Napi Online

Kivonulnak az USA-ból az online-fogadóirodák

George W. Bush amerikai elnök aláírta azt a törvénytervezetet, amely gyakorlatilag betiltja az online-szerencsejátékokat az Egyesült Államokban, aminek következtében a szektor cégei kivonulnak az eddig aranybányának bizonyuló amerikai piacról.

Az egyesült királyságbeli Sportingbet Plc. internetes szerencsejáték-vállalat 1 dollárért eladta egyesült államokbeli érdekeltségeit a Jazette Enterprises társaságnak. A bejelentésre emelkedett a társaság részvényeinek árfolyama, de a cég piaci értéke még így is kevesebb, mint ötöde a júliusi 1,6 milliárd fontnak. A brit cég azért vonul ki az amerikai piacról, mert George W. Bush amerikai elnök aláírta és ezzel hatályba léptette azt a törvénytervezetet, amely gyakorlatilag betiltja az internetes szerencsejátékokat az országban.

A washingtoni kongresszus október elején fogadta el azt a jogszabályt, amely ugyan nem tiltja meg formálisan az internetes fogadást, de nem engedi, hogy bankok, illetve hitelkártya-társaságok fizetéseket teljesítsenek ezzel kapcsolatban. Az online-szerencsejátékok betiltását mind az elemzők, mind pedig Andrew McIver, a Sportingbet vezérigazgatója politikai lépésnek minősítette: általános vélemény szerint a lépés a november 7-ei kongresszusi választások előtti kampány része. A Sportingbet a jövőben az európai, illetve az ausztrál piacra koncentrál majd.

Az amerikai tiltás természetesen nemcsak a Sportingbetet érinti, hanem az összes internetes szerencsejátékra specializálódott társaságot, amelyek többsége Londonban van bejegyezve. A törvénnyel, illetve annak konkrét alkalmazásával kapcsolatban egyelőre még sok a bizonytalanság, de a szektor szinte minden vállalata megérzi majd a módosítást, ami meg is látszott az utóbbi hetek részvényárfolyamain. Az iparág egyik vezető társasága, a PartyGaming Plc. internetes pókernagyhatalom bejelentette, hogy felfüggeszti tevékenységét az Egyesült Államokban, a 888 Holdings Plc. pedig azt közölte, hogy a továbbiakban nem fogad el téteket amerikai állampolgároktól.

Az Empire Online egyelőre csak felméri a tiltás következményeit, de a vállalatvezetés szerint ennek minden bizonnyal negatív hatása lesz a profitra. Nagy gondban van a World Gaming is, amely azt közölte, hogy a törvény miatt egyes kölcsöneinek visszafizetésével gondok lehetnek, így folyamatosan tárgyal a hitelezőivel. Az online-átutalásokra specializálódott Neteller Plc. szintén figyelmeztetett, hogy a tiltás visszavetheti amerikai érdekeltségeinek eredményét. A 12 milliárd dolláros szektor azért reagál ilyen érzékenyen a washingtoni döntésre, mert az internetes szerencsejátékok vezető piaca eddig egyértelműen az Egyesült Államok volt, azaz innen származott a társaságok bevételének döntő hányada.

Bár olyan szankciókkal, mint az Egyesült Államokban, nem kell megküzdeniük az internetes sportfogadási oldalaknak Magyarországon, a helyzetük itthon sem könnyű. A két legnagyobb európai online fogadóiroda, a Betandwin és a Sportingbet ugyan már magyar oldalakat is üzemeltet, a hazai ügyfél még sincs könnyű helyzetben.

Az általánosan elterjedt bankkártyás fizetés ugyanis nálunk erősen korlátozott: a Sportingbet oldala szerint több magyar hitelintézet (Citibank, K&H Bank, MKB Bank, Takarékbank és Takarékszövetkezetek) kártyáit nem lehet felhasználni internetes fogadásra az oldalon. A megkérdezett játékosok szerint hasonló a helyzet a Betandwin esetében is. Szakmai körök véleménye szerint a játéklehetőséget letiltó bankok így "védik" magukat abban a jogi vitában, amely az uniós jog és a magyar szerencsejáték-törvény közötti inkoherencia kapcsán keletkezett: elvben Magyarországon tiltott a "külföldről érkező" internetes sportfogadás.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • MrPrise #2
    A paypalhoz is dombornyomott kártya kell, nem? (legalábbis az én visa electronommal nem tudtam csinálni acc-ot) ha meg az van vkinek akkor azzal tud fizetni bármelyik komoly pókeres helyen.
  • gabranek #1
    lehet most hülyeséget kérdezek, de miért nem lehet ilen helyeken használni Paypalt? onnantól az amerikai bankok meg a lobbiszervezetek is bekaphatnák, nem? és ez müködhetne az itthoni viszonyokra is. vagy a paypal is hitelkártya szervezetnek minösül?