Berta Sándor

Életkor-meghatározás arcfelismerés alapján

A világon elsőként gyakorlatilag teljesen piacképes automatikus kormeghatározó rendszert fejlesztett ki az Omron japán vállalat. Az arcfelismerésre épülő eszköz képes akár egy másodperc törtrésze alatt megállapítani egy személy életkorát.

Az új megoldás iránt már most óriási az érdeklődés a Felkelő Nap országában. Ennek oka, hogy a helyi jogszabályok szerint 2008-tól tilos lesz alkoholt kiszolgálni a 20 évnél fiatalabb személyeknek. Ugyanilyen tilalom érvényes egyébként tavaly óta a helyi játéktermekre és erotikus központokra is. "A rendszer képes arra is, hogy megállapítsa milyen műsorokhoz és tartalmakhoz férhetnek hozzá a fiatalkorúak és melyekhez nem. Reményeink szerint egy vagy legkésőbb két esztendőn belül piacra dobhatjuk a terméket" - nyilatkozta Erina Takikawa, az Omron illetékes fejlesztője.

"A felderítési arány 90,6 százalékos, ami nagyon jónak mondható. A számítógép pillanatokon belül felismeri az akár egy csoportban elvegyülő emberek arcát, követi a mozgásukat és megítéli, hogy az adott személy fiatalkorú-e vagy már felnőtt. A rendszer minden egyes arcot megjelöl aszerint, hogy egy gyermekről vagy egy felnőttről van-e szó. Azért, hogy megkönnyítsük a biztonsági személyzet munkáját, a jelölések mindig követik az embereket, így pontosan megállapítható, hogy egy fiatal éppen hol tartózkodik. A számítógépet még a Japánban annyira népszerű légzőmaszkokkal sem lehet kicselezni" - tette hozzá a szakember.

Az alkalmazás része az Omron Okao Vision nevű arcfelismerő technológiájának. Az Okao az arc udvarias japán megnevezése. A vállalat a programot 1995-ben indította azért, hogy a gépeket minél emberszerűbbé tegye. A gépek és az emberek közötti interakcióban komoly szerep hárul az arcfelismerésre. Az emberi arcból sok minden megállapítható, például az illető neme és kora. Ezek az információk fontosak a gépek számára, az azonban, hogy meg is értsék őket komoly kihívás elé állítja a kutatókat.


Először is az egyes arcokat fel kell ismerni egy felvételen. Ezután jön a személyazonosítás, majd annak megállapítása, hogy az illető éppen dühös vagy jókedvű, milyen nemű és hány éves. Az Omron a technikát először a digitális kamerák gyártóinak adta el, ezt követték a mobiltelefonokba épített személyazonosító rendszerek. Ezeknél a készülékek használatához a felhasználónak készítenie kell a beépített kamerával egy képet az arcáról és a telefon csak ezen azonosítási eljárás után használható.

"Az életkor meghatározásához a korábbi vizsgálatoknál tapasztaltakat vettük figyelembe. Megvizsgáltuk, hogy az emberek úgy próbálják meg kitalálni a másik életkorát, hogy végigmérik a testfelépítését, illetve megnézik hogy az illetőnek vannak-e ráncai. Ezután azt vettük figyelembe, hogy egy ötéves gyermeknek nagy és kerek szemei vannak, az évek múlásával azonban változik, megnyúlik az arc formája. A szemek feljebb kerülnek, megnő az orr és az ajak is. Ezeket az adatokat mind betápláltuk a rendszerbe és megtanítottuk, hogy helyesen határozza meg az emberek életkorát" - mondta a japán kutató.

A szoftver iránt persze azért is megnőtt az érdeklődés, mert a rendőrségek személyazonosításra, a szórakozóhelyek tulajdonosai pedig a korhatár betartására használnák szívesen. A géppel egy személy korának meghatározásához csupán 0,2 másodpercre van szükség még akkor is, ha a kamera nem megfelelő szögben rögzítette az arcról készült képet. Csupán egyetlen fő követelmény van, az arcról készült felvételnek legalább 50 x 50 képpont felbontásúnak kell lennie.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • dszilveszter #36
    quote ala zsolo"Szóval visszajukadok oda, hogy én tuti marslakóvagyok és azért nem tapasztalom azt amit állítasz :)"

    A lyuk...

