MTI

Magyar vélemények a WHO elemzéséről

További vizsgálatok szükségesek annak egyértelmű eldöntésére, hogy növeli-e a mobiltelefon használata bizonyos agydaganatok kockázatát - jelentette ki Timár József egyetemi tanár, a Semmelweis Egyetem II. sz. Patológiai Intézetének igazgatója az Egészségügyi Világszervezet (WHO) előző nap közzétett állásfoglalásáról.

"A WHO nem bizonyítottan rákkeltőnek nevezte, hanem azt jelentette be, hogy nem sikerült egyértelműen kizárni, nem járul-e hozzá a mobiltelefon bizonyos típusú daganatok kialakulásához. A kérdés régóta a levegőben van, most tudományos adatokat vettek számba, hogy eldöntsék: ezek egy irányba mutatnak-e, vagy egymással ellentétesek" - fogalmazott a professzor. Magyarázata szerint az elektromágneses sugárzást kibocsátó mobileszközök képesek befolyásolni a központi idegrendszer igen érzékeny sejtjeinek a működését. "Itt kell valahol megtalálni a kérdés nyitját, azonban nagyon kevés kísérleti adat áll a rendelkezésre" - jegyezte meg, hozzátéve: mint minden karcinogén esetében, az elektromágneses sugárzásnál is számít, hogy milyen mennyiségben éri az illető személyt.

"Kell lennie egy olyan küszöbértéknek, ahol ez a hatás még nem jelentkezik. Nyilván ezért szól úgy az egész ajánlás, hogy további klinikai és nem klinikai kutatások szükségesek a kérdés egyértelmű eldöntéséhez. Azt gondolom, hogy ettől a mobiltelefonozást nem kell felfüggeszteni, viszont a korlátlan és folyamatos mobiltelefonozásnak lehetnek veszélyei. Én így értelmezem a WHO állásfoglalását" - emelte ki Timár József. Véleménye szerint azoknál a személyeknél, akiknek a mobiltelefon "szinte a fülükhöz nőtt", más a kockázat, mint azoknál, akik napjában csak néhányszor használják a készüléket. "Ezek a vizsgálatok majd választ adnak, hogy milyen mennyiségű expozícióra van szükség, hogy ez a kockázat egyáltalán mérhetővé váljon" - mondta.

Bakos József, az Országos Frédéric Joliot-Curie Sugárbiológiai és Sugáregészségügyi Kutató Intézet főosztályvezetője a nagy nemzetközi követéses vizsgálatról, a tavaly lezárult tízéves Interphone Studyról beszélt, amely az agyszövet által elnyelt elektromágneses sugárzás és bizonyos típusú agydaganatok, például a gliómák keletkezése között talált összefüggést.

"Ennek alapján fogalmazta meg a WHO állásfoglalását. A hatásmechanizmus tekintetében nincsenek végleges adatok, éppen ezért sorolták a mobiltelefon-használatot ebbe az alacsony kockázati kategóriába. Epidemiológiai vizsgálatokon alapul a besorolás, azon, hogy a mobiltelefon-használók körében ez a daganattípus gyakrabban fordult elő. Ugyanakkor sem állatkísérletekben, sem sejttenyészetekben nem tudták megállapítani, hogy milyen hatásmechanizmus felelős a daganatos elváltozásokért" - magyarázta Bakos József, aki a WHO-állásfoglalás fényében a mobiltelefonokat lehetőség szerint kihangosítóval vagy szöveges üzemmódban javasolja használni. "Így lényegesen távolabb kerül a fejtől, és kevesebb sugárzás nyelődik el az agyszövetben, vagyis még a lehetőségét is kizárjuk, hogy bármiféle káros hatás érje az agyunkat" - emelte ki.

