323
I.Világháború
  • Sekler
    #163
    "A monarchia hadseregének ereje belpolitikai nehézségek és pénzhiány következtében úgy számban, mint felszerelésben mélyen alatta maradt az egyébként elérhetõ s a külpolitikai helyzet megkövetelte méreteknek. de csak az 1,400.000 fõnyi létszámot érte el. Még ez is igen tekintélyes haderõ lett volna, ha minden csapata "elsõvonalbeli" alakulást képvisel, ami alatt a nehéz harc megvívására szervezett és felfegyverzett fiatal csapatot kell értenünk. Ám ennek a létszámnak 1 millió fõre rugó gyalogsága csak kétharmad részben volt elsõvonalbeli csapat: a mi 16 hadtestünk (5 magyar, 1 horvát, 8 osztrák és 2 vegyes, mely utóbbiak Bosznia-Hercegovinában állomásoztak). A gyalogság fennmaradó egyharmad részébõl rögtönzõdtek a 16 hadtesttel egyidejüleg kivonuló népfölkelõ dandárok (21 magyar és osztrák dandár) és menetalakulások (5 magyar, 1 horvát, 8 osztrák dandár és ezenfelül 16 honvéd ezred). Ezek népfölkelõkbõl vagy felületesen kiképzett (póttartalékos) legénységbõl álltak. Megfelelõ hadianyaggal (géppuska, tüzérség) nem rendelkeztek, ennek folytán csak harmadrangu csapatszámba mentek. Növelték a haderõ létszámát, de csökkentették általános minõségét. "
    A forrás: http://www.mek.iif.hu/porta/szint/tarsad/tortenel/mo_1867/julier/html/index.html akit érdekel a téma, érdemes innen is böngészni
  • ambasa
    #162
    Szia I.C.ram

    Nem tudom mennyire hitelesek az adatok, de ezt ismered:
    http://www.tdg.nu/TO&Es/1900-1938/1914_toe_misc.htm
  • I.C.ram
    #161
    Tudom, és ezeket az oldalakat ismerem is, de nekem konkrét számadatok kellenek. Pl, hogy 200ezer magyar 250ezer nemet, stb.
  • ambasa
    #160
    Szia I.C.ram!

    Azt jó ha tudod, Hogy a monarchia hadereje a Közös a Hadseregből,az osztrák Landwehrből, a magyar Honvédségből, és a Kriegsmarine-ből állt.

    A Haditengerészetre vonatkozó személyi összetételt megtalálod: Csonkaréti Károly Az Osztrák-Magyar monarchia haditengerészete 16. old.

    Itt megtalálod a gyalogezredek felállítás szerinti területi megoszlását (ez utalhat a nemzetiségi arányokra):
    http://www.austro-hungarian-army.co.uk/infdev.htm
    http://www.mek.iif.hu/porta/szint/tarsad/tortenel/mo_1867/julier/html/index.html

    TGábor

    A haditengerészet hajóállományáról találsz több oldalt is:
    http://www.worldwar1atsea.net/WW1NavyAustrian.htm
  • Animefox
    #159
    Frontvonaltól függő tényező asszem. Szerbiában csak mi voltunk jórészt, keleten vegyes arányban az osztrákokkal, németekkel. Otto bácsikámat ekkor fogták el és vitték Szibériába. Trieszt környéki légtérben mi 70% -ban voltunk. Attól északra az arány teljes osztrák létszámra cserélődik. Repülőgépek nagyrésze közepes kategóriában lévő Fiatok a háború előtti időszakból majd Albartos és egyéb német gépeket kaptunk továbbá. Rakás hidroplánokról nem is beszélve. Olasz front nagyrésze pedig 80% osztrákokból állt. Bácsikám ott is volt. Asszem ott avatták vitézzé. Létszámra öszvisz a magyar gyalogság nagyobb volt úgy tudom... Inkább a keleti és a déli fronton voltunk. volt valami számadat is a százalék arányból ami a teljes hadsereget illeti, de nem találom... az előbb említett szösszenet is csak emlékezetből pár kusza info ami nem biztos hogy teljesen igaz.
    Sajnos amnéziás vagyok... ;)
  • I.C.ram
    #158
    Valaki megtudja mondani, hogy 1 vh idején, hogy nézett ki az OMM hadserege? gondolok itt a teljes létszámra, és hogy hogyan aránylott a magyar-osztrák, illetve az összes monarchiabeli nép aránya a hadseregben! Az is jó, ha tudtok adni egy linket! Köszi!
  • Helcat
    #157
    A világ első páncélozott szállító-harcjárműve:



