Napi Online

Eljön az igazság pillanata a web 2.0-s cégeknek

Kellemetlen igazság, hogy a MySpace közösségi portál vagy a YouTube videomegosztó site sikertörténete nem tipikus az úgynevezett webb 2.0-s cégek világában, hanem inkább kivétel.

A híres kaliforniai Palo Altótól a nem kevésbé nevezetes indiai Bangalore-ig a világ minden táján megtalálható technológiai központok új vállalkozói sokáig azt gondolták, hogy az internet világának második nagy cégalapítási hullámában elég kitalálniuk egy ingyenesen használható szoftvert (keresőt, fájlmegosztót, akármit), hozzáadni az egyre olcsóbb hardvereket (szerver- és tárolókapacitást), feltenni az egészet az internetre mint ingyenes terjesztési hálóra, és máris kész a vállalkozás, és imhol dőlni fog a pénzt.

Eltelt néhány év, és most úgy tűnik, az úgynevezett web 2.0-s cégek többségének alapítói nem tudják igazi üzletté fejleszteni ötleteiket: vállalkozásuk nem fog át elég széles fogyasztói kört, bevételt, és nem képes profitot termelni. Kétségtelen tény, hogy a korábbinál sokkal könnyebben, olcsóbban lehet ma tudományos kísérleteket folytatni, de ez nem tévesztendő össze egy komoly vállalkozás létrehozásával - idézi a helyzetet jellemző Rob Shurtleffet, a Divergent Ventures tőketársaság ügyvezető igazgatóját a Business Week.

Az idei év sok új internetes vállalkozásnak elhozza az igazság pillanatát, amikor az alapítóknak be kell látniuk, hogy nem az ő elképzeléseikből fejlődik ki az új Yahoo vagy Google. Számos olyan kisvállalat harcol a túlélésért, amely video- és fotómegosztási szolgáltatást nyújt, vagy közösségi site-ot üzemeltet, de egyre nyilvánvalóbb, hogy az elmúlt év két nagy durranása ezeken a szakterületeken, a YouTube és a MySpace inkább kivételek, mint a sikertörténet receptjei.

A bajok forrása a régi: az ördög a rész­le­tek­ben van - értsd: elindítani egy céget, az talán nem kerül sokba, de mű­köd­tetni, az már igen. Egy webszol­gáltatás néhány százezer dol­lárból feláll, de ahhoz, hogy nye­re­ség­ter­melő válla­lattá váljon, 15 millió dol­lártól 25 millióig terjedő befek­tetésre van szükség. Ennyibe kerül a megfe­lelő infrastruktúra kiépítése, a technológia fejlesztése és a bevételt hozó terjesztés fenntartása.

A legfőbb költségelem a munkaerő. Előbb-utóbb minden garázsvállalkozás alapítói beleütköznek abba a gondba, hogy hiába dolgoznak reggeltől estig, nem tudnak felelni minden e-mailre, nem tudják bevezetni mindazokat a szolgáltatásokat a portáljukra, amelyeket elképzeltek. A 4INFO nevű mobil keresőszolgáltatást nyújtó cég - amely sporthíreket, időjárás-jelentést, a helyi vendéglők listáját és ehhez hasonlókat kínál a mobiltelefon-tulajdonosoknak - 16 milliós kezdőtőkét tudott összekalapozni, ami elég soknak tűnik, amíg csak tucatnyian dolgoztak a cégnél. Ma már 31-en vannak, ami még mindig nem sok, de a bérköltség majdnem havi félmillió dollár, ami 60 százalékkal több a tavalyinál.

Az infrastruktúra becsapós dolog. Látszólag filléres kiadást jelent, hiszen a hardverek egyre olcsóbbak. Igen ám, de ez csak kicsiben igaz. Amíg az induló vállalkozás programjai elfutnak valamelyik adatközpontban egy bérelt gépen, nincs gond, ám ha nőnek az igények, akkor már saját rendszert kell építeni, méghozzá megbízhatót, strapabírót, ami viszont nem kevés pénzbe kerül. A FeedBurnes Inc., amely blogíróknak biztosít publikálási lehetőséget, nemrégiben költötte el 10 millió dolláros alaptőkéje 20 százalékát adatkezelő rendszere fejlesztésére.

És végül, de nem utolsósorban meg kell említeni a hirdetési költségeket. Még a legolcsóbb internetes reklámkampány is igen húzós tud lenni. Becslések szerint egy kezdő vállalkozásnak idén húszezer dollárt kell költenie egy-egy kampányra, ami négyszerese az egy évvel ezelőttinek.

