Hunter

Bemutatták a filmkalózok ellenszerét

Egy új eszköz képes hatástalanítani a mozikban készült felvételekhez használt kamerákat, sőt akár a paparazzik és ipari kémek ellen is hatásos lehet.

Ha valaki gyűlölte, hogy az internetről illegálisan letöltött frissen bemutatott film csupán a mozi valamely sorából kamerával felvett produktum, az lassan fellélegezhet. Érkezik ugyanis egy olyan eszköz, ami fejlesztői szerint képes hatástalanítani a felvételhez használt kamerákat, így várhatóan csak minőségi másolatok fognak megjelenni a világhálón. A Georgia Tech találmánya akár a paparazzik és ipari kémek ellen is hatásos lehet, bár a hagyományos szalagos, filmes technikáknál nem működik, csak a digitális eszközök, konkrétan azok képérzékelői, CCD-i ellen hatékony.

Az érzékelőkből, fényképző eszközből, kivetítőből és egy számítógépből összeálló szerkezet végigpásztázza az adott területet, vegyünk példaként egy mozitermet. A letapogatás során a digitális kamerák CCD-it keresi. Mivel ezek a szenzorok retroreflektívek, visszatükrözik a fényt kiindulópontjára, akárcsak a manapság használatban lévő rendszámtáblák vagy az újabb útjelző táblák.


A rendszer és alkotói, Jay W. Summet és James R. Clawson

A Georgia Tech által elkészített prototípus két kamerát használ a felderítéshez adatait egy számítógéphez továbbítva, ami pontosan meghatározza a kalózkodásra alkalmas eszköz helyét a területen. Amint ez megtörtént, a rendszer projektora alkalmazásával egy vékony fénysugár formájában fehér fénnyel árasztja el a CCD-t, megvakítva a kamerát. A rendszer persze még nem tökéletes, a mérnökök szerint van rá esély, hogy egyéb objektumoknak is bedől a gép - mint például egy nagyobbacska ragyogó fülbevaló - ezért még további csiszolgatásra lesz szükség a precíz működéshez.

A jövőben a kutatók szeretnék infravörös lézerekre és foto-tranzisztorokra leváltani a kereső kamerákat, illetve a képérzékelő megvakításához is inkább egy lézert tartanának alkalmasnak. A prototípusnak tehát még vannak hiányosságai a mozgóképet rögzítő kamerák ellen, a digitális fényképezőgépeknél azonban már egészen hatékonyan alkalmazható, mivel ezeket könnyebb kiszúrniuk, lévén CCD-ik közelebb helyezkednek el a lencséhez.

Az új készülék kiválóan alkalmas lehet az ipari kémek elleni harcban, hiszen így kiszűrhetővé válnak például egy kiállításon a mobiltelefonjukkal felvételeket készítő személyek, a végcél azonban a filmkalózkodás elleni küzdelemben való bevethetőség. Különösen Ázsiában látnának szívesen egy ilyen eszközt a filmgyárak: a Mozgókép Szövetség tanulmánya szerint Kínában a kalózok 2,7 milliárd dolláros kárt okoztak a filmiparnak 2005-ben.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • Phery #89
    Durva... erre szokták azt mondani, hogy valamiből meg kell élni :D Azért nem sajnálom se a gyártót, se a forgalmazót...
    Majd én is kitalálok valami ilyesmit és jó pénzt keresek :D
  • DanyyX #88
    Szerintem telepíteni kéne a moziteremben néhány X-sávos radarból elbontott 8GHz-es Klystront, és besugározni vele a teljes termet. Az összes elektronikus berendezés kapásból megpusztulna, tehát semmiféle kamera, vagy mobiltelefon nem működne. ez 100% biztonsággal meggátolná a "mozirip"-ek készítését és többnyire beleférne a mozik költségvetésébe.

    A megoldás hátránya csupán annyi lenne, hogy rövid idő alatt mindenki belehalna az erős mikrohullámú sugárzásba. De nézzük a jó oldalát:kalózok se lennének.

    A gépfegyveres megoldásnál azért jobb, mert nincs szükség kezelőszemélyzetre, valamint lőszer-utánpótlásra sem. A rendszer csak némi elektromosságot, és hűtést igényelne.

    "X-Beam Mozirip Eliminator v0.9b"



    [bocsi, így hajnalban kicsit elkalandozott a fantáziám]
  • elstimate #87
    akkor mennék utoljára multiplexbe, ha a film 1. 10 percében bejönne a secus fickó és elöttem táncolna, mert a 2 sorral elöttem lévő elővette a mobilját és "becsillant"
    ez a szórakoztatóipar, nem? NEM TERRORELHÁRÍTÁS!
  • Atyus #86
    A lézer nem bénítja meg a kamerát, CSAK KIÉGET NÉHÁNY PIXELT ! Mint azt megtette néhány profi operatörrel az a magyar fotós lány ki nem korrektül beállított lézeres rendezvényén igen jelentős károkat eredményezett.
  • dez #85
    Na, csak van belőle profibb, meg gyengébb, amit talán VHS-re mentésre terveztek, vagy ilyesmi. Valószínű ezt használhatják, mert a TC-s cuccok nem igazán olyan jók, mint a tévében leadott mozifilmek.
  • mondnick #84
    Ha "egy nagyobbacska ragyogó fülbevaló" betesz neki akkor a szemüveglencsére is tolhatja a lézert?
  • Basic #83
    Vagy ha már mindenáron használni akarják ezt a kütyüt, akkor miért nem jó úgy, hogy felderítés után megmutatja a gyanús tárgy helyét a teremben, és egy biztonsági odamegy megnézni, hogy kameráznak-e. Minek ennyire túlbonyolítani a dolgot?
  • pepe003 #82
    "Szövetség tanulmánya szerint Kínában a kalózok 2,7 milliárd dolláros kárt okoztak a filmiparnak 2005-ben."

    Lehet, hogy lerágott csont, de milyen károkról beszélnek már megint? Ha nem tudnék a netről ezt- azt leszedni, akkor eddig életemben kb. 3-4 CD-t hallgatnék, meg kb. ugyanennyi film közül válogatnék este, hogy melyiket nézzem meg.
  • mrfrodo #81
    "És az is szép lenne, hogy jó erős fehér fénnyel vagy lézerrel "levilágítják" a nézőket előadás közben, mert "gyanúsak"."

    Azt afenyt te ugysem latna,foleg ha lezerre valtananak, mivel aznagyon kissugaru feny lenne...
    Nem reflektort fognak radiranyitani:))
    ez nem szinhaz...ez mozi:P
  • haxoror #80
    Ja és még annyi hogy pl USA esetében az első ilyen bizbaszos vetítés után vagy egy tucat néző fogja perelni a mozit dollár tízmilliókra mert "fáj a szeme" vagy akármi, életképtelen az egész.
    Basszameg a fejlesztők diplomás mérnökök, hogyan?

    Félelmetes...