MTI

Készen áll az újraindításra a nagy hadronütköztető

A mintegy két évig tartó leállás után készen áll az újraindításra az Európai Nukleáris Kutatási Szervezet (CERN) nagy hadronütköztetője (LHC), amelynek jelentősen megnövelt teljesítményétől a Genfben működő intézet munkatársai azt várják, hogy új távlatokat nyit a fizikában.

A svájci városban az újraindításról tartott csütörtöki sajtótájékoztatón Frederick Bordry, a CERN részecskegyorsítókért felelős vezetője elmondta, szinte teljesen megújult az LHC, amelyben immár nyalábonként 6,5 teraelektronvolt (TeV), összességében tehát 13 TeV energián ütköztetik majd a protonokat a korábbi 8 Tev helyett (1 TeV - ezermilliárd elektronvolt). A 27 kilométeres, föld alatti gyűrűben négy ütközési pont van, a protonnyalábok csaknem fénysebességgel száguldanak a mínusz 217 Celsius-fokon üzemelő részecskegyorsítóban. Az ütközésekről a CERN nagy teljesítményű számítógépei és különleges kamerái a jövőben másodpercenként 40 millió felvételt fognak készíteni az eddigi 20 millió helyett.

A részecskefizikai kutatások európai szervezetének főigazgatója úgy fogalmazott, fokozatosan készítik fel a nagy hadronütköztetőt, és május végére várható, hogy teljes energián megkezdődik az új kísérleti szakasz. Rolf Heuer az LHC második hároméves működési időszakától - az első a két évvel ezelőtti első "nagy leállásig" (Long Shutdown) tartott - azt reméli, hogy az eredmények új távlatokat nyitnak a fizikában. "Nem tudjuk például, miért van az anyagból olyan sok, míg az antianyagból olyan kevés" - jegyezte meg a CERN év végéig hivatalban lévő vezetője. Emlékeztetett arra is, hogy a világegyetem 95 százaléka még mindig ismeretlen: sötét anyag és sötét energia alkotja. Az elkövetkező években remélhetőleg többet megtudunk a sötét anyagról - mondta, de hangsúlyozta, hogy minden a természet "kegyein" múlik.


Ezzel kapcsolatban Dave Charlton, az LHC ATLAS kísérletének vezetője a sajtótájékoztatón megjegyezte, nem tudják, mi lesz a következő nagy eredmény, és mit rejt a természet. "Reméljük, hogy (a Higgs-bozon után) újabb szenzációval tudunk szolgálni" - fűzte hozzá a nagy hadronütköztető négy kísérlete közül a CMS vezetője. Tiziano Camporesi emlékeztetett arra, hogy a részecskefizika standard modellje - az elektromágneses, a gyenge és az erős kölcsönhatást, valamint az alapvető elemi részecskéket leíró kvantumtérelmélet - nem ad választ minden kérdésre, de az LHC készen áll a "váratlanra" és arra, hogy meghaladja az elméletet.

Rolf Heuer kiemelte, hogy nem egyetlen, hanem rengeteg kérdésre keresik a választ, az ütközések eredményét az egyes kísérletek más és más után kutatva elemzik. A főigazgató szerint az elkövetkező években kiderülhet például az is, hogy vannak-e a többi részecske tömegéért felelős Higgs-bozonhoz hasonló részecskék. Emellett a fejlesztés révén jobb bepillantást nyerhetnek az eddigi felfedezésekbe, többek között a Higgs-bozonnal kapcsolatban is - mutatott rá Dave Charlton.

A nagy hadronütköztető modernizálása miatt nem kellett növelni a CERN költségvetését - mondta kérdésre válaszolva a főigazgató. Az LHC egy-egy kísérletének üzemeltetése egy nagyobb amerikai egyetem költségvetésének felel meg - részletezte. "Ha az emberiség nem áldozna a tudományra és a kutatásra, nem fejlődne a világ" - vélekedett, és megjegyezte, hogy a CERN missziója mindig is a tudomány és az oktatás előmozdítása volt. "A Higgs-bozont három éve találtuk meg, de még mindig beszélnek róla. Jó helyre megy a pénz" - fogalmazott.

A nagy hadronütköztetővel 2035-ig vannak terveik - mondta. A két évvel ezelőtti leállásig csak az LHC-vel tervezett ütköztetések 1 százalékát végezték el - tette hozzá Guy Wilkinson, a nagy hadronütköztető LHCb kísérletének vezetője. Rolf Heuer elmondta, tanulmányozzák, hogy milyen részecskegyorsítót tartanának megfelelőnek az LHC után.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • hunbalee #10
    Mi lenne ? Mint minden csúcs tech sosem tudja meg a halandó ember hogy létezik.

    Ha az 1940-es években igaz csak pár percre ,de "sikerült" akkor most vajon hol tarthatnak? Sosem tudjuk ,meg úgysem.
  • bdzsana #9
    Ezekért a hozzászólásokért szeretek ide jönni. Két mondatban megválaszoljátok a tudomány legnagyobb nyitott kérdéseit:D
  • bdzsana #8
    És mi van ha feltalálják a teleportálást? A taxisok majd az ellen is tiltakozni fognak és betiltják mint az Uber-t :D
  • hunbalee #7
    Valamit mondani kell.Azt mégse vallhatják be hogy valójában az időutazást feszegetik meg a teleportálás fejlesztik über szintre!
  • Katalizátor #6
    Szerintem még most telefonálj oda a CERN-nek, nehogy felesleges köröket fussanak ezek az idióták, drága pénzekért!
    Bátorkodom javasolni azt is, hogy oszd meg velük tudásodat, melyet birtokolsz, legyen az javára az egész emberiségnek! Szerintem simán hozza majd a Nobelt!
  • Astrojan #5
    "Nem tudjuk.. miért van az anyagból olyan sok, míg az antianyagból olyan kevés"

    Azért mert még azt sem tudják mi az antianyag. Az elektronnak ugyanis nemcsak a pozitron az antianyaga hanem a proton is az.

    Nem annihilálódnak, mert eltérő a keringési frekvenciájuk, ezért nem tudnak egymásra "felszállni"

    Más: "a sötét anyag ismeretlen és az elkövetkező években remélhetőleg többet megtudunk a sötét anyagról"

    A sötét anyag molekuláris hidrogén, ami a földfelszínről nem látszik, mert az IR vonalait elnyeli a légkör. De az ESA már 20 éve fellőtt egy IR spektroszkópot a légkör fölé és kimutatták a jelentős mennyiségű H2-t ami elegendő a hiányzó sötét anyag kipólására. Szerintem ez nagy égés.
  • adler30 #4
    Csak nehogy a tenoristák kezébe kerüljön... Rohadjanak meg!
  • kissssss #3
    már lassan itt Európában is...
  • Amergin #2
    Afrikába' meg éheznek!
  • hunbalee #1
    Most már lehetne valami féregjárat megnyílás vagy robbanás ahol sok sok ember szuperhős/szupergonosz lesz. Mert ezek nélkül uncsi :(