SG.hu

Egyszerűen feltörhetők a magyar weboldalak

A május 12-én megrendezésre kerülő Ethical Hacking konferencia szervezői az előadók segítségével látképet készítettek a hazai vállalatok és államigazgatási szervek informatikai biztonságáról.

A közel 200 rendszer átvizsgálása után készített elemzésből többek között az derült ki, hogy a céges weboldalak több mint harmada egyáltalán nem biztonságos. “Bár az ország számos kiváló, nemzetközi szinten is elismert biztonsági szakemberrel rendelkezik, a hazai cégek összességét tekintve sajnos mégis az mondható el, hogy a legtöbb vállalati rendszer esetében meglehetősen könnyű dolga lenne egy rossz szándékú behatolónak" - mondta Keleti Arthur, a KFKI Rendszerintegrációs Zrt. IT biztonsági stratégája. A szakember az idei Ethical Hacking konferencia egyik előadójaként az elmúlt 3 év alatt megvizsgált, közel 200 hazai rendszerelem ismeretében mondta meghökkentő tapasztalatait.

A felmérés alapjául szolgáló rendszerek és azok üzemeltetői a piaci és az államigazgatási szektorban egyaránt rosszul szerepeltek. Az IT infrastruktúrát belülről vizsgálva a mérnökök minden esetben találtak olyan, nem egyszer kritikus alrendszereket, amelyekben a lehető legegyszerűbb jelszavakat (admin/admin, admin és semmi, admin/admin1234) használták a rendszergazdák. A külső vizsgálatok 30-40%-ánál is hasonló eredményre jutottak a szakemberek.

"A legtöbb, etikus hekker módszerekkel felmért weboldal esetében egyszerű támadások (pl. SQL Injection vagy XSS) bevetése is elég volt, pedig a betörési tesztet kérő cégek 80%-a pozitív eredményben reménykedett. Az imént említett kedvezőtlen adatok valószínűleg még riasztóbbak azon vállalatok körében, ahol eddig nem történt a biztonsági hiányosságokat feltáró etikus hekkelés" - tette hozzá Keleti.

"Ha jónevű világcégek is milliós nagyságrendben veszítenek el felhasználói adatokat, akkor nekünk is be kell látnunk, hogy új szemléletre van szükség adataink megvédésére" - mondta Fóti Marcell, a konferencia szervezője. Az Ethical Hacking konferencia technikai előadásai is folyamatos éberségre és tudatosságra intenek, hiszen a legváltozatosabb törések számos példát mutatnak arra, hogy a biztonság legtöbbször csak egy illúzió.

A május 12-én megrendezésre kerülő esemény előadásai között szó lesz többek között az Android törhetőségéről, a felhőben tárolt adatok biztonságáról, a jelszótörés számos módjáról, az elektronikus okmányok megbízhatóságáról, illetve az adatbázisok biztonsági kérdéseiről. Az Ethical Hacking konferencia létrejöttét - s így a hazai vállalkozások informatikai biztonságtudatosságának terjesztését - idén is jelentős szakmai támogatói kör segíti.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • FoodLFG #3
    Sony után szabadon. :DD
  • Griphons #2
    A másik, hogy a közpénzből megvalósított honlapoknak közük nincs a biztonsághoz vagy a minőséghez. Ott egy dolog számít: vagy hogy olcsó legyen, vagy az csinálja meg aki jobban lefizeti a pályázati döntnököket.
  • Griphons #1
    Ha az idióta júzer gagyi jelszót használ, akkor lehet bármilyen fejlett a rendszer, a felhasználói ostobaságot semmi nem védi ki.
    A gond az, hogy a cégek nem költenek professzionális megoldásra, mert az drága. "Majd az unokaöcsém megcsinálja a weblapot, most tanulja az egyetemen" aha, hát hajrá.