Gyurkity Péter

A kínai gyártók elhagyják a DVD-piacot

2008-ban nem kevesebb mint 18 kínai gyártó hagyhat fel a DVD támogatásával, az ország saját szabványa mellett elkötelezve magát. Az EVD népszerűsítése már két éve tart, ám a gyártók több gonddal küszködnek.

Kínai források szerint az októberben megalakult EVD Industry Alliance 40 tagja közül legalább 18 biztosan felhagy a DVD támogatásával, hogy végleg átálljon a saját szabványra. Ennek mintegy előzményeként a december 5-én kezdődő pekingi kiállításon 52 lejátszót és felvevőt mutatnak be a nagyközönség előtt, amelyek ára átlagosan 89 dollár, azaz alig 18 ezer forint. A kedvező ajánlatokkal a jelenlegi, nemzetközileg és támogatott DVD-szabványt szeretnék gyorsan kiszorítani, hogy 2008-ra megkérdőjelezhetetlen legyen az EVD első helye.



A kínai vállalatok ugyanis az egyik utódformátumot támogatják, amelynek az elnevezése Enhanced Versatile Disc (EVD). Ez jobb hang- és képminőséget nyújt, és nem mellesleg mentesíti a gyártókat a súlyos DVD-jogdíjak megfizetése alól. Az EVD-szabadalmak tulajdonosa egy konzorcium, amely Kína vezető DVD-lejátszó- gyártóiból áll, és ez szedi be a jogdíjakat. A tábor tagjai jelenleg több súlyos problémával küzdenek, amelyek jelentőségét jól mutatja, hogy a formátum a mai napig nem tudott igazán megkapaszkodni. Hiányzik ugyanis a nemzetközi elfogadottság, a kellő kínálat a tartalmak terén, és az sem utolsó szempont a gyártóknál, hogy 2008-ra igencsak lecsökkenhetnek a két kéklézeres formátummal kapcsolatos költségek.

Októberben 40 taggal megalakult a már említett szövetség, a cél pedig egyértelműen a jól megszokott formátum és a tartalmak kiszorítása. Kínában hamarosan üzletek százaiban kezdik meg a lejátszók és felvevők értékesítését, a legnagyobb üzletláncok pedig az igényekkel összhangban folytatják a DVD-termékek árusítását. Négy éve tartó periódusnak intenek ezzel búcsút, hiszen az EVD fejlesztését már 2002-ben bejelentették, a szabványról pedig 3 évvel ezelőtt árultak el újabb részleteket. A szomszédos Tajvan sem nézte tétlenül a fejleményeket, ottani szakemberek kidolgozták az FVD (Forward Versatile Disc) nevezetű technológiát.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • dez #46
    Grat, feltaláltad a spanyolviaszt! :D
    Mindkét kéklézeres formátumon támogatott a h.264, a filmek egy része így jön ki.
  • Mentrid #45
    Ezen a topicon halara nevetem magam.:D Kösz neketek.:)

    Amugy gondoltatok már a kék lézeres h.264 tömöritésü lemezre az mekora siker lenne.:) Mindenhonan venni egy jó őtletet és egyesiteni és a jogdijakat megosztani.:)

  • AranyKéz #44
    Gyakorlatilag nem, de valamiért paráznak hogyha átnevezik Republic of China-ról (ROC) valami másra, pl. Republic of Taiwan-ra akkor Kína (PROC, People's Republic of China) lerohanja őket. Én totál nem értem miért ennyire paranoiásak, simán át lehetne nevezni, már réges rég egy független állam. Kínával való kapcsolatát nem nagyon befolyásolná.

    További infóért nézd meg a Wikipédián a Republic of Taiwan és Taiwan Independence cikkeket.
  • vax #43
    Az hogy ebből és még másból is egy állami "regálét" csinálnak a lehető egyik legjobb gazdasági döntés volt a részükről. Bár csöpnyi honnunknak lehetne ilyen lehetőségei. :(
  • vax #42
    Itt a "nagy helyzet", az hogy egy olyan kicsi ország lakosai mint mi az ázsiai és kinai léptékeket "el se tudjuk" képzelni és "felfogni".
  • vax #41
    Tömören velősen megfogalmaztad a lényeget és a jelenlegi helyzetet.
  • bakagaijin #40
    Ööö, most akkor Tajvan az nem Kínához tartozik? Én úgy tudtam, már ifjúBush is ezt hirdeti több mint egy éve.
  • arty #39
    az svcd összejtt nekik, na lássuk most :D
  • AranyKéz #38
    Nyugi, a legjobbakal is előfordul hogy hótt lusták :)
  • dez #37
    Khsssz, tényleg. Nem volt kedvem végigolvasni azt az unalmas mondatot. :D