JohnnyCage

Intel Fejlesztői Fórum 2001 Ősz



A félévente megrendezett Intel Developer Forum konferencián az Intel és szövetségesei rendszeresen bemutatják fejlesztéseik legújabb gyümölcseit, és szó esik azokról az irányvonalakról, amelyeket a jövőbeli fejlesztések követni fognak.

Az idei, őszi Intel Developer Forum (IDF - Intel Fejlesztők Konferenciája) augusztus 27-től 30-ig tartott. A San Jose-ban (Kalifornia) megrendezett konferencián, mint házigazdára, természetesen az Intelre irányult a figyelem döntő része, de a rendezvény arculatába színt vittek a társaság szövetségesei is, akik szintén magukkal hozták újdonságaikat a konferenciára, és jövőt illető terveikről is beszámoltak.

Az idei, őszi IDF fénypontja a Pentium 4-es processzor volt. Bár korábban már sokan eltemették az Intel által kissé kapkodva kifejlesztett processzort, a Pentium 4 jól van, sőt növekedik, fejlődik. Méghozzá nem is akármilyen ütemben. Az Intelnek az IDF konferencia adott alkalmat a két legújabb, 1,9 és 2,0 GHz-es modell hivatalos kiadására, a valódi meglepetés azonban mégsem ez volt. A 130 nm-es technológiával készülő Northwood Pentium 4 változatának 3,5 GHz-es, működő prototípusa sokakat lenyűgözött, a Mobile Pentium 4 bemutatása egy notebookban pedig számos résztvevőt meglepett. Az Intel felvázolta az új Hyper-Threading elnevezésű teljesítménynövelő technológiát, amely eleinte a Pentium 4-alapú Xeonokban, később valószínűleg az asztali és mobil Pentium 4-esekben is meg fog jelenni.


A konferencián az Intel új, IA-64 64 bites archiektúrájára épülő Itanium rendszerek is hírt adtak magukról, de az igazi nagyágyú kétségkívül a processzor utódja, a McKinley lesz, amelynek néhány technikai részletét már elárulta a társaság. Az augusztus végi Intel Developer Forumon ezúttal fontos szerephez jutottak a számítógépek kiegészítő technológiái is amelyek terén jelenleg éppen egy átalakulásnak lehetünk tanúi. A 3GIO (Arapahoe), a USB 2.0 és a Serial ATA mind olyan, szükséges technológiák, amelyek lehetőővé teszik a rohamos ütemben fejlődő processzorok képességeinek hatékony kihasználását, és a gördülékeny adatáramlást a számítógép különféle részegységei között. Az elavult, lassú buszrendszerek és összeköttetési technológiák már jóideje visszafogják a számítógépek teljesítményét, ezért leváltásuk már korábban szükséges lett volna.

Az Intel a konferencián beszámolt a társaság fejlesztés alatt álló, Banias kódnevű mobil processzoráról is, amely a jövő mobil számítógépeinek alapja lehet. A Banias az első olyan x86-alapú mobil processzor lesz az Inteltől, amely már az alapoktól kezdve a mobil eszközök igényeinek megfelelően lett kialakítva. A processzor ennek megfelelően igen alacsony fogyasztást, ugyanakkor jó teljesítményt igér. A konferencia résztvevői emellett egy átfogó képet kaphattak arról, hogyan is képzeli el a világ legnagyobb chipgyártója a nem túl távoli jövőt.

Két új Pentium 4 modell debütált az IDF-en


Louis Burns alelnök
Különböző ipari hírforrások jelentéséből már több, mint két hónapja tudni lehetett, hogy az Intel az augusztusi Intel Developer Forum konferencián fogja útjára bocsátani a Pentium 4-es processzor két új, 1,9 és 2,0 GHz-es változatát. Az új Pentium 4 CPU-k kiadásáról szóló hírt néhány héttel a konferencia előtt maga az Intel is megerősítette.

