Berta Sándor

5 éves a Firefox

Ötödik születésnapját ünnepli a népszerű böngésző, amelynek fejlesztői aligha gondolták, hogy a szoftver ennyire sikeres lesz.

A Firefox 1.0-s verziója 2004. november 9-én jelent meg és ezzel egy valódi sikertörténet vette kezdetét. Miközben az Internet Explorer folyamatosan veszít a népszerűségéből, a Mozilla Alapítvány programja fokozatosan növeli a piaci részesedését, ami napjainkban már 25 és 35 százalék közötti értékre tehető. "Utólag visszatekintve egy kis nonprofit szervezetként a Microsoft ellen fellépni őrültségnek tűnik. De éppen ezért tesz annyira büszkévé a Firefox mostani sikere. Már elértük két fő célunkat: választási lehetőséget adtunk a felhasználóknak és hozzájárultunk a webes innováció támogatásához. - jelentette ki Tristan Nitot, a Mozilla Europe elnöke.

"Az erős verseny természetesen nem teszi egyszerűbbé az életünket. Ráadásul a Chrome mögött álló Google - a Microsofttal ellentétben - egy olyan vállalkozás, ami teljesen a webbel együtt nőtt fel. Ugyanakkor olyan fejlődésről van szó, amit mi mindig is akartunk és amiből elsősorban a felhasználók profitálnak. Mi a folyamatra reagálva először is tovább fogjuk csökkenteni az egyes verziók kiadása közötti időt. A Google-lel kötött együttműködési szerződésünket tavaly három évvel meghosszabbítottuk. De felkészültünk arra az esetre is, ha ez a kooperáció hirtelen véget érne. Erről azonban egyelőre szó sincs, a Google is profitál a forgalmunkból és ennek köszönhetően még több forrást fordíthatunk a Firefox fejlesztésével kapcsolatos projektekre" - tette hozzá.

Nitat szerint az egyik leglényegesebb különbség, hogy minden vetélytársuk a tőzsdéken bejegyzett cég, ők pedig egy nonprofit szervezet. Ez azt jelenti, hogy a fejlesztéseknél elsősorban a felhasználókra és a web nyitottságára támaszkodnak és nincsenek egyéb stratégiai érdekeik. Figyelembe veszik ugyanakkor az internetezők véleményét és érdekeit. Jól példázza ezt a Mozilla Weave technológia, amely lehetővé teszi, hogy a bizalmas és személyes adatok a mobiltelefon, a notebook és a PC szinkronizációjakor is védettek legyenek.

Nitat az interjúban kitért a várható megjelenésekre és újdonságokra is: "A Fennec egy teljes értékű Firefox-adaptáció, ami a következő 3.6-os Firefox változat motorjára épül és amit egy érintőképernyős funkcióval egészítenek ki. Ezenkívül a Firefoxban megszokott kiegészítések is használhatóak lesznek benne. Szóba került, hogy az 1.0-s verzióba integráljuk a Weave-technológiát, amely teljesen új lehetőségeket kínál a böngészőszinkronizációban. A mobil Firefox-kliens 1.0-s kiadása ez év végén jelenik meg és először a Maemo linuxos platformon lesz elérhető. Ilyet használ például a Nokia Internet Tablet N900. Ezzel párhuzamosan dolgozunk az Android és a Windows Mobile rendszerekkel kompatibilis változatain is."

Nitat leszögezte: a jövő sikeres böngészője mindenképpen kapu marad a világhálóhoz és ezzel a legfontosabb szoftver lesz egy számítógépben. Éppen ezért használatának egyszerűnek kell lennie és örömet kell okoznia. Ugyanakkor a felhasználók azt akarják érezni, hogy a böngésző az övék és az ő igényeiknek megfelelően személyre szabható - függetlenül attól, hogy a funkciókról vagy a kinézetről van szó. A Firefox fejlesztői ezért az új verziók kifejlesztésekor továbbra is ezeket a szempontokat fogják szem előtt tartani.

