SG.hu

Londonban tesztelték a HDTV utódját

A jövő video-formátuma: a Siemens ITSuper Hi-Vision elosztó infrastruktúrát létesített az IBC2008-ra.

A Siemens IT Solutions and Services (SIS) az első Super Hi-Vision (SHV) videoformátumú élő képátvitelt létesítette Londonból az amszterdami RAI Center-ben tegnap megnyílt IBC2008 műsorszóró (broadcasting) és média kiállításra. Ez a jövőbe mutató kísérleti formátum, melyet a japán NHK közszolgálati tévétársaság fejlesztett ki, tizenhatszor nagyobb (függőlegesen és vízszintesen is négyszeres) felbontást kínál a HDTV technikánál. A londoni demonstráció projekt-menedzseri feladatát az SIS látja el, és gondoskodott az IT és műsorszóró infrastruktúráról is. Az első SHV Video over IP optikai átvitel a londoni városháza (City Hall) tetője és az amsterdami NHK Demonstration Theatre között jött létre. A BBC kutató és innovációs részlege, amely sok éve már együttműködik az NHK-val, technológiai partnerét, az SIS-t kommendálta az ehhez szükséges infrastruktúra megvalósítására.

Az adatátvitel a már meglévő London Media Gateway-n és a partnerként együttműködő Cable&Wireless által rendelkezésre bocsátott, 1 Gbit/s kapacitású összeköttetéseken keresztül történik. Az SIS és a Cable&Wireless közösen alakították ki a nagy megbízhatóságú áramköri architektúrát, amely garantálja a minőségingadozás-mentes átvitelt ill. a minimális IP-csomagvesztést. Ezt követően az SIS teszteket végzett az áramkörökön, melyhez nemcsak standard IP-hálózati tesztberendezéseket használt, hanem olyan ellenőrző technikát is, amelyet a WAN és LAN hálózatokban történő Streamed Broadcast Content átvitel tesztelésére fejlesztettek ki.

A tesztek és az azokat követő élő átvitel céljára a Siemens több mint száz audio- ill. video-over IP módban működő készüléket működtet(ett) és menedzsel(t) - ezek száma a következő két hónapban további ötven darabbal bővül. Az infrastruktúra kialakítása és a projekt-menedzsment mellett az SIS egy ideiglenes vezérlőtermet is berendezett a londoni városházán, valamint műsorszóró ismereteivel az NHK kutatómérnökeit is támogatja az SHV kódolási rendszernek az áramkörökbe való integrálásában.