Az 1,9 és 2,0 GHz-es Pentium 4 változatok a tervek szerint augusztus 27-én, az őszi IDF első napján jelentek meg. A 2,0 GHz-es Pentium 4 kiadásával az Intel kisebb revansot vehetett a konkurens Advanced Micro Devices-en (AMD), amely gyártó az elmúlt évben egy nappal az 1 GHz-es Pentium III kiadása előtt piacra dobta saját, 1 GHz-es Athlon Thunderbird processzorát, elsőként áttörve a régóta várt lélektani határt. Bár az 1 GHz-es órajelű Athlon kiadása csak egy nappal előzte meg a hasonló órajelű Pentium III-at, a valóságban az AMD processzorát jóval hamarabb meg lehetett szerezni a boltokból. Mindez jelentős presztizsveszteség volt a világ legnagyobb chipgyártója számára, főleg amennyiben az Athlon teljesítményét is összevetjük a Pentium III-mal, nem csak az órajelét.

Bár a 2 GHz nem olyan jelentős lélektani határ, mint az 1 GHz volt annak idején, kétségtelenül egy remek, széleskörű marketinglehetőségekkel megáldott sebesség. Az Intel minden erejével azon van, hogy a cég ki is használja az ebből fakadó előnyöket. Az első 2 GHz-es Pentium 4-alapú rendszerek már az IDF-en bemutatásra kerültek, és a nagy számítógépgyártók kínálatában már rendre megtalálható az új processzor. Az Intel emellett költséges reklámkampányokba fogott, amelyekben a cég elsősorban a meglehetősen jól hangzó, könnyen eladható 2 GHz-es órajelet emeli ki, valamint azt a tényt, hogy a 2 GHz-es Pentium 4 jelenleg a leggyorsabb PC processzor, és szinte minden területen -beleértve egyébként az árat is- felülmúlja vetélytársát, az 1,4 GHz-es AMD Athlon Thunderbird-öt. Újabb árcsökkenéseket hajtott végre az Intel

Mint ahogy azt szintén előre lehetett tudni, az Intel Corp. az 1,9 és 2,0 GHz-es Pentium 4 modellek kiadásával egyidőben jelentős, 31-55 százalékos mértékben csökkentette a Pentium 4 sorozat árait. Az új, 2,0 GHz-es változat megjelenésétől kezdve annyiba kerül, mint a korábbi csúcsnak számító 1,8 GHz-es modell. A 1,9 GHz-es processzor jelentősen alacsonyabb árszintet képvisel, mint a jelenlegi csúcsmodell, a lassabb változatok ára pedig drasztikusan leesett a korábbiakhoz képest. A rivális AMD, amelynek processzorai szinte mindig olcsóbban megszerezhetőek, mint az Intel változatok, természetesen azonnal követte a Pentium 4 árcsökkentéseket Athlon Thunderbird chipjeivel.


Bár az Advanced Micro Devices (AMD) Athlon Thunderbird processzorai a két gyártó árcsökkentéseit követően továbbra is nagyságrendekkel jobb ár/teljesítmény arányt nyújtanak, az Intel Pentium 4-es processzorai 1,7 GHz-től lefelé immár megfizethető megoldást jelentenek.

Az Intel a Pentium III processzorcsalád forgalomból való fokozatos, még az éven befejeződő kivonásával a Pentium 4-es megoldását immár nem csak a csúcskategóriás gépekbe kínálja. A chipóriás célja az, hogy a Pentium 4-es processzor, valamint a Pentium 4-alapú számítógépek általánosan elterjedjenek, többek között a belépő szintű PC-kben is. Bár, mint minden csúcskategóriás Intel processzor esetében, a leggyorsabb változatok a Pentium 4-ből sem lesznek olcsók, a néhány lépcsőfokkal lassabb modellek ára már sokkalta barátságosabb.

A Pentium 4 általános PC-kbe való bejuttatását célozza többek között az Intel új Brookdale chipkészlete is. A Brookdale (i845) Pentium 4 alaplapi chipkészlet lehetővé teszi az olcsó PC133-as SDRAM memóriák alkalmazását az ilyen rendszerekben, jelentősen lecsökkentve az árakat. A Brookdale-alapú Pentium 4 alaplapok ára jóval alacsonyabb, mint a korábbi Rambus DRAM-alapú, i850 chipkészletes változatoké. Az SDRAM emellett szintén jóval olcsóbb, mint a Rambus DRAM, és ehhez jön még hozzá a Pentium 4 CPU áresése.


