87
  • dez
    #47
    "és modern formában felhasználni?"

    Ezt mit jelent? Megpróbálni pusztán kémiai úton élérni? Az a modern?

    "Már megint közelítünk ahhoz a bizonyos ezoterikus misztikussághoz, "megfoghatalansághoz"."

    Csak amennyire az ember bonyolult...
  • FtranX
    #46
    "Jah, egy MÁSIK országban :(
    A hülye hálapénzrendszer mega gyógyszerlobby miatt ez itt úgy nézz ki, hogy meg is dögölhetsz a legtöbb orvos hozád se nyúl ha nem pengetsz!"

    Nekem eddig az orvosokkal csak pozitív tapasztalataim voltak. Amikor pajzsmiriggyel kezeletek az orvosomnak másfél évig nem adtam egy fillért sem, mégis mindig lelkiismeretesen kezelt.
    Az orvos aki műtött és előtte vizsgált is csak a végén kapott némi hálapénzt, mégis kiváló munkát végzett.
    Persze tudok olyan orvosról is aki csak pénzért hajlandó vizsgálati beutalót adni...

    De az ilyen orvosok miatt még nem kéne az egész orvostudományt megbélyegezni. Ettől még a rendszer nem alapjaiban hibás, pusztán több pénzt kellene az államnak rááldoznia.

    "Ha meg gyógyítgat, akkor a fentiek miatt neki érdeke, hogy te minnél tovább beteg legyél, mert akkor fizetsz..."

    Ez ugyan olyan rosszindulatú feltételezés, mint amikor a természettudósokra sütik rá, hogy "Nem érdekük az új dolgok kutatása."

    "Vagy mit szólsz ahhoz, hogy itthon "véletlen" 3-4x annyi méheltávolítást csinálnak statisztikailag."

    tudsz adni valami forrást?

    "Story1..."
    Ez érdekes. Biztos vagy benne, hogy az újabb és újabb tüneteketért a gyógyszerek voltak a felelősek?
  • FtranX
    #45
    "Ha szétszednénk elemeire a Tao-n alapuló rendszert (mint ezt sokan megpróbálják)
    akkor hasonló eredményre jutnának, mint az, aki az új alaplapjból kivesz 1-2 alkatrészt, majd belerakja egy régibe,
    és azt hiszi, hogy így a régi alaplap jobb lesz, mint az újfajta..vagy valami."

    Már aki azthiszi... A két rendszer teljesítményét le lehet mérni az alkatrészcsere előtt és után is.
    De megvizsgálhatjuk az alkatrészeket akár külön-külön is, hogy pontosan mit csinálnak, a teljesítményük milyen más rendszerösszetevőkkel van összefüggésben és végül megbecsülhetjük, hogy a másik rendszer milyen teljesítményt nyújtana velük.

    "Lényeg, hogy a Tao-n alapuló gyógyítás hatékony, de csak akkor, ha komplexen alkalmazzuk az egész rendszert, megfelelő tudású orvos irányításával."

    A tao-izmus egyes elemei konkrétan hogyan függenek össze egymással? Ha ezekkel az összefüggésekkel már tisztában vagyunk, akkor miért nem lehet őket leellenőrizni és modern formában felhasználni?

    Már megint közelítünk ahhoz a bizonyos ezoterikus misztikussághoz, "megfoghatalansághoz".

