Berta Sándor

Európai Távközlési Felügyeletet szorgalmaz Reding

Viviane Reding uniós biztos egységes telekommunikációs európai piacot szeretne létrehozni az Európai Unión belül, ehhez azonban meg kell törnie a nemzeti hatóságok ellenállását.

"A nemzeti határoknak komoly hátráltató szerepe van, féket jelentenek az európai távközlési piacon. Ki akarom iktatni ezeket a korlátokat. Az Egyesült Államokban San Franciscótól New Yorkig, Kínában a Góbi sivatagtól Sanghájig ugyanolyan feltételek mellett lehet telefonálni. Az Európai Unióban viszont ez nem lehetséges, mert 27 különböző részre tagolt rendszer van. Európának egységes belső telekommunikációs piacra van szüksége" - jelentette ki Viviane Reding vehemens hangvételben a Der Spiegel német újságnak.

Az európai uniós biztos biztos léptekkel halad tervei megvalósításának útján. Első lépésként a roamingdíjak csökkentése mellett állt ki, idén nyá­ron. Brüsszel folytatná a roamingdíjak mérséklését, és felmerült az SMS- és MMS-árak csökkentése is. Viviane Reding nem ül a babérjain, hiszen kedden már az új Európai Távközlési Felügyelettel kap­csolatos elkép­zelé­seit fog­ja ismertetni.

"Forradalmi módon akarom megváltoztatni az európai telekommunikációs piacot. Ehhez pedig szükségünk van egy Európai Távközlési Felügyeletre, amely biztosíthatja a versenyt, és elbonthatja az ezt gátló akadályokat. A szervezet létrehozása nem jelentené automatikusan a nemzeti felügyeletek végét, hiszen kaphatnának új vagy kibővített feladatokat. Amellett azonban kitartok, hogy 18 piacból 11-ben, ahol eddig az árakat a nemzeti felügyeletek határozták meg, legyen valóban szabad a piaci verseny. Vagyis át kell gondolnunk, hogy hol van valóban szükség szabályozásra, és csak ott kell beavatkozni, máshol nem. Azt remélem, hogy amennyiben az új szervezet hatékonyan fog működni, akkor legkésőbb a jövő évtized végén már nem lesz szükség távközlési szabályozásra, és igazi verseny lehet Lisszabontól Helsinkiig" - nyilatkozta a politikus.

Reding az energiaszektorra vonatkozó bizottsági javaslathoz hasonlóan azt szeretné, ha az uniós piacon a hálózatokat fenntartó cégek nem nyújthatnának távközlési szolgáltatást, mert az nézete szerint akadályozza a nagyobb versenyt. Hírek szerint elképzelése nem csupán a nagy európai szolgáltatók érdekeit sérti, de az energetikai szétválasztást pártoló kollégája sem támogatja. Neelie Kroes versenypolitikai biztos szerint ugyanis a távközlési piacon már most is egészséges versenyszellem uralkodik.

Az egységes Európai Távközlési Felügyelet létrehozását korábban számos szakmai szövetség, valamint hat tagállam (Németország, Franciaország, Nagy-Britannia, Franciaország, Svédország és Luxemburg) egyaránt bírálta és elutasította. Előbbiek a növekvő bürokráciától tartanak, míg utóbbiak szerint jelenleg semmi sem indokolja egy ilyen hivatal megalakítását.

Reding másik ötlete, hogy uniós szintű piaci felügyelet őrködjön a tisztességes verseny fölött, a nemzeti felügyeleti hatóságok munkáját volna hivatott megerősíteni. Az elvileg független nemzeti hatóságok Reding szerint túlságosan is közel állnak a kormányokhoz, amelyeket viszont befolyásolnak a nagy cégek érdekei. Arra is van példa, hogy a nemzeti hatóságok elmarasztaló rendelkezéseit a piaci szereplők csak vonakodva hajtják végre, ha egyáltalán. Az új felügyelet azonban uniós szinten nyújthatna több garanciát, például az EB felé közvetítené, véleményezné a nemzeti előírásokat, amelyeket aztán Brüsszel megerősítene, kötelezve annak végrehajtására az érintett nemzeti vállalatokat. A nemzeti felügyeletek európai ernyőszervezete azonban nem kér az új hatóságból, amely szerinte csak a bürokráciát erősítené.

Az elképzelés elsősorban a France Télécom és a Deutsche Telekom ellenkezését váltotta ki. Mindkét cég már eddig is jelentős piaci részesedést volt kénytelen átadni a konkurenciának, és korántsem vágynak új szereplők bátorítására. Reding szerint viszont érdemes követni a brit példát, ahol a szétválasztás nyomán az új szélessávú hálózatokban megduplázódott a befektetések értéke.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • Kobaljov #2
    pláne, hogy az USA-ban mennyi kis mobilszolgáltató van
  • Ronny #1
    "Az Egyesült Államokban San Franciscótól New Yorkig, Kínában a Góbi sivatagtól Sanghájig ugyanolyan feltételek mellett lehet telefonálni."

    Ez jól hangzik, de én nem lennék ebben olyan biztos...