Dojcsák Dániel

Centrino újdonságok és Intel labor a BME-n

Az Intel magyarországi részlege a tavalyi vicces bemutatója után egy jóval egyhangúbb előadással húzta elő kalapjából a Centrino technológia továbbfejlesztését, ami igazából komoly újdonságokat nem, inkább finomításokat hozott. A bejelentés mellett egy új Intel labor avatását is átélhették a jelenlevők, melynek lényege, hogy a BME hallgatói már tanulmányaik alatt a lehető legfrissebb technológiákat tanulmányozzák, ezzel is növelve saját értéküket a munkaerőpiacon.

A Santa Rosa kódnevű platform igazából nem okozott sokkoló meglepetést senkinek, hiszen eddig sem volt titok, hogy milyen részekből áll majd, és hogy milyen újdonságokat vonultat fel. A változás a korábbi évekhez képest viszont, hogy a mobil terület méginkább kiemelt szerepet kapott, köszönhetően annak, hogy idén már az eladott számítógépek több mint fele notebook volt az európai régióban is. Mivel a hordozható számítógépek iránti kereslet már évek óta kúszik felfelé, idén elértünk oda, hogy megjelent egy új kritikus tömeg, mégpedig a második alkalommal vásárlóké.


Eddig főként a desktopról notebook platformra váltók voltak a marketingkommunikáció célpontjai, akik elsősorban egy kisebb, egyszerűbben kezelhető eszközt láttak a notebookban, de továbbra is hálózatról táplálták és nem hurcolták azt. Mostanra viszont számos olyan felhasználó van, akik több éves tapasztalattal rendelkeznek a mobil számítástechnika területén, az ő igényeik pedig a komolyabb teljesítményre, új hálózati lehetőségekre és hosszabb akkumulátor időre irányulnak.

Dariusz Wittek (az Intel Egészségügyi Vállalati Technológiák specialistája) szerint az Intel álma pedig éppen ez: hosszabb készenléti idő, jobb teljesítmény, kisebb tömeg, gyorsabb vezetéknélküli hálózati teljesítmény. A notebook alakja és mérete a felhasználói igények szerint kell alakuljon, sőt az utóbbi idők szeleit is érzékelni kell. Az emberek többé már nem csupán szöveget szerkesztenek, hanem online TV adást néznek, HD minőségű tartalmakat streamelnek, online játékokkal játszanak.


Az új Centrino megoldásai a szokványos megahertz felhúzás helyett így a körítésben mutatnak többet. A chip csíkszélessége továbbra is 65 nanométer, a processzor továbbra is Core 2 Duo. A Santa Rosa csupán a 800 MHz-es FSB sebességet hozza, illetve egy újabb alaplapi chipsetet mutattak be. A 965 Express már képes lesz a Vista minden grafikai képességét kiaknázni, míg a korábbi 945 Aero grafikus felület nélkül kénytelen beérni.

Anélkül, hogy felsorolnám, hogy mi hányszor lett gyorsabb a ráncfelvarrt platformon és mi mennyivel vagányabb, kiemelném a vezetéknélküli hálózati adaptert, ami a 2,4 GHz helyett 5 Ghz-es frekvencián kommunikál az azt támogató routerekkel, így elérhetővé válik a vezetékes hálózat stabilitása és sebessége levegőn keresztül is. Ezzel a megoldással már lehet hot-spotokon keresztül HD tartalmat nézni élőben vagy éppen nagy fájlokat hipp-hopp átmásolni. Ehhez persze a fogadó félnek is támogatnia kell a Kedron kódnevű vezetéknélküli szabványt, illetve nem árt, ha a router másik végén nem egy 3 Mbit-es ADSL van.


A Santa Rosa égisze alatt megjelent új laptopok a szabvány csinosításon túl kaptak egy helyes kis bővítőkártyát is, melyen flash RAM-ok foglalnak helyet, hasonlóak ahhoz, mint ami egyz USB csatolós pendrive-on található. Ezek a kis egységek a jövőben azért lesznek felelősek, hogy a Vista felhasználók rendszere gyorsabban működjön a NAND technológiának köszönhetően, sőt mivel a bootoláshoz és a gyakran használt programokhoz szükséges fájlok itt pihennek majd, ezért a kevesebb merevlemez használat hosszabb akku időt is jelent majd egyben.