Az adatátvitel útvonala: a városházáról a Siemens London Fibre Network-ön keresztül Dual-Path átvitellel jutnak az adatok a nyugat-londoni BBC Television Centre-ben lévő Siemens London Media Gateway-be, majd innen a Cable&Wireless London középső részén lévő elérési pontján (Point of Presence) lépnek be az 1 Gbit/s-es hálózatba. Ennek másik vége az amszterdami RAI Centerben van, ahonnan az NHK Demonstration Theatre-hez vezető utolsó 400 méteres szakaszon ismét a Siemens valósítja meg az átvitelt. A városházán fényszálas kamerakábelek, valamint további optikai és rézkábelek viszik a képet és hangot az épület tetejéről a vezérlőterembe. Itt vannak a kameravezérlő és video-kompressziós berendezések, melyeket az NHK mérnökök működtetnek.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • Tetsuo #12
    Ha meg lesz Chivas Regal, akkor 2045ben a nyertes kap 1et! ;)
  • cateran #11
    Kotunk fogadast?:) Komolyan azt hiszed,hogyha angliaban,2008-ban,alig lehet epkezlab internetet szerezni a varosoktol kicsit messzebb(es hat allitolag anglia fejlett orszag...persze mihez kepest?:D)akkor belathato idon belul "elterjedt" lesz?(2025-2045 belathato ido)Elarulom,ahol lakom, meg a telefonvonal is csak "nemreg" lett bevezetve..pedig nem a vilag vege....(mar telepules szinten)
  • Tetsuo #10
    dehogynem. es nemcsak a pixeleket lathatod, hanem az ebbol fakado zavaro torzitasokat pl a gorbe vonal recés.. meg h zoomolhatsz, az mar hab a tortan (na ez csak vicc vot) :)
    okey, de ha egy szep feher feluletre rajzolsz 1mm fekete pottyot, azt siman latod még ugye.. (pl a monitorom 1db pixelet en most tobb mint 1 meterrol is latom) persze a HD, otthoni korulmenyek kozott, nappaliban filmet nezni tokeletes, legalabbis a 2D-s megjeleniteshez..
  • waterman #9
    ezt nevezik fejlődésnek:) csak minél fejlettebb a technika, annál alacsonyabb az érdeklődés és a vásárlói kedv, hogy lecseréljük a jól működő tv-t a nappaliban.. ekkor jön a képbe, amit úgy hívunk marketing:) és addig nyomják a rizsát, amíg el nem hiszi mindenki, hogy márpedig 2 méterről igenis látni kell a falnyi méretű tv-n az egy milis pixelt is és habár eddig 2 milis volt az a pixel, megveszik az emberek az "újat" és a csodálatost, mert az a trendi. előbb utóbb le fogunk állni ezzel az esztelen fejlődéssel, mert pl elfogy a nyersanyag, vagy mondjuk megfulladunk az addig termelt csodák(iphone plasmatv xbox) létrehozása közben keletkezett mérgező gázokban, levekben.
    részemről már a dvd felbontása is tökéletes volt, de manapság már minden kütyü hádéredi, szóval ha cserélem a tv-t akkor valószínűleg a "csodálatost" fogom venni.
    kissé off:
    különben ha már itt a dobjuk ki a fél éves "régi" hádéredi tv-t világban élünk akkor ajánlanám mindenkinek az alábbi elgondolkodtató filmecskét arról, hogy míg az utcára kiviszünk 1 kukányi szemetet, addig 60-70 kukányi szemét keletkezik a gyártás folyamán csak, hogy mi azt az egy kukát megtölthessük. remélem ebben a fantasztikus rohanó, fogyasztói társadalomban inkább előbb, mint utóbb ismerkedünk meg a "fenntartható fejlődés" fogalmával.
    hú de derűs lett ez a post. peace.
  • zola2000 #8
    Egyébként ezt annyira nem értem, a hd tv felbontása 1920x1080, ha két méter széles, és egy méter magas a tvnk, kb akkor 1mm lesz egy pixel, ha az egész falra kivetítenénk (mondjuk 4méter x 2 méter, akkor 2mm). Ha legalább 2 méterről nézzük (tehát közelről), szerintem akkor sem látná senki a 2 mmes pixeleket.
  • shabba #7
    Az NHK 2025-re tervezi a technológia kereskedelmi indulását Japánban. Onnan még el fog telni 1-2 évtized mire szélesebb körben elterjed, ahogy a HDTV-nek is kell(ett) ennyi idő. 2-3 évtized múlva már egészen más internetes távközlési infrastruktúra lesz világszerte, mint ami ma használatos széleskörűen(adsl, kábelnet). Addigra már az optikai kábel alapú infrastruktúra lesz az elterjdt, PON vagy aktív ethernet technológiával és a gigabit vagy akár a 10 gigabit sávszélesség ugyanolyan átlagos lesz mint ma az 1 vagy 10 Mbps.
  • cateran #6
    "Az adatátvitel útvonala: a városházáról a Siemens London Fibre Network-ön keresztül Dual-Path átvitellel jutnak az adatok a nyugat-londoni BBC Television Centre-ben lévő Siemens London Media Gateway-be, majd innen a Cable&Wireless London középső részén lévő elérési pontján (Point of Presence) lépnek be az 1 Gbit/s-es hálózatba. Ennek másik vége az amszterdami RAI Centerben van, ahonnan az NHK Demonstration Theatre-hez vezető utolsó 400 méteres szakaszon ismét a Siemens valósítja meg az átvitelt. A városházán fényszálas kamerakábelek, valamint további optikai és rézkábelek viszik a képet és hangot az épület tetejéről a vezérlőterembe."
    Ez 2250-re minden haztartasban elerheto lesz.... (majd elobb csinaljak meg a sima internetet epkezlabra,a 8mbites kapcsolatom csucsidoben van hogy 30kb/secet jelent...)
  • torcipepe #5
    azért arról se feledkezz meg, hogy a kivetítőknek is megvan a saját maximális felbontásuk és frissítési frekvenciájuk, csak a lencsékkel lehet rajta nagyítani, élesíteni és miegymás.
  • zola2000 #4
    Szerintem meg nem a fal méretü tv, hanem a kivetítő a jó megoldás. Azt ki lehet vetíteni egy jó nagy üres falrészre.
  • AzUs #3
    Sztem nálunk úgy lesz, hogy kivágjuk az ablakokat, azok helyére mehet nyugodtan a tv...