A StatCounter adatai szerint a Firefoxnak Európában már közel 40 százalékos piaci részesedése van. Németországban már a felhasználók kétharmada Firefoxot használ. A böngésző jelenleg 1,12 milliárd letöltésnél és 330 millió rendszeres használónál tart. A Net Applications felmérése szerint a szoftver globális piaci részesedése jelenleg 24,07 százalék, míg az Internet Exploreré 64,64 százalék. A harmadik a Safari 4,42, a negyedik a Chrome 3,58, míg az ötödik az Opera 2,17 százalékkal.

"A Mozilla sikere azért meglepő, mert a megjelenésekor az Internet Explorernek közel 100 százalékos piaci részesedése volt, és megvolt az az előnye is, hogy szabvány böngészőként előre volt telepítve minden Windowst futtató PC-n. A Safarira ugyanez volt igaz az Apple készülékeinek esetében, az Operának pedig innovációs előnye volt" - jegyezte meg Vince Vizzaccaro, a Net Applications alelnöke. A Firefox azonban jött és meggyőzött. Egyelőre még nem mindenkit, de az öt év alatt elért teljesítményre a fejlesztők így is méltán büszkék lehetnek.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • MacropusRufus #34
    mert nem bírtom kihagyni: 5 év alatt eljutottak oda, hogy az IE biztonságosabb mint a Tűzróka... :(( ez azért szánalmas.
    Ja és a Chrome sem valami szuper, jelneleg az Opera a best.

    "A tanulmány külön foglalkozik a böngészők biztonságával is, és meglepő módon az általában biztonságosnak tartott Firefoxban találták a legtöbb sebezhetőséget, az összes böngésző összes biztonsági réséből 44 százalékkal részesedik a Firefox. A második az Apple Safarija 35 százalékkal, és látványos növekedéssel a hibák számában tavaly óta (ennek az oka nagyrészt a böngésző iPhone-os verziója). A közvélemény szemében legkevésbé biztonságos Internet Explorer csak a hibák 15 százalékáért felelős, és alig 6 százalékos aránnyal az Opera számít ma a legjobbnak."

    forrás: index.hu

  • sh0x #33
    Chromeban már benne van a HTML5 ..... :) erről ennyit
  • krajcsovszkig #32
    Egyáltalán van abban HTML5? :P Én asszem nemrég olvastam valahol hogy a chrome (lesz?) az első, amiben benne van (lesz).
    Meg az még elég friss dolog, természetes ha bugos
  • krajcsovszkig #31
    Viszont a legtöbb "hivatalos" honlapot csak ie-re optimalizálják, aminek következtében sokszor csak azon működik... (Egyébként chromeon egész jól mennek azok is, ha nincs letiltva mint pl. az e-felvételinél, viszont pl az SZTE ETR-je firefoxon xar, pedig ez "az" opensourceos egyetem)
  • Cat 02 #30
    Egyébként nektek meg html5 FF-szal ? Mert nekem pl audio tag nem ment =\|
  • djw #29
    céges környezetben bevállt az IE? :D ezt át kéne gondolnod... Az IE - az összes verziója - ipari hulladék. Szaványokat nem követ, hanem csinálni akar. A FF, bár túl van hájpolva (ennek ugye van magyar megfelelője is?), mégis követi a szabványokat és ha azt mondom, hogy 0px távolság, akkor FF-ban, operában, szafariban, krómban az 0px, IE-ben meg nem... akkóó... mi vált itt be?
  • krajcsovszkig #28
    Gondolom ez valami javascript benchmark lehet, ami kábé annyit jelent hogy a böngésző egy javascriptes oldal letöltése után mennyi idővel jeleníti meg azt, meg hogy mennyire szaggatnak rajta a különböző scriptek/animációk/egyéb giccsek.
  • Molnibalage #27
    És ez mit mutat? Egyik tengelyen sincs semmi. Jobb oktatási intézményeben az ilyen grafikonra mondják, hogy lószar.

    Azt sem értem, hogy mit értetek böngésző sebességen. Arra verittek, hogy az egyik 1.6 a másik meg 1 sec alatt tölt be? A sávszél a döntő.
  • Ferrer #26
    5 éves a Firefox, szóval éljen a Safari
  • krajcsovszkig #25
    Fúj de utálom a FireFoxot...

    Egyébként boldog szülinapot! :D:D