    Mark IX APC
    Az antant hatalmak elegendő harckocsival rendelkeztek a német vonalak áttöréséhez, de a gyalogság ezt nem tudta kihasználni, mert lemaradt a járművek mögött. Ezen úgy próbáltak segíteni, hogy hagyományos brit harckocsi-design alapján terveztek szállítójárműveket.
    A Mark IX fegyverzete 2 géppuska volt, ezen kívül 30 (hivatalosan 50) katonát vagy 10 tonna rakományt szállíthatott. A szállítótér két oldalán 8-8 nyílás is volt, ezeken keresztül a katonák saját fegyvereiket használhatták. Az utasok "kényelméről" szellőzőventillátorok gondoskodtak, ezek nélkül ugyanis a járműből kiszálló katonák kb. egy órán át harcképtelenek voltak.
    Mindössze hármat fejeztek be az I.világháború végéig.
  • PaI2tizán
    #156
    nagyzási mánia nem gyenge


    Kezdetleges aknavető



  • lpmaskmancick
    #155





  • I.C.ram
    #154
    Bocsánat Irak-Iráni háború alatt, nem Kuwait. JA egy angol ember tervezte Saddamnak, de MOSSADosok megölték.
  • Helcat
    #153
    Ez biztosan nem így volt, még jóval az kuwaiti megszállás előtt megkezdték az építését. Egy nyugati (ha jól emlékszem, angol) mérnök tervezte meg, aki később gyanús körülmények között halt meg.
  • Helcat
    #152
    Hát, fene tudja. A "Thor"-t használták Leningád ostrománál is, mégsem mentek vele semmire. Ott is maradt zsákmánynak.
  • I.C.ram
    #151
    Iraki ágyúnak tudtommal az volt a szerepe, hogy a megsemmisített iraki légierőt pótolja, és így tudjanak messzíről csapást mérni.
  • I.C.ram
    #150
    Nem arról volt szó, hogy jó vagy nem jó, hanem arról, hogy használták őket. 6 db készült belőlük, és használták a ruszkik ellen is Sevastopol ostrománál. Ezeknek az gigászi ágyúknak hatalmas pszichológiai értékük volt. Morál csökkentésre nagyon jónak bizonyúltak.
  • Helcat
    #149
    A II.világháborús német óriáslövegek azzal a határozott céllal készültek, hogy áttörjék a franciák védelmi állásait a közös határon - tipikusan I.világháborús hozzáállás a villámháború elötti időkből.
    Miután a Maginot-vonal elesett, az olyan lövegek, mint az 540mm-es "Karl" vagy a 600mm-es "Thor" haszontalanná váltak, további bevetéseik erőltetése inkább a németek gigantomániájának tudhatóak be. A 800mm-es "Gustav" vasúti löveg tűzkésszé tételéhez pl. négy sínpárra és 1200 ember több heti munkájára volt szükség. Óriási ipari és szállítási kapacitást foglaltak le, miközben katonailag nem tudtak semmi előnyt felmutatni. Persze, léteztek, de a németek jobban jártak volna, ha inkább beolvasztják és tengeralattjárót meg harckocsit gyártanak belőle.

