Gyurkity Péter

Új internetet akarnak a biztonságért aggódók

A biztonsági szakértők egy része úgy véli, hogy a világhálón hamarosan reménytelen helyzetbe kerülhetünk, ezért szükségesnek tartják a teljes újrakezdést, mégpedig az anonimitás mellőzése jegyében.

A New York Times munkatársa által megszólaltatott szakértők egytől-egyig a világhálón jelenleg könnyen elérhető névtelenségre hivatkozva állítják, hogy szükség van az újrakezdésre. Ők egy olyan internetet tartanak ideálisnak, amelyen további, kötelező jellegű azonosításra van szükség a csatlakozáshoz, ami lehetetlenné tenné az álnevek és proxyk mögé történő elbújást.

Kétségtelen, hogy az internet elődjét kidolgozó szakemberek nem látták (nem láthatták) előre, hogy a katonai és oktatási intézmények számára létrehozott számítógépes hálózat egy napon gyakorlatilag a teljes bolygót behálózó, csaknem mindenki számára elérhető virtuális sztrádát nyújt majd. A központ nélküli rendszer, amely minden egyes része között gyors és kényelmes kommunikációt biztosít, nem helyes megfelelő hangsúlyt a biztonságra - ennek eredményeként válhattak erőssé a virtuális támadások, amelyek olykor komoly anyagi és erkölcsi károkat okoznak.

Abban mindenki egyetért, hogy az elmúlt 20 év foltozgatásai nem jelentenek igazi megoldást, a helyzet fokozatosan romlik, arról azonban jelenleg még megoszlanak a vélemények, hogy milyen új rendszer válthatná fel az internetet. Egyesek szerint a csatlakozáshoz meg kellene követelni például a jogosítványok vagy egyéb azonosító okmányok beolvasását, amely mindenkor lehetővé tenné az illető kilétének igazolását és az internetező nyomon követését - ez jelenleg nagyon nehéz, mivel a támadók általában több országon és régión keresztül kiépített útvonallal igyekeznek névtelenek maradni.

Egy ilyen megoldás persze azonnal kiváltaná a névtelenséget és a magánélethez fűződő jogokat védő szervezetek ellenállását, amelyek a minden korábbinál szorosabb és szigorúbb ellenőrzésektől tartanak. Az IPv6 elterjedése megoldást jelent majd az IP-címek kiosztásával kapcsolatos gondokra (hiszen több mint elegendő IP-cím válna elérhetővé), az azonban még kérdés, hogy ezt milyen formában használnák fel a biztonságot erősíteni igyekvők.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • szlovákiai hun #108
    Alvarez999 és ez is...

    JÓT TETT A KALÓZKODÁS A SZÁMÍTÓGÉPES JÁTÉKPIACNAK

    A számítógépes játékok kalózkodása bizonyos tekintetben jót tett a PC-s játékiparnak, mert megerősítette a piacot - jelentette ki egy interjúban Randy Stude, a nagy hardver és szoftvergyártókat egyesítő PC Gaming Alliance igazgatója.

    A számítógépes játékok történetében sok olyan példát hozhatunk fel, amikor kis, ismeretlen cégeknek sokat használt a játékok elterjedésében nagy szerepet játszó kalózkodás, mert így kialakíthatták piacukat későbbi címeikhez. "Ne értsenek félre, nem reklámozom a kalózkodást" - mondta Stude, a PC Gaming Alliance a Big Download című honlapnak adott nyilatkozatában.

    Ugyanakkor az olyan - manapság világhírű - címek, mint a Quake, Doom, Starcraft, Counter-Strike, vagy a Half-Life fejlesztőcégei messze nem érhették volna el, hogy játékaik olyan hatalmas elismertségre tegyenek szert, ha nem létezik egy olyan hálózat, amelyik nyíltan és ingyenesen megosztja játékaikat. Márpedig szerinte ezek azok a cégek, amelyek a játékipart napjainkban meghatározzák - fejtegette.

    "Az én legelső játékélményem, amelyet egy belső nézetes lövöldözős játékkal szereztem, a Doom volt és nem fizettem érte" - közölte Stude. Hozzátette: "a gyártója azóta óriási elismertségre tett szert, játékaival hatalmas pénzeket keresett, és ezt annak köszönheti, hogy üzleti modelljét az eleinte szabadon megosztott játékokra építette" (A legelső Doom és Quake korai verzió ugyanis ingyenesek voltak.)

    A 2008-ban alakult PC Gaming Alliance egy olyan nonprofit szervezet, amely a számítógépes játékipar fejlődését szorgalmazza, oly módon, hogy adatokat, információkat gyűjt és publikál a piacról, illetve a fejlesztőcégekről. Olyan nagynevű hardvert és szoftvert gyártó és kiadó cégek a tagjai, mint a Microsoft, a Logitech, az Nvidia, az Epic Games és az Activision. Többek között nyílt fórumot biztosít a PC-s játékiparban részt vevő cégek számára, hogy azok egymással kooperálva megoldásokat dolgozzanak ki a mostanában egyébként nem túl nyereséges játékszoftver piac számára. Randy Stude, aki jelenleg a cég igazgatója, 12 évig az Intelnek dolgozott.
  • Alvarez999 #107
    Ez teljesen logikus lépés volt, mert a TPB nem állított elő másolatokat jogvédett anyagokról.

    Sanyix: Hitler bácsi is nagyjából ezt tette, csak nem vírusokkal. A szomorú eredményt meg mindenki láthatja. Növeszted már a kockabajszodat?

