Gyurkity Péter

Veszélyes lehet az e-szavazás

Az amerikai kormányzat ellenőrzési hivatala arra figyelmeztet, hogy az elektronikus szavazási rendszerekkel kapcsolatos aggodalmak valós alapokon nyugszanak, az újítástól pedig nem várhatják a problémák megoldását.

A Kormányzati Ellenőrzési Hivatal (Government Audit Office, GAO) terjedelmes jelentésében arra hívja fel az amerikai kormányzat tagjainak figyelmét, hogy az e-szavazás és az azt lehetővé tévő kiterjedt számítógépes rendszerek komoly veszélyforrásokat hordoznak magukban és valószínűleg nem lesznek a minden jelenlegi problémát megoldó forradalmi újítások letéteményesei. A folyamatot a kormányzat minden egyes ágának szoros figyelemmel kell követnie, ellenkező esetben a hibák és a nem megfelelő kezelés az egész rendszer felborulását eredményezheti.

"Egyetlen szavazási technológia - bármilyen jól is tervezik meg - sem oldhatja meg a procedúrával és annak lebonyolításával kapcsolatos összes jelenlegi problémát" - áll a jelentésben. Ez a vélemény sokak számára egyáltalán nem újdonság, ám komoly figyelmeztető jel lehet az újítás feltétlen támogatói körében, akik az elektronikus rendszerek mielőbbi kiterjesztése és alkalmazása mellett állnak ki. Randolph Hite, aki a GAO IT-rendszerekért felelős igazgatójaként állította össze a dokumentumot, emellett arra hívja fel a figyelmet, hogy a biztonsággal és megbízhatósággal kapcsolatos aggodalmak nagyon is valósak.

A hivatal a 2000-es választások előtt és alatt még támogatta az e-szavazás kiterjesztését, ám az ezt követően megerősödő félelmek és panaszok hatására revideálta álláspontját. Ezt a folyamatot felgyorsította az a vélemény, miszerint a szavazást és az azt kiszolgáló rendszer felügyeletét végző Electoral Assistance Commission (EAC) minden javaslat és hozzászólás ellenére sem végezte el a szükségesnek mutatkozó módosításokat. Ez utóbbi hivatal elméletben ugyan elfogadta és egyetértett a javaslatokkal, ám azokat az erőforrások hiányára hivatkozva nem hajtotta végre.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • benczurzs #20
    boccs, de miről is van szó ?
    Jah igen, az elektronikus szavazásról, jéé ?
    és most Magyarországon hogy is megy a szavazás ? Ja tudom ---> papíron.
    Szerinted mégis mire írtam ? Hát a fentiekből nehéz kitalálni, de elárulom, az elektronikus szavazásról írtam.
    Tudom, hogy papíron JÓL MŰKÖDIK a rendszer, legalábbis Magyarorszáon
    És hasonló biztonsággal lehet elektronikusan is.
    És hogy te hány éves vagy, az se tiszta (23 vagy több, max 84 ??? )
  • Morden23 #19
    "Én tuti nem fogok csak azért 300 km-t utazni vidékre hogy szavazhassak.
    Inkább neten kellene.

    Privi.hu Rulez "

    Nem is 14 éveseknek való móka a szavazgatás. Majd ha nagy leszel, akkor esetleg rájössz, hogyan működik, és miért nem kell "300 km-t" utaznod, főleg vidékre.
  • Morden23 #18
    "Meg lehet úgy oldani, hogy lássák, hogy ki szavazott,
    lássák a szavazatokat, de ne tudják összerakni, még hackeléssel se, hogy ki kire szavazott ! "

    Szerinted most mi van? Voltál már szvazáson? Hány éves vagy?
  • kvp #17
    Az amerikai problema az, hogy ha a mostani alelnok cege szallitja a felszerelest aminek szinte semmilyen biztonsagi funkcioja nincsen, akkor az ellenzeki szenatus nem bizik meg a kovetkezo elnokvalasztas eredemenyeben.

    Az anonim szavazas megoldhato egyszer hasznalatos kulcsok segitsegevel, viszont kerdeses hanyan adnak el igy a szavazatukat, mint ahogy most is sokan megteszik. A szavazatok ujraszamolasa megoldhato lenne a szavazatok kozponti tarolasaval, viszont a nevtelenseg biztositasahoz a szemlyei szam - kulcs hozzaerendelesi tablat meg kell semmisiteni meg a szavazas megkezdese elott. Ha ez teljesul akkor lenne egy jo szavazasi rendszer. Valoszinuleg azert nem tamogatjak, mert igy tenyleg pontos eredmenyeket hozna minden szavazas, viszont a kulcsok kiosztasa sokkal nehezebb lenne (hivatal, alairas, sorbanallas vagy nem megbizhato posta), es minden szavazas elott meg kellene ismetelni.
  • skydrake #16
    Én tuti nem fogok csak azért 300 km-t utazni vidékre hogy szavazhassak.
    Inkább neten kellene.

    Privi.hu Rulez
  • benczurzs #15
    Nem értem ezzel mi a problémátok.
    Meg lehet úgy oldani, hogy lássák, hogy ki szavazott,
    lássák a szavazatokat, de ne tudják összerakni, még hackeléssel se, hogy ki kire szavazott !
    Így nem szavazhat egy ember kétszer, de nem is tudják, hogy ki kire szavazott.
    Remélem ilyen rendszer lesz.
  • Morden23 #14
    "Igy tudna ellenorizni az ember, hogy valoban az adott partra ment a szavazata. "

    Nem kéne túlerőltetni. Nem életlenül van az anonim szavazási rendszer.

    1. így elkerülöd, hogy megkülönböztessenek a politikai nézeted miatt (nem, szavazni járni nem ugyanaz, mint pártgyűléseken részt venni, vagy belépni egy szervezetbe)
    2. így elkerülöd, hogy sokan azzal érveljenek, hogy megkülönböztetik a politikai nézeteik miatt (így is van már elég sok szemét, ami miatt lehet totál logikátlanul és kamuzva pereskedni)
  • sathinel #13
    Mindkét módszer átverhető. Nállunk a rendes módszeren is összevesznek a pártok, Amerikában meg az új rendszert manipulálták ha igaz. Ha nem igaz akkor is nagy vita volt odakinn. Az előnye, hogy a pártok talán nem több 1000- embert vesznek rá szabálysértésre, hanem 1-2 hozzáértő informatikust. Talán így könyebb lessz kiszűrni. De mondom amerikában is nagy balhé volt az e-szavazásból. Név felvállalásával szavazni? Azán meg nem tetszik valamely csoportnak hogy mire szavaztál, és rögtön egy adatbázisban találod magad mint manapság is láthatjuk...
  • AranyKéz #12
    Nem véletlenül van a világon névtelen szavazás...
  • Lame #11
    Ugy (talan) megoldhato lenne, ha regisztralni kene a szavazo rendszerbe.
    A valasztas utan pedig nyilvanosan meg lehetne nezni, hogy ki kire szavazott.
    Igy tudna ellenorizni az ember, hogy valoban az adott partra ment a szavazata.