Berta Sándor

Öt perc alatt feltörték a holland választási rendszert

Vaskos kritikának is beillett egy holland civil szervezet legutóbbi akciója, amelyben a választásokon használt számítógépes rendszerek kijátszhatóságára és manipulálhatóságára hívták fel a figyelmet.

Az akció óriási médiavisszhangot kapott, ami főleg annak köszönhető, hogy idén november 22-én tartják Hollandiában a parlamenti választásokat. A Wij vertrouwen stemcomputers niet (Nem bízunk a választási számítógépekben) nevet viselő csoport tagjainak sikerült úgy módosítaniuk egy, a választásokon is bevetésre kerülő Nedap ES3B típusú számítógépes rendszert, hogy az meghamisította a szavazatszámlálás végeredményét.

A nem mindennapi esetről a Nederland 1 televízióadó külön tudósításban számolt be műsorában, a csoport tagjai a kamerák előtt mutatták be a manipulációt. A számítógépes rendszerben lévő két EPROM-egység kicserélése két hasonló, de módosított EPROM-ra nem vett öt percnél több időt igénybe.

Klikk ide! Klikk ide!
Klikk ide! Klikk ide!
Klikk a képre a nagyobb változathoz

A módosítást utólag senki sem vette észre. Az eset azért kínos, mert Nedap szavazatszámláló gépeket használnak nemcsak Hollandiában, de Németországban is. A Hollandiában alkalmazott készülékek 90 százalékát a helyi Nedap és Groenendaal cégek gyártják. Ráadásul idén nyáron az utóbbi vállalat vezetője, Jan Groenendaal úgy nyilatkozott, hogy az általuk gyártott berendezések manipulálására semmi esély sincsen. "Szeretném látni például, hogy valaki sakkozik a számítógépeinken" - mondta irónikusan a szakember. Nos, a holland csoport tagjai válaszképpen feltelepítettek egy sakkprogramot a feltört gépre és d2-d4 lépéssel nyitották meg a partit...

Nem ez az első kritika egyébként, ami a választásokon használt szavazatszámláló rendszereket éri. Néhány hete a Princeton Egyetem egyik professzora jelentette be, hogy az Egyesült Államok nagy részén használt elektronikus szavazórendszer komoly biztonsági hiányosságokkal bír. A szakember állítása szerint egy percen belül keresztüljuthat egy közepes hacker a védelmi rendszereken, és könnyedén manipulálhatja a választásokat.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • Daudi Baldr #38
    Itt mindenki olyan kibaszott okos...
  • gforce9 #37
    Meg lehet csinálni legalább olyan biztonságosra, mint a hagyományos - urnás - szavazás. Csak nem úgy mint a hollandok, mert az egy kalap fos módszer.
  • MerlinW #36
    "hülyeséget beszélsz, mert itt nem arról van szó, hogya szavazó ne tudja manipulálni, hanem aki az üzemeltetéséért felelős, az ne tudja.."

    Olyan gép márpedig nem létezik és nem fog:)
  • Zivos #35
    Kerdeznem, hogy volt megbuheralva a valasztas regen? Nem volt ott semmi buheralas. Volt 1 jelolt, es arra kellett szavazni, de 100% -os reszvetellel. Ha nem lehetett egy kicsit csucucsulni.
  • tar86 #34
    Na és ha a pártok be lennének tiltva, és nem kellene szavazni?
    Vagy ha, nem lennének betiltva, de nem menne el senki szavazni?
  • pTk #33
    Öt perc alatt feltörték a holland tojást;)
  • assdf #32
    Hm... az én meglátásom szerint ennek igazából csak átvitt értelemben van hirértéke. Az hogy egy számitógép feltörhető nem ujdoság (akkor sem ha célhardverről van szó), ellenben az már igen, hogy az informatikának az előnyei mellet óriási negativ oldala is lehet amit sokan elfelejtenek az intelligens mosóporok korában... Ez pedig nem más minthogy mostantól kezdve egy mozdulattal el lehet dönteni (a cikknél maradva) például hogy ki lesz a kormány, ráadásul úgy hogy a csalásra még csak bizonyiték sem lesz. És ez valamilyen szinten azért tényleg rémisztő. Mert persze eddig is voltak "érdekes" választások, de ugye ez vagy azt jelentette hogy egy pártrendszer volt (90es évek előtt) vagy nyilt titok volt hogy meg van buherálva a választás. Viszont ezektől eltekintve, ha csalás volt a választásokon, arról mindig volt bizonyiték (ugye ott volt a szavazócédula) illetve azért csak feltünö volt amikor egy háromezres faluban hatezer szavazat volt... Most viszont az informatika korában, ha bevezetik a teljesen elektronikus szavazási rendszert, elég lesz csak 1%al jobb arányt belőni (még csak nem is lesz feltünö) egy kézmozdulattal néhány ember tudomásával és máris kész a csalás, nincs bizonyiték, nincs mit ujraszámolni és legfőképp lehet hivatkozni a végén hogy ez demokratikus választás volt... Szép új világ... NA ez egy kicsit off volt.
  • arty #31
    szvsz a mostani rendszer teljesen rendben van, ahogy elektronika is részt vesz az egészben, cseszhetjük... ld. még bush győzelme :)
  • gforce9 #30
    Abszolúte nem gond, egy ilyen rendszer.. mondjam? Bemegy a csóka szavazni ahol van 1 pc min fut a kliensprogram, a szavazóbizottság meg arra ügyel, hogy 1x szavazhasson a gépen, ezt mint eddig is személyigazolvánnyal ellenőrízni lehet... mi ebbe az olyan nagyonnehéz? Az meg hogy esetleg a szavazóbizottság ne tudjon a kliensprogramnak ég pár szavazatot plusszban beadni, arra elég az az ellenőrzés is, hogy:hányan írták alá hogy eljöttek szavazni? 2564 hány szavazat érkezett erről a kliensprogramról? ha 2564 azzok ok minden ha nem stimmel, akkor meg lehet utánanézni.. könyörgöm, mi ebben a nem megvalósítható?
  • NEXUS6 #29
    "A módosítást utólag senki sem vette észre. Az eset azért kínos, mert Nedap szavazatszámláló gépeket használnak nemcsak Hollandiában, de Németországban is. A Hollandiában alkalmazott készülékek 90 százalékát a helyi Nedap és Groenendaal cégek gyártják."

    Állj fíúk!;)))
    Ezt nem úgy kell érteni, hogy Kovács 2 János egy Tecsóban vásárolt müanyag szerszámosládával beront a szavazó helységbe, majd 5 perc matatás után gyöngyöző homlokkal kijön a fülkéből, mire a médiagecik, Bárdosandris meg hasonlókmegrökönyödött arccal kiabálnak a tv-ben, hogy az eddig kieső KibaszottKeményKezekPártja orrhosszal vezet mindenki elött.
    És persze senki nem vett észre semmit.
    ;))))

    Nem. Ezt úgy kell érteni, hogy tegyük fel amikor épp nincs választás akkor megjelenik a karbantartó cég képviselője, aki csak 20 év múlva derül ki, a wótergéttel hasonló nagyságú botrányt kavaró módon, hogy hogynem erős kapcsolatban áll a kormányzópárttal. Ez az emberke nem csak leporolja a billentyűzetet, meg lesprickollja a moncsit, hogy aztán szarvasbőrrel megtisztícccsa, hanem kinyitja a dobozt és kicserél benne ezt azt.
    Aztán amikor annak rendje szerint eljön a választás, akkor annak rendje szerint a kormányzópárt megint megnyeri a választásokat, csak annyival hogy ez se legyen feltűnő.
    ;(