    OFF
    te véletlenül nem Desert Combatozol? egyszer mintha láttam volna a neved az AllSeeingEye-ban.
  • HUmanEmber41st
    #44
    A múlt héten halt meg a 2. kisgyerek mandulaműtét közben..megfulladtak...az orvosok kezei között
  • Inquisitor
    #43
    "Egy orvosnak szerintem csak a -legjobb tudása szerinti- gyógyítással és az életmóddal összefüggő felvilágosítással kapcsolatban van felelőssége."
    Jah, egy MÁSIK országban :(
    A hülye hálapénzrendszer mega gyógyszerlobby miatt ez itt úgy nézz ki, hogy meg is dögölhetsz a legtöbb orvos hozád se nyúl ha nem pengetsz!
    Ha meg gyógyítgat, akkor a fentiek miatt neki érdeke, hogy te minnél tovább beteg legyél, mert akkor fizetsz ...
    A másik meg, hogy aki ért is hozzá, az ki megy külföldre emberi fizuért, akik itt maradnak azok meg tartják markukat, de legalább pocsék orvosok is.
    Ja és minden szar gyógyszert rádtukmálnak, ha kell ha nem, mert kapják a zsét azért is.
    Vagy mit szólsz ahhoz, hogy itthon "véletlen" 3-4x annyi méheltávolítást csinálnak statisztikailag, mint nyugati országokban, pedig betegségek statisztikája meg nem indokolja?
    Story1 - Valakinek mandulagyulladása van. Kap gyógyszert, amitől meg hólyaggyulladást kap, nem mellékesen allergia hegyeket ... az erre kapott gyógyszrrektől meg májgyulladást, amit meg arra írtak föl, attól petefészekgyulladást. Tiszta öröm, nem de?
    Ilyen történetem van egy pár, és akkor még csak a rokonságomnál tartok ...
  • HUmanEmber41st
    #42
    Ha szétszednénk elemeire a Tao-n alapuló rendszert (mint ezt sokan megpróbálják)akkor hasonló eredményre jutnának, mint az, aki az új alaplapjból kivesz 1-2 alkatrészt, majd belerakja egy régibe, és azt hiszi, hogy így a régi alaplap jobb lesz, mint az újfajta..vagy valami.
    Ezt a rendszert csak teljes egészében lehet(ne) tanulmányozni.
    Igen, a sebészet és a műtétek terén sok mindent elértek az orvosok, de ha felborul valamiért a szervezet egyensúlya elsősorban hagyni kell a szervezet saját gyógító mechanizmusait működni, azokat segíteni pl tűszúrással, moxával ételekkel Tai-chi mozgással plusz energiát "bevinni".
    Sajnos a nyugati orvoslás mindig egy kissé erőszakosan avatkozott be a szervezet működésébe.
    De ebbe most ne menjünk bele.
    Lényeg, hogy a Tao-n alapuló gyógyítás hatékony, de csak akkor, ha komplexen alkalmazzuk az egész rendszert, megfelelő tudású orvos irányításával.
  • FtranX
    #41
    Azért egy ilyen rendszer enyhén szólva igazságtalan lenne az orvosokkal szemben. :) Egy orvosnak szerintem csak a -legjobb tudása szerinti- gyógyítással és az életmóddal összefüggő felvilágosítással kapcsolatban van felelőssége. A többi nem rajta múlik...
    Aki akarja, ma is nyugodtan utánanézhet, hogy hogyan lehet egészséges életet élni és odafigyelhet magára. A bio-biznisz is belőlük él.

    Amúgy kíváncsi lennék hogy az a "több ezer éve működő rendszer" hány olyan betegséggel lenne vagy volt képes megküzdeni, amire ma azt mondják, hogy "kezelés nélkül halálos kimenetelű".

    Nem lebecsülni akarom az ősi kínai orvoslási módszert, mert a maga korában biztos fejlettnek számított, de szerintem az a helyes út, hogy megvizsgáljuk, kiszűrjük belőle a hasznos elemeket és azokat beépítjük a modern tudástárunkba.
  • FtranX
    #40
    "Megvárni? Mindenképpen? Miért? :)"

    Hüje példa, de mondjuk minek szúrkáltassam magam össze-vissza tűkel, ha a végén kiderülhet, hogy ugyan azt a hatást érhetem volna el napi hármoszori szexeléssel? :) (az is finomhangolhatja az idegrendszert! :))

