Napi Online

WTO intő Kínának a nyersanyagexport korlátozásásért

Szembeszáll a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) elítélõ határozatával Kína, amelyet a WTO júliusban azért marasztalta el, mert alapszabályaival ellentétesnek találta az ország nyersanyagkivitel ügyében tanúsított korlátozó kereskedelempolitikáját.

A kínai kereskedelmi minisztérium szóvivõje szerdán azt közölte: fellebbeznek a júliusi elítélõ határozat ellen. Erre a kihirdetésétõl számítva 60 nap áll rendelkezésre. Az Egyesült Államok, az EU és Mexikó még 2009-ben nyújtott be panaszt a WTO-nál Kína ellen kilenc ritka nyersanyag szigorú kiviteli vámja és kvótája miatt. A WTO ezzel kapcsolatban azt a döntést hozta, hogy Peking a korlátozásokkal megsértette szerzõdéses kötelezettségét a szervezetben.

Bár a WTO júliusi határozata olyan nyersanyagokra - például a magnéziumra, a mangánra, a foszforra - vonatkozik, amelyek nem állnak a pénzügyi piacok érdeklõdésének közvetlen fókuszában, miközben nem rendelkezik az úgynevezett ritkaföldfém-csoportról, szakértõk nem zárják ki, hogy az ítélet az utóbbira nézve is iránymutató lehet. Az Egyesült Államok, Mexikó és az Európai Unió iparát kedvezõtlenül érintették azok az intézkedések, amelyek révén Kína csökkentette a nyersanyagok - köztük a ritkaföldfémek - exportját, bányászatuk súlyos környezetszennyezõ hatására, illetve a készletek véges voltára hivatkozva.

Peking - az ország nyersanyagkincsének ellenõrzés alá vonását célzó, átfogó programja keretében - az idén a tavalyinál 5,16 százalékkal magasabban, 93.800 tonnában határozta meg a kitermelhetõ ritkaföldfém kvótát, a kiviteli kvótát azonban 11 százalékkal csökkentette 2010-hez képest, 14.446 tonnára. Új ritkaföldfémlelõhely- feltárási és -kitermelési engedélyt Kína nem ad ki 2012. június 30-ig. Jelenleg 31 vállalatnak van kitermelési engedélye. Kína rendelkezik a világ ritkaföldfém-készletének 30 százalékával, de alacsony exportárai miatt a világ felhasználásnak 97 százalékát adja.

A 17 ritkaföldfém nélkülözhetetlen a fejlett technológiában, a hadianyagok, fegyverek és berendezések, rakéták gyártásában, valamint a hibrid jármûvekben és elektronikai berendezésekben alkalmazott akkumulátorok elõállításánál is.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
Nem érkezett még hozzászólás. Legyél Te az első!