A tőketársaságok pénzcsapja egyelőre nyitva van: 2006-ban az egy évvel korábbihoz képest több mint duplájára, 943 millió dollárra ugrott a webes projektekre fordított befektetéseik összege. Az ügyletenkénti átlag szintén majdnem duplájára, 9,2 millió dollárra nőtt az elmúlt év utolsó negyedében a 2005. negyedik negyedéveshez képest. Ugyanakkor szakértők szerint lassan itt az ideje, hogy beinduljon a piaci szelekció, azaz megszűnjön azoknak a cégeknek a finanszírozása, amelyek nem teljesítenek. Legkésőbb 2008-ra érvénybe lép az erősebb kutya éli túl a telet darwini tétele a közösségi portálokat, videomegosztó site-okat és webes keresőket nyújtó vállalkozások világában.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • Komolytalan #9
    Ja-ja, nem kell 3 milát fizetni átlagban az alkalmazottaknak, csak tizedét, azért is megcsinálják a vebkettőt. És máris nincs akkora költség.
    Egyébként a vas meg a szoftok sajna tényleg sokba kerülhetnek, ha egy szolgáltatás nem a realitások, hanem a vágyak figyelembevételével készül. Aki 2 lábbal a földön marad, és megnézi hogy ez a proci ennyi ütemciklust tud, ebből x csillió userre mi az ami kihozható, annak nem lesznek szerver gondjai:-) Mikor a markecmanager elkezd álmodozni, hogy 3Dben villigó claudia schiffer hangalámondásos biszbasz - na akkor dől össze a cég a vas ára alatt.
  • Komolytalan #8
    Ehhez hozzátenném, hogy csomó reklámkampány nem megjelenés alapú, hanem odamegy a weblap tulaj, mutatja hogy van napi 200K visitem, a hírdető meg fizet hogy felrakja a hírdetését főoldalra 1 hétig. Így akár van ad-blockja, akár nem, pénzt termel a látogató.
  • gere1 #7
    Nem csak az infrastruktúra becsapós dolog, hanem ez a cikk is ami tele van féligazságokkal meg blikkbe illő kamukkal.

    Szuper dolog, hogy azt próbálják itthon az emberek fejébe sulykolni a t. cikkírók, hogy egy portál azért drága tulajdonosoknak , mert "a vas". Ez óriási kamu. Vasat 1x megveszed és jónapot. A sávszélesség az amire kifizetsz kb ugyanannyit havonta. (külföldön).
    Az, meg hogy a 4info 16.000$-t ad havonta a fejlesztőinek, szvsz magánügye. Szintén kirívó. (ha egyáltalán igaz). A cikkben hangoztatott költségszámok java rész mind csúsztatás vagy simán kamu.
  • bakagaijin #6
    Hát igen, üzleti terv az nem árt :). De egy feltörekvő ifjú titán stb-stb nem feltétlenül fog bank-kész üzleti tervet gyártani. Egyébként úgy gondolom nem is kell, hiszen az igazán nagy dobásokról NEM lehet előre tudni, hogy azok lesznek, nehéz hozzá tervet összeállítani, hisz nincs még rá meglevő példa. Tehát nem is nagyon van olyan befektető aki jóváhagyná. De ha így gondolkodna az egyszeri egyetemistánk akkor soha nem is lenne az ötletből megvalósítás. Ezért inkább legyen több próbálkozás, terv nélküli beleugrás, és ha tényleg jó a cucc, akkor nyert. A többi meg szépen lemorzsolódik. És ez így van jól :), ebből lesznek a nagyon jó dolgok. Nem a "tucatszorra futjuk ugyanazt a kört" típusú termékekből. Szóval: hajrá! :)
  • assdf #5
    Ez igy igaz, csak épp nem annyi pénz van belőle mint amennyit egyesek hisznek.
    Tulajdonképpen a fennti cikk pont erről szólt, hogy belekerült x millióba az adott oldal és csak x százezret hoz be...
  • bakagaijin #4
    Ez nem teljesen igaz, mármint az, hogy ha ideírsz a fórumba, akkor senkinek nem lesz több pénze. Ugyanis az oldalon reklámok vannak, amit ha nem is mindenki lát, de van aki igen. Namármost, ha csak cikk van az oldalon, akkor elolvassa az ember egyszer, pont, ennyi volt. Ha fórum van rajta, akkor ha valaki nem is ír bele, de olvassa, és vissza-vissza néz. De sok olyan fórumozót is ismerek (képzelek el a beírásai alapján), akik a cikkeket el sem olvassák, csak a komment kedvéért lépnek a cikkre, és egyből megy a pgdn és a sablon-anyázás. (De máris van egy unique hit) Leginkább a szokásos napi MS/Linux cikkeknél szokott előfordulni :)) Na, így máris van pénz a fórumból.
  • assdf #3
    Akárhogy is magyarázzák, ha valami mögött nincs termelő/értékteremtő szolgáltatás akkor az előbb utóbb bukta.
    Persze látványos az hogy ide beirok ebbe a fórumba, de ettől még senkinem sem lett több pénze akár milyen csili vili nevet adunk neki.
    Amúgy sem tudom mi a franc az a web2. (mindennapi web2 hirünket ad meg nekünk sg...)
  • ProClub #2
    Szerintem, nem azzal van a baj, hogy túl sok pénzbe kerül. A kiragadott példák eléggé kirívóak. A FeedBurner például ha jól emlékszem 15 MySQL szervert használ replikációban, amíg a többeik 4-5-öt.

    A baj ott van, mint a magyar üdvöskénél, az iWiW-nél, hogy igérgettek mindenféle fejlesztést és hogy de jó lesz nekünk az e-Paradicsom, de koránt sem úgy van már mint annó, amikor kitört a web2 láz, hogy minden nap fölmegyünk és ismerősöket keresgetünk. Nyilván, volt egy láz, az lecsengett és nincs a szolgáltatás mögött olyan, ami ténylet tartósan odahúzná az embereket. Ez tényleg az: lufi.

    Szerintem ahhoz, hogy egy web2-es vállalkozás sikeres legyen, nagyon sokat kell foglalkozni a fejlesztésekkel, az új ötletekkel és ezt el is kell tudni adni. Új lehetőségeket kell adni a felhasználóknak, hogy legyen motivációjuk föllépni az oldalda, olyan dolgokat kell adni, amik lekötik őket.
  • bakagaijin #1
    A .com is ebből állt, csak most máshogy hívjuk ugyanazt a szitut. De ezzel semmi baj nincs: kell hogy próbálkozzanak az emberek, különben hová lesz a fejlődés?