    "Amúgy a tipikus betegség-központú gondolkodás megjelenését vélem itt felfedezni. :)"

    miért?
  • Cat #39
    igen, kinában az orvos akkor kap pénzt, ha mindenki egészséges, ha megbetegszik a körzet, akkor egy fityinget nem keres - enyhén más mentalitás, nyugaton ez egyértelműen nem működne
  • HUmanEmber41st
    #38
    Ftranx!
    Látom "utánaolvastál"a témának :)
    Tudod itt több ezer éven át tökéletesedett a taoista filozófia és a hozzátartozó életviteli tanácsok.
    Kínában a gazdagabb emberek csak adig fizették a háziorvosukat, míg egészségesek voltak (mármint a gazdag emberek)
    Tehát erre már rég rájöttek, h az orvos elsődleges feladata, h egészségesen tartsa az embereket.
    Tudod, a tűszúráshoz tartozik az 5 elem tana, meg az sem mindegy, hogy a nap mely időpontjában szúrod meg azt a pontot, és mennyi ideig.
    Aztán a diagnózist 3 helyen mért érverésből állapították meg.
    A gyógyítás folyamatában nem csak a tűszúrás volt jelen, hanem a gyógynövények kivonatai, és az egész kínai konyha ételei (?)
    Tehát ez egy nagyon komplex folyamat, megtanulása is nagyon sok évbe telt. Sajnos a "Kultúrális Forradalom" ban sikeresen kiirtották szinte az összes tanárt, orvost filozófust..
    Ha valami új dolog lenne, amit fejleszteni kellene megértem...de ez már TÖBB EZER ÉVE MŰKÖDŐ RENDSZER.
    Inkább csak újra megismerni kell, kutatni azt a tudást, ami megsemmisült a 20.század elején Kínában.
    Persze, hogy összevissza eredményeket kapnak a gyógyításban, mert valszeg nem tartották be az időpontokat, nem használták a moxa-t,az étkezést meg ne is említsük...
    Szóval ez így olyan, mint egy sportautó üzemanyag nélkül...
  • dez
    #37
    "Szerintem mindenképpen meg kéne várni"

    Megvárni? Mindenképpen? Miért? :)

    "amíg a kutatóknak sikerül feltérképezni a tűszúrások fiziológiai hatásait és azok milyen módon és mértékben javítják egyes betegségek állapotát."

    Ez el fog tartani egy darabig, mert itt nem olyasmi direkt hatásokról van szó, amit pl. a legtöbb gyógyszer kémiai alapon okoz, hanem egy igen bonyolult rendszer, nevezetesen a test és az idegrendszer működéséről, és annak finom hangolásáról. Először még ezeket is sokkal jobban meg kell(ene) érteni.

    Amúgy a tipikus betegség-központú gondolkodás megjelenését vélem itt felfedezni. :)
  • FtranX
    #36
    Vagy hazudik, vagy nincs teljesen ki a négy kereke.
    Más lehetőség nekem sem jut eszembe, ugyanis auralátókat már számtalanszor teszteltek ellenőrzött kísérleti körülmények között és én egyről sem tudok, amelyik "átment" volna.

    Természetesen megvizsgálták, vajon az auradiagnoszták, akik az emberi test különféle kisugárzásait vélik látni, valóban objektív, létezõ dolgot látnak-e. Ezek a vizsgálatok nem tudták megerõsíteni a fenti állítást. Az egyik esetben például egy sötét szobában elhelyeztek egy vagy két embert. Az au-radiagnoszta feladata az volt, állapítsa meg, hány aurát lát. A kapott eredmények lényegében megegyeztek a véletlen találgatásból várható eredményekkel. (Robert W. Loftin: Auras: Searching for the light. Sheptical Inquirer, 14(4), 1990. 403-409.o.) James Randy, az ismert bûvész, egy másik tesztet hajtott végre tévékamerák elõtt. A sikeres szereplõknek százezer dollár jutalmat ajánlott. Az auralátónak ki kellett választania 10 személyt, akiknek az auráját jól látja. Magukat a személyeket nem láthatta, azok egy paraván mögött álltak, csak az aurájuk volt látható a paraván felett. Ezután a 10 személy kiment... és csak egy részük jött vissza. Az auralátónak az volt a feladata, hogy eldöntse, melyik paraván mögött állnak, melyik mögött nem. Tízbõl négy találatot ért el, ami kevesebb, mint a találgatásból várható öt találat. A szerzõ megemlíti saját tapasztalatát is. Médiumnak jelentkezett egy kísérletnél, hosszú idõn keresztül visszatartotta lélegzetét, de válla mozgásával imitálta a légzést. Az auralátó lelkesen ecsetelte, hogyan változik láthatóan az aura a kilégzés és belégzés hatására...