    Ez nem támadás akart lenni, értem az indítékaidat, de a megoldás nagyon elbaltázott lenne.
  • A1274815 #106
    Hát én nem bíznék egy olyan vírusban. Van egy kis baj amúgy, ha az agymosott bírkákra is ráakarnád küldeni, ugyan is ők a "normális" emberek túlnyomó többsége. Ezt ugyan is a csorda szellem megköveteli. Ha meg a hataloméhes elnyokra is ráakarod küldeni, akkor az pedig majdnem a többit takarja (5+2+1=8%) ráadásul valószínűleg sok más egyébbként nem káros vagy éppenséggel hasznos egyénéhez is hasonlítanak genetikailag. A kérdésem az, akkor ki maradna meg?

    A válság azt tudja tenni, hogy az amúgy szelíd nyáj egyre elkeseredettebb és ennek következtében aggreszívebb lesz, és harcolni fog a változásokért, amit különben nem tenne.

  • szlovákiai hun #105
    MEGHÁTRÁLT AZ ÜGYÉSZ A PIRATE BAY PERÉBEN 2009. 02. 18.


    A tárgyalás második napjának délelőttjén az ügyész a védelem komoly megdöbbenésére ejtette a vádak felét.

    A svéd lapok tudósítása szerint a tegnap még igen határozott és fenyegető magatartást tanúsító Håkan Roswall, a vádat képviselő ügyész a ma délelőtti tárgyalásnyitáskor bejelentette, hogy visszavonják a négy perbe fogott ellen tegnap még bombasztikusan beharangozott „bűnrészesség szerzői jog által védett tartalmak előállításában [vagyis példánykészítésben]” vádpontot, s így már csak egy maradt: „bűnrészesség szerzői jog által védett tartalmakhoz való hozzáférés nyújtásában [vagyis: torrentfájlok előállításában]”. Az ügyész meglehetősen ingerülten reagált a visszavonulás okát firtató újságírói kérdésekre: „Van nekem elég bajom ezen kívül is, ezt igazán megérthetik.” (Morcossága nem meglepő: három éven át[!] dolgozott a vádirat előkészítésén.)

    A jövedelemszerzésről szóló vita persze ettől még nem zárult le: a körülbelül kéthetesre tervezett eljárás jelenlegi szakaszában az a fő téma, hogy a valóban létező reklámbevételeket mire költötték el a vádlottak: a kiadók szerint ez volt a cél, a meggazdagodás, a Pirate Bay üzemeltetői viszont azt állítják, hogy a szolgáltatást csak „hobbiból és elkötelezettségből” működtették, a bevételek döntő része a működési költségre, a fejlesztésre és a karbantartásra ment el.

    A kiadók a vádvisszavonást azzal magyarázták, hogy így „egyszerűbb” lesz az eljárás, jobban tudnak fókuszálni a fő kérdésre, mely továbbra is az, hogy a Pirate Bay segítette a felhasználókat abban, hogy illegálisan jussanak hozzá jogvédett tartalmakhoz. Peter Danowsky svéd jogász, a kiadók tanácsadója azt nyilatkozta az ars technica megkeresésére, hogy a svéd szerzői jogi törvények szerint nem kell ténylegesen is birtokolni a megosztott fájlokat, a megosztási lehetőség felkínálása is bűncselekmény.

    itcafe.hu

  • szlovákiai hun #104




  • szlovákiai hun #103
    De, hogy az agymosás milyen sújos ragály, arra ott van Chavez példája, ahol a nép népszavazáson döntött, hogy ő legyen mindig az elnök, kommunista rezsim....

    A kommunizmusnak világszerte 10-er több áldozata van mint a náci rezsimnek...
  • szlovákiai hun #102
    ...de az elnyomó rezsimeket megkel dönteni.
  • szlovákiai hun #101
    Thaiföldi események nem mond senkinek semmit, ott a nép megdöntötte a hatalmat, bojkottált mindent, még ha az ő kárára is ment, de felszóltak a diktatúra rezsim ellen, bocsánat, tudtommal Thaiföldön katonai junta volt, ha nem tévedek, ha igen, nyugodtan javítsatok ki...no a lényeg, ha nép akar, akkor fellázad az elnyomó rezsimek ellen, s ez nem egyszer a háború csiráját is magában hordozza sajnos...
  • szlovákiai hun #100
    Gettóharcos, azonosítód, az IP címedre gondolnak, ez az azonosítód.....
  • Sanyix #99
    engem, ha lecsuknának emberölésért, lopásért, más embernek károkozásért, de amúgy bármit megtehetnék kötelezettségek nélkül (munka, adófizetés, vagy bármi amit más mond), szabadnak érezném magam. A rendvédelem kell is, mert anélkül egyesek legyilkolnák a fél szomszédságot, funból. Csakhogy ma a rendőrségkek, és a "rendfentartó" szervezetek elsősorban nem ezt teszik, hanem az emberekre más emberek által kényszerített rendszert védik.

    Miért nem mondhatom azt hogy NEM AKAROK SEMMI ADÓT FIZETNI, és cserébe lemondok az ellenszolgáltatásokról (ami ma töredéke annak amit fizettünk a "szolgáltatásért"), tehát kb semmit se veszítenék, csak nem lopnák el a pénzem 60%-át? Nem mondhatom, mert megszivatnak, elveszik mindenem, stb. Na ez nem a szabadság...