Berta Sándor

Nem adja át az Egyesült Államoknak a banki adatokat a SWIFT

A belgiumi székhelyű vállalat egyelőre semmilyen EU-n belüli banki átutaláshoz kapcsolódó információt nem oszt meg az amerikai hivatalokkal.

A Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication (SWIFT) szóvivője az ORF.at-nek hivatalosan is megerősítette, hogy hiába dolgozott ki az Európai Unió és az USA a banki adatok átadásáról szóló új egyezményt, ők az ebben foglaltakat nem teljesítik. A SWIFT csak akkor hajlandó felülvizsgálni az álláspontját, ha az Európai Parlament (EP) is elfogadja a hivatalosan tavaly november 30-án megkötött megállapodást. Az indoklás szerint az EP döntésének megszületéséig nem jelenthető ki, hogy az Európai Unióban jogbiztonság van.

"Egyszerűen nem adhatjuk ki az adatokat. Amíg az egyezményt az Európai Parlament nem fogadta el, addig a mi szemünkben nem számít jogerősnek. A SWIFT csak akkor továbbíthatja az adatokat, hogy ha minderről egy a gyakorlatba is átültethető megállapodás létezik. Az erről szóló szavazásnak már rég meg kellett volna történnie, de az Európai Tanács túl későn küldte át az EP-nek a szükséges dokumentumokat. A Lisszaboni Szerződés értelmében pedig ebbe a döntési folyamatba így most már az Európai Parlamentet is be kell vonni" - szögezte le a cég szóvivője.

Az egyezmény elvileg idén október 31-ig érvényes. Az Európai Unió és az Egyesült Államok addig dolgozza ki a végleges SWIFT-adatátadási megállapodást. A továbbított információkat az USA hivatalai a Terrorist Finance Tracking Program (TFTP) keretében elemzik ki. Az Európai Parlament várhatóan csak február 10-én tűzi napirendjére a kérdést és nagy a valószínűsége annak, hogy az EP-képviselők nem szavazzák meg a dokumentum elfogadását. Amennyiben ez bekövetkezik és az EP ellenállása miatt az egyezmény nem léphet hatályba, úgy az Egyesült Államok az európai uniós tagállamokkal még mindig köthet banki adatátadási megállapodásokat.

Peter Hustinx európai adatvédelmi biztos az EP-nek küldött levelében ismét bírálta a szerződést, mondván, az durván beleavatkozik az európai állampolgárok magánéletébe és nem védi kellően a banki adataikat a visszaélésekkel szemben.

"Eddig az Európai Unió még egyetlen bizonyítékkal sem támasztotta alá azt, hogy erre az egyezményre és az emberek magánéletébe való ilyen fokú beavatkozásra szükség van. Ezenkívül az sincs biztosítva, hogy az átadott adatokat az amerikai fél valóban csak a terroristagyanús személyek felderítésére és azonosítására használja majd fel. Ráadásul az átadott információkat az USA 15 évig tárolja, ami kiugróan hosszú idő" - írta többek között levelében a szakember.

Az új megállapodás elfogadásakor Németország, Ausztria és Görögország mellett Magyarország is tartózkodott. A SWIFT több mint 200 ország 8300 pénzintézetének forgalmát bonyolítja.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • Tetsuo #11
    Ne szemelyeskedj, inkabb nezzel magadba es gondolkozz!
  • Sanyix #10
    LOL? és én vagyok a hülye? :DDD
  • BlackVoid #9
    Most jon majd a babkormany-teszt.

    Ha Magyarorszag majd kulon megallapodik az adatok atadasarol az sajnos beigazolja eros gyanumat, hogy szovjet bab-orszagbol USA bab-orszag lettunk.
  • pasi29uk #8
    "...Magyarország is tartózkodott. "

    Nocsak nocsak... nálam valakik kaptak 1 piros pontot.
  • ozric #7
    Ennyi ésszel már az utcára is veszélyes kimenned...

    Van egy kis különbség aközött, hogy konkrét gyanú esetén az EU vagy tagország hatóságainak tudtával kérnek le adatokat (akár azonnal, de naplózva), vagy minden egyes magán és céges (!!) banki művelet adatait odaadják 15 éves időtartamra, gyakorlatilag korlát nélküli használatra. Az ugyanis kizárt, hogy az EU-ból bárki megfelelően felügyelhetné az adatokat felhasználó amerikai titkosszolgálatokat (CIA, NSA, Homeland Security, stb.).

    A szellemi szintedhez igazítva: nincs szükség napi 24 órás több szögből készült HD minőségű felvétel többségében a pöcsöd vakarásáról ahhoz, hogy rádverjenek egy szabálytalan parkolást mert egyszer ottfelejtetted a rollered a kocsma előtt. ¿Gringo, no comprende?
  • Sanyix #6
    úúú tényleg! hogy lehettem ilyen buta... holnap át is utalom az összes megtakarított pénzemet a cia-nak hogy védjenek meg a gonosz tenoristáktól!!
    ááá jaj ott a falon egy pók! Szerintem bin laden az miniatűr megfigyelőgépe!
  • Sanyix #4
    "Ilyen faszságot ne írjál már. Létezik terrorizmus, a nyugat-kelet közötti ellentét évszázadokra nyúlik vissza, anno Kis Pippin frank uralkodó korában majdhogynem Európa szívéig jutottak az arabok, a mai Spanyolország területét pl. teljesen el is foglalták."

    És én írok faszságot? Akkor a magyarok terroristák voltak, mert eljutottak franciaországig, sőt a keresztesek is azok voltak, és mindenki aki akkoriban háborúzott :)
    Te valamit nagyon benéztél.
  • Narxis #3
    Ilyen faszságot ne írjál már. Létezik terrorizmus, a nyugat-kelet közötti ellentét évszázadokra nyúlik vissza, anno Kis Pippin frank uralkodó korában majdhogynem Európa szívéig jutottak az arabok, a mai Spanyolország területét pl. teljesen el is foglalták.

    Azonban az igaz, hogy manapság a terrorizmust néhány országban felhasználják arra (is), hogy a lakosság felett teljes kontrollt gyakoroljanak. Ehhez nem feltétlen kell a terrorizmus, bármikor megfigyelnek téged ha akarnak. Az a mókás, hogy az emberek az adójukból tartják fent azokat a szervezeteket amik megfigyelik/megfigyelhetik őket. Te adod annak a rendőrnek a fizetését amelyik pofáncsap ha nem azt csinálod amit a kormány akar, amit szintén a te adódból működtetnek. Érdekes egy világ.
  • Sanyix #2
    terrorizmus nem is létezik, legalábbis nem azok terrorizálnak akikről el akarják hitetni, hanem más főleg azok aki "védeni szeretnének ellene". Kezd is bedőlni a dolog :)
  • ozric #1
    A SWIFT több éves amerikai részről történő adatlopási botrány után nem hajlandó csak úgy kiadni az adatokat.

    Ezek után nehéz eldönteni, hogy úgy általánosságban a terrorizmus okoz nagyobb károkat, vagy az ellene való védekezés (nem a terrorizmust támogatom, csak a túlzott védekezést kritizálom).