Berta Sándor

Német szoftver az adattárolás kijátszására

Az európai felhasználók aggódva figyelik, hogy egyre több uniós tagországban vezetik be a távközlési adattárolást, amelynek segítségével pontosan nyomon követhető, hogy ki milyen weboldalakat keresett fel.

Drezdai informatikusok azonban nemcsak csendben tiltakoztak, hanem a tettek mezejére is léptek. Az informatikus csoportot Andreas Pfitzmann, a Drezdai Műszaki Egyetem professzora vezeti, akinek szakterülete az adatvédelem és az adatbiztonság. A szakemberek egy olyan szoftvert akartak létrehozni, amely gyakorlatilag teljesen anonim szörfölést tesz lehetővé a világhálón. A kutatók azért vágtak bele a programba, mert annak ellenére, hogy elvileg senkinek sem lesz a jövőben félnivalója, az emberek mégis aggódnak az adattárolási jogszabályok bevezetése miatt. A felhasználók többsége nem érti, hogy erre miért is van szükség, ráadásul senki sem szereti, ha a dolgai között kutakodnak. Márpedig a távközlési adatok eltárolását sokan így élik meg.

Mint Andreas Pfitzmann elmondta, amikor valaki felcsatlakozik az internetre, akkor közvetlenül kapcsolódik egy szerverhez, illetve a kiválasztott weboldalhoz. Az anonimitást biztosító szolgáltatásoknál viszont a felhasználó számítógépe és a webszerver közé egy úgynevezett proxyszervert iktatnak be. Ez utóbbi láthatatlanná teszi a küldött és fogadott adatokat és az illető így immár biztonságban és teljesen anonimitásba burkolózva tud kapcsolódni a webszerverhez és a weboldalakhoz. A proxyszervereken ugyanakkor később minden felhasználóra vonatkozó információ megtalálható és gyakorlatilag minden kattintást nyomon lehet követni. Éppen ezét gyakran hoznak létre ilyen szervereket titkosszolgálatok, bűnözők vagy marketingcégek, akiket nagyon is érdekelnek ezek a személyes adatok.

Pfitzmann és csoportja viszont egy olyan szoftvert fejlesztett ki, amellyel elvileg végtelen számú proxyszervert lehet egymás után kapcsolni és ezáltal az adatok szinte elvesznek a kíváncsi tekintetek elől. Biztos, ami biztos alapon külön titkosító megoldásokkal gondoskodnak arról, hogy a virtuális nyomok valóban eltűnjenek. Az új eljárás előnye, hogy minden proxyszerveren csak az adatok egy része található meg, vagyis ha valaki kíváncsi egy információra, akkor az összes proxyszervert fel kell törnie. Ez nem egyszerű feladat, hiszen elvileg minden proxyszerver más és más országban is lehet.

A szoftver szabadon letölthető és egyaránt használhatják magánszemélyek és cégek. Pfitzmann professzor ugyanakkor hangsúlyozta, hogy ez még egy tesztverzió, így hibák és stabilitási gondok még előfordulhatnak.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • lancelot28 #13
    Mondd Kedves !

    Nem nézel Te túl sok Scientificen-t ? vagy kémfilmeket, az azokban látottak nem a valóságból valók..........
  • Neerpelt #12
    HAHA!
    És ha pont terroristák töltik le? :D:D:D
    Akkor meg minek kutat szerencsétlen USA? :D:D NYOMORULTAK :D:D
  • kev #11
    Ne használj proxyt..ennyi.
  • Mike #10
    "Az új eljárás" vicces, milyenúj eljárás? az hogy több proxyra vannak szétszórva a csomagok? ez bizony nem új
    ellenben a szabadon letőlthető tetszik
    most már csak az a kérdés megbízom-e Herr Pfitzmann-ban, nem-e dolgozik a rendőőrségnek, kémelhárításnak, és nem-e az adataimra vadászik, persze álcázva
  • Sir Quno Jedi #9
    A lehet azt jelenti, hogy lehet, ha csinálnak neked végtelen számút! Vicces.
  • senoy #8
    A hivatalos oldal szerint sokat,foleg csucsidoben.
    A server alacsony savszele miatt.

    "amellyel elvileg végtelen számú proxyszervert lehet egymás után kapcsolni"
    A poen,h elore definialtak az igy osszekotheto szervereket.En legalabbis nem tudtam benne uj lancot letrehozni.Igy tulajdonkeppen nem sokat er,az egesz.
  • BlueGold #7
    És mennyit lassit ez a módszer a bögészésen?
  • Gregorius #6
    Szeretem, ahogy az órajelek növekedése semmilyen hasznos tényezővel nem jár, csak hogy egyre több biztonsági szoftver futhat pro és kontra egy állomáson úgy, hogy ne romoljon nagy mértékben a hasznos teljesítmény.
  • HUmanEmber41st #5
    Ha igaz az, h akár több ezer proxin szórja szét az adataidat.. sose szedik össze..
  • norti #4
    HMm... én egy hamadik lyukra gondoltam akkor... :DDDDDD