Berta Sándor

Érkezik a Wikireader

Az Openmoko bemutatta a Wikireader nevű készülékét, amely lehetővé teszi, hogy bárki akár túrázás közben is hozzáférjen a Wikipedia online lexikon anyagaihoz.

Az eszköz tervezésekor a szakemberek az egyszerűségre törekedtek és sikerült is egy olyan terméket kifejleszteniük, amelyen egyetlen felesleges gomb sem található. Amint a nevéből is kitűnik, a Wikireadernek egyetlen célja van: a Wikipedia mintegy 3 millió cikkéhez való hozzáférés biztosítása. A készülék működtetéséhez és a tartalmak előhívásához mindössze három gombra van szükség és az olvasó elfér akár a nadrágzsebben is. A negyedik gomb a Wikireader ki- és bekapcsolásáért felel.

Az egyszerűség már a kijelző esetében azonnal szembetűnik: a beépített érintőképernyő ugyanis fekete-fehér, kizárólag szövegeket tud megjeleníteni, viszont akár erős napfényben is jól olvasható. A háttérvilágításról ugyanakkor a felhasználóknak le kell mondaniuk. A telepített szoftver és a három funkciógomb segítségével bárki kereshet a Wikipedia anyagai és az előzmények között, illetve véletlenszerűen is megjeleníthet cikkeket. Az érintőképernyőnek köszönhetően lehetőség van a szövegek görgetésére.

Klikk ide! Klikk ide! Klikk ide! Klikk ide! Klikk ide! Klikk ide!
Klikk a képekre a nagyobb változathoz

A Wikireader két AAA-elemmel működik és az üzemideje - normál alkalmazás esetén - maximum 1 év. Az elemek mellett lehetőség van újratölthető akkumulátorok használatára is. A megjeleníthető tartalmak egy MicroSD memóriakártyáról tölthetők be. Az adathordozón nem csak Wikipedia-anyagokat lehet tárolni. Fontos azonban, hogy a kártyát a használat előtt meg kell formázni. A felhasználóknak lehetőségük van arra, hogy maguk keressenek ki tartalmakat és ezeket töltsék fel a memóriakártyára, illetve arra is, hogy negyedévente az Openmokotól rendeljenek egy újabb adattárolót. Utóbbi szolgáltatás ára 29 dollár.


A Wikireader szoftvere teljes egészében nyílt forráskódú. A thewikireader.com oldalon és az Amazonnál megvásárolható termék bevezető ára 99 dollár.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • wolverine375 #9
    Hogy mikre nem képes a technika!:P Am akkor most ebben van net? Vagy tényleg csak egy ebook reader? Mondjuk ennyi pénzért az ember kap egy alap pda-t amin szintén lehet olvasgatni, sőőt pasziánszozni:P
  • kvp #8
    Ez egy teljesen korrekt ebook olvaso. Az lcd a letezo legolcsobb erinteserzekeny, a mikrovezerlo (processzor) is, a memoriakartyan kivul nincs is benne semmi hattertarolo. Grafikat is meg lehet rajta jeleniteni, a billentyuzet is ugy van kirajzolva, csak ha ki is hasznaljak akkor nem fert volna bele a wikipedia, mert az angol valtozat kepek es history nelkul kozel 4Gb-os bz2-vel tomoritve.

    A konkret hardver ismerete nelkul en ez egy spi-s lcd-bol egy 8 bites mikrovezerlobol, egy feszstab ic-bol es par ellenallasbol raknam ossze. Az sd kartya illeszese ugyancsak soros, mint az lcd-je, tehat a mikrovezerlon ez ket soros link-el (8 tu), 4 analog es 4 dititalis bemenettel meg lehet csinalni. A history tarolasara szokott lenni a vezerlokben egy kis lokalis flash a programkod mellett. Az egesz ara kb. 10-12 ezer forint lenne hazilag. Ok 18-ert adjak formatervezett dobozzal, megirt szoftverrel es 4GB-os memoriakartyaval, raadasul osszeszerelve.

    Ha nincs elerheto elem a kozelben, akkor lehet kapni ceruzaelem formaju csatlakozoval rendelkezo napelemeket vagy tekeros generatort. Az egyetlen ami hianyzik az a egy villogo Don't panic boot logo, de ha tenyleg open source, akkor ez hozzaadhato hazilag is, mint ahogy a grafika es a szabvany ebook megjelenito is. (marmint ha valaki tud beagyazott mikrovzerlot programozni) A fekete feher lcd elvileg kepes szurkeskalat is kezelni, ha pwm-ben hajtuk meg a kepernyo buffereket valtogatva.

    Anno nekem texas instruments szamologepen 8 szurke ertekig mukodott a pwm-es megoldas es azt pdf-ek olvasasara es gif-ek megjelenitesere is sikerult betanitani, viszont 4 aaa-s ceruzaelemmel ment atlag fel evet es tobbnyire az olvasason meg a pacman-en es a tetriszen kivul differencialegyenlet-rendszereket oldattam meg vele. Azon a regi gepen (kb. ugyanekkora grafikus kijelzon) olvastam az elso ebook-omat, meg 1998-ban.
  • logs #7
    jaja, csak a "Don't panic!" neon hiányzik a hátuljáról :D
  • etzel #6
    LOL, megcsinaltak a Galaxis Utikalauzt :-)
  • pixx #5
    Nesze neked e-reader 400 us dollárért, itt van 99 dollárért, és még hordozható is(nem könyv méretű), plusz 1 évig bírja a két AAA-s elemmel...kell ennél több...
  • alfa00red #4
    "A megjeleníthető tartalmak egy MicroSD memóriakártyáról tölthetők be. Az adathordozón nem csak Wikipedia-anyagokat lehet tárolni."
  • KillerBee #3
    "a beépített érintőképernyő ugyanis fekete-fehér, kizárólag szövegeket tud megjeleníteni"

    Kár volt ennyire lebutítani.

  • Ferrer #2
    Nahát ez olyan abszurd dolog, mint amikor ki akarták a teljes Wikipédiát nyomtatni..
  • waterman #1
    tehát ez egy off-line, energiatakarékos, háttérvilágítás nélküli olvasó kocka.
    biztos nagyon jó, meg leírják a honlapjukon, hogy még a festést is lespórolták, hogy olcsóbb legyen.
    DE. én nem tudom egyszerűen felfogni, hogyha már csinálnak valamit, akkor miért nem úgy csinálják, hogy az másra is jó legyen? raknak bele egy normális méretű esetleg e-papír kijelzőt (jó az mondjuk drága), meg egy sd kártyaolvasót. és esetleg kicsit lapítják, mert ez a forma minden, csak nem ergonomikus és tádááám! kapnak is egy e-book olvasót, amin rajta van a wikipédia, de más e-bookot is lehet vele olvasni. egyszer megveszem, örülök neki, aztán érdeklődés hiányában elmegyek veszek egy e-olvasót is, mert arra azt töltök amit akarok.