323
I.Világháború
  • Willenbrock
    #203
    Ez a helyes link.
  • Willenbrock
    #202
    ITT van egy oldal a Lusitania tervrajzaival.Látszanak a hosszanti rekeszek amik széntárolók is egyben és látszanak a kazánházak is.
  • Willenbrock
    #201
    Ja látom te is ezt írtad.
  • Willenbrock
    #200
    A sajtóban a figyelmeztetést a New York-i német közösség tette közzé a Német Konzul(Franz von Papen)támogatásával,nem az angolok.
  • Willenbrock
    #199
    Én úgy olvastam hogy az orr részen is van egy nagy nyílás Colin Simpson:A Lusitania Elsüllyesztése könyvében írja ha jól emlékszem,a lemezek kifelé hajlanak ami nagy erejű belső robbanást mutat.Rosszabb az állapota mint a Titanicnak.Ezt Robert Ballard mondta aki mind a két roncsot vizsgálta.A második nagy robbanás csak néhány másodperccel követte a torpedó kisebb robbanását.A torpedó az orr részen valamivel a parancsnoki híd előtt találta el,ott csak rakterek vannak,a kazánházak hátrébb kezdődnek.C.S. szerint mindenképpen a raktárban lévő cuccoknak kellett berobbanniuk.Több millió tár puskalőszer valóban a fedélzeten volt,pár éve búvárok is hoztak fel belőlük.A rakományjegyzéken csak srapnelnek van feltűntetve.C.S. megemlíti hogy az összes rakománylevelet összehasonlította de egyik sem hasonlít a másikra.
    A sebessége valóban védelmet jelentett volna,de mikor beért az Ír Csatornába utasította az admiralítás hogy sebességét csökkentse 18 csomóra és így vegye fel a kapcsolatot a Juno cirkálóval amit Queenstownból kiküldenek a védelmére.Azt "elfelejtették" közölni hogy feleslegesen vár a Juno-ra mert azt közben máshová irányították.Mindezt olyan körzetben amiről tudták hogy még aznap reggel is támadott ott egy német tengeralattjáró,emellett Turner kapitánynak említést sem tettek az U-20-ról amiről pedig tudták hogy ott van.(A Fulgent gőzöst támadta az U-20 ha jól emlékszem de az ködbe menekült,de ezenkívül ekkor már működött a tengeralattjárók rádió lehallgatása is amiről a németek akkor még nem tudtak.)Az átkelés során végig az admiralitás utasításait kellett a kapitánynak követnie.Sajnos csak Colin Simpson könyvét adták ki a hajóról magyarul de ő elég nagy kutatómunkát végzett és sok érdekességről tesz említést benne.A könyv alapján úgy néz ki mintha szándékosan kockáztatták volna,pl a Juno esete is ezt látszik alátámasztani.Lord Mersey aki a hivatalos kivizsgálást végezte egyszer azt mondta: "A Lusitania rohadt egy ügy volt." Churchill pedig egyszer azt mondta Fisher admirálisnak 1914-ben a Lusitaniáról hogy "Ez is csak egy 45000 tonnás csalétek."
  • [NST]Cifu
    #198
    A közel-keleti topicból a'la RMS Lusitania "összeesküvés" téma...

    1.: a második hatalmas robbanás is ezt bizonyítja

    A második robbanás a jelenlegi legvalószínűbb álláspont szerint feltehetően kazánrobbanás volt. A Lusitania-hoz az elmúlt 10 évben két nagyobb expedició is indult, és a raktér falai sértetlenek, szemben a gépházzal...

    2.: a németek jogosan elsüllyeszthették azt a háborús körülmények közt

    Miután a Lusitania segédcirkáló volt, ráadásul a németek által harci övezetnek deklarált régióban érte támadás, ezt igazából sose kérdőjelezték meg. És ez független attól, volt-e rajta lőszer és fegyver (csak kis kaliberű kézifegyver-lőszer volt amúgy rajta) vagy sem.

    3.: Szóval ha egy hajóra rápakolok egy csomó fegyvert meg rárakok civileket aztán beküldöm az ellenséges tengeralattjárók közé, mindezt úgy, hogy még figyelmeztettek is, akkor aztán ne csodálkozzak, ha elsüllyesztik.

    Nem az admiralitás küldte "be", hanem a Cunard. És ahogy említettem, a hajó kifutása előtt a veszélyre figyelmeztette a céget és az utasokat a német nagykövetség is...

