HENT hírlevél

Érnek valamit az illegális letöltésre figyelmeztető üzenetek?

Újabb szavazást indított honlapján a TorrentFreak. Ezen a héten arra keresik a választ, hogy hogyan reagálnának a torrentezők, ha illegális letöltésre figyelmeztető e-mailt kapnának az internetszolgáltatójuktól.

Az elmúlt hetekben egyre több olyan hír látott napvilágot, amelyek arról számoltak be, hogy a különböző államok kormányai és az érdekvédő szervezetek az internetszolgáltatókat bevonva próbálják felvenni a harcot az illegális letöltéssel és a kalózkodással szemben. Az elképzelések szerint az internetszolgáltatók figyelmeztető üzenetet küldenének azon előfizetőik számára, akik a szolgáltatást jogsértő tevékenységek folytatatására használják. Amennyiben három alkalomnál többször lenne szükség ilyen felszólítás kiküldésére, a felhasználó internetkapcsolatát átmenetileg felfüggesztenék.

Ilyen intézkedéssel büntetné az illegális letöltést többek között az Amerikai Lemezkiadók Szövetsége (Recording Industry Association of America, RIAA) az Amerikai Mozgókép Szövetség (Motion Picture Association of America, MPAA), és az Ír Lemezkiadók Szövetsége (Irish Recorded Music Association, IRMA) is. Néhány országban szintén felvetődött hasonló rendszer bevezetése. Új-Zélandon a kormány ez év februárjában léptette volna hatályba az erről szóló intézkedést, de mivel nem sikerült közös nevezőre jutnia az érintettekkel a jogszabály gyakorlati alkalmazásáról, felfüggesztette a bevezetést.

Franciaországban szintén erős ellenállásba ütközött a vonatkozó törvénytervezet. A javaslat a felsőház jóváhagyása után márciusban került a nemzetgyűlés elé, amely viszont még nem döntött a kérdésben. Mindemellett az Európai Unió a múlt héten a módszer alkalmazása ellen foglalt állást arra való hivatkozással, hogy az internetkapcsolat bírósági döntést mellőző megszüntetése sértené az alapvető állampolgári jogokat. "A feltételezett jogsértők internetkapcsolatát csak akkor lehet megszüntetni, ha a bíróság jogerősen így rendelkezett" - kommentálta a kérdést Viviane Reding, az információs társadalom és a média ügyekért felelős EU biztos.

A hírekre reagálva a TorrentFreak úgy döntött, felmérést indít a felhasználói körében, hogy kiderítse, hogyan reagálnának a torrentezők az ilyen jellegű figyelmeztető üzenetekre. A honlapon feltett kérdésre eddig több mint tízezer szavazat érkezett. A válaszadók több mint 90 százaléka nem hagyna fel a letöltéssel a figyelmeztetés hatására, de ezek között csak 15 százalék körüli az aránya azoknak, akik változatlan formában folytatnák a letöltést. 40 százalék válaszolt úgy, hogy óvatosabban, és körültekintőbben töltenének le az üzenet kézhezvétele után. Szintén 40 százalék állította, hogy megpróbálná titkosítani az adatait, hogy ne váljon azonosíthatóvá. Mindezek mellett kevesebb, mint 10 százalék gondolja úgy, hogy ha figyelmeztetést kapna, akkor nem töltene le többé fájlcserélő oldalakról.

A TorrentFreak felmérése nem reprezentatív, így az adatok nem általánosíthatók, és nem vonható le belőlük mélyreható következtetés. Ugyanakkor a válaszadási arány ismerete hozzájárulhat ahhoz, hogy a jogvédők képet kapjanak a torrentezők attitűdjeiről, és a bevezetett, illetve tervezett intézkedések lehetséges hatásáról.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • hottold #4
    vastagon f*s*k bele a pofájukba:

    - egyrészt mert a torrentnek van saját beépített titkosítása és az hogy xy bárhol is felírta az IP címemet , akármilyen trackeren, az még nem bizonyíték bíróságon, ugyhogy dugják fel maguknak az IPmet ,
    - másrészt ha valaki ennyire darázik hogy lenyomozzák , az még plusszba rá tud húzni egy TOR proxy-t is az adatforgalomra, ha kiválasztja a SOCKS5 proxyt majd címnek beírja, hogy 127.0.0.1 portnak pedig hogy 9050 , miután elindította a TOR-t, (így sem lesz lényegesen lassabb a letöltés kb. 1 nap helyett 2 nap alatt töltődik le egy DVDnyi anyag)
  • Alvarez999 #3
    Tévedsz. :)

    Elég, ha az IP-d feltűnik egy swarmban. Még a nagy privát trackerekbe is simán be lehet így szivárogni, hiszen vannak, akik elég nyíltan árulnak accountokat ilyen helyekre.
  • bakagaijin #2
    A szolgáltató máshogy is tudhatja, mint az általad leírt módon. Egyszerű: valamelyik amerikai jogvédő passzol neki egy ilyen információt, a szolgáltató pedig továbbítja az előfizetőnek egy ilyen levél formájában. Az amerikai campus-oknál ez volt a menet. Hogy honnan tudja a jogvédő? Hát mert pl. haxor csoportokat bérel akik szállítják neki ezt az információt, mint az kiderült nemrégen.
  • kisspepe #1
    Jogilag szerintem ez nem megvalósítható. Ahhoz, hogy a szolgáltató biztosan tudja, hogy én illegális tartalmakat töltök le az internetről, ahhoz bele kell néznie a csomagokba. Ez viszont alkotmányellenes. Úgyhogy szerintem küldhetnek olyan levelet, hogy illegális tartalmat töltök le, de jogilag bizonyítani szerintem nem lehet.

    Vagy tévedek?

    Mindenesetre ha tévedek is, mindenre van megoldás.