Gyurkity Péter

Egymillió PS3 az orvosi kutatásokban

Csaknem egy évvel azután, hogy a Sony Computer Entertainment bejelentette a Folding@home program támogatását, már több mint egymillió konzol vesz részt a megosztott számításokban.

A Sony konzolrészlege a héten jelentette be az egymilliós mérföldkő átlépését, amelyet óriási eredménynek tartanak. Nem véletlenül, ugyanis az eredeti számításokban még azt emelték ki, hogy 10 ezer PlayStation 3 konzol csatlakozása nagyjából 100 ezer hagyományos személyi számítógép teljesítményét nyújtaná, ezzel pedig nagymértékben lecsökkenne a szimulációkhoz szükséges idő. Mára ennek sokszorosát sikerült biztosítani.



A SETI-hez hasonló alapokra építkező, elsősorban az otthoni számítógépek és a PS3 kihasználatlan erőforrásaira számító Folding@home a különböző fehérjekutatásokra és azok szimulációira szakosodott. A projekt támogatásának ötlete még 2006 őszén merült fel, amikor a konzol még meg sem jelent, ám már sokan számítottak arra, hogy a Cell processzorra alapozva meglehetősen nagy számítási teljesítményt akaszthatnak le a kihasználatlanul futó készülékekről. Akkori számítások szerint 10 ezer példány esetleges csatlakozása a leggyorsabb szuperszámítógép, a Lawrence Livermore Nemzeti Laboratóriumban lévő IBM BlueGene/L teljesítményének négyszeresét nyújtaná - el lehet képzelni, hol tartanak most az egymillió készülékkel.

Tavaly tavasszal már örömmel adtak hírt arról, hogy az ötlet a gyakorlatban is bevált és egyetlen hónap alatt 250 ezren csatlakoztak a programhoz az újdonsült tulajdonosok közül. Ez akkor a teljes hálózat teljesítményének a felét adta, szeptemberben pedig meghaladták az 1 petaflopot, és a Guinness a megosztott számításokra építkező hálózatok között a legerősebbnek titulálta a projektet. Vijay Pande, a Folding@home első embere közleményében kijelentette, hogy a csatlakozók számának megugrásával olyan kérdésekre kereshetnek választ, amelyekkel kapcsolatban korábban abszolút lehetetlennek tartották a számítógépes szimulációk kivitelezését. Így felgyorsulhat a rákkutatás és egyéb, igen veszélyes és napjainkban is gyógyíthatatlan betegségek (az Alzheimer-, a Huntington- és a Parkinson-kór) folyamatainak pontos megismerése.

A PlayStation 3 konzolok most az egymillió felhasználóval a teljes hálózat kapacitásának 74 százalékát biztosítják. A puszta számok mellett tehát az arány is sikerült javítani.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • archkoven #25
    A boxon játszanak, a ps3-on meg fehérjéket számoltatnak. Mindegyikkel amire való:)
  • Vorpal #24
    Mintha csak az RTL Klub híreit látnánk,D
    Az iraki háború idején Bálint Antónia nagy pofával bemondta,
    hogy olyan F18 asokkal bombázzák Irakot amiken még gépágyúk is vannak...
  • narumon #23
    Szerintem baromság. Itt az egyetemen is számolnak klaszterek jó kis fehérje cucczokat. Hidd el nem mindenki csak a kódokat töri felfele.

    Egyébként meg nemigen értem hogy honnan jön ez az 1millió Ps3 user amikor a foldingathome honlapja szerint;
    PLAYSTATION®3 Active CPUs: 29468 Total Cpus 429073

    Hol van itt azt egymillió?
  • Sanyix #22
    És a 10#-es hozzászólásodat miért másoltad be még1x?
  • atomkrumpli #21
    gondolom erre nem egymagad jöttél rá már biztos más is felismerte ugyanezt, esetleg le is írta. Tudnál esetleg linket adni ahol bővebben körüljárják ezt a kérdést ?
  • arrakistor #20
    semmiféle fehérjerendeződésről és ami még nevetségesebb "földönkívüliek kutatásáról nincsen szó" , ezeknek a programoknak egyetlen _valós_ céljuk van :
    nagyon hosszú, asszimetrikus kulcsokat brute force módszerrel (azaz az összes lehetőséget végigpróbálgatva) keresik. Egy-egy ilyen kulcs lehetőségeinek a száma hatványozottan növekszik a kód hosszával. Tehát egy 256 bites kulcsnál az 512 bites kulcs nem kétszer olyan nagy hanem elképzelhetetlenül nagyobb annál.
    Egy-egy ilyen szuper-PC-hálóztatnak, vagy nevezhetjük: ZOMBI-PC-hálózatnak a számítási ideje, szűkül azzal, hogy az egyes range-eket (tól-ig értékeket) kiadják az egyes gépeknek, majd azok végigellenőrzik a range összes értékét végül pedig visszaküldik az eredményt, amely vagy zérus+az ellenőrzött range, vagy a megtalált kulcs.

    Az ötlet lényege, hogy nem az adott hálózatot terheli le, (hiszen egy-egy ilyen adat a range elküldése tizedmásodperc alatt érne el egy anktartiszon lévő bázis modemes 2400 baud per sec (bps) -es hálózatára) hanem az erős processzorokkal megáldott gépeket.

    Nagy számok törvénye szerint, mindig lesz olan balek aki beáll a sorba és ilyenre használja a gépét, bedőlve mindenféle ócska és átlátszó dumának, mint pl.: a sejtkutatás és a SETI program.
  • arrakistor #19
    a hupikék törpikéket is megjelenítheti miközben a háttérben izomból kódot tör... amit leírtam az teljesen logikus és nincs benne semmiféle hókuszpókusz meg áltudományos rizskók-rizsa, mindenféle fehérjeláncolatok meg Ítik meg tudományosnak tűnő beetető szaxavak mint pl: extraterrestrial intelligence ... egyébként pedig onnan tudom, hogy jómagam is törtem már meg kódokat és tisztában vagyok a lehetőségekkel, szal nekem ne prólja senki se beadni hogy SETI program, mert én nemcsak ott voltam a matekórán , kombinatórika órán, hanem meg is értettem az anyagot.
  • Sanyix #18
    Az semmit sem jelent hogy a képernyőn megjelenít valamit :)
  • narumon #17
    :D :D
    Ez jó, igy még nem gondoltam rá.
  • NEXUS6 #16
    Szerintem ebben az is benne van, hogy PC-n viszonylag nagy a választék az ilyen önkéntes hálózatokból, szal a források megoszlanak, meg ami bőségesen van, azt nem érzi olyan sürgősnek az ember. Aztán ugye a PS3 tulajok a kiadás körüli időszakban tapasztalható frusztrálóan erős negatív médiakampány miatt egyfajta bizonyítás-kényszert éreztek, ami hatalmas arányban ösztönözte őket a Folding telepítésére.