Berta Sándor

Spanyol stratégia a digitális Európáért

Ismertté vált a jelenleg az Európai Unió soros elnöki tisztét betöltő Spanyolország úgynevezett Granada Stratégiája.

A dokumentum kiemelt helyen kezeli a szellemi tulajdon védelmét, illetve a hálózatbővítéseket és -fejlesztéseket. A spanyol szakemberek elsősorban azokra az oldalakra akarnak koncentrálni, amelyeken jelentős mértékben valósul meg szerzői jogsértés. Emellett azonban fejlesztenék az információs társadalmat és a digitális árucikkek, illetve szolgáltatások európai uniós piacát is.

Az anyagban összesen öt fejezet található, amelyek az infrastruktúra-kiépítéssel, az intenzívebb internethasználattal, az elektronikus kommunikációs megoldásokat alkalmazó felhasználók jogairól szóló európai charta kidolgozásával, a digitális tartalmak és szolgáltatások támogatásával, valamint az információs és kommunikációs szektor erősítésével foglalkoznak. Spanyolország január elseje óta az EU soros elnöke és a hivatali idejét az Egyenlőség és Innováció mottó jegyében akarja kitölteni.

A Granada Stratégia kulcsfontosságúnak tekinti a következő generációs hálózatok (NGA) kiépítését. Ezek megvalósulásához és elterjedéséhez azonban mindenképpen szükség van megfelelő szabályozásra, amely megkönnyítheti a befektetéseket. A dokumentum készítői úgy vélték, hogy a jó szabályozás elengedhetetlen, mivel az optikai hálózatok közelmúltbéli kiépítése is ennek hiányában csak nehezen haladt előre. Éppen ezért mielőbb szükség van arra, hogy az Európai Bizottság a gyakorlatba ültesse át a 2009 végén elfogadott szabályozási kereteket. Ezek egyike, hogy a szélessávú hozzáféréseket kötelező univerzális szolgáltatásnak tekintenék és egyszerűbbé tennék a rádiófrekvenciák használatát.

A spanyolok kiálltak az internet semlegessége mellett. Mindez azt jelenti, hogy a felhasználók számára a tartalmaknak könnyen áttekinthetőknek kell lenniük, illetve folyamatosan figyelni és elemezni kell a piac fejlődését, különös tekintettel a versenyjogra, hogy ki lehessen zárni minden visszaélési lehetőséget. Fontos, hogy a különböző platformokon megjelenő tartalmak mindenki számára elérhetőek legyenek. Vagyis az Amazon vagy éppen az Apple által járt út egyáltalán nem elfogadható Spanyolország számára, mivel ezek a cégek technikai megoldásokkal korlátozzák a szabad hozzáféréseket és céljuk a konkurencia versenyből való kizárása, illetve a profit felhalmozása.

A szerzői jogsértések elleni harcot alapvetően a sok illegális másolatot kínáló honlapokra összpontosítaná Spanyolország, azonban konkrét elképzeléseket vagy javaslatokat nem tett.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
Nem érkezett még hozzászólás. Legyél Te az első!