MTI

Közösen készülnek a 2014-es EP-választásokra a kalózpártok

Egyeztetni kívánják nemzeti programjaikat a kalózpártok, s azt tervezik, hogy a 2014-es európai parlamenti választásokon már egy európai kalózpárt égisze alatt indulnának.

Nagyobb súlyt szeretnének szerezni a politikában a kalózpártok - hangzott el a kalózpártok nemzetközi tanácskozásán, amely a hétvégén zajlott le Prágában. Cory Doctorow kanadai-brit író, a mozgalom egyik legismertebb aktivistája úgy véli: a kalózpártok új témákat vihetnek be a politikai életbe. Ilyen szerinte az információs társadalom kérdése és az egyéni szabadság veszélyeztetése az új technológiák által. "A kalózok szeretnék felhívni a figyelmet arra, mit jelenthetnek az egyes állampolgárok számára az információs politika különféle árnyalatai" - jelentette ki a kétnapos tanácskozás első napján Doctorow. Szerinte támogatni kell azt a gondolatot, hogy semmiféle politikai intézkedés nem vezethet ahhoz, hogy a számítógépek használóik megfigyelésének és ellenőrzésének az eszközévé váljanak.

A konferencia több résztvevője is felszólalásában azon véleményének adott hangot, hogy a kalózpártoknak aktívan be kellene kapcsolódniuk a nagypolitikába. "Sokkal jobb lenne, ha a szerzői jogok kérdését és a szabad véleménynyilvánítás további korlátozását az interneten a nyílt színen tudnánk védeni, nem pedig csak a vég nélküli gerillaakciókkal és illegálisan" - idézte Rick Falvinge, a kalózmozgalom egyik alapítójának felszólalását a CTK hírügynökség. A konferenciára több mint húsz kalózpárt küldte el képviselőit. Prágába érkezett Amelia Andersdotter, svéd EP-képviselői is. A szervezők közlése szerint a Kalózinternacionálé eddigi legnagyobb nemzetközi akciójáról van szó. A kétnapos fórum egyik legfőbb témája a 2014-es EP-választásokra való felkészülés. A kalózpártoknak két svéd képviselőjük van az Európai Parlamentben. Ezt a számot szeretnék növelni 2014-ben.

"Korrupció nélküli nyílt politika és átlátható közigazgatás - ezek az európai kalózprogram legfőbb pontjai" - állítják a szervezők. A konferencián a tervek szerint megválasztják a Kalózinternacionálé új vezetőségét is. Szombaton a Kalózinternacionálé hat új taggal bővült - a szervezet tagjaivá váltak Szlovákia, Észtország, Lettország, Görögország, Horvátország, valamint Bosznia és Hercegovina kalózpártjai. A kalózpártok ugyanakkor az egyes országok nemzeti szintű politikájában is aktívabbak akarnak lenni. "Úgy vélem 5-6 év múlva elfogadott politikai párt leszünk" - jelentette ki Masa Utkovicova, a horvátországi kalózpárt elnöke. Példaként több küldött a Német Kalózpártot említette, amely 2011 óta képviselve van a német parlamentben, s taglétszáma elérte a 25 ezret. A német "kalózok" friss közvélemény-kutatás szerint országosan már megelőzték a zöldeket, és ezzel Németország harmadik legnépszerűbb pártjává váltak.


"Nagy esélyünk van arra, hogy nemcsak Németországban, de az egész világon is megváltoztassuk a politikát" - állította Pavel Mayer a párt képviselője a prágai konferencián. Ivan Bartos, a Cseh Kalózpárt elnöke beismerte: Csehországban a kalózpárt egyelőre gyenge, a 2010-es választáson egy százalékos támogatottságot ért el.

Egy európai kalózpárt létrehozásának egyelőre pénzügyi korlátai vannak. "Amint sikerül összegyűjtenünk a szükséges pénzeket, létrehozzuk az Európai Unió szintjén működő közös pártunkat" - mondta újságíróknak Mikulás Ferjencík, a Cseh Kalózpárt alelnöke az európai kalózpártok kétnapos tanácskozásának végén. A fórumon megegyezés született arról, hogy a leendő közös választási program legfőbb pontjait és a választási kampányról szóló elképzeléseket az egyes pártok először nemzeti keretekben tisztázzák, majd nemzetközi tanácskozáson egyeztetik és összehangolják. "Ha a kalózpártok az EP-választáson sikeresek lesznek, akkor a jövőben képviselőink önálló parlamenti csoportban tevékenykedhetnének, s nem a liberálisok vagy a zöldek csoportjának keretén belül kellene működniük" - fejtette ki Ferjencík.

