HENT hírlevél

Kanada és Spanyolország a kalózkodás mennyországa

Az Amerikai Lemezkiadók Szövetsége (RIAA) és a Nemzetközi Szellemitulajdon-védelmi Szövetség (IIPA) szerint Spanyolország és Kanada valódi mennyországot jelent a kalózoknak és illegális letöltőknek.

A jogvédők keveslik a spanyol parlament által a napokban elfogadott kalózkodás elleni törvényt, és hangsúlyozzák, hogy Kanada egy év alatt még ekkora előrelépést sem bírt tenni. A RIAA és az IIPA benyújtotta az Egyesült Államok Kereskedelmi Képviselőjének Hivatalához (USTR) a 2011-es Special 301-es jelentésre vonatkozó javaslatait. A hivatal által évente összeállított jelentés listázza az ország azon kereskedelmi partnereit, amelyek jelentős hiányosságot mutatnak a szellemitulajdon-védelem és a jogérvényesítés területén.

A megfigyelési listán (watch list) tavaly közel harminc ország szerepelt, míg a kiemelt megfigyelési listára (priority watch list) tizenegy ország került fel. A két jogvédőszervezet javaslatai szerint a tavaly "csak" a megfigyelési listára került Spanyolországnak 2011-ben a kiemelt megfigyelési listán szereplő országok között lenne a helye. Állásfoglalásuk szerint a spanyol törvényhozás által épp a napokban elfogadott jogszabály, amely lehetővé teszi, hogy jogtulajdonosi panasz és bírói határozat alapján 10 napra lezárható legyen bármilyen spanyolországi szerveren tárolt honlap, csak egy kezdeti lépés.

Érvelésük szerint mindaddig, amíg a fájlcserélő oldalak működését eltűri és törvényesnek tekinti a helyi joggyakorlat, az ország biztonságos menedéket jelent a kalózoknak és illegális tartalomterjesztőknek. A lemezkiadók és a szellemitulajdon-védelmi szövetség szerint a másik megoldandó probléma Spanyolország tekintetében a jogsértők azonosítása. A RIAA és IIPA szerint a spanyol törvények nem felelnek meg az Európai Unió e-kereskedelmi irányelv minimum követelményeinek, és nincs rá mód, hogy az internetszolgáltatókon keresztül azonosítsák a szerzői jogi jogsértések elkövetőit.

Spanyolország mellett a már tavaly is a kiemelt megfigyelési listán szereplő Kanada kapott jelentős hangsúlyt a két jogvédő szervezet ajánlásai között. Mint írják, egy újabb év telt el anélkül, hogy az észak-amerikai ország értékelhető előrelépést tett volna szerzői jogvédelmi rendszerének felülvizsgálatában. A RIAA és az IIPA úgy látja, a modernizáció halogatása miatt továbbra is egy teljesen elavult szerzői jogi törvény van hatályban Kanadában, és a gyenge, hatástalan jogvédelmi intézkedések eredményeként az ország több, világszerte népszerű illegális fájlcserélő felületnek ad otthont. Ezek ráadásul nyilvánosan is előnyükként hirdetik székhelyüket, mint olyan országokat, ahol legálisan működhetnek.

Az IIPA összesen tizenhárom ország, köztük Oroszország és Kína felvételét javasolta a 2011-es kiemelt megfigyelési listára. Miután Magyarország 2010-ben lekerült a USTR megfigyelési listájáról, az IIPA ebben az évben nem javasolja Magyarországnak a megfigyelési listára való helyezését. A 2011-es Special 301-es jelentést április végén teszi majd közzé a USTR.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)