Mindezzel együtt a Pentium 4 rendszerek ára immár megfizethetővé vált, a lassú PC133 SDRAM-ok azonban jelentősen visszavetik a rendszer összteljesítményét. A Brookdale chipkészletre épülő Pentium 4-es megoldások, amelyek a hivatalos, szeptember 10-ei debütálásnál jóval korábban piacra kerültek, mintegy 5-20 százalékkal kisebb teljesítményre képesek, mint az azonos órajelű Pentium 4-es CPU-val ellátott Rambus DRAM-alapú változatok. A Brookdale chipkészletnek a jövő év elején megjelenik a nagyobb teljesítményű, DDR-SDRAM-alapú változata, de a tajvani chipset gyártók, mint a VIA Technologies, a Silicon Integrated Systems (SiS), és az ACER Labs. Inc. (ALi) már hónapokkal korábban kiadják saját, hasonló megoldásaikat. A VIA Technologies P4X266 elnevezésű Pentium 4-DDR-SDRAM chipkészlete már jelenleg is piacon van, és bár hiány van belőle, mégis elérhető, DDR-alapú Pentium 4 megoldást jelenthet. Igéretes jövő áll a Pentium 4 előtt

Az Intel Pentium 4 és AMD Athlon processzorok párharca némileg a repülő és a Forma 1-es autó versenyére emlékeztet. A repülő lassan, nehézkesen indul, és kezdetben gyorsulása is elmarad a Forma 1-es autóétól. Miután azonban a Forma 1-es autó gyorsan elérte végsebességét, a repülő lassan behozza lemaradását, és onnantól kezdve megállíthatatlan, hiszen a Forma 1-es autónál sokkal nagyobb sebességre képes.

Bár a repülő és Forma 1-es autó példája kissé merésznek tűnhet, valójában pontosan ez a helyzet áll fenn az Intel Pentium 4 és AMD Athlon processzorok között. A Pentium 4 döcögve indult, a kezdeti modellek még az előző generációs Pentium III csúcsmodelljeit sem tudták igazán felülmúlni teljesítményükkel, az AMD Athlonokat pedig semmiképpen. Az Athlonok azonban a jelenlegi 1,4-1,5 GHz környékén lassan kezdik elérni a technológia korlátait, a Pentium 4 viszont még csak most kezd felnőni. Az AMD tervei szerint októberben megjelennek a Palomino magos Athlonok, amelyek a jelenlegi Thunderbird modelleket fogják leváltani. Az új mag a jövő év elejére várható 130 nm-es gyártási eljárással együttesen nyilvánvalóan az órajel további emelését célozza. Azt, hogy a 130 nm-es csíkszélesség és a Palomino mag együttesen mekkora növekedést tesz majd lehetővé az órajelben, egyelőre nehéz lenne megmondani.


A Pentium 4 jövője ennél sokkal élesebben látszik. Az Intel várhatóan novemberben adja ki az első 130 nm-es eljárással készülő, Northwood Pentium 4-eseket, amelyek a jelenlegi Willamette változatok 256 KByte másodszintű (L2) cache-jének a kétszeresét, 512 KByte-ot fognak tartalmazni. A várhatóan 2,2-2,4 GHz-en debütáló Northwood Pentium 4 processzorok ezzel a magas órajelen túl is, további teljesítménynövekedést érnek majd el. Az Intel vezetői az IDF-en elmondták, hogy a társaság a Pentium 4 teljesítményét az órajel növelése mellett egyéb megoldásokkal is növelni fogja. A megnövelt L2 cache-méret az ezen irányú erőfeszítések első lépcsőfoka.

