Berta Sándor

A videótelefonálás megváltoztathatja a kommunikációt

A korszerű kommunikációs technológiák már eddig is nagy mértékben megváltoztatták az életünket. A szakembereket azonban leginkább arra kíváncsiak, hogy milyenek lesznek a jövő szociális kapcsolatai?

A mobiltelefonok, a chatek, az e-mailek és a videotelefon-rendszerek rendkívül kényelmes és rugalmas kapcsolattartás tesznek lehetővé, akár nagy távolságra is. A világ két pontján élő embereknek már nem kell repülőre szállniuk, ha beszélni akarnak egymással, elég csak leülniük a számítógépeik elé és már szóba is elegyedhetnek. A kérdés azonban az, hogy ezek a technológiák megváltoztatják-e és ha igen, milyen mértékben a közösségi kapcsolatokat? Létrejöhetnek-e például transzatlanti kétszobás lakások vagy virtuális lakóközösségek?

Sok felhasználó élete a webkamera, a chatek, az azonnali üzenetküldő alkalmazások vagy a Skype nélkül ma már szinte elképzelhetetlen lenne. A technika azonban csak néhány éve jutott el arra a szintre, hogy a képminőség megfelelő és az adatátvitel sem akadozik. A megapixelek és a szélessávú internethozzáférések korszakában ma már senkinek sem okoz gondot egy megfelelő minőségű távkapcsolat létrehozása. A globalizált világra a választ a videotelefon-rendszerek jelentik. Még soha nem volt akkora igény a multimédiás kommunikációra, mint napjainkban.

Ezek a megoldásoknak az alkalmazása ma már teljesen elfogadott, akár a magán-, akár az üzleti életről legyen szó. Sőt, pont a gazdasági válság miatt dönt számos cég úgy, hogy inkább videotelefon-konferenciákat tart, mert jóval olcsóbb és biztonságosabb, mint több tíz vagy száz menedzsert repülőgépre ültetni. Az ötlet nem új keletű. Már hat évvel ezelőtt közös transzatlanti reggelire gyűltek össze az Existart és a c-base kultúrcsoportok tagjai. Az egyik tábor az egyesült államokbeli Uticában, a másik a berlini Alexanderplatzon ült le reggelizni. A nem mindennapi kísérletet dokumentálták, így annak részletei a mai napig felfedezhetők.

De hiába a tökéletes minőségű hang- és képátvitelre képes technológiák, az embereknek igényük van arra, hogy a másikkal szemtől szemben legyenek, lássák. Ez az emberi természetben rejlik. Könnyen lehet azonban, hogy a technikai lehetőségek változásával új társadalmi modellek jönnek létre és az életünk még nagyobb mértékben megváltozhat. Éppen úgy, amikor megjelent és elterjedt az internet.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • Epikurosz #5
    Nekem is van előlapi kamerám, de még sosem használtam, mert nincs kivel.
    Nagy hülyeségnek tartom, hogy az emberek idegenkednek a webkamerás beszélgetésektől. Persze, ez is csak részben igaz, mert nagyon sokan használják. Az ilyen beszélgetések során - miután a friss felhasználóknak sikerült túltenni magukat a kezdeti lelkesedésen, majd a lefitymáló hozzáálláson - normális, tartalmas kommunikációt lehet folytatni.
  • kovik #4
    Hát szerintem nem lesz jelentős változás. Az oké, hogy távoli családtagok msn/skype-ot használnak, és a webkamerát is bekapcsolják, mert nem láthatják egymást másképp. Még a konferenciáknál, megbeszéléseknél is elképzelhetőnek tartom a dolgot. Meg egyszerű esti beszélgetéseknél, ha mondjuk a két ismerős távol lakik egymástól, és nem tudnak találkozni valami okból.
    Viszont szerintem ez soha nem fogja helyettesíteni a személyes beszélgetéseket. A személyes találkozásra szükség van.
    Egyébként meg egy kezemen meg tudnám számolni mikor használtam webkamerát, vagy mikor használtam telefonon a videótelefonálást. Webkamerám azóta van, mióta a laptopom meg van, asztali géphez magamnak nem fogok venni szerintem soha, mert nem használnám. Videotelefonálást meg kb 2x kipróbáltam, de elég is volt belőle ennyi. Pedig már az első 3g-s nokiák közül is használtam egyet-egyet, és azóta szinte mindegyik telefonomon volt első kamera, amit persze nem használtam semmire. Jelenleg is van a telefonomon első kamera, de eszembe nem jutna hogy videóhívást kezdeményezzek, függetlenül attól, hogy mennyibe kerül (pedig a családban ingyen beszélünk).
    "kiveve az agyhalott keszulekeket mint pl. az iphone" erre válaszolva: ezek szerint rengeteg agyhalott készülék van. Érdekes módom a család 5 tagjából csak nekem van első kamerás telefonom. Tehát akkor ők mind agyhalottak? Azért szerintem ez egy nagy baromság. Egyébként meg most tervezek iPhone-t venni, és kb le****om hogy nincs benne első kamera, így nem tudok videotelefonálni. Kb ez a lehetőség az utolsó amit egy telef vásárlásánál érdekel, már ha egyáltalán érdekel.
  • bakagaijin #3
    Én már csináltam elsőkörös állásinterjút skype-on keresztül, de személyes találkozás mindenképp kell. Csomó minden egyszerűen nem jön át, az igazán komoly beszélgetésekhez meg le kell ülni ebédelni / el kell menni sörözni. (Rejtő írta azt hogy Irodában senki nem szeret hivatalos ügyekkel foglalkozni.)

    Szerintem lesznek video-falak/szomszédok (ld. még 451 Fahrenheit), de ezek inkább SecondLife jelleggel, érzelempotlónak, kb mint a szappanoperák.
  • kvp #2
    Videokonferencia mar nagyon reg ota letezik, az elsot meg valamikor a 60-as evekben hoztak ossze. Videotelefonok is voltak mar a 80-as evekben is (persze nem nallunk). Az emberek nem szeretik hasznalni, de ha ugyanannyiba kerulne mint a sima hanghivas, akkor egyre tobben kezdenek el alkalmazni. A legtobb 3g-s telefon mar kepes ra (kiveve az agyhalott keszulekeket mint pl. az iphone) es mara mar minden szolgaltato lehetove teszi a techonlogia hasznalatat.

    Kik hasznaljak a skype-os/msn-es videohivast: Egymastol viszonylag messze szakadt csaladtagok, akik mashogy nem tudnanak talalkozni. Jo pelda erre a kulfoldon dolgozo ferj/gyerek, akit csak igy lathatnak a rokonai. Masik kategoria a most fiatal generacio, akiknek mar termeszetes, hogy a gepen levo webkamerat is bekapcsoljak chat kozben, hogy pl. a baratnok lathassak egymast.
  • globint #1
    Ez sajna az egyik igazság: "De hiába a tökéletes minőségű hang- és képátvitelre képes technológiák, az embereknek igényük van arra, hogy a másikkal szemtől szemben legyenek, lássák."
    Már több esetben megtörtént, hogy Skype videotelefont ajánlottam egy - egy új partneremnek a kapcsolattartásra, de sokan elzárkóznak ettől. Egy részük nem használja a gépét ilyesmire, sőt számítógépet sem használ.... Itt most az én korosztályom üzletfeleiről beszélek. Másik részük pedig bár használja, de komolytalannak tartja az ilyen módon történő megbeszélést.....
    Nem tudom, az Amerikában van-e ilyen, de állítólag mi 50 évvel vagyunk az USA mögött, talán ebben is....