MTI

25 éves a számítógépes vírus

Kereken 25 éve, 1983. november 10-én jelent meg a milliárdos károkat okozó számítógépes vírusok őse.

Az első működőképes vírust az informatikai legendárium szerint Fred Cohen, a Dél-kaliforniai Egyetem számítógép-tudományi doktoranduszhallgatója írta 25 éve, november elején. Alig nyolc óra alatt elkészült vele, és a következő számítógép-biztonsági szemináriumán, november 10-én be is mutatta. A tanár, Leonard Adlerman vírusnak nevezte el a VD nevű grafikai alkalmazásba rejtett programot, amely a felhasználók hozzáféréseit kihasználva terjedt szét a számítógépekben, illetve a hálózatba kötött gépek között.

A hagyomány egy másik ága szerint a digitális betegség egy évvel korábban jelen meg, szülőatyja pedig Richard Skrenta volt. A 15 éves amerikai diák hajlékonylemezen (floppyn) csereberélt - illegálisan - játékprogramokat a barátaival. Egy játékot megtoldott egy apró programmal, amelynek az Elk Cloner nevet adta. A program villámgyorsan terjedt tovább az adathordozókon, és minden ötvenedik alkalommal elsötétült az adott felhasználó számítógépének képernyője, majd Skrenta egy versikéje jelent meg rajta.

A számítógépes vírus születésének pontos körülményei tehát a múlt ködébe vesznek, az viszont biztos, hogy Fred Cohen kidolgozta a vírus ma is érvényes meghatározását: "A számítógépvírus olyan program, amely megváltoztat más programokat és hozzájuk fűzi magát" - áll az 1984-ben elkészült PhD-dolgozatban.

A vírusok és közeli rokonaik - a önmagukat gazdaprogram nélkül sokszorosító férgek, és a biztonsági réseken keresztül idegeneknek hozzáférést biztosító trójai faló programok - száma a nyolcvanas évek közepe óta emelkedik. Az utóbbi években exponenciálisan. "Jelenleg naponta ötezer, vagyis évente majdnem kétmillió új kártékony program jelenik meg" - mondta a Frankfurter Allgemeine Zeitungnak (FAZ) Jevgenyij Valentinovics Kaspersky, a vírusirtó programokat fejlesztő Kaspersky Lab alapítója.

Skrenta csak viccelődött, Cohen a tudományt akarta előbbre vinni, a mai vírusok alkotói viszont csalni akarnak. "Nem is amatőrökkel van dolgunk, hanem profi bűnözőkkel" - mondta Kaspersky. "Az egyik írja a kártékony programot, a másik kotyvasztja a spam-et, a harmadik pedig a vírusfertőzéssel zombivá változtatott gépekből álló bothálózaton keresztül szórja a levélszemetet a neten" - mondta Kaspersky. A bandák bankszámlaadatokra, hitelkártyaszámokra, felhasználónév-jelszó párosokra és virtuális identitások egyéb elemeire vadásznak.

25 éves korára a számítógépes vírus komoly anyagi fenyegetéssé nőtte ki magát. Németországban például a szövetségi bűnügyi hatósághoz 2007-ben összesen 34 200 feljelentés érkezett számítógépes bűntényekről, és a kölni tartományi bíróság egy döntése alapján minden németországi banki ügyfélnek magának kell gondoskodnia a számítógépe biztonságáról, ha online banki szolgáltatásokat akar igénybe venni, különben a bank nem téríti meg az esetleges károkat.

Az első igazán fertőző vírus, az 1992-es Michelangelo több mint 10 ezer számítógépet tett tönkre. A Windows operációs rendszer terjedésével párhuzamosan aztán a kilencvenes évek közepétől elszaporodtak a Windowsa írt vírusok. A legnagyobb "sikert" a Word szövegszerkesztő programban elbújó úgynevezett makrovírusok hozták, majd az e-mailben terjedő vírusok, mint például az 1999-es Melissa. A vírustermelés tempójával Kaspersky szerint ma már lépést tartanak a vírusirtók. "Egy-egy újabb vírus felfedezése után legfeljebb 40-60 perc telik el, mire a biztonsági program frissítése eljut az ügyfelekhez" - mondta a szoftvercég orosz alapítója.

Részben éppen a vírusirtó programoknak köszönhető, hogy 2005 novembere óta egyetlen vírus sem volt képes szétterjedni az egész világon - mondta Frank W. Felzmann, a német Szövetségi Információbiztonság-technikai Hivatal (BSI) munkatársa. Ha azonban mégis beférkőzik egy vírus, egy féreg vagy egy trójai a gépre, akkor nagy kárt tud okozni. "Amikor a háttérben ott figyel egy trójai, és a felhasználó az interneten keresztül utal a bankszámlájáról, akkor rendszerint semmit sem vesz észre abból, hogy a pénze a bűnözők számláján landol" - mondta a online bankolás veszélyeivel foglalkozó szakértő, aki saját banki ügyeit elővigyázatosságból a hagyományos módon intézi.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • M0RN1NGST4R #17
    senki nem állította, hogy az volt az első. csak azért hoztam szóba, mert ha vírusról van szó, nekem egyből az ugrik be, és csak kiváncsi voltam, hogy esetleg van-e még vki, akinek rémlik a név. rendkívűl "elegáns" egy vírus volt, az egyszer biztos, össze sem lehet hasonlítani a mai férgekkel...
  • Wittgen #16
    Nálam is a One-Half volt az első komoly vírus, ami felütötte a fejét a gépemen. Jó kis OHK progival és/vagy fullos winyó formázással lehetett leírtani :)
  • blackeagle #15
    de jó a kérdés :) ,de virus már dos alatt is volt
  • blackeagle #14
    "milliárdos károkat okozó számítógépes vírusok őse. " nekem eddig ( az elmúlt 10 évben ) semmi kárt nem okozott ,oprendszert kéne használni nem m$-t .
  • DjDano #13
    Pff ne is mond :D Nekem olyan pusztítást vitt véghez az állományokban, hogy se megnyitni se törölni nem lehetett őket
  • BobaFett #12
    one half közel nem az első virus volt. Viszont az volt ami széleskörben elterjedt és nagy károkat koozott.
    Első virus amire emlékszem a péntek13 nevü. semmi extrát nem csinált, csak hülyeségekkel irta tele a képernyőt.
  • Rocko #11
    kamu az egész!!! csakis a vírusírtó cégek írják őket civilek lehúzására!!

  • Cat 02 #10
    Nem a windows 25 éves ? :D
  • wOlFbYTe #9
    Hamarosan generációváltás lesz a vírusok terén. az e-mail férgek és kártékony weblapok a háttérbe fognak szorulni.

    A számítási felhő megjelenésével nem kell már az egyénekkel foglalkozni, a központot fogják megcélozni és onnan az összes terminál játszi könnyedséggel elérhető lesz, például a kernel egyes komponenseinek lecserélésével - mondjuk az autentikációért felelős modul felülírásával.

    Vagy a szolgáltatókat (vírusírtó cégek) borítják meg és a következő frissítési csomaggal magát a vírust fogod megkapni, ami rendszerindulásnál automatikusan betölt.

    Védekezéssel próbálkozni lehet, de egyetlen biztos módszer sem létezik. Amit ember alkotott, azt az ember ki is tudja játszani.
  • vajon kiki #8
    " 25 éves a számítógépes vírus "

    már megin ??

    ezt már 5 éve is mondták