A 2,0 GHz-es Pentium 4 változat egy komoly lélektani határhoz ért, az IDF-en azonban mégsem ez jelentette az igazi érdekességet a Pentium 4 processzorok terén. Az Intel a konferencián bemutatott egy Northwood magra épülő, 130 nm-es Pentium 4 processzort, amely minden további nélkül működött 3,5 GHz-en. A társaság vezetői bejelentették, hogy a 3,5 GHz-es Pentium 4 már a jövő évben forgalomba kerül, és a mintadarabot elnézve mindez mégcsak nem is tűnik meglepőnek, sőt még az sem, hogy a vezetők szerint a 10 GHz-es modell is megjelenik 3 éven belül.

Milyen rendszerek fogják támogatni a jövő Pentium 4 CPU-it?

Nyilvánvaló, hogy a jelenlegi memóriák, buszrendszerek és periféria interfészek nem megfelelőek már egy 3,5 GHz-es processzorhoz sem, egy 10 GHz-es modell kiszolgálásához pedig méggyorsabb alrendszerek szükségesek. Az Intel a fejlesztés alatt álló 3GIO (Arapahoe) technológiát ezekhez a processzorokhoz fejleszti. Bár a technológia 2003 előtt semmiképpen nem jelenik meg az eszközökben, a PCI-SIG azonban máris elfogadta a 3GIO-t, mint a PCI-t leváltó szabványt.


Sean Maloney alelnök
A 3GIO-t a merevlemez interfészek terén a Serial ATA fogja kiszolgálni, a grafikus port pedig egy egyelőre ismeretlen nevű, soros kialakítású AGP utód lesz. Mindez meglehetősen egyértelműnek tűnik, az alkalmazott memóriákat illetően azonban már több a kérdőjel. Egyesek -nem teljesen alaptalanul- úgy gondolják, az Intel a Pentium 4 kiadásakor azért választotta a Rambus DRAM technológiát, mert ez tűnt a legalkalmasabbnak a Pentium 4 jövőbeli, 5-10 GHz-es változatainak kiszolgálására. A Rambus DRAM-ok viszonylagosan magas ára, valamint a felhasználók ellenszenve a tisztességtelen lépéseket elkövető Rambus Inc. iránt azonban olyan váratlan fordulatot hozott, amely következtében az Intel nem kerülhette el más memóriatípusok támogatását.

Bár a Rambus DRAM jelenleg egy elbukott technológiának tűnik a DDR-SDRAM-mal szemben, könnyen elképzelhető, hogy a memóriatípus a jövőben újból hódítani fog. A DDR-SDRAM egyesek szerint egy köztes lépcsőfok az SDRAM és a Rambus DRAM technológiák között, és egy bizonyos, nem túl távoli pont után már nem lesz alkalmas az egyre gyorsuló processzorok kiszolgálására. A Rambus DRAM azonban nem fog szükségszerűen a DDR-SDRAM helyébe lépni. Az 533 MHz-ről induló DDR-II SDRAM technológia kifejlesztése már végső stádiumában van, és 2003-ban várhatóan megjelennek az első DDR-II-alapú rendszerek. Mobil jövő

Az elkövetkezendő években várhatóan folyamatosan csökkenni fog az asztali számítógépek piaci részesedése, és egyre inkább elterjednek a notebookok és a -mobiltelefonnal egybeépített internetes- kéziszámítógépek. Az Intel ezért egyre nagyobb figyelmet szentel a mobil eszközökbe szánt processzoroknak. A társaság sokak meglepetésére az IDF-en bemutatott egy 2 GHz-es Mobile Pentium 4-es processzort, amely a jelenlegi, 180 nm-es technológiával készült.

A Mobile Pentium 4 processzorok a cég tervei szerint a jövő év első felében kerülnek forgalomba. A Pentium 4 mobil változatai a bemutatott mintapéldánnyal ellenben már az új, 130 nm-es gyártási eljárással fognak készülni, órajelük kezdetben pedig csak 1,5 GHz lesz. Az új mobil processzorok az Intel vezetői szerint ugyanazokat az energiatakarékossági megoldásokat fogják alkalmazni, mint a jelenlegi Mobile Pentium III chipek, bizonyos technológiák azonban már továbbfejlesztett formájukban kerülnek az új chipbe. Az 1,5 GHz-es induló órajelet követően a Mobile Pentium 4-esek a jövő év második felében elérik a mintadarab 2 GHz-es órajelét.