    Az iraki szuperágyúról meg azt hallottam utoljára, hogy valójában műholdak kilövésére készítették, most meg nem tudom mondani, hol. Mindenesetre igen furcsa a XX.század végén egy ilyen fegyvernek egyáltalán a gondolata, nemhogy a megvalósítása...
  • I.C.ram
    #148
    Korántsem. Ott volt a 2. vh idején a viking istenekről elnevezett önjáró mozsárágyúk, akkor ott volt a Paris-gun utódja a Leopold ágyú, stb. Megvoltak ezek végig. Sőt 2. vh után Irak is kisérletezett ilyen ágyúval, hogy Kuwaitot messzíről tudják lőni. Babilon-project volt a neve.
  • harcu
    #147
    Egy haditengerészeti 3xx milliméteres ágyúcsőből készítették, úgy, hogy nem csak az aljában volt "lőpor", hanem a csőben felfelé folyamatosan, pontosan adagolt mennyiségben. Ezért a kilőtt lövedék alatt folyamatosan robbantak a további töltetek, ezzel tovább gyorsítva a lövedéket. Ha jól tudom, 100 körüli mennyiségű töltetet helyeztek el az ágyúban. Mindenesetre a lövedéke kilépett a légkörből és a sztratoszféráig emelkedett, majd onnan zuhant vissza: ballisztikus "rakéta" :)
  • Helcat
    #146
    A Paris-gun hivatalos neve "Kaiser Wilhelm Geschutz" volt. Néhány adat róla:
    Űrméret: 210 mm
    Lőtávolság: 122 km
    Löveg súlya: 738 tonna
    Lövedék súlya: 119,7 kg
    Néhány érdekesség: az ágyú lövedéke 40 km-es magasságot ért el, mielőtt elindult volna vissza a földre, Egy ágyúcsővel 65 lövést lehetett leadni, utánna cserélni kellett. A cső mellé egy sorszámozott lövedékkészlet járt, amelyet sorban kellett kilőni, mert az űrméretük 210mm-ről indult és 230mm-ig tartott - ennyit kopott az ágyúcső. Összesen 320 lövést adtak le a löveggel, ebből 180 csapódott Párizs területére.

    Nem csoda, hogy az ilyen logisztikai rémálmok a bombázógépek megjelenésével kihalásra ítéltettek...
  • SZU
    #145
    A tabun 10mg-ja képes volt megölni egy felnőtt férfit 1 perc alatt úgy, hogy a bőrön át szívódott fel!
  • Animefox
    #144
    Színte azt mondhatnám hogy a vegyifegyver akkor és ma is leginkább a hidegháborús atomfegyverkezésre hasonlít. Ha valaki elkezdi használni akkor....
    Mind2 oldalról csúnya véget ér.
    Pedig asszem már megvolt akkoriban pl az ideggáz.
  • Animefox
    #143
    Hitler jómaga is szenvedett gáztámadást és eléggé érzékeny volt a témára. Meg is vakult ideiglenesen. Agyába vésődött a vegyifegyver jelentése. Minden esetre elképzelhető volt, hogy tisztában volt amerika vegyi gyáraival. Az amcsik biztonságosan elő tudtak állítani egyet smást irdatlan nagyságú ipari bázisokon. Mellesleg tárolni is kell valahogy a cuccost mer esetleg a front közelében lévő telepeket érő támadások kellemetlenül érinthetik a fegyver tulajdonosait. Mer ugyebár nem válogat hogy az illető Axis vagy Alied e. Válogatás nélkül gyilkol. Mind2 fél érzékeny volt ez ügyben. Túl kényes.
    Szerintem részben ezek az okok....
  • SZU
    #142
    Erre már írtak jobb választ a #137-ben!

    "Eközben a németek is készültek vegyi harcanyagaik felhasználására. Bizonyos, hogy épült vegyi töltetű robbanófej a V-1 számára, de máig sem tisztázott, hogy ez bevethető lett-e volna. A tabun ugyanis nem csak hihetetlenül mérgező, de erősen robbanásveszélyes is, és csak nagy mennyiség képes megfelelő pusztító hatást kifejteni, s nem állt rendelkezésre elegendő indítósín, hogy a V-1-eseket megfelelő gyakorisággal indíthassák, nem is beszélve a fegyver pontatlanságáról. Hitler végül még az összeomlás napjaiban sem adott utasítást a vegyi fegyverek bevetésére. Pedig például a normandiai partraszállást komolyan akadályozta, vagy talán meg is hiúsította volna egy tömeges mérgesgáz-támadás, hiszen a szövetségesek, különösen az amerikaiak szinte semmiféle vegyvédelmi felszereléssel nem rendelkeztek. A németek célba juttató eszközei is meglehetősen fejlettek voltak. Kevéssé ismert tény például, hogy a híres Nebelwerfer rakétavetőt eredetileg vegyi töltetek célba juttatására tervezték, innen kapta nevét is, mely ködvetőt jelent."
  • Animefox
    #141
    Párizs ágyút én is kerestem de nem találtam. Minden esetre úgy tudom hogy párat lehetett vele lőni és utána cserélni kellett a cső bélését, ja és kábé hosszában át tudta lőni az egész Balatont, sőt ha még messzebb. Ezzel akarták bombázni Londont és Párizst
  • I.C.ram
    #140
    Paris-gun


