Berta Sándor

Kiberháború kivédésére készül a NATO

Nyugat-Európa és az Egyesült Államok nem akarja megvárni az újabb Stuxnet-akciót és minden erejével az online akciók megelőzésére összpontosít. Úgy tűnik, abban a szakemberek többsége egyetért, hogy lesz kiberháború, a kérdés már csak az, hogy mikor?

A Stuxnet tevékenységére a NATO is felfigyelt és nem akarja tétlenül várni egy újabb hasonló támadás bekövetkezését. "Még messze nem vagyunk felkészülve a kibervilágból érkező akciókkal szemben" - jelentette ki a CIA egyik munkatársa, majd hozzátette: a kínai hadsereg ezzel szemben már felfegyverezte magát a 21. század virtuális harcterein indítandó támadások kivitelezésére. Kiszivárogtatott titkosszolgálati vélemények rámutattak, hogy a legfrissebb vizsgálatok alapján a kínai fegyveres erőknek több ezer olyan katonai szakértője van, akik felkészültek online háborús akciók végrehajtására.

Berlinben megerősítették azokat a sajtóértesüléseket, miszerint a német kormány egy új virtuális védelmi vonalat akar felépíteni és emellett létrehoznak egy kibervédelmi központot is. Az Egyesült Államok már májusban létrehozta a saját kiberparancsnokságát, melynek munkájában egyaránt részt vesznek a hadsereg, a légierő, a haditengerészet és a tengerészgyalogság szakértői. Nagy-Britannia szintén igyekszik felkészülni, a szigetország kibervédelmi központja március óta működik.

Anders Fogh Rasmussen, az Észak-atlanti Szerződés Szervezetének főtitkára szintén idén márciusban a kibervédelem fejlesztését sürgette és közölte: a NATO kiemelt feladata lesz a jövőben a hálózatok védelme. A szövetség teljesen átdolgozza a stratégiai koncepcióját, mivel a kibervédelmi irányelveket utoljára 1999-ben frissítették, így ez ésszerű és igazán időszerű. Az új kibervédelmi stratégiában helyet kap a terrorizmus, az energiaellátás, a klímaváltozás és az internet. A NATO ezenkívül kialakította az újszerű biztonsági kihívásokkal foglalkozó részlegét, amelynek az irányításáért szeptember közepe óta Iklódy Gábor, a NATO egyik új főtitkárhelyettese felel.

"Sürgősen ki kell dolgoznunk egy kiberháborús definíciót" - nyilatkozták magas rangú NATO-tábornokok Brüsszelben. A sietség persze érthető, hiszen az új stratégia koncepció az úgynevezett 5-ös opció alkalmazási lehetőségét kizárólag a katonai és a terroristatámadásokra korlátozza, az energiaellátási vagy más rendszereket érő támadásokra nem vonatkozik. A legérdekesebb azonban Ilmar Tamm ezredesnek, a NATO tallinni kibervédelmi központjának vezetőjének a véleménye. A tiszt ugyanis leszögezte, hogy szakértőik feladata nem a nyugati államok IT-problémáinak megoldása, hanem az, hogy megvizsgálják: miként változtatja meg a digitalizáció a katonaság munkáját egy ország életét megbénító esetleges sikeres kiberakció esetén.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • vasedeny2 #6
    ugyan már! a windows volt a leggyengébb láncszem. teljesen nyilvánvaló
  • Thaison #5
    Mondjuk ez tényleg jó ötlet, a hackerek-et kell felbérelni, akkor nekik is lenne legális munkájuk, azt csinálhatják amit akarnak és az állam is jól jár. Mondjuk ennyi eszük nincs...
  • kisemlős #4
    Kocka ájtís volnál? Soha nem vettem észre!
  • MacropusRufus #3
    hát a stuxnet rossz példa. Hogyan lehetséges védekezni egy olyan kértevő ellen amit a rendszer tervezője eleve bele tervezett a rendszerbe, és a rendszer installálásakor telepíti is azt? A tuxnet nem kivűlről ment be, hanem belülről ment rá a kölünböző hordozható adattárolókra. A stuxnet-et a kivitelező telepítette (oroszok) az okok közt meg található az is, hogy azért ők sinncsenek teljesen meggyőződve arról, hogy Irán békésen fog atomozni.
    Ha gond van, akkor leállítják a teljes rendszert ha kell.
    Mondjuk úgy, hogy egy biztonsági kapcsoló van beépítve.

    Egyébként meg a jútúbon van egy videó, hogy hackerek szépen leállítanak egy erőmű generátort. Szimulált környezet, a generátor nem volt élesbe rákötve a hálózatra, de ha rá lett volna, akkor összeomlott volna a majdnem az egész amerikai elektromos infrastruktúra, mivel a túlterhelés szépen egy lavinát indított volna el. Addíg azt hitték a tudósok, hogy ilyet nem lehet. Hát lehet. Szóval nem a tuxra kell készűlni. Pl. mi a fenének egy vezérlő elektronikát rákötni a netre? Azért, hogy a kocka ájtísnak ne kelljen 20m-se gyalogolni egy pen-el. (mondom ezt úgy, hogy én is kocka ájtís vagyok)
    Talán mérlegelni kellene, hogy mik legyenek a neten mik ne. Esetleg nem kellene olyan gépeket rákötni amiknek a támadása esetén, komoly gondok léphetnek fel, pl. mint egy erömű leállása stb.
    Na mind1
    BUÉK
  • kvp #2
    Mert a kinai hackereket mar felvette a kinai allam. A tobbiek megy annyi penzt keresnek illegalisan, hogy annyit a nato az eletben nem tudna fizetni. A maradek pedig akik hajlandoak a nato-nak dolgozi keszitik a vedelmi strategiat.
  • Lollerka #1
    miert nem berlik fel a hackereket... midnenki jol jarna, ok csinalhatnanak amit akarnak penzert, nekunk meg lenne jo alapanyag:D