SG.hu

IPA: Magyarország marad a megfigyeltek listáján

Magyarország évek óta, javulás nélkül a "Megfigyeltek Listáján" található, és a 2009. február 17-én közzétett idei "SPECIAL 301" jelentés tanúsága szerint 2009-ben sem lesz ez másként.

Az IIPA, a Nemzetközi Szellemi Tulajdonvédelmi Szövetség független szervezetként minden évben helyzetjelentést küld az Egyesült Államok Kereskedelmi Minisztériumának, mely egyben ajánlásokat is tartalmaz. Az általuk vázolt kép közép- és hosszútávon befolyásolja az egyes országok részvételét a szellemi tulajdonvédelmet igénylő iparágakban - például a szabadalmak, védjegyek egyre több iparágban válnak alapvetővé -, nem is beszélve a film- zene- szoftver- és média-iparról.

Az IIPA (Nemzetközi Szellemi Tulajdonvédelmi Szövetség) "SPECIAL 301" jelentése 48 országot vizsgálva minden évben körbejárja a szellemi tulajdon elleni jogsértések kérdéskörét, elemzi, hogy milyen intézkedések és reformok lennének szükségesek a kalózok elleni küzdelemben, illetve alapvető piaci korlátozások bevezetésére tesz javaslatot. Az idei jelentésben a legnagyobb hangsúlyt az on-line lehetőségek teremtette kihívások kapták.

Az IIPA idén 13 országot helyezett a kalózkodás szempontjából "Kiemelten Megfigyeltek Listájára": Argentínát, Bruneit, Kanadát, Chilét, Egyiptomot, Indiát, Indonéziát, Mexikót, Pakisztánt, Kínát, a Fülöp-szigeteket, Oroszországot és Thaiföldet.

IIPA javaslata alapján az alábbi 25 ország - köztük Magyarország - a "Megfigyeltek Listáján" található: Belorusszia, Brazília, Bulgária, Costa Rica, Görögország, Izrael, Olaszország, Kazahsztán, Kuvait, Libanon, Malajzia, Peru, Lengyelország, Románia, Szaúd-Arábia, Dél-Korea, Spanyolország, Svédország, Tádzsikisztán, Törökország, Türkmenisztán, Ukrajna, Üzbegisztán és Vietnám.

Külön említést érdemel kilenc ország, nevezetesen Azerbajdzsán, Banglades, Kolumbia, Hong Kong, Japán, Jordánia, Nigéria, Svájc és Tavian. A jelentés szerint a kalózkodás mértéke Paraguayban a leglesújtóbb.

Magyarország kapcsán a "SPECIAL 301" rámutat, hogy sem a fogyasztók, sem a törvényhozók nem támogatják teljes mértékben a jogvédelem ügyét, ugyanakkor megemlíti, hogy az elmúlt évben a jogvédők és a joggyakorlók továbbra is együttműködtek a kalózok elleni küzdelemben. A rendőrök, a vámosok, az ügyészek és a bírák szellemi-jogvédelmi oktatásban részesültek, ám a rendőrség - bár alapvetően jó munkát végzett az internetes bűnözők lefülelése terén -, sajnos nem rendelkezik elég fejlett technikai bázissal ahhoz, hogy ezt a súlyos problémát megfelelő módon kezelni tudja.

A jelentés úgy látja, hogy hazánkban az ügyészek és a bírák még mindig nem tekintik igazán súlyos bűnnek a szellemi jog megsértését, s az effajta ügyekben meghozott ítéletek nem elég elrettentő erejűek. A jogvédők - köztük az ASVA, az Audiovizuális Művek Szerzői Jogait Védő Közcélú Alapítvány - abban reménykednek, hogy a kormány által 2008-ban létrehozott újH Hamisítás Elleni Nemzeti Testület (HENT) jelentős eredményeket mutat majd fel 2009-ben, s így Magyarországon mind az internetes, mind a "piaci" kalózkodás csökkenő tendenciát mutat majd.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • Lacee83 #9
    A minimálbér 71000Ft egy eredeti szoftver, 8-12E hát igen gondolom ez nem számít enyhítő tényezőnek. Éhen senki sem fog halni inkább letölti és kifizeti a számláit. Igazuk van.
  • uniu #8
    "Kérlek: ha több legális tartalmat vásárolnak az állampolgárok, többet adóznak belőle, így a legszegényebb réteg a magasabb juttatások miatt nem lesz rászorulva a "megélhetési" bűnözésre." Nagyon naiv vagy! Nem a magyarokrol(es mas kulturalt nepekrol) van szo es a kisnyugdijjas nenikrol. Pl.: Szojkaek szted azert bunoztek mert csak egy(?) X5-os BMW-re futotta ?

    Masik: mar igy is kibaszott sokat adozom, kerlek! Es ezt nemcsak en erzem igy!
  • menetrend #7
    A jogvédők nyakába.
  • Stirner #6
    Szóval megfigyelés alatt maradunk..és most hova szarjak? :)
  • aaaaa #5
    Az a legszegényebb segélyezett réteg, ha többet kap, többet piál, cigizik játékgépezik el. Nem véletlenül tart ott ahol tart.
  • asdasdasd #4
    Ez nem top25. A top az 13.

    Kinát és Hong Kong-ot külön kezelik?

    Azért svédekkel együtt lenni jó. Ezek azok az országok, akiknél van jogvédelem, de nem nyalnak tövig a jogvédőknek. Pl magáncélú felhasználás...
  • CybeRick #3
    izrael is ott van a top25-ben velünk együtt.... miből lesz a cserebogár?
  • ntom #2
    Kérlek: ha több legális tartalmat vásárolnak az állampolgárok, többet adóznak belőle, így a legszegényebb réteg a magasabb juttatások miatt nem lesz rászorulva a "megélhetési" bűnözésre.

    [apróbetű]
    Kivéve persze, ha az a bűnözés poénból történik, avagy az adott társadalmi réteg normája nem ítéli kellőképpen el.
    Továbbá akkor sem ér sokat, ha a befolyt összegből x+1 jogvédő szervezetet tartunk el, vagy az állam az újraelosztás során nagyobb működési költséget produkál, mint a legpofátlanabb uzsorakamatos.
    Peace :)
    [/apróbetű]
  • aaaaa #1
    Amíg ha egy napbarnított útonálló rabló késsel nekitámad valakinek és csak kissé vágja meg, ezáltal megússza könnyű testi sértéssel rablógyilkossági kísérlet helyett, addig miért kellene ezeket a "szörnyű" kalózkodási eseteket súlyos problémaként kezelni ?
    Inkább az egyre terjedő erőszak ellen alakíthatnának valami testületet, de hát maffiát alapítani és védelmi pénzt szedni, a Tescoból naponta tízszer lopni , tanárt, igazgatót verni, fát, színesfémet,terményt lopni legális, főleg ha holmi elnyomott kisebbség műveli eme tevékenységeket, aki nem tud másképp megélni...
    Persze ennek felszámolására soha nem lesz elég pénz, meg főleg kellő akarat...
    Az embereket inkább foglalkoztatja az, hogy mikor rabolják ki, vagy verik össze fényes nappal az utcán, vagy rámolják ki a lakását, kertjét, nyaralóját, mint az, hogy egyes kalózok miatt néhány amerikai filmgyártóknak, vagy kiadónak eggyel kevesebb Ferrarira telik az idén.