sugárzást bocsáltanak ki magukból. A ritkaságukbó adódik, hogy nehéz olyan közeli gamma sugárforrást taláni amit önnálló sugárforrásként észlelnénk.
  • plamex
    #105
    még mindíg nem válaszoltál hogy miért nem észleltek eddíg még feketelyuk robbanást?

    Ha van 100 milliárd galaxis és mindegyikben százmilliárd csillag akkor miért nem tudunk percenként megfigyelni egy felvillanást ?
  • azbeszt
    #104
  • azbeszt
    #103
    Aki nem vágja, miért nem olvas Hawking-ot
  • IoIa
    #102
    Van, ahol tanítsanak. Járj csak szorgalmasan :)))
  • IoIa
    #101
    "Nem az ősrobbanástól azért van egy kis különbség ..." - mégpedig?
    "Szupernovát tudtomban minden percben meg lehet figyelni" - akár másodpercenként is. Csak attól függ, hogy milyen gyakran figyelik :)). De ez nem jelenti azt, hogy percenként _új_ szupernovát vennének észre.
    "amúgy mitől függ szerinted hogy mikortól robbanna fel egy fekete lyuk ?" - attól, hogy mikor éri el azt a kritikus energiaszintet, ami után már robbanás lesz.
  • plamex
    #100
    és egy ilyen robbanás nagyobb lenne mint egy szupernova.
  • plamex
    #99
    én azt mondtam hogy neutronokból ... a vasat inkább csak példaként említettem az energiagörbe miatt.
    Szóval én egy átlagos feketelyukról beszélek ...
    Nem az ősrobbanástól azért van egy kis különbség ...
    amúgy mitől függ szerinted hogy mikortól robbanna fel egy fekete lyuk ? (pl. 1 milliárd naptömegű már felrobban?)
    Meg arra sem feleltél hogy miért nem figyeltek meg még egy ilyen robbanást sem. Szupernovát tudtomban minden percben meg lehet figyelni ... (persze nem a saját galaxisunkban)

  • Fenjoy
    #98
    nekem nincsenek a birtokomban "bízonyítékok", mint itt pár embernek:) de...ha szinte minden végtelen, akkor a dimenziok is, "szerintem":)
  • mainruler
    #97
    Túl sok Douglas Adams-t olvasol mostanában fiam...
  • Ratty
    #96
    Oké, de én nem is erre voltam kíváncsi...taníts még:D
  • IoIa
    #95
    Ez azért erős csúsztatás. Mindent nem "támadok".
    Az ismeretlen halmazállapotot inkább csak lehetőségként vetettem fel. Satöbbi meg nem volt...
  • dez
    #94
    Azért az érdekes, hogy alapból támadsz minden újat (100 évre visszamenőleg), de te is egy új megközelítést javasolsz, ismeretlen halmazállapotú anyaggal, stb. :)
  • IoIa
    #93
    Akkor ezek szerint ősrobbanás sem volt, mert állításod szerint nem lehetett...
    "Ácsi": mivel minden energiát elnyel, ezért az energiatartalma egyre nő. Ráadásul nem valami vasból áll a feltételezések szerint, hanem plazmaállapot, vagy egy eddig még nem ismert halmazállapotú ott az anyag. Nem nevezném éppen kiégett salakanyagnak. Az egy dolog, hogy a Napunkban fúzió révén hidrogénből hélium lesz. Energiafelszabadulás nem csak fúzió esetén jön létre, gondolj csak a maghasadásra.
  • dez
    #92
    És mi van akkor, ha a tömörülés folyamán egyszercsak átalakul az a graviton (ha valóban létezik), és egyszerűen megszűnik a gravitáció?...
  • IoIa
    #91
    Ne aggódj, én is egyetemen tanultam. Tanulj még...
  • Ratty
    #90
    Én tudom/tanultam/tanulom a témát, és szegény embereken akiknél a fizika=középiskola, meg a spektrum, de azért ők hűdenagyonokosak kicsit fel tudom húzni magamat, szerintem érthető módon:)
  • plamex
    #89
    olyan mintha kohósalakból akarnál dinamitot gyártani :)
  • Ratty
    #88
    na jó akkor szépen kezd el nekem kiszámolni, hogy hogyan robbana fel egy fekete lyuk. Hajrá! Vagy legalább az elméleted logikáját magyarázd el.
  • plamex
    #87
    "Nem akarok kvantumgravitációt. Az egész kvantumelmélet egy nagy blöff."

    Ahhoz képest hogy blöff szépen működik.

    "A helyzet az, hogy a gravitációs erőt le lehet küzdeni. Ha nem így lenne, akkor a repülők sem tudnának repülni, űrhajókat sem lehetne fellőni, stb.
    Szerintem, ha kellően nagy energia halmozódik fel, akkor az szétfeszítheti ezt a nagyon erős gravitációt, és bizony felrobbanhat."


    Ácsi ...
    1. Én úgy tudom hogy a szökési sebességnek nagyobbnak kell lenni mint a fény sebessége (ugye a fény se tud elszökni ... logikus)
    2 . megfigyeltek már ilyet ?
    3. A feketelyuk kiégett csillagsalakanyag ... (legyen vas a szemléletesség kedvéért ami a mag-energiagörbe alján van )
    Nem igazán tudom honnan szerezne akkora energiát ami ezt a nagyon erős gravitációt legyőzni ... (lást fűtőanyag elfogyott)

    Ami egyszer már felrobbant nem fog mégyegyszer :)
  • IoIa
    #86
    "Mellékesen fekete-lyuk nem robban fel, de ezt már leszögeztük" - leszögezted, akkor biztos úgy is van. Naneee!
  • Ratty
    #85
    Az a helyzet, hogy az elméleti határa annak, ahol már nem lehet legyőzni a gravitációt az a Schwarzschild (úgyis elrontom, mert soha nem tom leírni szegény csávó nevét) sugár. Hopsz, véletlenül nem ilyennel definiáltuk a fekete lyukat, mint egy elméelti konsktrukciót...nah mind1, veled már nem veszekszem, mert csak felhúzom magam rajtad:)
  • Ratty
    #84
    Gratulálok kreatív megnyílvánulás volt. Meg a többieké is akinek a fizika annyi, hogy F=ma. Középiskola Rulez, ha egyáltalán eljutottak már idáig:)))
    Mellékesen fekete-lyuk nem robban fel, de ezt már leszögeztük. Max úgy semimsülhet meg, hogy a háttérsugárzás hőmérséklete eléri az abszolút fekete test hömérsékletét (és ugye a háttérsug hömérséklete csökken) tehát kisebb lesz, a második főtétel szerint hőcsere lesz, és szépen elpárolog:)
  • IoIa
    #83
    "az eukledeszi geometriat csak matematikaban-, egyszeruseg kedveert semmi koze a mi valos vilagunkhoz tahat egyszeru primitiv helymeghatarozas es egyeb dolgokra hasznaljak stb.." - ez az általad nagyon lenézett eukledeszi geometria nagyon jól működik a mindennapi életben. Még csak véletlenül sem a bolyai-féle (vagy más) geometriát használják a mindennapi életben...

    "a masik tenyleg nagyon nem ertenek nehanyan a dolgokhoz pedig le van irva itt is hogy a tovabbi dimenziokat kar hasonlitani a kiterjedt mi 3-hoz, 6dfx meg ijenek..." - milyen szerencse, hogy te itt vagy, és osztod az észt.