    A dolog hátterében még van pár "apró" tüske:

    -A Lusitania úgymond "biztonságban" volt az általános vélemények szerint, a sebessége normális körülmények között 21-23 csomó között mozgott, ami nagyon nehéz célponttá tette. Ha "cikk-cakkban" közlekedik, tán még nagyobb esélye lett volna a túlélésre (később az SS Arabic-ot is megtorpedózták, pedig az a hajó cikk-cakkozott, és mégis eltalálták, majd elsüllyedt).
    -A németek az RMS Lusitania (1915 május 6.) és az SS Arabic (1915 augusztus 19.) elsüllyesztése után az egyre ellenségesebb amerikai hangulat miatt parancsba adták, hogy utasszállító hajókat (még ha segédcirkálóknak alkalmazhatóak is) ne támadják meg a tengeralattjáró-parancsnokok. Tirpitz majdnem lemondott emiatt, annyira dühös volt a döntés miatt.
  • Molnibalage
    #197
    Az idiótákkal nem kell foglalkozni. A HT topikan asszem leírtam, hogy 1973 óta mindenki tudja, hogy mit vitt a hajó és hova...
  • Willenbrock
    #196
    Van itt egy jó angol nyelvű oldal a témáról.
  • Willenbrock
    #195
    Nem keltem ki csak szerintem jelezni kéne az ilyen filmeknél hogy ezek propaganda anyagok mielőtt valaki hiteles történelmi tényként könyvelné el őket.Annak persze örülök hogy felraktak egy ilyen ritkaságot,de néhány kommentből az jött le hogy vannak még akik ezt a hivatalos verziót tartják valósnak.Igaz hogy még a történészek véleménye sem egységes a kérdésről a mai napig sem:Míg az egyik könyvben azt olvastam hogy manapság már nincs olyan komoly kutató aki megkérdőjelezné a hajó lőszer-rakományát,egy másik könyvben-amit angol szerző írt ez olvasható:"ma már általánossá vált vélemény szerint a Lusitania kizárólag utasszállító hajóként tevékenykedett"(David Jordan:Wolfpack 2003 21.old) A vita még nem zárult le,csak az "ártalmatlan" puskalőszert ismerték el az angolok de arról is vita volt hogy ezek rendes puskaporos kész lőszerek vagy csak üres hüvelyek voltak e.Mások mint pl. Colin Simpson pedig sokkal pusztítóbb erejű robbanószerekre gyanakszanak amire jó okuk van egyébként.Talán majd az újabb búvárexpedíciók pontot tesznek az ügy végére és lezárulhat a kérdés hogy a Lusitania legitim célpontnak számított-e,és hazudott-e az angol kormány a rakománnyal kapcsolatban.
  • Molnibalage
    #194
    Vagy csak pusztán, mint érdekességet tette fel. Miért kell egyből félmelni egy sima videó kapcsán? Tudod te, hogy hány régi propaganda filmhíradó van fent a neten? Azokon miért nem kelsz ki?
  • Willenbrock
    #193
    Valaki előkotort egy 90 éves didaktikus és hazug angol propagandafilmet és teleszórta vele a netet.Had ismerje meg az új generáció is a hazug hivatalos verziót.
  • Pluskast
    #192
    Georg von Trapp volt az U5 parancsnoka
  • harcu
    #191
    Na ja, majd nem adják rá a kutyára a maszkot, ha van:
    -Dögölj meg Morzsi, tegnap este elloptad a sült virslimet!
    A gáztámadást gyorsan szétfújta a szél, egy-két órán keresztül meg nincs szükség szaglásra. Kvázi azért sem, mert ha azon idő alatt lenne rá szükség, akkor a gáz úgyis kivégzi a kutyát, így kifejezetten előnyös, hogy addig is Morzsi nem tud szaglászni.
  • Willenbrock
    #190
    Ilyen a német szabálytudat:ha fel kell tenni a gázálarcot akkor az mindenkire vonatkozik kivétel nélkül:)
  • Freeda Krueger
    #189
    tegnapi évforduló
  • moor09
    #188
    http://hu.wikipedia.org/wiki/A7V


    képek a lap alján...
  • COOLancs
    #187
  • COOLancs
    #186
  • Pluskast
    #185
    Elöszőr én is azt hittem de ha a hk-n ülő katonákat nézve ezek bizony németek.
  • I.C.ram
    #184
    Ennyi erovel mi ertelme van a gazmaszkos katonanak, hiszen nem tud enni sem...