  • FtranX
    #35
    Nekem az a bajom az egésszel, hogy sokan készpénznek veszik az ilyesfajta magyarázatokat. Az akupunktúra "ősi" elmélete valamilyen szinten magyarázatot ad a leírt jelenségre, de ettől még nem szabad, hogy az elméletet "jónak" fogadjuk el.

    Szerintem mindenképpen meg kéne várni, amíg a kutatóknak sikerül feltérképezni a tűszúrások fiziológiai hatásait és azok milyen módon és mértékben javítják egyes betegségek állapotát.
    Ha ez megvan, esetleg a jelenlegi akupunktúránál hatásosab gyógymódokat is ki fognak tudni dolgozni. (sőt, én szinte biztos vagyok benne)

    Az aurafényképezéssel kapcsolatban szintén szkeptikus vagyok.
    Lefényképeznek valamit (a test hőmérsékleti sugárzása, koronakisülések, stb) amiről ők nem tudják, hogy micsoda, majd kijelentik,
    hogy az az emberi test életenergia-mezoje/"aurája". Aztán tudományosnak látszó körítések készülnek hozzá, a jónép meg szépen eszi a humbugot.
  • Inquisitor
    #34
    Meglehet, de több családtagom járt úgy, hogy a nyugati orvoslás megszüntette egy baját, lett helyette 2 másik, volt aki túl is élte :(
  • Inquisitor
    #33
    Hát pedig ha valaki állítja, hogy látja, akkor vagy hazug szerinted, esetleg elmebeteg?
    Minden esetre állítólag ha valakinek jó a szeme, akkor szabadszemmel látja ezeketa pontokat, mert más a szine. De ha a többséghez tartozól, akkor van gép évtizedek óta, ami segít megkeresni, mert képes mérni a bőr ellenálásának a különbségeit, amit valaki említett is.
  • dez
    #32
    Ja, egyébként nem vagyok annyira szerencsés. Akkor lettem volna az, ha csak könnyebb bajaim vannak, vagy semmi. Így viszont inkább az ellenkező volt a tendencia. Így nem érhettem be rész-megoldásokkal, tehát "tákolással". Na de mindegy, nem ez itt a topik.
  • dez
    #31
    utat
  • dez
    #30
    Na, akkor most jön a fehérember fejlesztési mániája...? Mi van, ha ez úgy jó, ahogy van, és nem kell jobban beavatkozni? Inkább meg kellene már tanulni jobban, kooperatívabban együtt élni a testünkkel. A test magától is sokmindenre képes, ha hagyják és ezt segítik. (De nem drasztikus behatásokkal, mert az kihúzza a talajt a belső szervezőrendszer lába alól.)
  • dez
    #29
    A "minden útat" elég relatív.
  • dez
    #28
    Ó, nem. Max. úgymond a testemnek volt mázlija, hogy velem volt dolga. :) Én nem hagytam annyiban a dolgot.
  • Zsoldos
    #27
    Az amugy rovid tavon nem gond, ha virtualis. De fejleszteni igazan ugy lehet, ha megalapozottak vagyunk. Azt gondolom senki sem hiszi, hogy ez lenne a csucs amit el lehet erni ezen a teren.
  • Zsoldos
    #26
    No, veletlen ranyomtam a mehet-re. Szerencses vagy De sajnos nem mindenkinek van valasztasa. Egy ismerosomon senki sem tudott segiteni, pedig mindent utat megprobalt, csak az inzulinnal uszta meg.
