Napi Online

A távközlési cégek konkrétumokra várnak az új adókról

Meg nem erősített információink szerint a távközlési cégek korábban egyetlen kormányzati szereplőtől sem értesültek a kabinet szándékáról, így a társaságok most szembesültek a tőlük elvárt összeggel.

Orbán Viktor miniszterelnök tegnapi beszédében 61 milliárd forintra tette azt az összeget, amennyit a költségvetés éves szinten válságadó címén be kíván szedni a távközlési szektorból. "Nem tudni, pontosan mely üzletágakat sorolnának a távközlési szektor kategóriájába, mint ahogy azt sem, hogy mi lesz a kivetendő új adó alapja" - mutatott rá Blahó Levente, a Raiffeisen Bank elemzője. Súlyuknál fogva várhatóan a Magyar Telekom, a Telenor és Vodafone osztozik leginkább a terhen. "Ha szigorúan a vezetékes és mobil távközlési cégeket nézzük, akkor a szektor által megtermelt bevétel mintegy fele csapódhat le éves szinten a Telekomnál, más mutatók alapján természetesen más számok adódnának" - mondta Kuti Ákos, a Cashline szakembere.

Egyelőre azt sem lehet tudni, hogy a kormányzat miként definiálja a távközlési cégeket, vagyis például ide sorolja-e a kábeltévé-szolgáltatókat, amelyek közül némelyik hang- és internetszolgáltatást is végez. Egyelőre azt sem tudni, hogy meghatároztak-e egy bevételi vagy profithatárt, amelynek alapján a cégeket bevonják a kötelezetti körbe.

"A távközlési adó hátrányosan érintheti a beruházásokat, konkrétan a mobil szélessávú beruházásokat, a gazdasági növekedést és a munkahelyteremtést is. A Telenor így kénytelen felülvizsgálni Magyarországon tervezett jövőbeli beruházásait" - közölte a távközlési cég -, például azt, hogy 2012 végéig megvalósítsák az országos mobil szélessávú lefedettséget.

A Vodafone Magyarország egyelőre nem kívánta kommentálni a bejelentést és a Magyar Telekom sem szólalt meg, korábban e cég is a távközlési szektor évi százmilliárd forint nagyságrendű beruházásintenzív fejlesztéseit, a legmodernebb technológiák meghonosítását látta veszélyben forogni.

A Magyar Telekom részvényeinek árfolyama a bejelentést követően azonnal 23 forintot esett a Budapesti Értéktőzsdén, azaz a piac első reakciója mintegy 23 milliárd forinttal értékelte le a céget. A 621 forintos mélypontról azután 631-ig jött vissza zárásra az árfolyam. A részvények egyébként a szeptember közepi 700 forint feletti szintekről folyamatosan morzsolódtak le az elmúlt hetekben, sokak szerint már a különadóval kapcsolatos várakozások nyomták rá bélyegüket a befektetők hangulatára. Ez különösen igaz lehet annak fényében, hogy közben az állampapírok hozamszintje inkább lefelé mozdult el, ilyenkor pedig általában emelkedni szokott a részvény árfolyama.

A kormányzat az idén már "kért egy szívességet" a távközlési cégektől, a vagyonkezelés területén ugyanis az állam idén 20 milliárd forint megtakarítást kíván elérni, ami érinti az IT- és telekommunikációs szolgáltatásokat is. Szeptember 30-án az Európai Bizottság (EB) hivatalosan felszólította Franciaországot és Spanyolországot a távközlési adó eltörlésére, mert az ellentétes az uniós szabályokkal. Ha a spanyolok és a franciák nem törlik el az adót, az EB eljárást kezdeményezhet ellenük az Európai Bíróságon.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • Lotifuti61 #27
    Kedves "komolytalan" muszály ezt a blődli pártpropagandát idehozni. Ezzel a hülyeséggel etet a rádió, tv (főleg a hírtv. Megnyugtatlak ezeket a külön adókat is a végén mi fizetjük meg. Igaza van a cikk végén lévő mondatnak, és ezt az eszetlen kormánykapkodást különböző adók, elvonások formájában nagyon meg fogjuk tapasztalni. Persze nem hivatalosan, hisz lassan minden intézménynél már vannak pártkatonák különböző minőségben.
  • immovable #26
    Gondolkodni mi?
  • halgatyó #25
    Szóval: szerintem NE a Tescóval meg az Auchannal kezdjék, mert ezekre nem ok nélkül szokott rá a nép!

    Ott ugyanis egy helyen hatalmas választék és reéatíve olcsó árak, és egyszerre mindent meg lehet venni, jó a közlekedés és nincs fizetőparkolás (számomra ez a legfontosabb)

    A magyar vállalkozók előtt is nyitva áll a lehetőség: tessék ilyen hipermarketeket alapítani! Nem irigykedni kell, hanem csinálni.
  • halgatyó #24
    Ja, meg a "közterületfelügyelet" nevű, szalonképesen nem minősíthető bandákat is szarrá kellene adóztatni!

