Berta Sándor

20 milliárd dollárért felvásárolták a Sprint Nextelt

A japán konszern mindenképpen meg akarta vetni a lábát az Egyesült Államok telekommunikációs piacán és erre a legjobb megoldásnak az tűnt, ha tulajdonrészt szerez az egyik helyi távközlési cégben.

Már a múlt héten kiszivárgott, hogy három nagy japán bank összesen 1,8 ezer milliárd jenes (22,9 milliárd dolláros) szindikált hitelt akar nyújtani a japán Softbank Corp.-nak, amely többségi tulajdonrészt szerezne az amerikai Sprint Nextel Corp. mobil távközlési vállalatban. Mindez a héten valóssággá vált. A tárgyalásokról a Bloomberg számolt be; a hírügynökség azt írta, hogy a Softbank 20,1 milliárd dollárért 70 százalékos tulajdonrészt szerezne.


Masayoshi Son, a Softbank elnöke és Dan Hesse, a Sprint Nextel elnök vezérigazgatója

Azóta kiderült, hogy a japán telekommunikációs társaság 12,1 milliárd dollárért Sprint-részvényeket vásárol, míg további 8 milliárd dollárt a jövőben megjelenő értékpapírokba fektet be. Mindez azt jelenti, hogy az egyes részvényekért a japánok 7,30 dollárt fizetnek. Mindez igen jó ár, hiszen október 12-én a New York-i tőzsdén a Sprint-részvényekért 5,73 dollárt adtak. Időközben eldőlt az is, hogy Dan Hesse, az amerikai távközlési óriás eddigi vezetője biztosan a pozíciójában marad.

Amennyiben az üzlet megvalósul, úgy az ügyfelek száma alapján - a China Mobile és a Vodafone után - a Softbank lesz a világ harmadik legnagyobb mobil szolgáltatója, s ez a legnagyobb külföldi tranzakció, amit egy szigetországi konszern valaha végrehajtott. Az átadás-átvétel jövőre zárulhat le. A japán cég egyébként 2006-ban jelent meg a mobil piacon, miután felvásárolta a Vodafone Japant.


Nem fogadta kitörő örömmel a tőzsde a lépést, a vállalat részvényei hat százalékkal zuhantak hétfőn, miután a hír kiszivárogtatását követően pénteken már csaknem 17 százalékot veszítettek értékükből − jelentette a BBC. Az elmúlt 19 negyedévben veszteséget jelentő Sprint részvényesei azonban örültek: az amerikai cég papírjai több mint 14 százalékkal erősödtek. A vételárból 12 milliárd eurót kapnak a tulajdonosok, a többit a vállalat tőkehelyzetének javítására fordítják. A Sprint nettó adósságállománya 15 milliárd dollár, a Softbanké 10 milliárd dollár. Az S&P hitelminősítő jelezte, hogy a felvásárlás "alááshatja a Softbank pénzügyi profilját" és negatívra rontotta a vállalat adósságaira adott osztályzata kilátásait. Az új vállalat 96 millió ügyfelével a világ három legnagyobb mobilcége közé tartozik majd.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
Nem érkezett még hozzászólás. Legyél Te az első!