    Nyilvan nem allandoan van rajta, csak mikor gaztamadas van. Ha elmult a veszely leszedik rola.
  • Freeda Krueger
    #183
    De megfulladni sem fog.
    A német tank mintha zsákmány lenne.
  • COOLancs
    #182
    Látszik hogy azért utcai harcok is voltak

    Mi értelme van a gázmaszkos kutyának? se harapni, se szagolni nem tud
  • Pluskast
    #181
    Jó kérdés, hogy ha nem háború következtében esik szét a monarchia akkor milyen és mekkora országok jöttek volna létre. Egy azonban tény. Tiszáék teljes függetlenséget akartak és 1915 már nem lett volna egyenlő 1848-val. Az osztrákok nem tudtak volna mást tenni mint beletörődni.
  • [NST]Cifu
    #180
    Meg akarták szüntetni, de eléggé valószínűtlen, hogy ez azért olyan könnyen végbemegy. A Monarchia ez esetben ugyanis kártyavárként dőlhetett volna össze, és polgárháborús helyzet alakulhatott volna ki. Emlékeztetőileg, ekkoriban több nemzetben is formálódtak a függetlenségi elképzelések, ezek egy része pedig a "Nagy Magyarország" kárára, lásd Cseh, Horvát és Szerb függetlenségi tervek.
  • polarka
    #179
    Igazad van.
  • polarka
    #178
    Ha regelsz, akkor elvileg leszedheted.
    Ezen a CD-n is fenn van.
  • Pluskast
    #177
    Nem hiszem. Sem Németország sem Ausztria-Magyarország nem kívánt nagyobb területi változtatást Európában. Németország gazdaságilag akart világhatalom lenni ezt leginkább úgy akarta megvalósítani, hogy gyarmatait szerette megnöveli, illetve az úgynevezett Mitteleuropa tervén keresztűl.

    A monarchia a balkánon szeretett volna területi befolyást szerezni illetve dominanciát. Amúgy az osztrákok örültek, hogy lyuk van a fenekükön. Nem tudom tudod e de pl Magyarország az 1914-es költségvetést anno nem akarta elfogadni, ugyanis már 1915-re meg akarták szűntetni a perszonálúniót az osztrákokkal. Szóval ha nincs a háború az ország önállósodott volna.
  • geo91
    #176
    nincs meg véletlenül valakinek mp3-ban a "Megállj, megállj, kutya Szerbia!" című dal?
  • polarka
    #175
    1. és 2. vh-ban is volt nagy ágyújuk. Wikipedian is fent vannak:
    Párizsi fegyver (1.vh)
    Nehéz Gusztáv
    Leopold
    K 12, szintén a Krupptól

    Egyébként a franciáknak is volt.
  • polarka
    #174
    Sztem azért az uralkodók örültek volna bármilyen terjeszkedésnek.
  • Pluskast
    #173
    Az első vh-ban 1918-ban a németeknek volt az úgynevezett "Párizsi ágyújuk". Ez asszem 120km-es távolságból lőtte Párizst.

    A másik kérdésedre a válasz. Szerintem jobb lenne.
  • Fasiszta
    #172
    Mind két világháborúban voltak a vonaton vontatott ágyúk.
  • Murder3
    #171
    Tudom amit most kérdezek marhaság de most tekintsünk el attól hogy nincs olyan h ha.
    Szóval..
    Jobb lenne-e most európa és magyarország helyzete úgy általában ha megnyerik a germánok az első világháborút?

    Bár én azt hiszem akkor si bekövetkezett volna a 2.vh de elvileg akkor nácizmus nem nyert volna magának teret vagy épp az antant országaiba nyert volna teret magának?


    Más kérdésem is lenne:)
    Láttam egy filmbe meg tudom is h volt a németeknek egy oylan nagy ágyújuk ami vonaton volt nem tudom a nevét az lenne ezzel kapcsolatba a kérdésem hogy ez mikor az 1. vagy a 2. wilágháborúba volt?
  • Pluskast
    #170
    Látszik keményen, hogy ez egy francia propagandaanyag. A térképhez kapcsolódó tájékoztató leírja, hogy ezt egy francia magazinban adták ki nem sokkal a háború kitörése után. Németország marhára nem akarta magának sem Franciaországot sem Belgiumot sem pedig Oroszországot. Ők egy úgynevezett Mittel Europa tervet dolgoztak ki ami közös gazdasági és politikai vezetést képzelt el nagyon hasonlatosan a mai EU-hoz csak persze német vezetés alatt. A monarchia meg pláne nem akart magának még több területet+nemzetiséget. Örült ha a saját országában megküzdött velük.
  • geo91
    #169
    link
  • polarka
    #168
    WTF?
    Ezt kik, hol, miért? x)
  • geo91
    #167


    nem lett volna rossz. :)
  • Áron ggg
    #166
    Valaki nem tud olyan honlapot ahol 1.Világháborus filmet/mozgóképet lehet letölteni?
  • harcu
    #165
    A mortar egyszerre jelent aknavetőt és mozsárágyút. A képeden a második látszik, ez teljesen egyértelmű. A mai modern "újságírók" sem képesek felfogni a különbséget a két dolog között.
  • I.C.ram
    #164
    Köszi!