    zsolo a wikipedia helyett inkább olvass a magyar helyesírásról, mert szerintem a picit fontosabb, minthogy olyanban okoskodj amihez nem értesz. Nem hiszek ebben 20 vagyok, de mindenki 16nak néz. Az agy, meg az energia nem lényeg, ha összefüggene a százalék az ételbevitellel, magyarul ha a nagyobb % nagyobb hatásfokra vezetne, mondjuk többet ehetnénk, és jobbak lennének túlélési esélyek, akkor az evolúció erre fog mozdulni, de amíg erre nincs szükség, márpedig nincs, és nem is lesz, így jó neki, minek pazaroljon energiát, ha így is dagadunk, fő az életbenmaradás, és a sokasodás. Már ezen is buktak az alapelvek, hisz az agy növekedésével nőtt az átlagéletkor, de nőtt a társadalmi olló, és a fogamzásgátlókat is feltaláltuk. Ha még okosabbak lennénk, az nem tenne jót a fajunknak, tehát amíg nem génkezelnek minket, vagy tudj isten mit fognak majd csinálni, rossz belegondolni, addig itt nem lesz nagyobb %.
  • wanek #35
    "Ó bocsi, én nem úgy születtem, hogy tudtam, hogy az agyam milyen részekből áll és azoknak mi a funkciója. Meg azt sem tudtam hogy működik a szem és hogy látunk." - neked nagyon gyenge lehet a felfogásod. Nem attól látsz és nem attól gondolkodsz, hogy ismered a szem és az agy felépítését!

    Még csak véletlenül sem írtad ugyanazt. Az emlék egy fix dolog, az élettapasztalat pedig egy kialakult képesség.
  • Zsolo007 #34
    Ó bocsi, én nem úgy születtem, hogy tudtam, hogy az agyam milyen részekből áll és azoknak mi a funkciója. Meg azt sem tudtam hogy működik a szem és hogy látunk.

    De ha te így születtél akkor grat :).

    Nagyjából jól be tudom lőni. Ez csak élettapasztalat kérdése, ami majd talán nálad is kialakul.
    Tényleg? Akkor igazam van. Ugyanis én pont ugyanezt írtam le, csak nem élettapasztalatnak neveztem, hanem emléknek. De a kettő pont ugyanaz :)
  • wanek #33
    Ember! Mivel van szemem és agyam, látok is, így nem kell máshol elolvasnom (wikipedia), ahol jól elmagyarázzák, hogy én mit láthatok és mit nem. Ez már a hülyeség teteje. Amit magad is le tudsz ellenőrizni, azt felesleges máshol keresned. Vagy te azt is a wikipédiáról tudod meg, hogy mikor menj szarni?
  • wanek #32
    Nagyjából jól be tudom lőni. Ez csak élettapasztalat kérdése, ami majd talán nálad is kialakul.
  • Zsolo007 #31
    Most olvastam egy csomót wikipédián ezzel kapcsolatban, és sehol nem találtam erre vonatkozóan írást. Az a baj, hogy már nem tudom hol hallottam/olvastam/láttam. wikiben egyébként nagyon szépen leírják a részeket ahol végigmegy mi mit csinál. Ezekszerint tökéletes az emberi látás (:D). Szóval visszajukadok oda, hogy én tuti marslakóvagyok és azért nem tapasztalom azt amit állítasz :)
  • Zsolo007 #30
    Hát nemtudom, én tapasztaltam már nem egyszer nem kétszer.

    Akkor te azt állítod, hogy ha kimész az utcára akkor minden emberről azonnal (és pontosan) meg tudod állapítani az érzelmeit?

    Lehet, hogy így van és én vagyok hülye és nekem azért nincs ez. Ki tudja...
  • wanek #29
    "Fájt már a fejed a sok gondolkodásról" - ez tipikusan oxigénhiányos állapot. Egyébként meg az emberi test kellő tartalékokkal rendelkezik ahhoz, hogy energiát szolgáltasson.

    "Egy tök ismeretlen arcáról nehezebben állapítod meg az érzelmeket, mint pl. Apádéról. (Kivéve természetesen ha nagyon egyértelmű a dolog)" - ez egyszerűen nem igaz. Valami téves képzeted lehet, és azt próbálod görcsösen magyarázni. Nincs értelme, nincs igazad.
  • Zsolo007 #28
    Ugye azt mindenki tudja,hogy az agyunknak kb 10%-át hasznosítjuk
    Ez egy komplett marhaság. Felejtsd el.

    Wikipédiából:

    Humans use only 10% or less of their brain: Even though many mysteries of brain function persist, every part of the brain has a known function.[7][8][9][10]

    * This misconception most likely arose from a misunderstanding (or misrepresentation in an advertisement) of neurological research in the late 1800s or early 1900s when researchers either discovered that only about 10% of the neurons in the brain are firing at any given time or announced that they had only mapped the functions of 10% of the brain up to that time (accounts differ on this point).
    * Another possible origin of the misconception is that only 10% of the cells in the brain are neurons; the rest are glial cells that, despite being involved in learning, do not function in the same way that neurons do.
  • Zsolo007 #27
    Fájt már a fejed a sok gondolkodásról? :D Igenis lehet "erőforrásról" beszélni, természetesen átvitt értelemben, nem véletlenül van ott az idézőjel.

    Igen észreveszi, de csak ha közel vagy :). Én nem azt mondtam, hogy az agy elnagyolja a dolgokat, hanem azt, hogy találgat. Egy tök ismeretlen arcáról nehezebben állapítod meg az érzelmeket, mint pl. Apádéról. (Kivéve természetesen ha nagyon egyértelmű a dolog)