323
I.Világháború
  • [NST]Cifu
    #83
    Hiába, ha a hátország összeomlott...
  • Botond #82
    "Galántai után én úgy vagyok vele, hogy még ha Franciaország el is esik, akkor sincs semmi."

    "...ha"-ra "...ha" :-)

    Mindenesetre nem volt olyan meggyőzően mindentelsöprő győzelem az.
  • PrasCo
    #81
    Lehet. Az ilyen "...ha" kérdésekre nem tudok mit mondani, mert egy alternatív múltat abszolút semmivel nem lehet bizonyítani, sem végképp kirúgni a lábát. :)
    Csak épp annyi, hogy nem úgy történt. Az viszont esetünkben több, mint elég.
  • Botond #80
    Azért, ha nem lázad ba a központi országok serege, és kihúzzák a spanyolnátha megjelentéig lehet nem ilyen egyértelmű a dolog. Ne feledd, hogy a kapitulációk pillanatában még idegenben voltunk minden fronton.
  • PrasCo
    #79
    Igen, csak addigra az már nem osztott, nem szorzott.
  • Botond #78
    Oroszok 17ben kapituláltak.
  • PrasCo
    #77
    (csak egyetlen megjegyzést: Olyan, hogy "tank", a magyar terminológiában nem létezik. Tankja van a motornak, meg a teherkocsinak, amire te gondolsz, az harckocsi. Feltéve persze, ha abból indulunk ki, hogy nem angol szavakat használunk magyar nyelvben fölöslegesen. Mellesleg 'amerika' néven sincs szuverén, tehát hadba léptethető állam, de ez már annyira csak kötözködés, hogy inkább vegyük úgy, hogy nem is szóltam. Csak a szerencsétlent úgy leoltottad, hogy kénytelen voltam én is nagypofázni ilyen baromságokon, mert nekem ilyen kissebbségi komplexusom van, meg ilyesmi, remélem elnézed. Ja, és Oroszország nagybetű, "Princi" pedig Princip. :DD)
    Nna, de ennyit a hülyéskedésről.
    Másvélemény.
    Schlieffen terve nemigen volt a gyakorlatban kipróbálva, úgyhogy nem tudom, honnan ez a biztosság, persze ezen az alapon bármilyen más háborút is más is nyerhetett "volna". :) Galántai után én úgy vagyok vele, hogy még ha Franciaország el is esik, akkor sincs semmi. Marad Nagy-Britannia, marad Oroszország, és marad a hatékony antant blokád, ahogy maradnak központiak gyarmati kudarcai is. Tengeren a központi hatalmak gyakorlatilag bukták a háborút, Oroszországban még ha gyors sikereket is érnének el, ha megmerevedik a front, marad ugyanaz a képlet. Ahogy Te mondtad: az áttörés iszonyú élőerőveszteséggel egyenlő. És Oroszországgal élőerő tekintetében felvenni a versenyt, háát... Az idő végig, már a háború legelejétől fogva az antantnak dolgozott. Ha már annyira másodikvilágháborúzunk, ott van példának az. - Franciaország bukta, a németek - hogy, hogy nem - mégis elveszítették.
  • Sekler
    #76
    visszaolvastam ujra ez a 21es hozzászólás totál nagy baromság, aki ennyire nem ért a témához az ne ossza itt az észt mert ritka nagy hülyeség. nem a franciák akarták megtámadni a németeket hanem pontforditva. másrészt a villámháboru - blitzkrieg - a második világháboruban alakult ki. lehetőség se lett volna mert a villámháboru szerves része a tankokon nyugszik. állóháboru azért alakult mert a modern fegyverek csak a végőket segitették a támadó alakulatok nem voltak olyan fejlettek ezek csak később fejlődtek ki. például a tankok légierő stb.
    a védelemben pedig egy jól elhelyezett géppuska fészek százal életét vette el. a másik dolog hogy nem azért tört ki a világháboru mert Gavrillo Princi megölte a trónörököst, ez csak indok volt mint ahogy az előbb is irtam ilyesfajta indokokról (lásd Lousitania).
    Alapvetőleg nem amerika hadba lépése miatt lett vége a háborunak ez csak hozzájárult a végkifejlethez. A központi hatalmak veszteségei és nyersanyag hiánya miatt folyamatosan hátráltak még már nem lettek elég ütőképesek.
  • Sekler
    #75
    a 21es hozzászoláshoz szeretném még azt mondani hogy ez nem teljesen igy van "Aztán az amerikaiak is bekapcsolódtak ugyhogy a németek letorpedózták a lusi tania nevú amcsi hajót és amerika véget vetett a háborúnak ez rövide na történet." hát sztem ez kicsit máshogy van... egyrészt az angol blokád megtörésére a németek bevezették a korlátlan tengeralatjáró háborut ami azt jelentette hogy bárkit ezentul akiről gyanu merült fel hogy az antantnak szállít figyelmeztetés nélkül elsüllyezthessék. viszont már ez sem segített. Amerika hadba lépése ennél prózaibb. mint ahogy a mai világban látjuk ügye...
