Gyurkity Péter

AMD: új hűtés a grafikus kártyákon

Az AMD és a Celsia közösen dolgozik az új Radeon grafikus kártyák hűtésének lecserélésén, mégpedig egy vízzel és párával operáló új megoldás segítségével, amely olcsóbbnak és hatékonyabbnak mutatkozik.

Az új típusú, a hagyományos hőcsöves megoldásoknál hatékonyabb hűtésen már jó ideje dolgozó Celsia Technologies bejelentette, hogy az AMD-vel kötött megállapodás révén a jövőben közösen fejlesztik majd ezeket a megoldásokat. A NanoSpreader néven kidolgozott hűtési rendszer ígéretük szerint nagyon jól teljesít az erősebb grafikus chipek esetében is, a kereskedelmi forgalomban pedig az árakat is le tudják szorítani, mivel kevesebb nyersanyagra van szükség, mint a megszokott hűtések esetében.

A két cég az új megoldás révén mintegy 30 százalékos javulást ígér a hőcsöves változatokhoz képest, ami nagyon is jól jöhet majd a következő generációs fejlesztések bemutatásakor. A NanoSpreader tulajdonképpen egy háromrétegű anyagot takar, amely közvetlenül a hőforrás és a nagyobb, speciálisan kialakított hűtőborda közé kerül. A három réteg közül kettőben tiszta víz, a középsőben pedig a hőkibocsátás miatt létrejövő pára tartózkodik, a rézborítással ellátott fejlesztés feladata pedig nyilván a hő elvezetése - az alsó rétegben elpárolgó víz a lehűlés során visszatér a főáramba, egy belső cirkuláció eredményeként. A kompakt megoldás nem igényel speciális, nagyméretű elvezető csöveket, a kisebb méret pedig a költségek csökkenését eredményezi.


A fejlesztésnek egyetlen fontos igénye van: speciális, hatékony hűtőborda szükségeltetik a megfelelő működéshez, ám egyéb kiegészítők nem kellenek. A prototípust a cég ma mutathatja be a Tajvanon megrendezett AMD Technical Forum and Exposition elnevezésű találkozón, ám egyes források szerint az AMD máris alkalmaz ilyen hűtést, mégpedig a Radeon HD 4870 X2 kártyákon, ahol valószínűleg a két vezérlő használata miatt tartották ezt szükségesnek. Valószínűnek tűnik, hogy a cég a következő generációs fejlesztések esetében is ezen megoldás alkalmazása mellett dönt majd, erről azonban hivatalos információ még nem jelent meg.

Hamarosan kiderül, mennyiben tudják tartani magukat az ígéretekhez, és a megoldás valóban olyan hatékony és olcsó lesz, mint ahogy azt elmondták.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • Laslow #5
    "újjítás" - ne őrjíts már meg!
  • dez #4
    A pontosság kedvéért:
    1. A lecsapódás után már nem kell kicsapódás, ami egy más fogalom.
    2. Nagy nyomáson nem hogy 100 C-fokon, de még jóval magasabbon sem forr fel a víz. Így nem kell magas nyomású "doboz". Éppen ellenkezőleg, alacsony nyomású "doboz" kell, hogy 40-50 C-fokon már felforrjon, és végbemenjen a folyamat.
  • kvp #3
    Ha jol latom akkor fogtak egy heatpipe-ot es kilapitottak a teljes holeado feluletre. Gyakorlatilag van egy doboz, aminek az aljan viz van. Alagyujtunk egy grafikus maggal. A viz felforr, a para felszall, majd lecsapodik a felso hideg fedon (a hutobordan). Ezutan kicsapodik es visszacsepeg az edeny aljara. Aki hazilag is meg akarja nezni hogy mukodik, az tegyen fel egy labas vizet a gazra, fedje le egy uveg fedovel es varjon. (Ha a rendszer nem eleg hatekony, akkor a viz ki fog futni. Ezt az uj megoldasban nyomasallo dobozzal kivajak kikuszobolni, de az alapmukodes megegyezik a labasos kiserlettel.) A lenyeg, hogy a hot valahogy el kell vezetni. Ezt ugy oldjak meg, hogy meleg oldal (a kepen lathato ket rezlap) sokkal kisebb feluletu mint a hideg (a teljes hatoldal). A hutes hatekonysagat ez a technologia nem fogja nagy mertekben javitani, de sokkal vekonyabb hutoborda is eleg lesz, mivel a hoenergia goz formajaban mozog es nem egy tomor rez/aluminium tomb vezeti.
  • Ps1ch0 #2
    Akkor ha jol ertem apro es hatekony hutes lesz ventilatorok nelkul? azaz tejesen csendes kartyak jobban hutve? hmm... ez jol hangzik
  • Nonix #1
    Nem fog ártani az újjítás.. Keep it up