Úgy tűnik a rendszerek áraméhsége gyorsabban nő, mint az akkumulátorok kapacitása, hiszen már olyan eszközökhöz is kell nyúlni, mint a LAN kártya kikapcsolása akkor, ha nincs bedugva kábel, vagy éppen az LCD háttérvilágítás vagy a képernyőfrissítési frekvencia csökkentése, ha nem multimédia tartalom lejátszása történik éppen. A kijelző fényerejét csökkentve viszont sötét lenne a kép, ezért az Intel grafikus chip ilyenkor minden pixel színét élénkebbre állítja át, becsapva ezzel az emberi szemet. Ezekkel együtt az átlag akkumulátoridő állítólag 5 óra felé nőhet, amit természetesen nem hisz el elsőre senki, még akkor sem, ha több, mint 230 új Centrinos modell árasztja majd el a boltok polcait. (Ezek között biztosan lesz néhány extra akku idővel).


A mai bemutató ugyan főként a Santa Rosáról szólt, de nem véletlenül kapott helyet az esemény a Budapesti Műszaki Egyetem egyik fülledt számítógép termében, hiszen az nem volt más, mint az Intel újonnan avatott laboratóriuma. Itt a következő szemesztertől már virtualizációs és platform menedzsment technológiákat oktatnak majd a közel 500 fős informatikus évfolyamoknak. Gacsal József, az Intel hazai üzletfejlesztési igazgatója elmondta, hogy a legfrissebb technológiák átadása mellett fontosnak tartja az IT mérnökök gazdasági képzését is, hogy a későbbiekben vállalkozást indítva sikeres terméket legyenek képesek előállítani.

Az Intel együttműködési habitusáról pedig azt mondta, hogy ez egy folyamatos előre menekülés, hiszen az idén átadott szerveren és a jövőre induló kurzusokra eljuttatott oktatási anyagokból néhány év múlva újabb gyakorlati fejlesztések jöhetnek létre, melyet a most még iskolapadot koptató mérnökjelöltek hoznak majd létre. A gyors tempót szemléltette az is, hogy a délután 1 órától tartott sajtótájékoztatót követően háromtól máris fejtágítás folyt a laborban, ahol a lengyel Dariusz Wittek komolyabb mélységekbe ereszkedve ismertette az Intel vPro technológiát.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • Rusid #23
    Nah igen, azt nem tudom, hogy a BMF infó karán mi megy. Én a Kandón végzek lassan, de ott nem volt ennyire tragikus a helyzet két félévig c-t tanultunk azt elég jól megtanultam, igaz már nem sokra emlékszem, de kb. 2 hét alatt szintre tudnám magam hozni. Úgy érzem, hogy elég jól kiművelődtem, hozzáteszem amit tudok annak a jó részét nem a suliban szedtem össze, hanem főleg saját magam ami érdekelt annak utánanéztem és megtanultam. Igazából amit a sulinak köszönhetek az a szemléletmód amit kialakítottak bennem, és szerintem ez a lényeg, a többi tudásnak vagy hasznát veszem vagy nem, de ahogy a környezetemből hallom haszontalan tudás nincs, valamit valamire mindig lehet használni.
  • Cat #22
    http://www.sg.hu/cikkek/52390/kozeledik_az_oktatas_es_a_gyakorlat
  • 1hengeresVmotor #21
    assdf hasonló érzelmeim vannak igaz gépésznek tanulok de sok sok baromságot kell tanulni amit a büdös életbe nem fogok használni sajnos ezek a tárgyak azért vannak hogy szűrőként hasson tehát ha valaki gyenge pl elektronikából de isznyat jól programozik az bugdácsol hiába tud de mégis bukik...szokásos szlogen nehogymár midnenki mérnök lehessen...vagy programozó vagy vagy vagy...láttam már olyan statika tanárt aki a jegyzetből se tudta megoldani a feladatot ...
  • assdf #20
    Na de épp ez a hiba. Nem mindent kell megtanitani csak pár dolgot, de azt alaposan.
    Tudod mi volt a bmf-en 3 évig?
    1 fél év pascal heti 3 órában, 1 fél c, 1 fél java, egy félév delphi...
    Ezek utan elmondhattam, hogy 5 nyelven tudok programozni (értsd 5 nyelven ki tudom iratni hogy hello world...). Ez szerinted piacképes tudás?
    Ehelyett tanitaniuk kellet vol 2 évig mondjuk csak c-t. Mert aki c-ben tud az szinte mindenben tud programozni és akkor van idő elsajátitani az anyagot nem csak végigrohanni rajta mint idegbeteg a lépcsőn.