A prágai konferencia a 2014-es EP-választásokra való felkészülés első lépése volt. A konferencia több résztvevője is azon véleményének adott hangot, hogy a kalózpártoknak aktívan be kellene kapcsolódniuk a nagypolitikába. Fontos téma volt a Hamisítás Elleni Kereskedelmi Megállapodás (ACTA), amelyet a kalózpártok nem ismernek el. Megegyeztek, hogy folytatják az ACTA elleni tiltakozásokat. A konferencián elhangzottak szerint a világban jelenleg már mintegy 60 kalózpárt működik.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • bdzsana #4
    Nem teljesen értek veled egyet. Az emberi kommunikáció fő csatornája az internet. Ha ezt korlátozzák az emberek szabadságát korlátozzák. És ez nem a szabad letöltésekről szól. A legnagyobb felháborodást nem ez váltotta ki, hanem az emberek adatainak kezelése és az üzenetek lehallgatása. Nem beszélve a kalózkodás "gyanús" oldalak bezárásáról. Homályos megfogalmazása miatt tökéletesen alkalmas cenzúra bevezetésére, mert így bármire rá lehet fogni bármit.

    Persze fontosabbnak tűnik az, hogy ne legyen szegénység, ne legyen korrupció stb., legyen étel, munka... De ezek olyan problémák, amivel fegyver nélkül nem tudsz harcolni. A szabad információ áramlás a legütőképesebb fegyver. Láthatjuk milyen komolyan veszi minden kormány a Wikileakset, az Anonymoust. Legveszélyesebb terroristák közé sorolják. Közöltek e már olyan hírt ami a nemzetbiztonság alá tartoznak? Nem! Csak is olyat, amit egy demokráciában az embereknek joguk van tudni.
    Ha nincs szabad információ áramlás, akkor az embereknek végképp esélyük sem lesz a harcban és ezért ez a legfontosabb.

    Ezért nem értem a mai tüntetéseket. Tüntetnek mert nincs pénz, mert nincs munka. Sokat nem érnek vele, mert ez csak a tünet. A rossz rendszer tünete. Olyat még nem hallottam, hogy emberek azért tüntetnek, hogy egy képviselő visszahívható legyen, vagy a képviselőnek szakmailag alá kell támasztani minden döntését, aki erre nem képes legyen érvénytelen a szavazata a parlamentben.
    Miért nem ilyesmikért tüntetünk?
  • liberty2 #3
    Maximálisan egyetértek veled gforce. Ennek ellenére úgy gondolom el kellene indítani és a külföldi kalózok segítségét lehetne kérni, hogy hogyan tudnánk elmagyarázni az embereknek, hogy nem az a fő célunk, hogy mindenkinek legyen Ncore felhasználója és bármit legálisan tölthessen le.
    Hanem: Véleményszabadság, az IT infrastruktúra és oktatás fejlesztése, innovációs fejlesztések támogatása, zöld energia ( ok, ez az LMP része, de minket is érdekeljen már ) és még minden egyéb ami az emberek szerint nem jó. Legyen az a korrupció, átláthatatlan és még bonyolultabb bürokrácia, Parlament mint családi vállalkozás, stb. Ezek ellen kell fellépni. Nem az internetrendőrség ellen.
  • gforce9 #2
    Főként azért, mert ezek a hírek megjelennek a magyar médiában is, de úgy, hogy a bemondó - cikkíró sokszor full elbagatellizálja a dolgot, hülyének állítja be őket. És kb. egyenlőségjelet tesz a "kalózpárt" és az "ingyen letöltés" közé. POnt mai is hallottam egy ilyet egy helyi rádióban. Azt se tudta miről beszél a bemondó. Pedig marhára nem ilyen idiótákból állnak ezek a pártok. A másik része az, hogy sajna nálunk a többségnek mindennapi megélhetési gondjai vannak. Ez nálunk nem tartozik a fő problémák közé. Amikor hóvégén már enni sincs miből sok helyen, pontnemérdekli az embereket az ACTA vagy SOPA vagy a szabadalmi jogok, netán az új vezetési-irányítási formák kérdésköre.
  • liberty2 #1
    És miért nincs még Magyar Kalóz párt? Amondó vagyok csatlakozzunk mi is. Ki jönne velem és az MKP-t? ;)