Az Intel a Mobile Pentium 4 mellett egy másik x86 kompatibilis mobil processzort is fejleszt. A Banias kódnevű processzor előreláthatólag 2003 környékén jelenik meg, és az első olyan Intel x86 processzor lesz, amelyet a mérnökök a kezdetektől fogva mobil gépekbe fejlesztenek. A Banias ennek megfelelően sokkalta kisebb fogyasztással fog rendelkezni, mint a jelenlegi Intel processzorok mobil változatai, ugyanakkor teljesítménye összemérhető lesz az asztali processzorokéval.

Egy chip vagy kettő?

Az Intel vezetői az augusztusi IDF-en a nyilvánosság elé tárták az új, Hyper-Threading elnevezésű technológiát, amely elmondásuk szerint mérföldkő lesz a cég processzorainak fejlődésében. A Hyper-Threading többszálasítási technológia lehetővé teszi, hogy a processzoron belül egyidőben két, egymástól független adatfeldolgozó utasítás kerüljön végrehajtásra. A Hyper-Threading technológiájú processzor gyakorlatilag úgy működik, mintha valójában két különálló CPU dolgozna egymás mellett. A megoldás az Intel szerint optimalizált programkód esetén 30%-os teljesítménynövekedést eredményez úgy, hogy a hasonló képességekkel rendelkező duálprocesszoros rendszerek összes többletköltsége elmarad.


Az Intel által Jackson Technology kódnévvel ellátott technológia a jövő év első felében debütáló újfajta Xeon processzorokban kerül bevezetésre, de később a többi Intel CPU-ba is bekerül. Az új, Pentium 4 alapokra épülő Xeonok a Hyper-Threading technológia mellett processzormagra integrált harmadszintű (L3) cache-t is tartalmazni fognak, amelynek mérete típustól függően 512 vagy 1024 KByte lesz.

Fény derült a McKinley bizonyos technikai részleteire

Bár az Intel tagadja, hogy az Itanium, mint a társaság első 64 bites processzora csak egy tesztváltozat lenne, nyilvánvaló, hogy a cég első igazán ütőképes, 64 bites processzora a jövő év első felében megjelenő McKinley lesz. A McKinley számos olyan, drasztikus módosítást tartalmaz az Itaniumhoz képest, amely jelentősen növeli a processzor teljesítményét. Ezek egy részét az IDF-en nyilvánosságra hozta az Intel.

Az Itanium 750 MHz-es órajeléről várhatóan 1 GHz-re emelt McKinley több új utasításvégrehajtó egységet is kap, amelynek célja elsősorban az előd alkalmazástól függő, meglehetősen felemás teljesítményének kiküszöbölése. A McKinley rendszerbusza az Itanium 64 bites busza helyett 128 bites lesz, órajele pedig a DDR 133 MHz-ről 200 MHz DDR-re nő. Mindez elősegíti az adatok jóval gyorsabb áramlását a processzor és a külvilág között.

A McKinley a tervek szerint két változatban fog készülni. Az egyik változat 2-4 processzoros szerverekben és 2 processzoros munkaállomásokban, a másik 8 vagy több processzoros szerverekben, illetve 2 processzoros munkaállomásokban lesz felhasználható. A két változat harmadszintű (L3) cache memóriájának mérete 1,5-3, illetve 3 MByte lesz. A McKinley processzorok 50 bites fizikai, és 64 bites virtuális címzést fognak használni 4 GByte-os maximális lapmérettel.

A McKinley első változatai 180 nm-es eljárással fognak készülni, előreláthatólag 2003-ban azonban megjelenik a 130 nm-es technológiájú sorozat is, amelyek elődeiknél kétszer nagyobb, 3-6 MByte-os L3 cache-t fognak tartalmazni.


Magabiztosabbá vált az Intel

Az idei, őszi Intel Developer Forum konferencia számos újdonságot hozott a tavaszihoz képest, mindez azonban cseppet sem meglepő. Volt azonban mégvalami, amiben a tavaszi és az őszi IDF konferencia különbözött, ez pedig az a magabiztosság, amely a társaságon érezhető volt. A tavaszi IDF-en egy kapkodó, a rivális AMD-vel folytatott harcban botladozó Intel mutatta be újdonságait. A társaságnak nem sikerült úgy a Pentium 4 bevezetése, mint ahogy azt tervezte, az új processzort magas ára, viszonylagos lassúsága, valamint a drága Rambus DRAM memória is hátráltatta.