    Nézzük mit tanitottak windowsból? Hm... semmit. egy darab tárgyunk nem volt windowsról. Mindez rendszergazda szakirányon. Azt hiszem egyszer a tanár felrakott egy win 2000 szervert egy gépre egy órán, és azt mi távolról megcsodálhattuk...
    Linuxból? Nos volt egy félév linux, ahol gyak. egyszer forditottunk kernelt úgy hogy a tanár végig mondta a lépéseket, meg vettünk néhány alapparancsot és szvsz.

    Ennyiben ki is merült az informatika. Pedig mi informatikai karon voltunk rendszergazda szakirányon!

    És nézzük mi volt helyette: közgáz, matek ezerrel, villanytan és elektronika meg elméleti processzortervezés... Mit ne mondjak, most hogy dolgozok, a főiskolán tanultaknak kevesebb mint 0.1%át használom viszont rengeteg új szakmai ismeretet tanultam itt a munkahelyen.
  • misran #19
    SzVSz a műszaki egyetemeknek a mérnöki szemléletet kell oktatni, de lehetőséget kellene biztosítaniuk arra hogy az érdeklődők gyakorolhassanak, dolgozhassanak önszorgalomból. Ehhez sajnos a külső cégek pénze kell, ezért kell intel-t, ibm-et, satobbit is oktatni. De ez nem olyan nagy baj vegul, mert balgasag csak gyakorlatot vagy csak elmeletet valasztani. Jo elmeleti alapok es nemi gyakorlat kell.

    Az megint mas kerdes hogy jelenleg a diploma csak egy IQ teszt, a peonokat kikepzi a ceg maga.

    De remenykedjunk hogy ez valtozik.
  • Rusid #18
    Szerintem meg pontosan, hogy a mérnöki szemléletet kell tanítaniuk. Mindent úgysem tudnak megtanítani, és általában sehol nem várják el, hogy egy pályakezdő "szakbarbár" legyen. Szerintem sokkal fontosabb, hogy megtanítsák a mérnököket tanulni. Mondjuk egy programozó már más tészta nyilván nem vesznek fel, ha nem tudsz programozni, de azért lássuk be ez nagyon ritkán fordul elő, viszont ha az illető mégsem tud programozni mondjuk C++-t akkor is meg tudja tanulni kb. egy hét alatt akkor ,ha tud tanulni.
    Egyébként egyáltalán nem hátrány, hogy sokmindent tanítanak lévén ahol most dolgozom csak mérnökök dolgoznak, mindent ők csinálnak (marketing,cégvezetés, stb.) és állítom nagyságrendekkel logikusabban csinálják mintha "szakbarbárokat" vettek volna fel.
  • assdf #17
    Szerintem meg pontosan hogy szaktudást kéne nyujtania nem egyetemes sz@rt.
    Ha dolgozol, akkor ahhoz kell értened ami a szakmád, ha informatikus vagyok akkor ahhoz kell értenem nem a villanykapcsolókhoz vagy a közgazdaságtanhoz.
    Az eddigi legnagyobb ellentmondás szerintem, amikor azzal jönnek a felsőoktatásban, hogy ők "mérnöki szemléletet" tanitanak, miközben az összes létező munkahely szakbarbárokat keres, és nagy ivben lesz@rja a mérnöki szemléletet, az kérdezik hogy linux/windows (java/php stb)-ben profi vagy? Igen? Fel vagy véve.
    Nem? Mehetsz kukásnak a mérnöki szemlélettel.
    szerintem
  • Begi #16
    Ez a labor a MIT tanszéken (Méréstechnika) található. Legalábbis a képen látható tanárokból kiindulva. Ez pedig azt jelenti, hogy villamosmérnökök / infosok érhetik el / tapasztalhatják meg elsősorban.

    És azzal a ténnyel, hogy egyetemi szintű / világszinvonalú mérnöki felsőokatatás csak a BME-n van Mo-n, kár vitatkozni. (Ezzel nem azt akarom mondani, hogy a jó mérnököt csak a BMEn képzik, mivel rengeteg Kandón végzett jó mérnök ismerősöm van.)
  • Caro #15
    Hát nekem is megvan róla a magam véleménye, pedig ott tanulok :)
    Csak a mi karunkat nem szeretik annyira, mármint ami a támogatásokat illeti, de szerintem nem is baj, az egyetem azért egyetem, mert EGYETEMES tudást kell(ene) nyújtania, nem pedig azzal foglalkozni, hogy az Intel ilyen meg olyan dolgokat gyárt.
    Az hogy eladják a képzést külső cégeknek (mert gyakorlatilag ez van) szerintem nagyon nem helyes út.
    Szóval én még örülök, hogy mi legalább kívül esünk a külső érdekek harcán...
  • Caro #14
    A Műszaki Egyetem Budán van helyileg...