MTI

Szerencsejáték miatt bűnhődik a Google, a Microsoft és a Yahoo

Másfél éves alku után a három informatikai óriásvállalat összesen 31,5 millió dollárt fizet, és leállítják a sportfogadást és más online szerencsejátékot népszerűsítő hirdetéseket.

Illegális online szerencsejáték reklámozásáért fizet büntetést a Google, a Microsoft és a Yahoo. A három informatikai óriásvállalat összesen 31,5 millió dollárt (5,5 milliárd forint) fizet, és leállítják a sportfogadást és más online szerencsejátékot népszerűsítő hirdetéseket - jelentette be Catherine Hanaway Missouri állambeli ügyész. Az ügyészség az Adóhivatal (IRS) és a Szövetségi Nyomozó Hivatal (FBI) szakértőivel együtt 2000 óta vizsgálja az ügyet. A cégekkel másfél éven keresztül tárgyaltak a büntetésről. "Az online szerencsejáték rendkívül jövedelmező üzlet és rengeteg pénz jut marketingre" - mondta Hanaway. "A megállapodásnak óriási hatása lesz, hiszen mind a három cég a legnagyobb internetes vállalkozások közé tartozik."

A kialkudott összeg legnagyobb részét, 21 millió dollárt a Microsoft fizeti. Ebből 4,5 millió a bírság, 7,5 milliót pedig egy gyermekalapítvány számlájára utalnak át. A maradék 9 millióból közérdekű reklámkampányt szerveznek. A 2008-ban induló hároméves kampány célja az internetezők - különösen a fiatal felhasználók - felvilágosítása arról, hogy az online szerencsejáték illegális. A Microsoft négy éve nem hirdet olyan weboldalakat, amelyeken tiltott szerencsejáték folyik, és "a megállapodás hűen tükrözi az elkötelezettségünket a biztonságos internetezésért" - áll a cég közleményében. "Reméljük, hogy a felvilágosító kampányunk még azelőtt meggyőzi a fiatalokat az online hazárdjáték helytelenségéről, mielőtt kipróbálnák."

A Yahoo-ra jutó 7,5 millió dollárból 3 millió a büntetés, 4,5 millióból pedig ugyancsak három éven át tartó kampány indul az internetes szerencsejáték ellen. A Yahoo már évek óta nem fogad be a kifogásolt típusba tartozó hirdetéseket, "az ügyészséggel pedig teljes mértékben együttműködtünk. E közös munka eredménye a mostani megállapodás" - áll a cég szóvivőjének közleményében.

A Google 3 millió dollárt fizet, a napi átlag 11 millió dollárra rúgó nyeresége felét sem. "Semmi törvénybe ütközőt nem tettünk soha, az igazságügyi minisztérium azonban felhívta a figyelmünket, hogy az online fogadás illegális az Egyesült Államokban, ebből következően pedig helytelen az ezt népszerűsítő hirdetések közzététele" - nyilatkozott a Google szóvivője. "Cégünk 2004 áprilisában önként, saját elhatározásból leállította az ilyen hirdetéseket, amelyekből egyébként a reklámbevételünknek csak a töredéke származott."

A durván évi 6 milliárd dollárt megmozgató online játékszervezési üzlet felszámolásáért folytatott küzdelemben hosszú ideje Catherine Hanaway St. Louis-i hivatala jár az élen. Tavaly például eljárást indítottak a BetOnSports brit online fogadóiroda ellen csalás, zsarolás, pénzmosás és tiltott szerencsejáték szervezésének gyanúja miatt. Több milliárd dollárt zároltak a vállalat számláján, a cégvezetők pedig bűnösnek mondták magukat a még nem lezárult perben. "Azt gondolom, hogy a hivatalomnál indult eljárásoknak mérséklő hatása van az online szerencsejátékra" - nyilatkozott az államügyész.

A hatóságok különben sokáig egy hatvanas évekbeli jogszabályra hivatkoztak, amely tiltja a telefonos fogadásszervezést. Ennek a hatályát terjesztették ki az internetre, majd tavaly októberben új törvényt írt alá George W Bush elnök, amely már külön az online szerencsejátékot tiltja. A legtöbb nagy cég - például a brit Sportingbet, a világ legnagyobb internetes fogadóirodája - ezután villámgyorsan kivonult az amerikai piacról.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • Su0my #4
    egyet értek.. oldaltól függetlenül akkora adók vannak itthon és olyan szinten nem kapunk cserébe semmit, hogy az már a vicc kategóriát bőven kimeríti..
  • Tomasz Man #3
    Attól hogy a fizetett hírdetéseket nem fogják elfogadni ezután, de ugyanúgy lehet majd keresni a (nem állami) szerencsejátékos oldalakra, mint eddig, és biztos, hogy találni is fog, nem is keveset.

    Max7: ennyire azért nem kéne védeni az állami lehúzó adógépezetet, mint ahogy te teszed. Csak nem az APEH-nál keresed a napi betevődet?
  • Max7 #2
    ~adót ~nagy részben ~államnak ~Magyarországon ~viszont ~a tevékenységet ~máshol

    és még amit nem vettem észre :)
  • Max7 #1
    Én magyarprszágon is tiltanám, ugyanis az angol székhelyű meg svájci székhelyű cégek nem fognak a magyarok után adot fizetni az országukban vizont magyarországon meg nem kötelező fizetni adót mivel at evékenységet msáhol űzik hivatalosan! Ezáltal a magyar álamnak is nagy kiesése van mert mint tudjuk a szerencsejáték RT. nagrészben állami tulajdonban van!