Alex

Az EU a kulturális alkotások gyorsabb digitalizálását szeretné

Az Európai Bizottság ajánlást fogadott el, amelyben arra kérte az Unió tagállamait, hogy a kulturális alkotások digitalizálása terén fokozzák erőfeszítéseiket, egyesítsék erőforrásaikat, valamint a folyamatba vonják be a magánszektort is. A szervezet szerint mindez elengedhetetlen az európai kulturális örökség szélesebb körű hozzáférhetősége, valamint az európai kreatív iparágak növekedésének ösztönzése szempontjából.

A digitalizált kulturális anyagokat az Europeana elnevezésű európai digitális könyvtáron, archívumon és múzeumon keresztül kell elérhetővé tenni. 2015-ig - a jelenlegi 19 millióhoz képest - 30 millió digitalizált anyag válhat majd elérhetővé. Szintén igény van rengeteg szerzői jogvédelem alatt álló és kereskedelmi forgalomban már nem kapható anyag online hozzáférhetőségére, valamint a digitális tartalmak hosszú távú megőrzése érdekében kérte a tagországokat, hogy igazítsák ki nemzeti jogszabályaikat és stratégiáikat.

Az Europeana, amely 2008-as létrehozásakor 2 millió anyagot tartalmazott, jelenleg egy intuitívebb és interaktívabb felületen keresztül már több mint 19 millió tartalomhoz nyújt hozzáférést. Az ajánlás a művek Európán belüli kiegyensúlyozottabb eloszlása érdekében tagállamonként meghatározza a 2015-ig feltöltendő tartalmak minimális számát, ebből Magyarországra 417 ezer jut. Az ajánlás a 2010-ben létrehozott magas szintű munkacsoport, a "bölcsek tanácsának" az európai kulturális örökség online hozzáférhetővé tételével kapcsolatosan megfogalmazott következtetésein alapul.

Európa kulturális emlékeinek online hozzáférhetősége azt jelenti, hogy a polgárok kikapcsolódási, tanulmányi vagy munkavégzési célból Európa-szerte bármikor elérhetik és felhasználhatják ezeket az anyagokat. A digitalizált anyagok újra felhasználhatók kereskedelmi és nem kereskedelmi célokra egyaránt, például tanulási és oktatási tartalmak, ismeretterjesztő anyagok vagy turisztikai alkalmazások fejlesztéséhez. Mindez a remények szerint hatalmas gazdasági potenciált fog jelenteni az európai kreatív iparágak számára, amelyek jelenleg az EU GDP-jének 3,3 %-át és foglalkoztatásának 3 %-át adják.

Neelie Kroes, a Bizottság digitális menetrendért felelős alelnöke szerint "feltételezhetően Európa rendelkezik a világ legnagyobb kulturális örökségével. Nem engedhetjük meg magunknak, hogy ne éljünk a digitalizáció kínálta lehetőségekkel és ezáltal utat engedjünk a kulturális hanyatlásnak. A digitalizációnak köszönhetően a kultúra eljut az emberek otthonába. A digitalizáció továbbá értékes forrást jelent az oktatás, a turizmus, a szórakozás (játékok, animáció) területén, valamint az egész kreatív iparág számára. A digitalizációval összefüggő beruházások új vállalkozásokat és új munkahelyeket teremtenek."

Az Europeana keretében röviddel ezelőtt elindított, "Az első világháború a hétköznapi dokumentumokban" projekt lehetőséget kínál a polgároknak arra, hogy a honlapon keresztül megosszák a háborúval kapcsolatos személyes emlékeiket, és amelynek keretében eddig 25 000 dokumentum összegyűjtésére és digitalizálására került sor. A Hack4Europe! roadshow során 85, Európa különböző részéről származó fejlesztő férhetett hozzá az Europeanán található tartalmakhoz és hozott létre 48 mobiltelefonon és játékkonzolon felhasználható alkalmazást.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
Nem érkezett még hozzászólás. Legyél Te az első!