  • dez
    #25
    OK, de azt a hatást keltetted, mintha ők csak úgy bele-buherálnának a dolgokba, és az kifejt valami hatást. Pedig évszázadokat szántak rá, hogy kiismerjék, és figyeljék az összeföggéseket, amiből úgymond felállítottak egy teóriat. (Az már egy másik dolog, hogy talán mindez virtuális. Bár, ebben azért nem vagyok teljesen biztos.)
  • Zsoldos
    #24
    Mazlid volt.
  • smv
    #23
    Úr isten, mi megy itt. Most mi hihetetlen pl ebben az információban? Az akkupunktúra létezik, ha tetszik, ha nem. Vagy nem látod a hatását? Látod a levegőt?
  • Zsoldos
    #22
    Mind a ket orvoslas teljesen mas iranyba indult. A nyugati orvosok is elertek olyan dolgokat, amikre a legjobb termeszetgyogyasz is csak amelkodva vakargatja a fejet. Persze ugyanez stimmel forditva is. A tendencia az, hogy elobb-utobb ez a ket ut osszemosodik. Egyre kevesbe ritka, hogy a termeszetgyogyasz kuldi el a pancienset orvoshoz, vagy az orvos tanacsol termeszetgyogyasz kezeleseket.
  • dez
    #21
    Durva hangnemű vitába nem szeretnék belekapcsolódni, csak elmondanám, hogy pár évig nekem is gyengélkedett a hasnyálmirigyem, és az orvos már inzulinra akart fogni. Mondanom sem kell, az végképp leállította volna a hasnyálmirigyemet. Én inkább a valódi gyogyulást választottam... (Na ez nem volt egyszerű, évekig tartott, és sima orvosi segítséggel nem is ment volna.)
    A másik, hogy bizony az akupunktúra tud segíteni mind a termékenység növelésében, mind a csökkentésében. Persze nem olyan drasztikusan, mint a hormonok. De sok nő nem szedhet fogamzásgátlót.
  • Zsoldos
    #20
    Szandekosan egyszerusitettem kicsit a dolgon, mert nem akartam vmi episztolat ideronditani. Sokan voltak kivancsiak, hogy mi van a modszer mogott, miert van letjogosultsaga az egesznek, vagy hogy a placebo hatason kivul hogyan lehetseges barmilyen hatasmehanizmus technikailag.
  • blakshep
    #19
    zsoldos...miazhogy nem keresnek okokat? Dehogynem, csak tudod ők alapból átugrottak pár fesz lépést amin a háháhá modern tudomáy még évszádokig el fog csámcsogni, majd kibökik a roppant tudományos tudósok, hogy jé...erre mer párezer éve rájöttek
  • dez
    #18
    Lehet, hogy így van, de te is picit leegyszerűsíted. Nem azért találták ki a kínaiak a meridián-mesét, csak hogy legyen valami, hanem mert ezt a rendszert véltek felfedezni az egész mögött. Tehát, legalábbis úgy csinál az agy, mintha tényleg léteznének ezek a meridiánok. Valószínű, hogy valamilyen belső agyi szabályozórendszer képződik le a bőrre. A belső szervek is több különböző bőrfelületen "megjelennek". (Pl. talpon, kézen, fülön, stb.)