A gliómák a leggyakrabban előforduló, az agyat beszűrő, infiltratív jellegű tumorok, amelyek az agy támasztó szöveti sejtjeiből, az astrocytákból vagy a fehérállományban a rostokat körbevevő myelinhüvelyt képző oligodendroglia sejtekből indulnak ki. A gliomákat a kiinduló sejtcsoport alapján astrocytomáknak, oligodendrogliomáknak vagy a kevert típusú oligo-astrocytomáknak hívják. Az oligodendrogliomák prognózisa valamivel kedvezőbb, mint az astrocytomáké, kemoterápiás kezelésre is jobban reagálnak. A legrosszabb prognózisú daganat a glioblastoma multiforme, itt nem különböztetik meg, hogy milyen típusú sejtből származik a daganat.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • Andr0 #8
    lebuktam, és képzeld még a közügyektől is eltiltottak 10 évre.
  • bvalek2 #7
    elmúltál 10 éves?
  • Andr0 #6
    Akkor most több verzió is lehetséges.

    Tudományosan: Keresni 2 olyan remek génekkel rendelkező családot akik elbánnak a csúnya sugarakkal, aztán pároztatni az utódokat egymással(vérfertőzés:D elmének nem tesz jót xD... Narxis te gondolom érzed a párhuzamot a másik topickal:D)

    Vallásosan: Hagyd rá, majd Isten megoldja.

    Szerintem meg: Az univerzum veszélyes hely :O van 1-2 nehézfiú akik nélkülözhetetlen kellékek az Epic Ember Vs Betegség csatába (lsd. nátha ;) De a többit egyszer úgyis kifilézzük, buta Pestis is milyet bukott:D

    A rák napjai meg vannak számlálva. WHO csak unatkozik.
  • Narxis #5
    Azért ez nem ilyen egyszerű. :D Vannak az emberrel egyidős betegségek, mégsem tudtunk alkalmazkodni, pl. nátha, sőt még igazán gyógyszer sincs rá, csak a tüneteket lehet enyhíteni. :D
  • bvalek2 #4
    Nem így működik az alkalmazkodás. Természetesen a 200 évvel ezelőtti ember egészsége is ugyanúgy reagálna a mobilra mint a mai, mert a genomjának a kiválasztódásában nem volt semmi szerepe mobilok sugárzásának, sem akkor, sem most.

    Az emberi faj úgy alkalmazkodik egy új helyzethez, hogy az egyedek nem egyformák, változatos tulajdonságokkal bírnak, és másképp reagálnak a szelekciós tényezőkre. Ha a mobilsugárzás rákot okoz, ehhez csak úgy lehet alkalmazkodni, ha a sugárzásra érzékenyek még a gyermekvállalás előtt rákot kapnak és meghalnak, vagy valamilyen más közvetett okból nem szaporodnak. Így a populációban megnő a részaránya a sugárzásra ellenállóbbaknak.

    Másrészt az evolúció csak kis lépésekben tud haladni. Lehet hogy ha ólomréteget növesztenénk a koponyánkra, az segítené a túlélést, de nincs egyszerű mutáció, ami ilyesmit eredményezne. Csak bonyolult génmódosulással lenne elérhető, aminek a részállomásai viszont nem hordoznak kiválasztódási előnyt, ezért nem halmozódnak fel a populációban.

    Ezért nem alakult ki a kerék az élő természetben, mert nem lehet eljutni a kifejlődéséhez olyan kis lépésekkel, amelyek mindegyike valamilyen előnyhöz juttatja az egyedet a szaporodásban, és ezért el tud terjedni a populációban. Szóval az is lehet, hogy nem is lehetséges az alkalmazkodás egy külső tényezőhöz, ilyenkor a faj kihal.
  • semmikozod #3
    Minmeghalunk! :)
    Ja, ez nem újdonság. :D
  • endrev #2
    Én azért nem hamarkodnám el az ilyen romantikus kijelentéseket Andr0. Épp azért, mert romantikus.
  • Andr0 #1
    Egy 200 évvel ezelőtti embert már megölt volna a mobil. Az ember alkalmazkodik, sejtszinten. és aki már a "fejlett" világban nőtt fel annak nincs félnivalója (és persze egészséges életet él.)