    Big Bertha
  • I.C.ram
    #139
    1. vhban voltak a legelvetemültebb ágyúk :) Pl a Paris-gun vagy a Big Bertha.
  • I.C.ram
    #138
    Egyik sem :D

    Azért hívták ködvetőnek, mert mikor használtak a rakéták sűrű füstöt hagytak maguk után, ami ugye nem túl szerencsés, mert könnyen kiszúrták :)
  • ReTeK
    #137
    itt írnak róla pár sort
    vegyifegyverek (lap közepe)
  • TBalazs
    #136
    Mondok egy negyediket:

    Az ellenség megtévesztésére :)))
  • Helcat
    #135
    Ez egy Nebelwerfer. Hatcsövű rakétavető, a németek fejlesztették ki és vetették be a II.világháborúban(!). Ha úgy tetszik, akkor a német Katyúsa.
    Egyébként legalább három verziót hallottam, miért is hívják ködvetőnek (tudtommal Nebel=köd).
    1.) A fejlesztő csapat vezetőjét hívták Nebel-nek
    2.) Mivel viszonylag könnyen mozgatható volt, ezért támadás után gyorsan eltűnhettek vele (mint a köd) - szvsz hülyeség
    3.) Eredetileg füstgránátok kilövésére tervezték, csak késöbb rendszeresítettek hozzá repesz-romboló rakétákat.
  • Animefox
    #134
    Ez a ködvető pontosan hogyan működhetett?
  • Animefox
    #133
    Model 1911 Austro-Hungarian 305mm



  • I.C.ram
    #132
    Valahol láttam már olyat is, hogy vízhűtéses csőre ráraktak egy újabb burkolatot, hogy ne sérüljön a vízhűtés tartálya.

    De amúgy én is extra hűtőbordás hűtésre gondolok.
  • harcu
    #131
    Az M1919A4-nek volt egy "nehéz csöves" (heavier barrel) változata, amire egy szellőztetett (ventillated barrel jacket) külső csövet szereltek, hogy növeljék a hűtés hatásfokát. Ebből létezett harckocsiváltozat is. Szóval tippem szerint ez van a képen, tehát léghűtéses, de extra hűtést kapott.
    A másik tipp lehetne az M1917, ami az M1919 felmenője, és vízhűtéses csővel rendelkezett. Ennek is volt harckocsiba épített verziója. A képen ábrázolt géppuskának a csőburkolata mindenesetre lyuggatott, ami eleve léghűtésre utal.

    (Anno a bruszilov offenzíva idején az oroszok tömegestül rohantak a német géppuskák elé, amik egyszerűen túlmelegedtek. )
  • I.C.ram
    #130
    Nem is a gömbcsuklóra gondoltam, hogy amitt vízhűtéses.... Csővet két esetben vastagítanak tudtommal. Vagy vízhűtés miatt ,vagy extra hűtőbordák miatt. De lehet rosszul tudom.
  • Animefox
    #129
    Lewis golyószóró se különbözött... Talán a cső vastagságára NST Cifu tudná a választ, mer én nem vagyok fegyver szakértő...
  • Animefox
    #128
    Nem hiszem hogy a Browning1919-nek hűtési gondjai lettek volna. Maradjunk a harckocsi-géppuskánál. Valószínűbbnek tűnik hogy a bizonyos gömb az egy csukló, a lőrés használhatósága végett.
    A cső vastagságára is megvan a magyarázat... na keresek egy képet...
  • I.C.ram
    #127
    Nem lehet, hogy vízhűtéses?
  • PrasCo
    #126
    A gömbcsuklóról feltételezem, ez harckocsi-géppuska, a csőborításra meg ikább mondok semmit, mint hülyeséget.
  • forza milan
    #125
    Nem a design miatt ilyen....:D
  • harcu
    #124
    Mondom én, hogy Igor Ivanovics Szikorszkij, csak helyesen kell leírni. Ennyi az egész. :)