Gyurkity Péter

CES-körkép II.

A mobiltelefon-gyártók mellett megmozdultak a chipkészletek készítői is, így az nVidia után a Qualcomm és a Samsung is bemutatta, hogy mivel készülnek az idei évre. További készülékeket is megismerhetünk.

Kezdjük a sort az ZTE-vel, amely egy meg nem nevezett európai szolgáltatóval közösen dolgozik a Firefox OS itteni debütálásán. Erre szerintük még az idei évben sor kerülhet, bár egyelőre sem a szoftver, sem pedig a várható hardver részleteit nem ismerjük. Amennyiben azonban a kontinensen beválik a platform, még az év vége előtt elszánják magukat az amerikai rajtra is.


A Qualcomm a maga részéről már a CES-en ismertette új fejlesztésének fontosabb jellemzőit, nem meglepő módon, hiszen az nVidia Tegra 4, az Intel Atom Z2760, valamint az Apple A6X már korábban bemutatkozott. Az S4 után most a Snapdragon 200, 400, 600, illetve 800 jelölésű chipek következnek a sorban, 28 nanométeren, év közepi várható rajttal. A Krait 400 processzormagokat egészen 2,3 GHz-ig skálázhatják, ezekből négy kerül majd a csúcskategóriás 600 és 800 jelölésű változatokba. A harmadik generációs Advanced LTE modem révén a 800-as chipek 150 Mbit/s átviteli sebességet érhetnek el, emellett azonban a 802.11n és a 802.11ac WiFi szabványokat is támogatják. A listán az Adreno 320 és 330 grafikus vezérlő szerepel, LP-DDR3 és Bluetooth 3.0 támogatással.


A Samsung ezalatt az Exynos 5 Octa chipkészletet mutatta be, amely a meglévő ikermagos Exynos 5 chipek továbbfejlesztett változata, akár 8 maggal. Az érdekes megoldás 4 Cortex-A15 magot párosít 4 Cortex-A7 maggal, utóbbiak természetesen az alacsony fogyasztást igénylő időszakokban dolgoznak majd, az ARM big.LITTLE technológiája révén váltogatva a két négyesfogat között. 28 nanométeres gyártástechnológia, valamint Mali-T6xx sorozatú grafikus vezérlők szerepelnek a listán, egyelőre ismeretlen órajelekkel és megjelenési dátumokkal.


Samsung Galaxy S II Plus

A cég a Galaxy S II Plus okostelefont is ismertette a nagyközönség előtt, ahogy arra a pletykákból számítani lehetett. 4,3 hüvelykes WVGA (800 x 480 pixel) Super AMOLED Plus kijelző, 1,2 GHz-es ikermagos chip, 1 GB RAM, Android 4.1.2, 8 megapixeles hátoldali és 2 megapixeles elülső kamera, továbbá 8 GB-os belső tároló, legfeljebb 64 GB-os microSD, illetve HSPA+ támogatás szerepelnek a felsorolásban, szintén ismeretlen árakkal és dátumokkal.

Blackberry 10

A RIM 2013 során legalább 6 különböző Blackberry 10 készüléket szeretne piacra dobni, legalábbis a cég marketingigazgatójának elmondása szerint. Eddig mindössze két eltérő változat szerepelt a hírekben (egy QWERTY-billentyűzettel, egy pedig anélkül), a hat példánnyal viszont több már kategóriát is lefednének. Exkluzív kapcsolatra ezúttal nem törekednek, jelenleg pedig mintegy 150 különböző szolgáltató teszteli az első példányokat.


Lenovo K900

A Lenovo a K900 elnevezésű nagytelefonnal készült, amely 5,5 hüvelykes IPS-kijelzőt kapott. A támogatott felbontás 1080p, ehhez 400 ppi-s pixelsűrűség társul, Corning Gorilla Glass 2 technológiával. Az Atom chipet természetesen az Intel szállítja, ennek teljes specifikációját azonban még nem tették közzé, tudunk viszont a 13 megapixeles és 1,8 megapixeles kameráról, a 162 grammos súlyról, valamint a mindössze 6,9 mm-es vastagságról. A készülék áprilisban jelenik meg, elsőként Kínában, ezután következnek majd a többiek. Az ár egyelőre nem ismert.


Utoljára maradt a Sony Xperia Z, a cég legújabb prémium okostelefonja. Ebbe a mai trendnek megfelelően 5 collos Full HD kijelző került, különlegessége, hogy 8 mm vastag 146 grammos háza csepp- és porálló. 1,5 GHz-es négymagos Snapdragon S4 Pro processzor hajtja, kamerája 13 megapixeles, van benne 4G LTE támogatás. Memóriája 2 GB, akkumulátora 2330 mAh-es. 2013 első negyedévében kerül a piacokra Android 4.1 (Jelly Bean) operációs rendszerrel, de a cég közlése szerint később frissíthető lesz majd az Android 4.2 verziójára.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • errorista #1
    ,, (egy QWERTY-billentyűzettel, egy pedig anélkül)"

    tyű, de nehéz dolog írni (mókás lehet ha valaki egész életében ezt csinálja)