    Ha már olyan szépen kifejtette Vezérünk, hogy ő nem híve a rendőrség melletti, párhuzamosan működő szervezeteknek....
    érdekes, hogy a közterületfelügyeletet meg a polgárőrséget még nem kezdték el felosztani
    pedig az előbbit szívesen látnám totál megsemmisítve, könnygázzal lefújva, viperával meg-fazonigazítva
  • halgatyó #23
    Az az indoklás, hogy fizessenek azok is, akik eddig (értsd: a válság kezdete óta) csak nyertek, nos ez önmagában helyes.

    A konkrét megcélzottakkal azonban vannak kisebb félrecélzások, vagy hogy is fogalmazzak. (Én nagyon örülök a Fidesz győzelmének, még jobban örülnék a Jobbinak, dehát nem megy minden egyszerre)

    Szóval: A MEADÓZTATANDÓK KÖZÜL "KIFELEJTETTÉK" A FIZETŐPARKOLÁSI MAFFIÁT!
    Azokat a disznórohadékokat, akik eddig csak nyertek, a nagy büdös semmiért!!!!!!!
    Azok a rongyok, a dolgozó középosztály sírásói, akik NEM A VÁLSÁG ÓTA, HANEM szinte a "rendszerváltás" nevű szennyáradat óta csak nyertek és nyertek, és még a törvényhozás is alájuk dolgozott, a bíróságok a bizonyítási kényszer megfordításával ("nem is parkoltam ott"), ami ordítóan alkotmányellenes és az elmúlt 300 év fejlődését tapossa a semmibe,
    És még a tetejébe -- sajnos -- az új kormány első lépése volt, hogy a hóna alá nyúlt ezeknek az irtózatos gyalázat bandáknak, mert az hogy ezután az önkormányzatok rabolnak, az semmi javulást nem hoz.

    Közben a szargyalázatmocsok zónák meg csak terjednek és terjednek...
    (össze lehet hasonlítani az óránkénti kétszeres benzinárat, ami horribilisen magas egy szabad ég alatti, fűtetlen, galamszaros terület, például egy háromszor akkora bútorozott lakás havi bérleti díjával, ahol fűtés, világítás, parketta, csempe, nyílászárók, stb...!!!!!!!!)

    Szóval tessék csak durván megadóztatni a fizetőparkolási cégeket
    (a gyalázatos önkorményzati rendszert is eltörölném, az egészet ahol van)
  • immovable #22
    Beszedni az extra adókat rövid s hosszú távon is be lehet mindenféle versenyhátrány nélkül. Példa. Bank fogja és a kártyadíjat évi 150 forintról 160-ra emeli. Észre sem veszed. Hány bankkártya van az országban? Pénz felvételnél x ezred százalékponttal emeli a kezelési költséget. Észre sem veszed. Hányan vesznek fel hányszor egy évben pénzt? Mobil. Emelik fillérekkel a kapcsolási díjat. Észre sem veszed. Hány kapcsolás van egy évben? Bevásárlóközpontok emelik minden terméküket 1 azaz 1 forinttal. Észreveszed? Hol a versenyhátrány?

    Gondolkodni mi?
  • Komolytalan #21
    Lehet hogy én naív vagyok, de te meg nem tudsz gondolkodni. Hogyan kényszerítenek arra, hogy megfizessem az adójukat? Piaci kamatozású hitelem nincs, mert hülye azért nem vagyok. Ha a tesco drágább lesz benzinnel együtt mint a sarki kisbolt, akkor nem járok a tescoba (most is pengeélen táncol, ha csak az árat nézzük). Telefon - ott még van némi verseny a 3 mobilszolgáltató között, van számhordozhatóság, így nem hiszem hogy díjat merne bármelyik is emelni. Vezetékes meg nem érint. MOL: árat emelnek, ezzel kiterjesztik pár km-el azt a határsávot, ahonnan megéri külföldre járni tankolni.

    Szóval nem, nem aggódom azon, hogy bárki is át merné hárítani rám a plusz terheket, mert ha valamelyik ezt meglépné, akkor nagyon gyorsan vevő nélkül maradna. A piacvesztéstől meg minden multi jobban fél, mint az ördögtől.
  • dyra #20
    Stílusod minősít drága 1 bites "barátom".
  • immovable #19
    Stílusod minősít drága 1 bites "barátom".
  • dyra #18
    ne nyomjad már itt vakkert, a te adódból kurvára nem lakik jól egy ember sem. Mellesleg a te iskoláidat ki fizette? Ha beteg voltál kinek az egészségügyi rendszerét vetted igénybe? Na és nem mellesleg melyik ország infrastruktúráját használod?
    Nyomod itt a süket adózó dumát mikor neked is jut bőséggel a közösből. Csak épp az orrodig sem látsz. A rendszer egyben működik ha az általad jónak gondolt módosításokat megcsinálják hirtelen lesz 2 millió ember akinek úgy annyi az egzisztenciájának. Na ezt nincs az a kormány vagy ország ami túlélné. Ésszel kell módosítani a rendszeren. Annyi biztos, hogy kell de csak ésszel és nagyon megfontoltan!