Berta Sándor

Elektronikus szavazást akar a brit kormány

Úgy tűnik hiába a negatív tapasztalatok, az immár hosszú ideje tartó lakossági tiltakozások, a jelenlegi brit kormány egy jottányit sem enged és továbbra is kiáll az elektronikus szavazás (e-voting) alkalmazása mellett.

A brit felelős hivatal, a Department for Constitutional Affairs (DCA) egy új pályázatot írt ki, amelynek célja a demokrácia modernizálása, valamint a közigazgatási rendszerek felkészítése a jövő év május 3-án megtartandó helyhatósági választásokra. "A választásoknak meg kell felelniük a mai modern életforma követelményeinek" - áll a dokumentumban. Vagyis napjainkban már az elektronikus szavazás számít korszerűnek, ideje azt alkalmazni.

A brit kormány már 2002-ben megpróbálta modernizálni a választási rendszert, akkor összesen 30 millió fontot költöttek az elektronikus szavazás bevezetésére. 2003. májusában az állampolgárok választhattak és a hagyományos megoldáson kívül akár vezetékes telefonon, interaktív televíziókon, SMS-ben és az interneten is leadhatták a szavazataikat. Az eredmények azonban kiábrándítóak voltak, a vártnál jóval kevesebben választottak alternatív utat és az új megoldások ellenére sem mentek el többen szavazni.


A DCA szakemberei szerint ma már egyre nagyobb az emberek igénye az elektronikus szavazásra. Egy évvel ezelőtt ugyanakkor maga a hivatal vezetője, Harriet Harman jelentette ki, hogy még nem elég érett a társadalom erre a megoldásra és így nem jött el az e-voting ideje Nagy-Britanniában. "A 2003-as adatok megmutatták, hogy az elektronikus szavazás semmilyen jelentős hatást nem gyakorolt a részvételre, így nem értem a hivatal pálfordulását" - jelentette ki Jason Kitcat, aki az 1990-es években még a GNU-FREE szoftver elektronikus szavazásokon való felhasználásán dolgozott, azóta viszont a brit kormány e-kormányzati tanácsadója, de az e-voting ellenzője lett.

A brit kormányzat álláspontja valóban érdekes, hiszen tavaly még elvetette az elektronikus szavazás következő évi próbájáról szóló korábbi terveket és ugyanígy nemet mondott az SMS-ben történő szavazás ötletére is.

Az elektronikus szavazás önmagában is lehet sikeres, jó példa erre Észtország vagy Svájc esete. Előbbi államban a kormányzat merész lépésre szánta el magát: a helyhatósági választásokon az interneten keresztül szavazhattak az állampolgárok, példát mutatva az egész világnak, míg a semleges Svájc egyik településén, Bülachban tavaly októberben először nyílt alkalmuk és lehetőségük a választásra jogosult állampolgároknak arra, hogy akár SMS-ben is leadhassák a szavazataikat.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • Macc #5
    Igen, en is igy latom:)
  • NEXUS6 #4
    Könnyebb kontrollálni.
    Ebben az esetben a kontrollálás befolyásolást jelent;)
  • Macc #3
    Nekem gyanus miert eroltetik ennyire ezt az elektronikus szavazast
  • NEXUS6 #2
    Hát ha lenne kire szavazni, még érdekelne is a téma.

    Hazugság, vagy (minimum) kétszínűség?
    VÁLASSZ!!!!
  • Béla bácsi #1
    Egyszerűbb lenne, nem kéne szórakozni a "kék cédulákkal".