Hunter

Nanotechnika a dobokban

Egy új plasztik anyag megváltoztathatja a dobosok életét. Az anyagot egy, a mechanikus rezgéseket detektáló és begyűjtő eszköz, azaz egy pickup elkészítéséhez használták fel.

A pickupok detektálják a mechanikus rezgéseket, elektromos jelekké alakítva azokat, melyek felerősíthetők és rögzíthetők. A hagyományos piezoelektromos pickupok érzékeny kristályokból készülnek, melyek alkalmatlanok a dobok számára. Ezzel szemben a finn B-Band cég pickupjai egy rendkívül vékony, rugalmas polimer hártyán alapulnak, melyben parányi gázbuborékok találhatók. A hártya polipropilénből, egy egészen hétköznapi, széles körben alkalmazott műanyagból készült. Ezt az anyagot nagy nyomású gázzal kezelik, így juttatva be a mikroszkopikus buborékokat.

A töltéssel rendelkező, elektródákkal borított hártya vastagságában keletkezett bármilyen változás mérhető elektromos töltést hoz létre. A dob megütése rezgést kelt és a kis buborékokat összenyomva tötlést generál. Egy dobkészlet hangosítása bonyolult és időigényes feladat, mivel minden egyes dobot külön kell bemikrofonozni, különös figyelmet fordítva arra, hogy az adott mikrofon csak a hozzárendelt dob hangját rögzítse, a lehető legkevésbé üssön át a szomszédos dobok hangja, no és persze ne legyenek a dobverő útjában sem.

Klikk ide! Klikk ide! Klikk ide! Klikk ide!
Klikk a képekre a nagyobb változathoz

Az új pickup akár véglegesen is a dobra erősíthető. A felhelyezés után nincs szükség további beállításokra, és csak azoktól a doboktól gyűjtik be a hangokat, melyekre fel vannak erősítve, ezen felül a B-Band elnöke, Heikki Raisanen szerint az így kapott hang is jóval természetesebb, mint a mikrofonok által visszaadott.

A technikát tesztelő, gótikus rockot játszó 69 Eyes banda hangmérnöke, Janne Vuori szerint is remek a hangminőség, nem is szólva a megtakarított időről. Az ellentábor, mint például Rory Horan, egy londoni hangmérnök azonban attól tart, hogy a pickupok nem fogják tudni visszaadni a pergődobok fémdrótjai által kiadott hangot, szerinte erre még mindig a hagyományos mikrofonok nyújtják a legjobb megoldást. Így vagy úgy, hamarosan Horan is testközelből szemügyre veheti az eszközt, mivel az már nyáron megjelenik a brit piacon.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • Tetsuo #27
    Milyen az a pergődob, hol van benne drót?
  • mainruler #26
    Digitálisan bármit ki lehet tisztítani. Ráadásul, ha sample-be megy, nem valószínű, hogy egyszerre több dobot is használnának, tehát az áthallás itt nem áll fenn és érzékenyebbre lehet venni a tri...mikrofonokat. :)
    Mesterséges hangzások megalkotásához meg ugye eleve semmi köze ennek a cuccnak.
  • dez #25
    Hát, a betriggerelt (vagy hogy mondják) hang is van valahonnan. Vagy teljesen mesterséges, vagy egy valódi dob (vagy egyéb) hangja mikrofonnan felvéve. Na most ha ez a cucc jobb minőségben tudja venni a hangot, akkor mindkét célra jobb minőségű hang fog a rendelkezésre állni... ("Élő" felvételhez és későbbi triggeres módszerhez is.)
  • mainruler #24
    Érzékelt rezgésre tetszőleges tónusú és hangerejű hanghullám. Trigger. Vagyis mikrofon, keverőpult, tetszőleges dobszerkó egyben.

    vs.

    Ez az izé. Specializált mikrofon. Hűha.
  • mainruler #23
    Természetesen nem, mivel ők megtehetik, hogy milliós cuccot vegyenek. Nem mintha szükséges lenne, de hát a zenei elitizmus...
    Másrészt így effektezésre használhatják a triggert egy alapból is jól szóló szerkón. Emlékszik még valaki a fémhordó hangzásra ala St. Anger? ;)
    A véleményem viszont mit sem változott. Ez a cucc semmivel sem nyújt többet egy egyszerű triggernél. Vagy kábé annyit, mint a szénszálas hightech teniszütő egy tikfa (most mondtam valamit) ütőhöz képest. Mindkettőnek kábé egyforma karakterisztikája van, de hát a hájtek, a hájtek...
  • dez #22
    Akkor tehát a profi zenekarok már rég eladták a milliós felszerelésüket, és olyan "konfigot" használnak, amit írsz. Vagy mégsem...? :)
  • dez #21
    Ez nem csak egy "egyszerű" trigger, hanem egy spéci, célorientált mikrofonnak fogható fel (ha jól értelmezem).
  • Gade #20
    Az a külömbség, hogy ezt most találták ki, és a hülyéknek meg a keménykedö divat együteseknek drágán el tudják nyomni. Amugy nem igazán értek a dobokhoz hangositásához végülis lehet hogy jó ez a dolog.
  • mainruler #19
    Miért is? Egy triggerrel ugyanúgy elérhető egy milliós dobszerkó hangzása egy százezres szutyokkal, akkor meg hol a különbség?
  • zoozoo #18
    Jobb mint a trigger - ezt próbálják mondani ;)