HENT hírlevél

Egyre hevesebb a vita a francia kalózkodás elleni törvényről

Az illegális fájlcserélést az internetkapcsolat felfüggesztésével büntető francia törvénytervezet a múlt héten került a nemzetgyűlés elé. Miközben a politikusok a jogszabály rendelkezéseiről vitáznak, az internethasználók fekete képernyőkkel tiltakoznak a törvény ellen.

A francia kormány egy felmérésre reagálva döntött úgy, hogy szigorítani kell a szerzői jog védelmét előirányzó törvényeket. A kutatás szerint ugyanis háromból egy francia internetező tölt le illegálisan videót, zenét és egyéb fájlokat az internetről. Ez azt jelenti, hogy a 30 millió francia internet előfizető közül körülbelül 10 millió tölt le jogtalanul különböző tartalmakat a világhálóról. A kutatásból kiderült az is, hogy a jogtalan filmletöltések száma meghaladja a napi 450 ezret az országban.

Az új törvénytervezet, amelyet a francia felsőház már elfogadott, az internetkapcsolat akár egy évig tartó felfüggesztésével büntetné azokat, akik az ismételt figyelmeztetés kiküldése ellenére továbbra sem hagynak fel az illegális letöltéssel. A jogszabály mögött a kormánypárt mellett a médiaipar szereplői is felsorakoztak. A törvény előkészítésében közreműködtek a film- és zeneipar képviselői, emellett több mint ötven híresség, köztük Johnny Hallyday és Charles Aznavour írt alá egy, a törvénytervezetet támogató petíciót. A támogatók remélik, hogy a szigorú fellépés, az internetkapcsolat felfüggesztésétől való félelem az illegális helyett a legális letöltési lehetőségek felé irányítja a netezők figyelmét.

A francia törvénytervezet rendelkezései több ponton egyeznek az új-zélandi kormány által bevezetni kívánt törvénymódosítás, a Section 92A rendelkezéseivel, hiszen mindkét törvény az internetkapcsolat időleges megszüntetését írná elő az illegális letöltés büntetéseképpen. Ahogy az új-zélandi, úgy a francia törvény is heves ellenállást váltott ki a jogvédők és a felhasználók körében. Az ellenzők Franciaországban is azzal érvelnek, hogy a büntetés ezen módja sérti az alapvető emberi és állampolgári jogokat, és aggályosnak tartják a büntetendő személy azonosításának módjait is.

A francia internetezők új-zélandi társaik példáját követve, a saját eszközeiket felhasználva tiltakoznak. A "Quadrature du Net" nevű csoport a képernyők szövegeit kitakaró fekete bannerek alkalmazására szólította fel a törvényt ellenző internetezőket. A kormány által támogatott "Szeretem a művészeket" portál ellenpontjaként létrejött a "Szeretem az internetezőket" honlap is. Itt ugyanúgy kérdések és válaszok formájában, videók segítségével, és a törvényt ellenző politikusok álláspontjának terjesztésével buzdítják ellenállásra a netezőket.

Az új-zélandi tiltakozók elérték, hogy a kormány elhalassza a törvény bevezetését, a francia törvénytervezet sorsa azonban egyelőre még bizonytalan. Európa országai megosztottak a francia törvényjavaslatban rögzített eljárással kapcsolatban, így pl. Németország, Svédország és Nagy-Britannia az ilyen jellegű intézkedések ellen foglalt állást, míg Írországban és Olaszországban szintén az internetszolgáltatókkal való együttműködés útján az internetkapcsolat felfüggesztésének módszerét tartják célravezetőnek a kalózkodás elleni küzdelemben.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • szlovákiai hun #11
    Hát ez észbontó, nem azért töltönek illegálisan a többség mert megvehetné legálisan is, ha nem azért mert nem futja, egy vidéki menjen be a városba egy koszos dvd-ért vagy cd-ért és ráadásul irtózatos drágán, elmehetnek a valagba, mocskos cionisták, 30 millából 10 milla tölt? Hát ki az utcára tiltakozni!!!
  • sathinel #10
    ) jah pl régen winyókat, lemezeket hordozott az ember a haverhoz. Lehet visszajönnek a régi idők, de nem hinném hogy ezentúl megvesznek mindent:D
  • Zpalee #9
    Nevetséges az egész, és millió kérdést vet fel.
    - hogyan fogják megállapítani, hogy egy tartalom jogsértő-e, pl. torrenten titkosítással letöltve?
    - hogyan azonosítják be a felhasználót?
    - mi lenne a hűségszerződéses előfizetésekkel, a szolgáltatónak sem érdeke hogy ne fizessenek, márpedig ha nincs szolgáltatás, fizetésre sem kötelezhető az előfizető?!
    - mi lesz a mobilinternet előfizukkal? bármelyik családtag bármelyik szolgáltatónál előfizethet újra, illetve ahol több lehetőség van, pl. ADSl/Kábel/stb.?!
    - végül, de nem utolsósorban ki állja ezeknek a procedúráknak (megfigyelés, jelentgetés, korlátoztatás, egyebek) a költségeit?
  • kadar1 #8
    HA az ember valamit meg akar szerezni azt megszerzi, ha nem a netröl tölti le , akkor feketén beszerzi.Akinek eddig se volt rá pénze ( mármint az eredetire), annak ezután se lesz.Mit nyernek el ezzel el a törvénnyel ? Szerintem semmit.....Röviden ha valami kell azt megszerzem,,,,,,,,,,,
  • zola2000 #7
    Bár most gondolok bele, hogy magyarországon több tízezer forintos pénzbírságot szoktak adni, akkor inkább vegyék el a netet egy évre...
  • gettoharcos2 #6
    kezdenek?? mindig a fejünkre voltak nőve, leszámítva azokat az édes éveket anno '42-'44 egy jóságos kockabajuszos bácsi közreműködésével...

    a többivel egyetértek:

    meg ha megnézed a rokefeller bácsit akkor láthatod hogy az is egy mocskos zs...ó
  • zola2000 #5
    Ezt bírom, van egy igazán hatásos módszer a kalózkodás ellen, a sok vérpistike hogy tiltakozik (oké velem együtt :)
  • FoodLFG #4
    höhö
    Ha okosak a franciák, akkor nem hagyják annyiban, akármi is lesz.
  • szily3 #3
    Igen, nos Politikus bácsit megnézném, amikor rajtakapja a fiacskáját, mikor épp pornót tölt a netről!:D:D
    Akkor most vegyük el a politikusbácsi netjét, neki úgyse kell
    Ezek nagyon hozzászoktak, hogy minket igazgassanak, esküszöm, megint kezdenek a fejünkre nőni, csak ezúttal az Atlanti-óceánon túlról... Végül is az érdekcsoportok ugyanazok, mint 20, 50, vagy 100 évvel ezelőtt. Szűnjenek meg! Rockefellerékkel az élen...
  • hottold #2
    pfff. még mindig ezek??? még nem haltak ki ? hagyott még belőlük az a jóságos kockabjuszos bácsi?

    Egyet mondok kettő lessz belőle ...