Az augusztus végi IDF-en azonban már egy sokkal magabiztosabb, határozottabb Intel mutatta be legújabb eszközeit, illetve közölte jövőt illető terveit. A Pentium 4 lassan kezd felnőni, és beigazolódnak az Intel számításai, miszerint a processzor relatívan kis teljesítményét a gyors ütemben növelhető órajel kiküszöböli. A 2,0 GHz-es Pentium 4 egyértelműen visszaszerezte a cégnek a leggyorsabb PC processzor gyártója címet, mivel a CPU szinte minden területen felülmúlja az AMD jelenlegi leggyorsabb, 1,4 GHz-es Athlon Thunderbird processzorát, és a jelek szerint a Pentium 4 a jövőben is meg fogja állni a helyét.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • sanya_ #17
    Annyival nem gyorsabb mint amennyivel drágább mint egy Tbird-ös megoldás. Ez a jelen. Elég sok csorba eset mostanában az Intel tekintélyén nálam legalábbis. 1-2 évnek el kell telnie + 1-2 jó megoldásnak meg kell születnie(az Intel részéről), hogy esetleg újra Intelt vegyek. Megaztán nagyjából 1-2 évente fejlesztek procit :)
  • Dikkma #11
    Igen lehet kötözködni, minden szavat kiforgatva, csak nem érdemes. Abban a mondatban semmi rossz nincs, de ha akarod hát legyen igazad, nagyon nem érdekel, neked mi a nagyságrend.
    Hogy miért unszimpatikus az, hogy a megjelenő 2 GHz-es P4 olcsóbb, mint anno az 1.4-es megjelenésekor, és marha nagy árcsökkentéseket csinál az Intel, és olcsó a P4, azt nem értem, de rólad sokmindent elárul.
    Ha nem akarsz fejleszteni akkor nem kell, én sem fogok.
  • Dikkma #10
    DDR-ramos VIA chipset nagyon király lesz, sebességben magasan a Brookdale felett lesz, stabil, olcsó.
    Tehát ha 2 hónapon belül vennék P4-et, tutira VIA-s alaplap lenne, ha meg kellene várnom 2002-t a P4-el, akkor meg megvárnám az Intel DDR-es alaplapját.
    ixyon az viszont galád hazugság, hogy egy 1.7-es Xeon az 1.2-es MP-t csak MP3-tömörítésben veri!
  • ixyon #9
    ja. csak a via P4 csipszete a leggyorsabb. az ALI félét vagy 5 %al veri(DDR memoval) és eddig minden tesztben, amit olvastam róla, minden tesztben stabil volt, és 1* sem írták, hogy fagyott volna. és a brookdaler?l (alias i845) csak nnyit, hogy vagy 15-20%al lassabb, mint az i850 meg sokkal lasabb, mint a p4x266 mert ugye csak SDR memoval megy. és videótömörítésénél, mp3tömörítésnél(az eddigi 1etlen helyn, ahol az 1.7es P4 xeon meg tudta verni az 1.2 Athlon MPt) ott még akár 30%os lassulás is bekövetkezhet. szal hát nem vagyok benne biztos, hogy ez a csipkészlet megoldás lesz a P4nek(az i845) a p4x266 meg most be van erelve, de a pert az intel mindenképp elveszti(mint az el?z? 6 perét is a VIAval szemben...:) és akkor mindenki fog gyártani p4x266 chipseteket. addig is maradnak a noname gyártók, akik ennek köszönhet?en igen nagy piacot hasíthatnak a nyokéból, akik nem p4x266oznak.
  • Dikkma #2
    A cikk jó, részletes, és nincs benne semmi hülyeség. Ha vki azt mondja, igen, akkor vagy félreolvastam vmit, vagy primitív/elvakult.
  • Dikkma #1
    Első...