    (Egyébként nagyon érdekes kereszt-hatások vannak a különböző szervek között, amik nyilván nem véletlenül jöttek létre az évmilliók alatt, és amiket részben az agy irányít, részben a szervek maguk intézik el egymás közt. Nos, ezt a modern medicina igencsak elhanyagolja. Aztán csodálkoznak, hogy sokszor a "hókusz-pókusz beválik, a gógyszer meg nem.)
  • Zsoldos
    #17
    Te meg gombfeju ember, most nem neteznel, okoskodnal, meg kotekednel itt, ha nem lenne egy szepen felepitett kovetkezteteseken alapulo tudomany. Persze koztudott, hogy divat szidni, foleg azok reszerol, akik nem is ismerik. Kb hasonloan korlatolt dolog ez is, mint a masik veglet ( vagy talan meg inkabb..) Vegyszerekrol meg egy szo nem volt az egesz topicban, de azert valahogy megis az az erzesem, ha pl cukorbeteg lennel, azert benyomnad magadnak az inzulint, meg gondolom a baratnod sem akupunkturas fogamzasgatlot hasznal.
  • blakshep
    #16
    sok kockaagyú ember....
    persze az nagggyon tudományos ha vmi bajod van akkor belédnyomnak tüneti kezelésre vmi jó kis vegyszert. Ftranx keress rá gugliban. Mellesleg a te létezésedet milyen bizonyítékokkal tudod alátámasztani? :-P
  • Zsoldos
    #15
    FtranX: Ez az energiaaramlas dolog amolyan keleti szohasznalat. Ok szeretik nagyon leegyszerusiteni a dolgokat, yin-yang, fekete feher, pozitiv energia, negativ energia. Ez nem jelenti azt, hogy ne lenne hatasa, vagy mese lenne, csak a hagyomanyos gyogymodjaikban a nyugati kulturaval szemben ok nem keresnek okokat, 'csak' hasznaljak a jelensegeket. Amugy leforditva a nyugati ember nyelvere: az akupunkturas pontok a fobb idegvegzodeseket celozzak meg, igy stimulaljak az agy bizonyos teruleteit, amivel eleg sokmindent el lehet erni, sok teren felulmulhatjak a nyugati orvoslast. Ezek a helyek valoban muszeresen merhetoek: ezekben a pontokban a borod ellenallasa kisebb, mint a tobbi reszen(ryodoraku pontoknak is hivjak). Hasonlo hatasok elerhetok akupresszuraval, masszazzsal is, szinten idegi stimulaciora vezethetok vissza. Nem egy muszert arulnak mostanaban, komplett diagnosztikai szoftverekkel, a komolyabbakat mar kezelesre is alkalmas eszkozokkel.

    Az aurafenykepezes meg a tobbi 'hokuszpokusz' is lehetseges, mivel elektromos energiaval mukodik az idegrendszer, mindenkinek van merheto, avagy 'fenykepezheto' erotere.

    Szoval a talalgatasoknal mar azert tovabb tartunk. Amugy hozzad hasonloan en is ugy tartom jonak, hogy a hatasok okait kell kideriteni, es nem a 4000 eves aramlos megfoghatatlan mantrakat fujni, hisz csak igy van esely a tovabbfejlodesre, tanulasra.
  • FtranX
    #14
    ja és mi az az aura?
  • FtranX
    #13
    hogy működik a fényképezőgép, amivel fényképezik az aurát? (mitől látja az aurát, és mi miért nem?)

    pontosan mik azok a "meridiánok" (definíció) és milyen bizonyítékok támasztják alá a létezésüket?
  • Cat #12
    az aura és az energia lefényképezhető, tudományos szempontból is bizonyíthatóan léteznek a meridiánok
  • FtranX
    #11
    az akupunktúráról már régóta sejthető, hogy picivel több, mint placebóhatás. most az a feladat, hogy rájöjjenek a valódi hatásmechanizmusára.
  • FtranX
    #10
    az ilyesfajta a magyarázatok tudományos szempontból teljesen értelmetlenek.
  • papabear
    #9
    Vicces, ahogy évezredes bevált gyógymódokat a "fejlett" nyugat lefitymál, aztán amikor eljut arra a szintre, hogy valamilyen szinten bizonyítani is tudja, akkor nmeg leesik az álla.
  • papabear
    #8
    Az emberi testben mindhárom megvan.