Berta Sándor

Kifinomult adatmentési funkció a Vistában

A Microsoft olyan technológiákat próbál meg beépíteni a Windows Vistába, amelyeknek a segítségével egy merevlemez-probléma esetén elkerülhetővé válnak az adatvesztések és akár a teljes rendszer-állomány is megmenthető.

Az újítások egy része már a Windows Vista második bétaverziójában is megfigyelhető, az operációs rendszer ugyanis arra kéri az embert, hogy használja a mellékelt biztonsági mentésekért felelős programot. A Vista természetesen támogatja a S.M.A.R.T. funkciót is.

Szintén általános probléma ha megsérül a merevlemeznek az a része, amelyen a Windows partíciója található. Ezen segít a Windows Recovery Environment, ugyanis a Vista ugyanis egy második partíción eltárolja a rendszeradatokat. Egy hardverhiba esetén tehát az operációs rendszer átkapcsol a második partícióra és onnan bootol. Ezzel egyidejűleg a System File Cache segítségével a Vista megpróbálja kideríteni a problémát és meg is oldani azt. Alapesetben egyébként a Windows Recovery Environment funkció nincs aktiválva, ezt még a telepítésnél nekünk kell megtennünk.

A szakemberek szerint azonban hiába ezek a technológiák, ha mindig csak akkor avatkoznak közbe, amikor már túl késő. A Microsoft már dolgozik egy olyan technológián, ami előre jelzi a merevlemez meghibásodását és így segít megelőzni a bajt. A vállalat a WinHEC konferencián be is mutatta a Proactive Reporting and Correcting Safeguard (PRCS) nevű legújabb fejlesztését. A PRCS a háttértárolókban már meglévő szenzorok adatait használja fel, elemzi ki és ha bármi a normálistól eltérőt észlel, azonnal riasztja a felhasználót.

A redmondi konszern szerint a megoldásnak azért lehet létjogosultsága, mert egyre nő a merevlemezek tárolókapacitása (jelenleg már 750 GB) ezáltal a nagy számok törvénye alapján nőhet a hibák száma. Bemutatták azt is, hogyan működik az PRCS, egy erős fényű lámpa alá tartottak egy winchestert, ami a hő hatására felmelegedett. A Vista azonnal figyelmeztetést küldött, miszerint az eszköz túlzottan meleg és egyből különböző megoldásokat is javasolt.

Amennyiben a túlmelegedés továbbra is fennáll, a Vista nem vár a felhasználóra, hanem azonnal leállít mindennemű merevlemez-tevékenységet, így próbálva megóvni a tárolt adatokat, ezenkívül a rendszer felajánlja a számítógép kikapcsolását vagy hibernálását. A többi ugyanakkor már rajtunk múlik. Hasonló figyelmeztetést kapunk akkor is, ha például egy vonaton vagy autóban utazva a háttértároló túlzottan nagy rázkódásnak van kitéve. Ezt az RPCS a winchester írófejébe épített szenzor segítségével állapítja meg. Amennyiben fokozódik a vibráció erőssége, az operációs rendszer leállítja a háttértárolót.

A harmadik példában azt mutatták be hogy mi történik, ha az eszközt egy nagy erejű ütés éri. A Vista ilyenkor is minden merevlemez-tevékenységet leállít, majd megvizsgálja az adott területet. Ez a folyamat mindössze néhány másodpercet vesz igénybe, de amennyiben például egy 750 GB-os háttértárolót kellene átkutatni akkor az akár 6 órán át is tarthatna.

Az RPCS még fejlesztési stádiumban van, így a Vista második bétaverziójában sem megtalálható. A Microsoft munkatársai az új technológiát a Vista egy speciális változatának segítségével mutatták be. Kérdéses az is, hogy az RPCS része lesz-e a Vista végleges változatának vagy csak későbbi frissítésként lesz elérhető.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • BiroAndras #89
    "Inkább a raides funkciót erősíthetnék a pistában."