    Amerika jelnetős vagyonnal támogatta az antant-ot és mikor a központi hatalmak felülkerekedtek félő volt hogy nem lesz ki fizesse vissza a rengeteg adóságot, tehát hogy ne bukjon a pénze ezért inkább beavatkozott. De ezt ügye a közvélemény nehezen kajolta volna be hogy a pénz miatt küldje fiait harcolni....
    most pedig... ki merné nyugodt szivvel állítani hogy az iraki harcoknak nincs köze a kőolajhoz... szomoru de a politika erről szól. kinek mi az érdeke.
    A történelem másik hasonlóan "modern" politika huzása a Krimi csata ahol a keresztény oroszok ellen mentek harcolni a szintén keresztény angolok franciák stb. az... asszem muzulmán törökök oldalán. még véletlenül se erősödjön meg az orosz hatalom
  • Sekler
    #74
    a 21es hozzászoláshoz szeretném még azt mondani hogy ez nem teljesen igy van "Aztán az amerikaiak is bekapcsolódtak ugyhogy a németek letorpedózták a lusi tania nevú amcsi hajót és amerika véget vetett a háborúnak ez rövide na történet." hát sztem ez kicsit máshogy van... egyrészt az angol blokád megtörésére a németek bevezették a korlátlan tengeralatjáró háborut ami azt jelentette hogy bárkit ezentul akiről gyanu merült fel hogy az antantnak szállít figyelmeztetés nélkül elsüllyezthessék. viszont már ez sem segített. Amerika hadba lépése ennél prózaibb. mint ahogy a mai világban látjuk ügye...
    Amerika jelnetős vagyonnal támogatta az antant-ot és mikor a központi hatalmak felülkerekedtek félő volt hogy nem lesz ki fizesse vissza a rengeteg adóságot, tehát hogy ne bukjon a pénze ezért inkább beavatkozott. De ezt ügye a közvélemény nehezen kajolta volna be hogy a pénz miatt küldje fiait harcolni....
    most pedig... ki merné nyugodt szivvel állítani hogy az iraki harcoknak nincs köze a kőolajhoz... szomoru de a politika erről szól. kinek mi az érdeke.
    A történelem másik hasonlóan "modern" politika huzása a Krimi csata ahol a keresztény oroszok ellen mentek harcolni a szintén keresztény angolok franciák stb. az... asszem muzulmán törökök oldalán. még véletlenül se erősödjön meg az orosz hatalom
  • Sekler
    #73
    Az első világháborut megnyerhették volna a központhi hatalmak. Hiába a nagy antant erőforrás, a kimeríthetetlen gyarmati nyersanyag. A vereség oka hogy Moltke német vezérkari tábornok megváltoztatta elődjének Schlieffennek a haditervét, az amugy zseniális offenziva terv a belgiumon való átkaroló hadmüveletben Schlieffen a támadó csapatok 7/8 részét szánta volna, a maradék 1/8ad rész maradt volna Elzász-Lotharingia határainak védelmére. Moltke szerint ez az elgondolás tul merész volt ezért több csapatot hagyott hátra védekezni, de ezzel a támadás üttőerejét csorbitotta meg. Ha Moltke nem módositja a haditervet a franciák nem tudták volna megállitani a német előrenyomulást és teljes kudarcott vallottak volna, főleg hogy nem számoltak a Belgiumon való betöréssel. Belgium semlegességének megsértésével tudták hogy elérik Anglia hadba lépését, de ha sikerül a franciák gyors lerohanása nem okozott volna az angol haderő jelentős nehézséget a németeknek. Conrad, az osztrák-magyar monarchia seregének parancsnokának haditerve jó volt, de a külpolitikai változások miatt már nem volt életképes. Nem tudott haladni a korral különben a keleti fronton a kezdeti nagy orosz mozgósitás ellenére mégiscsak sikerült az áttörés bár ez meghasonlott sajnos. Szvsz a cseh hadtestek morális gyengesége miatt, mert egymás utána adták meg magukat az orosz erőknek, magukra hagyva a magyar csapatokat. hát most hirtelen ennyit akartam mondani, köszönöm
  • forza milan
    #72
    Kössz mindent Helcat!
  • Helcat
    #71
    Még két klasszikus:

    Gallipoli
    Arábiai Lawrence

    Viszont ezek nem a nyugati frontról szólnak

    Mostanában még a "Hosszú jegyesség"-et dícsérték a kritikákban, bár ezt nem láttam.
  • Helcat
    #70
    Nyugaton a helyzet változatlan

    Nem egy könnyed, szórakoztató film, de szvsz nagyon jó! Ha érdekel a téma, mindenképp nézd meg.
  • Csoder
    #69
    Fúú, egyet sem tudok, de biztos van.
  • forza milan
    #68
    valaki tudna mondani elsö világháborus filmeket,filmet?lehetöleg jot,de mindeggyik jöhet!köszi elöre!
  • PrasCo
    #67
    Á, igen ez az, köszönöm. :)
  • forza milan
    #66
    1200 km-t!ilyen gép!nem semmi!
  • forza milan
    #65
    huu,nem semmi!34 méteres fesztáv!ez milyen távot tudott repülni???
  • Helcat
    #64
    A polgári változat 1914 június-júliusban 1200km-es rekordot repült 1 közbenső leszállásal Szentpétervár és Kijev között. Odaúton kigyulladt az egyik motor, de eloltották.
    Mindezt mindössze 10,5 évvel a Wright Flyer 36m-es első repülése után...
    További részletek:
    Ilya Murometz
  • haxoror
    #63
    Stratofortress 1914
  • PrasCo
    #62
    Nem ez teljesített valami híresebb távrepülést, még a "hőskorszakban"?
  • Helcat
    #61
    Egy orosz bombázó 1914-ből




    Ilya Murometz: 4 motor, 34m-es fesztáv, durva védőfegyverzet.
    Statisztika: 1 (más szerint 3) légiharcban elveszített bombázó: több, mint 10 lelőtt ellenséges vadászgép!
    Az a Sikorsky építette, aki később az USA-ban csinált karriert, de a jelek szerint már ekkor is értette a dolgát.
  • forza milan
    #60
    ja:D
  • [NST]Cifu
    #59
    Nem. Az egy bombázógép. :)

    Ilyenek voltak az I.Vh-s vadászgépek:

    [center]

  • PrasCo
    #58
    Igényes technyológija.
  • Helcat
    #57
    Az első kép helyesen:
  • Helcat
    #56
    Néhány kép egy Renault harckocsiról Belgiumból (sorry a minőségért):




    Mint látható, nem bonyolították a vezető dolgát túl sok műszerrel vagy kezelőszervvel...


    ...és a kedvencem: ez a kerék FÁBÓL van!
  • forza milan
    #55
    nem semmi!és ahogy nézem,nagyon tudtak menni!:D6 kilometer per óra!
  • Csoder
    #54
    Nem számít, így is látni h gigantikus monstrum van a hátad mögött :D
  • Botond #53
    és azt még vedd hozzá,hogy 1,80 magas vagyok :-D
  • Csoder
    #52
    Húh, a második képen lévő harckocsi tényleg nagy.
  • Pluskast
    #51
    Ha valaki jó és részletes leírást akar az első világháborúról, tudom ajánlani; Galántai József: Az első világháború című könyvet! Nagyon részletes tele van térképekkel a hadmozdulatok lerajzolásával. Ugyanakkor nagyon olvasmányos. A könyv a nyolcvanas évek vége felé jelent meg. Akit érdekel ez a téma annak mindenképpen alapmű!
  • Botond #50
    francia hadtörténeti múzeum,Párizs

    belga hadtörténeti múzeum,Brüsszel

    Az ott meg én vagyok viszonyítási alapnak,én nem gondoltam volna,hogy ekkora batár nagy volt az első tank tekintve a modern tankok méreteit.
  • [Walaki]D`Lair
    #49
    Komoly volt az akkori precíziós bombázás...berepülnek a célterület fölé, pistike kiveszi a lábaközül a bombát és potty kidobja...:DDDDDDDD
  • Csoder
    #48
    És ha én nem tévedek, akkor azt a B2-est főleg lángszórós verzióban használták.
  • Csoder
    #47
    Szerintem nem tévedsz, én is erre voksolok.
  • Helcat
    #46
    Bocs, de nekem ez egy Char B2 harckocsinak tűnik. Az meg egy világháborúval később szerepelt. Persze lehet, hogy tévedek.
  • forza milan
    #45
    puskák
  • forza milan
    #44

    áááá,mint találtam!ezzel harcoltak a magyarok a háboruban!