    Az egy hardveres megoldás, az OS-nek semmi köze hozzá.
  • rotaboy #88
    Én egyáltalán nem örülök ennek a fejlesztésnek a pistában. Félek tőle, hogy ugyan az lesz a vége, mint a 98 ME párosnál, ha még van, aki emlékszik rá. „A winfos szabálytalanul lett leállítva….” „ Ez a folyamat mindössze néhány másodpercet vesz igénybe, de amennyiben például egy 750 GB-os háttértárolót, kellene átkutatni akkor az akár 6 órán át is, tarthatna.”. Tehát magyarul, áramszünet után, 375GB= 3 óra scandisk, 190GB = 1,5 óra scandisk, 100GB = 45 perc szarakodás és a végén mégis elvesznek, az adataim vagy rakhatom újrara a winfost. Hát én inkább maradnék a raidnél. Inkább a raides funkciót erősíthetnék a pistában.
  • BiroAndras #87
    "Igazából ezt a technologiát nem a microsoftnak köszönhetjük hanem a winchester gyártóknak hogy hömérséklet meg rázkódás érzékelőket építenek az eszközeikbe."

    Értelem szerűen a hardverbe kellenek érzékelők ehhez. De szoftver nélkül ezek semmit se érnek.

    "Eddig is léteztek programok amik kiolvassák ezeket az adatokat..."

    És akkor mi van? A legtöbb ma általánosan használt szoftvernek és technológiának egy sor régebbi változata is létezik.
    Egyébként is, ez nem csak kiolvassa az adatokat.

    "Ez is bizonyítja hogy a microsoft új dolgokat ne tud kitalálni, csak összelopkodja a jó ötleteket..."

    Ilyen értelemben majdnem mindenki lop. Pl. a linux millió unix-os ötletet/technológiát "lopott".
  • dez #86
    Nincs utasítás? :)
  • archkoven #85
    Nagyon nagy haragot és csalódottságot érzek soraidban. Nem megy a térítés?:D
    Egyébként a büdüs életben nem írkáltam equ meg fter néven.
    Régebben zeb néven osztottam itt az észt:)
  • archkoven #84
    "Ti meg a bamba képpel, üveges szemmel, gondolkodás nélkül a kiadott utasítást követve járó-kelőkre emlékeztettek... :)"
    ???? Most mi van?
  • Molnibalage #83
    Egyes emberek tapasztalatai mit sem érnek. Ha kb. 12000 ember írna be ide, akkor lenne valami értelme. Aki tanult valszámot, statisztikát az tudja, hogy milyen feltételek mellett ennyi. :)

    Nekem pl. SEMMI bajom a Maxtorral. (40GB és 80GB)
    10 GB-os a rendszervinyóm, Seagate és több, mint 7 éves...
  • Caro #82
    Lehet régi tapasztalat, de 5 elfüstölt vinyóból legalább 4 maxtor volt.
    Mondjuk lehet, hogy azért mert olcsó volt, és sokan vették.
    De nekem már nagyon régi 20 GB-os Seagate-jeim is vannak, és egyikkel se volt még gond.
    Meg persze van 2 db. 40 kilós Seagate is, 20 MB kapacitással :)
    Na azok már nem működnek.
    Bár lehet, hogy csak az MFM kártyámmal van baj.
  • dez #81
    A váratlan helyzetekért és meghibásodásokért nem vállalunk felelősséget. Meg igazából semmiért sem. Nyasgem.
    (Lásd apró betűs rész. :P)
  • Molnibalage #80
    "Azt is meg tudja jósolni HÓNAPRA pontosan, hogy mikorra várható a winyó meghibásodása, meg mondja a hőmérsékletét, és mindenféle statisztikákat."

    Na azt megnézném. Egy csapágyhibát vagy a fejmozgató hibáját mégis hogy jelzi előre???
    Érdekes módón nekem soha senki és semmi nem tudja megjósólni, hogy mikor száll el a vinyóm.....